(aproape) Totul despre frane...
Subaru club Romania

(aproape) Totul despre frane...

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #280 on: June 10, 2022, 23:20:00 PM »
Confirm, am avut si eu asa ceva (Bridgestone  ER300). Nu mi-a venit a crede, si vorbim de temperaturi scazute aka 12 grade dimineti de primavara, nu geruri siberiene. Si evident, se simteau  patrate dupa statul peste noapte si la mers, nu in franare. Isi "dadeau drumul" dupa cca 1km.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #281 on: June 11, 2022, 00:05:16 AM »
Gumele sunt falken azenis fk510 luate in 2019 , asta e al patrulea sezon si ultimul, au facut probabil 35-45 k km . Masina nu a stat , chiar a mers. Am verificat rotile de pe fata la vulcanizare si ultima oara  am permutat rotile fata cu spate , comportamentul e fix la fel.
Cred ca ajung in punctul in care ajunge orice subarist, ala in care vrea sa predea stafeta unui alt pretendent intru gloria asfaltului...
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #282 on: June 11, 2022, 09:48:41 AM »
Vibrația apare și la atingerea foarte ușoară a pedalei sau doar la frânare ferma?

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
« Last Edit: June 11, 2022, 16:11:25 PM by Ilie »

Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #284 on: June 12, 2022, 23:38:52 PM »
Vibrația apare și la atingerea foarte ușoară a pedalei sau doar la frânare ferma?

Doar ferma.
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #285 on: July 02, 2022, 14:57:13 PM »
ca sa mai facem un mic update :

am schimbat anvelopele, cu unele noi, fulda sport control 2 , mai moi  decat celelalte. am indreptat jantele, am pus azot, valve noi  cu foiță de aur ..
am schimbat lichidul de frana (ATE DOT 4 ) si aerisit cat n-am aerisit nici cand am schimbat pistonasele pe fata . de fapt am aerisit cat nu am aerisit la nicio masina  ...

culisele se miscă,  totul functioneaza ok doar ca vibreaza la frnare moderată,  la frana cat sa nu intre abs ul de la 140 kmh nu mai vibreaza nimic

sa fi nimerit discuri strambe de noi ?

o fi un rulment/butuc stramb sau la sfarsitul vietii (nu huruie la curbe cand se  incarcă) ?

Voi ce spuneți , care e urmatorul pas ?  etrieri? rulmenti? remat sau olx ?  >:(

Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #286 on: July 03, 2022, 05:51:13 AM »
Ai pus un ceas comparator pe discuri?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #287 on: July 03, 2022, 13:29:56 PM »
Azi am desfăcut și eu a doua oară pe stânga față ca să mai câștig niste timp până la o comanda de piese cuprinzătoare.
Îmi vibra stânga la frânări mai puternice și la viteza mare indiferent cât de tare franam. Am mai pilit plăcuțele până am fost mulțumit de cum intră în suport, doar că am descoperit și o culisa blocată, cea cu porcăria de cauciuc ce s-a umflat și aluneca de pe pin, făcând că acesta sa nu se mai miste. De data trecuta o văzusem ciupită dar inca mergea. Am scos cauciucul de pe pin cât să pot merge de urgență și culisa funcționează bine. Asta până comand măcar pe partea stângă, deși trebuie discuri, suporți, șuruburi, tăblițe de suport și pentru plăcuțe, culise... Lista lungă.

Periat și curățat iar tot cât am putut de bine dar mă uimește ce repede ruginesc la loc piesele. Le mai curățasem și data trecuta.

Spălarea mașinii o fac cu produse cu inhibitori de rugină si produse ce pot fi aplicate pe metale neprotejate. Daca foloseam soluții acide ca la spălătorii, mai ziceam că e mana mea ..





Pentru search:
Cuplu strângere șurub suport etrier frana Subaru Forester SH 80Nm
Cuplu strângere șurub etrier frana Subaru Forester SH 27Nm
« Last Edit: July 03, 2022, 13:45:57 PM by MihaiFlorescu »

Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #288 on: July 04, 2022, 08:08:33 AM »
Eu am scos mizeriile alea de cauciuc , de peste tot , ca asta fac eu de 2 luni , gadil franele...
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #289 on: July 04, 2022, 22:22:00 PM »
Ai pus un ceas comparator pe discuri?

Le am pus direct pe masina de rectificat , erau varza, de noi!  >:(
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #290 on: July 04, 2022, 22:36:11 PM »
Garanție până se satură

Muttley

  • 4919
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #291 on: July 04, 2022, 23:27:30 PM »
Le am pus direct pe masina de rectificat , erau varza, de noi!  >:(
Dar daca sunt varza si butucii, n-ai rezolvat nimicuta  ;)
WRX SW 2002

Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #292 on: July 04, 2022, 23:37:54 PM »
Nu ...  deoarece am obosit sa fac asta, oricum formal la garantie iti trebuie bon de la montaj, dupaia daca ai bon , spun ca e montaj deficitar sau exploatare necorespunzatoare.  Dar de fapt ei au vandut un rebut. Erau mai strambe decat cele vechi . Calitatea pieselor auto este execrabila  ... si asta de cativa ani .

Anul asta a fost dezastru pt mine din punctul asta de vedere. Efectiv nu mai vin piese bune nici pe "original", nu mai vorbim de producatori...  efectiv nu mai gasesti un intinzator de accesorii care sa fie bun ...

Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #293 on: July 04, 2022, 23:40:20 PM »
Dar daca sunt varza si butucii, n-ai rezolvat nimicuta  ;)

Sper sa fie ok... ca daca sunt rulmentii, de care rulmenti sa iau ?   piese sh de pe diesel ca alea nu au prins multi km  >:(
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #294 on: January 19, 2023, 19:31:36 PM »
Sunt aproape de punctul in care sa urc etrierii de wrx pe Forester.
Acum vis a vis de placute, nici Ferodo DS Performance si nici Brembo nu furnizeaza placutele de tabla (dintre placuta si pistonase). Pana acu nu am reusit sa le gasesc.. ma gandesc sa comand cateva seturi de placute de la alti producatori in speranta in care voi gasi ceva placute care vor veni impreuna cu tablite.
A mai fost careva in ipostaza asta? Vreo idee de unde sa cumpar separat acele tablite?
« Last Edit: January 19, 2023, 19:32:12 PM by Ilie »

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: (aproape) Totul despre frane...
« Reply #295 on: January 21, 2023, 01:38:59 AM »
Am gasit ceva placute Ridex cu tot cu tablite la 120 ron fata + spate..problem solved.