(aproape) Totul despre frane...
Subaru club Romania

(aproape) Totul despre frane...

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #60 on: June 23, 2014, 14:19:21 PM »
Ce discuri sunt potrivite pt o masina condusa zilnic mai mult sau mai putin sportiv care are o cutie automata?
Pun intrebarea pt ca ultimele discuri cumparate m-au dezamagit total (ovalizate in 1500km, nu am confirmat inca cu un comparator dar simptomele asta indica). Are rost sa pun discuri cu striatii? Din cate am citit pe forumuri acestea sunt mai zgomotoase decat cele normale. Cei care aveti discuri cu striatii/perforate ati simtit o crestere a vibratiilor/zgomotului? Ce marca ati folosit si ati fost multumiti?
Legacy 3.0R

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #61 on: June 23, 2014, 14:27:25 PM »
Va rog sa imi recomandati o marca (si model) de placute pentru mers normal, care sa se impace cu discurile originale ale Foresterului XT.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #62 on: June 26, 2014, 14:13:11 PM »
Avand in vedere ca trebuie sa schimb toate discurile si implicit placutele, nu sunt hotarat ce sa aleg. Pe EBC nu vreau sa merg, DBA(astea ma tentau cel mai tare) nu am gasit in RO, am ramas cu ATE, TRW sau Brembo. Nu vreau discuri perforate sau striate pentru ca fac off-road destul de des si din cate stiu nu este cea mai buna alegere.
Daca are cineva experienta cu vreo firma din cele mentionate, il/va rog sa posteze aici. Urmaresc sa ajung macar la acelasi performante de franare ca si cele stoc. Multumesc.
Ceva nu e bine oricum!

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #63 on: June 26, 2014, 16:01:58 PM »
Vezi ca importator DBA in Romania este RacingNick. Au preturi bunicele.
Legacy 3.0R

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #64 on: June 26, 2014, 17:44:58 PM »
Avand in vedere ca trebuie sa schimb toate discurile si implicit placutele, nu sunt hotarat ce sa aleg. Pe EBC nu vreau sa merg, DBA(astea ma tentau cel mai tare) nu am gasit in RO, am ramas cu ATE, TRW sau Brembo. Nu vreau discuri perforate sau striate pentru ca fac off-road destul de des si din cate stiu nu este cea mai buna alegere.
Daca are cineva experienta cu vreo firma din cele mentionate, il/va rog sa posteze aici. Urmaresc sa ajung macar la acelasi performante de franare ca si cele stoc. Multumesc.

Placutele ATE cu discurile stoc sunt o imbunatatire fata de stoc, la modelul SH cel putin. Am deja spre 15 k km cu ele si pot confirma ca sunt ok, insa mananca umpic mai agresiv din disc.
Urmatorul upgrade de disc va veni mai repede decat ar trebui, insa nu imi pare rau deoarece as vrea oricum sa schimb cu EBC Blade la care o sa pun placute galbene.
« Last Edit: June 26, 2014, 18:06:18 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Axu

  • 168
  • My09 Forester Diesel
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #65 on: June 27, 2014, 09:09:35 AM »
@ucosmin
Am vazut ca RacingNick sunt importatori, dar momentan nu au nimic pe stoc si in maxim 3 saptamani trebuie sa le rezolv.
@Foreste
Discuri si placute ATE am folosit la Passat, dar desi sunt de aceeasi mama, si eu am facut aceeasi constatare, ca mananca discul destul de tare. Adica au cam 50k km si ar cam trebui schimbat deja discul, iar placutele, la cum arata cred ca mai merg 15k km.
Ceva nu e bine oricum!

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #66 on: June 27, 2014, 09:28:55 AM »
eu merg pe discuri EBC si placute ATE (pe etrieri de WRX) si rezultatul e f mult imbunattit fata de sistemul stock :)
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

KET

  • 3921
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #67 on: June 30, 2014, 15:47:48 PM »
Ce discuri sunt potrivite pt o masina condusa zilnic mai mult sau mai putin sportiv care are o cutie automata?
Pun intrebarea pt ca ultimele discuri cumparate m-au dezamagit total (ovalizate in 1500km, nu am confirmat inca cu un comparator dar simptomele asta indica). Are rost sa pun discuri cu striatii? Din cate am citit pe forumuri acestea sunt mai zgomotoase decat cele normale. Cei care aveti discuri cu striatii/perforate ati simtit o crestere a vibratiilor/zgomotului? Ce marca ati folosit si ati fost multumiti?

Eu am pus pe o masina automata folosita zilnic mai mult sau mai putin sportiv (B9 Tribeca) discuri de frana EBC si placutele sunt cele stock. Foarte multumit de cum se comporta masina pe franare. Ar mai trebui amintit ca inainte de EBC pusesem discuri stock care s-au ovalizat in doar 22k km. Noile discuri cred ca au in jur de 70k km si nu au probleme deloc. Uite si aici http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=1252.0

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #68 on: June 30, 2014, 17:19:05 PM »
Sunt mai zgomotoase decat cele fara striatii? Se simt ceva vibratii? Intreb pt ca sunt nelamurit daca sa iau unele cu striatii sau unele clasice.
Legacy 3.0R

moguai

  • 2814
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #69 on: June 30, 2014, 17:31:30 PM »
ai grija cu discurile, intreaba bine in stanga si in dreapta de recomandari.
pe fata am montat noi acum 2000-3000 km (pe spate acum 10000) si la viteze mari, frana mai tare imi vibreaza volanul zici ca e posedat. din fericire, se intampla la viteze mai mari si mai rar, in oras nu simt.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

KET

  • 3921
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #70 on: June 30, 2014, 17:39:17 PM »
Nu sunt zgomotoase si nici nu se simt vibratii. Eu sunt foarte multumit de ele. Si sotia, ca ea merge cu masina aia zilnic. Si poate cel mai important, rezista de foarte multi kilometri.

