(aproape) Totul despre frane...
Subaru club Romania

(aproape) Totul despre frane...

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #40 on: April 16, 2014, 22:39:44 PM »
Pe un XT merita montarea de frane fata si spate Brembo de pe STI 2002-2006? Sau ceva 4-pot/ 2-pot de la un WRX ar fi de ajuns?
Ce modificati ar trebui aduse pentru a monta Brembo'urile pe XT?
« Last Edit: April 16, 2014, 22:41:18 PM by andrei0241 »

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #41 on: April 17, 2014, 00:02:06 AM »
Si eu am yellowstuff-uri (ultimele 4 schimburi de placute fata/spate tot din astea am pus) si personal sunt multumit. Scartzaie, fac praf, nu prea prinde frana iarna pana se dezmortzesc un pic DAR dupa ce sunt incalzite prind foarte ok si personal nu am reusit sa le fac sa ajunga la fade in (am si discuri ebc pe fata doar)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #42 on: April 17, 2014, 09:17:02 AM »
Pe un XT merita montarea de frane fata si spate Brembo de pe STI 2002-2006? Sau ceva 4-pot/ 2-pot de la un WRX ar fi de ajuns?
Ce modificati ar trebui aduse pentru a monta Brembo'urile pe XT?

Intreaba-l pe RZW75. Era el in dubii si dupa ce si-a pus WRX 4 pot pe fata a zis ca e de pe alta planeta sistemul de franare comparativ cu cel de XT stock.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #43 on: April 17, 2014, 11:22:45 AM »
eu vreau sa imi iau ebc discuri si ebc yellow placute.... ! astea le-am gasit undeva la 300 fata spate pt STi ! alte pareri in afara de ebc si ferodo ds2500 ?
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #44 on: April 17, 2014, 11:42:02 AM »
Eu ti-am mai zis de http://www.rallysportdirect.com/Stoptech-Street-Performance-Brake-Pads-Front-Subaru-STI-Mitsubishi-EVO-OEM-Brembo-Applications
Absolut multumit de cum franeaza in combinatie cu discurile DBA si furtunasele metalice. Cand se termina cred ca imi iau tot asa.

Lasa putin praf, nu scartaie, nu sunt agresive la contactul initial (deci sunt progresive), pret bun si rezistente la temperaturi foarte inalte. Se incalzesc relativ repede (dupa 5 franari in oras sunt gata de treaba). Pe serpentine devin mai bune dupa primele 3-4 franari, ceea ce ma surprinde mereu. Eu ma astept sa fie din ce in ce mai slaba franarea, nu sa se imbunatateasca...

Singura nemultumire e ca placuta se misca putin in etrier, asa ca la schimbarea sensului de mers (fata/spate) la prima frana se aude un cloncanit ca se aseaza placuta.
« Last Edit: April 17, 2014, 11:55:33 AM by MihaiFlorescu »

marr

  • 2203
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #45 on: April 17, 2014, 11:50:48 AM »
Am comandat si eu discuri fata/spate EBC + placute Yellowstuff la CDE.
In oferta au specificat un termn de livrare de 1 saptamana.
Sper ca asa sa fie !

Revin cu impresii dupa schimbare.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #46 on: April 17, 2014, 12:27:17 PM »
am in calcul si oferta de pe rally sport doar ca vreau sa iau din uk pt ca nu mai platesc transport si nici vama ... le ridica mihaita boss cand ajunge acolo ... !  mai am cam 3 sapt sa ma decid ...
@marr astept feedback-ul tau despre ebc yellow
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #47 on: April 22, 2014, 23:30:54 PM »
@marr

Ce tip de disc EBC ai comandat pentru fata?

@ forum

Revin cu o parere despre discurile spate EBC. Dupa cateva sute de km se pare ca incep sa se simta la franare. Probabil a durat pana s-au pupat cu placutele yellow.
Nu cred ca e doar placebo, se simte mai ferm la franare mai agresiva. (Inca) nu scartaie. :)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

marr

  • 2203
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #48 on: April 23, 2014, 08:16:42 AM »
@Foreste - discuri EBC Standard fata/spate.
Mi s-a parut fara sens sa iau discuri Turbo Groove pentru o masina de strada si drumuri rele ...
Teoretic, maine ar trebui sa-mi fie livrate - practic .... o vedea !

Revin cu impresii dupa schimbare (cel mai probabil se va petrece saptamana viitoare).
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #49 on: April 23, 2014, 12:02:30 PM »
Eu am mers deocamdata pe TRW'uri. Nu stiu ce marca erau cele existente, insa, desi nu aveau uzura mai mult de 25% (comparat cu TRW'urile noi) scartaiau cam la orice franare lenta. Cu astea noi s'a facut liniste, insa eficienta franarii nu mi se pare schimbata

daniel.gugu

  • 1384
  • Forester & Impreza
    • http://www.gg-dc.ro/
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #50 on: May 04, 2014, 18:35:29 PM »
Eu am mers pe :

Forester - up-grade la 4pot/2pot de wrx:
- discuri EBC USR
- placute Ferodo DS2500
Impresii : ACUM AM FRANE. Nu scartie, si sunt foarte eficiente.