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #71 on: June 30, 2014, 20:16:33 PM »
Cand am returnat Legacy-ul la 66k km. la expirarea leasingului , avea totul original pe el si placutele aveau uzura 37%, discurile perfecte, nici nu se punea problema de uzura.  Foresterul acuma are 30k km.  si nici nu se pune problema de a schimba ceva la el pe partea de frane (si nici altceva). Condus normal,  urban si extra-urban, + plimbari la munte pe drumuri forestiere. Nu inteleg cum unele frane sant terminate dupa 15k km  sau mai putin.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #72 on: June 30, 2014, 22:17:11 PM »
@moguai: Ce marca sunt ale tale? Daca fac la viteze mari s-ar putea sa fie altceva, bucse brate de exemplu.

Ale mele au facut la inceput pe la 120-130km/h, acum fac de pe la 60-70km/h si nu au nici 2000km. Super calitate pt piata din Romania.

Ca si marca m-am hotarat sa aleg DBA. Am dat un telefon la Racingnick, un mesaj la colegul Sti, studiem piata, sondam, intrebam, numai bune sa fie  ;D

Legacy 3.0R

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #73 on: June 30, 2014, 23:27:09 PM »
Discuri brembo placute ferodo pe fata si pe spate disc ashika parca (altele n am gasit in stoc atunci) si placute trw. Putin probabil sa fie de la altceva, oricum ma duc inapoi la racingnick sa le arat, zilele astea.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

celalalt

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #74 on: July 04, 2014, 20:38:43 PM »
Cand am returnat Legacy-ul la 66k km. la expirarea leasingului , avea totul original pe el si placutele aveau uzura 37%, discurile perfecte, nici nu se punea problema de uzura.  Foresterul acuma are 30k km.  si nici nu se pune problema de a schimba ceva la el pe partea de frane (si nici altceva). Condus normal,  urban si extra-urban, + plimbari la munte pe drumuri forestiere. Nu inteleg cum unele frane sant terminate dupa 15k km  sau mai putin.
Pai Adi...voi acolo nici nu prea franati.Ca cam aveti drumuri intinse.Orice varianta are alta varianta si banuiesc ca traficul e mereu lejer.Plus ca sigur nu aveti Bd. Magheru.

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #75 on: July 04, 2014, 21:11:03 PM »
Cand am returnat Legacy-ul la 66k km. la expirarea leasingului , avea totul original pe el si placutele aveau uzura 37%, discurile perfecte, nici nu se punea problema de uzura.  Foresterul acuma are 30k km.  si nici nu se pune problema de a schimba ceva la el pe partea de frane (si nici altceva). Condus normal,  urban si extra-urban, + plimbari la munte pe drumuri forestiere. Nu inteleg cum unele frane sant terminate dupa 15k km  sau mai putin.
Pai Adi...voi acolo nici nu prea franati.Ca cam aveti drumuri intinse.Orice varianta are alta varianta si banuiesc ca traficul e mereu lejer.Plus ca sigur nu aveti Bd. Magheru.
Din pacate nu e chiar asa roza situatia cum pare.  Cam 90% din drumuri le fac in oras, trafic urban infernal , viteza medie 20-40 km/h, 2o si ceva de km pana la servici ii parcurg in peste 40 de min., cu piciorul continuu pe frana (mai ales ca e automatica).  Iar gropi sant mai ceva ca pe Magheru,  mai ales  primavara cand se duce zapada e un infern dupa ce nebunii astia dau cu mii de tone de sare pe drumuri. Ai fi profund dezamagit de orasul acesta daca ai vedea de drumuri proaste are    :'(
Ma mai razbun in  w.e.  cand o mai alerg in afara pe autostrada in drum spre munte.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

celalalt

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #76 on: July 04, 2014, 22:09:12 PM »
Daca te duci la servici...Nu o mai face .Pt ca e gresit ;D
Ai told ei djoc.....;D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #77 on: August 22, 2014, 18:11:09 PM »
Pe la jumatate niste teste interestande cu EBC Yellow & Red


Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #78 on: December 16, 2014, 21:37:51 PM »
Importa cineva la noi pentru Forester "master cylinder brace"? Azi, dupa ce am facut cativa km cu Fiesta, mi'au sarit dracii cand m'am suit in Forester si am realizat cat de moale e pedala de frana.

celalalt

Răspuns: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #79 on: December 16, 2014, 22:16:02 PM »
Ce e aia?Ca eu nu stiu.Sau stiu dar nu stiu...Ma ntelegi?