Impreza (4pot/2pot de wrx) :
- discuri Ferodo
- placute Ferodo DS2500
Impresii : Foarte zgomotoase (pot fi comparate cu oprirea unui tren personal in gara)... iar eficienta inca nu testata pe deplin.


Subaru Impreza WRX STI '07 - alias "Galeata Albastra"
Subaru Forester 2.0 XT - daily car
Subaru Impreza 2.0 GT 4WD - PLUTO
Subaru Impreza Type R - GOOFY

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #51 on: May 05, 2014, 17:29:15 PM »
Incearca si placute EBC greenstuff, nu fac galagie si se lipesc bine pentru uz urban si umpic de batjocora, nu am comparat cu DS2500, dar 99% nu fac galagie :)
Because Subaru, thats why.

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #52 on: May 05, 2014, 22:00:52 PM »
Galagie nu fac nici TRW'urile pe care le'am pus eu, insa ca performante nu cred ca's prea bine. Si greenstuff'ul e entry'ul de la eBC

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #53 on: May 15, 2014, 12:14:44 PM »
Discurile EBC UPR (ale mele sunt cod: D1509) sunt un upgrade in tandem cu placute EBC, dar trebuie vopsite inainte de montare, deoarece ruginesc!!!
Nu am nici 1000 km cu ele si, dupa ultimele ploi mai serioase, le-a prins masiv rugina.  :(

Urmeaza sa le vopsesc si eu, insa am facut greseala sa las la SMT discurile vechi si ... cica sunt la fier vechi desi cred ca mai puteau fi folosite inca ceva mii bune de km. Acum trebuie sa las masina pe butuci vreo doo zile ca sa se poata face operatiunea cu pricina.
Dar schimbarea a fost alegerea mea, iar domnia si prostia se platesc!
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #54 on: June 17, 2014, 16:15:35 PM »
Cat e normal sa tina o pereche de ds2500 pe dba t3 ? Deja am 20k km si nu stiu daca sa fac o tura la service sau nu.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #55 on: June 17, 2014, 16:58:49 PM »
Pai ar trebui sa se vada cat de cat daca mai este "material" pe placute.
Si de tinut, la fiecare dupa stilul de utilizare, eu de exemplu cu EBC yellow stuff pe discuri ebc merg un pic peste 15 000 km si ... game over :)

soho

  • 246
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #56 on: June 17, 2014, 22:11:20 PM »
Buna ! Asi vrea si eu o parere ,,, Am pus pe Legacy , discuri de frina Ate cu placute EBC red stuff,,, am deja peste 5 mii de km ,, si nu prea sunt multumit ,,,

,,,,,
,,,,
Adica ,,, frinare destul de slaba + dicurile Ate deja sau ovalizat si leam rectificat odata ,,,
...
...
Un UpGrade ,,, sau ceva util , care sa fie Ok din punct de vedere calitate / pret ?
Ms

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #57 on: June 17, 2014, 22:30:27 PM »
Probabil discurile sunt dintr'o clasa inferioara placutelor, red stuff sunt destul de agresive. Cred ca ti'ar trebui ceve de genul asta: http://www.autoanything.com/brakes/61A3068A0A0.aspx

Uite ce se spune deste Red stuff: "Since EBC Redstuff has a Kevlar embedded material, it cuts into the disc more and causes more wear on the disc. They also work better when hot...when cold they are not as efficient (the Redstuff pads). They are not as responsive in stop-n-go traffic as "regular" (semi-metallic) pads.
"
(sursa)

Care e rostul ,,,,,,, si ..... ?
« Last Edit: June 17, 2014, 22:34:49 PM by andrei0241 »

soho

  • 246
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #58 on: June 18, 2014, 09:22:32 AM »
Probabil discurile sunt dintr'o clasa inferioara placutelor, red stuff sunt destul de agresive. Cred ca ti'ar trebui ceve de genul asta: http://www.autoanything.com/brakes/61A3068A0A0.aspx

Uite ce se spune deste Red stuff: "Since EBC Redstuff has a Kevlar embedded material, it cuts into the disc more and causes more wear on the disc. They also work better when hot...when cold they are not as efficient (the Redstuff pads). They are not as responsive in stop-n-go traffic as "regular" (semi-metallic) pads.
"
(sursa)

Care e rostul ,,,,,,, si ..... ?


Daaaaa,,,, interesant
Trebuie de luat masuri !

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #59 on: June 19, 2014, 09:47:59 AM »
parerea mea : combinatiile disc/placute de la acelasi producator au cele mai mari sanse sa se comporte ok impreuna.
Si cel mai bine tot tu trebuie sa "studiezi" piata sa vezi ce iti place: unii conduc mai linistit si daca au placate agresive care nu se incalzesc vor spune ca nu sunt bune :),pe altii ii deranjeaza praful si zgomotul si rugina si ... nu exista placute/discuri cu de toate