Foreste - MY 2011
Subaru club Romania

Foreste - MY 2011

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #440 on: September 12, 2016, 05:54:03 AM »
Este cu totul si cu totul altceva, alta masina, Titan ice!  :D :)
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #441 on: September 12, 2016, 07:26:52 AM »


Am intrat in randu' lumii! :)

Și eu....aproape....mai trebuie masina  ;D  ;D  ;D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #442 on: September 12, 2016, 08:48:28 AM »
Cum se zice pe la noi... PIESA!

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #443 on: November 21, 2016, 11:14:39 AM »
Verificat ieri nivelul uleiului. Pare acolo unde l-am lasat ultima oara.
ODO: 86k

Ca si noutate, tot ieri, in parcare la Selgros Valea Cascadelor, un nene cu VW Passat a dat senin si (... in fine, se mai intampla, sa nu-l balacaresc) cu spatele fix in bara mea fata. Nimic spectaculos in afara de placuta de inmatriculare indoita si o julitura superficiala pe bara. Noroc ca amandoi avem asigurarile la Alliantz.

In rest, apa, paie si ... calc-o-pe-cant!

edit:
Legat de vorba asta din urma, gasisem pe undeva o traducere aproximativa din latina, ceva de genul "Aqua, stramen et percutere". :)
« Last Edit: November 21, 2016, 11:29:45 AM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #444 on: February 06, 2017, 15:08:06 PM »
Dom' profesor, am remarcat faptul ca v-ati schimbat motto-ul. Sincer, chiar vroiam traducerea din latina a fostului motto insa am neglijat si acum am remuscari. Ma puteti lumina, va rog?
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #445 on: February 07, 2017, 20:58:25 PM »
Pai, apa, paie si ... bataita! Adica exact ce a primit Foreste pana acum in cei aproape 90k km.
... desi percutere nu prea inseamna bataie din seria aia sora cu moartea. Acolo se pare ca s-ar zice mai degraba battuere.


si pentru ca acum ceva vreme ziceai ceva de consum:

Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #446 on: February 07, 2017, 21:28:55 PM »
Ori e defect ori mergi regulamentar... ;D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Xander

  • 1249
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #447 on: February 07, 2017, 22:24:57 PM »
Cauza e temperatura de afara combinata cu dpf-ul proaspat golit sau a ramas fara tractiune integrala.😀


Sent from my iPad using Tapatalk
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #448 on: February 08, 2017, 00:40:58 AM »
Am mers alene, soseaua goala.
Senzatie majora, cu 85 la ora. Adica fix a 4-a @ ±2300 rpm.

Cand am urcat la 110 la ora, a sarit la 5.4 l %
Afisarea e ±0.2%

Cu DPF nu am avut inca nici o problema.
Cu vreo doua saptamani in urma Yoyo a fost la AKI sa il curete, la cca 55k km. Afisa eroarea in bord.
Diesel SH 2010.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #449 on: March 08, 2017, 20:11:48 PM »
Cred ca încep un meci cu Allianz.

Totul a început cu o mică și nevinovată bușeală în parcare la Selgros în Valea Cascadelor, unde un tip neatent a dat cu spatele și s-a proptit în bara față a lui Foreste, îndoind armătura și pleznind clipsurile laterale. Părea o chestiune minoră și omul de bună credință, ca atare am fost amândoi la Allianz, pentru ca și el avea RCA tot la ei și am depus actele pentru constatarea amiabilă.

Constatare care a fost favorabilă într-o primă fază, constatatorul dându-și acordul pentru înlocuirea barei și suportului / armaturii interioare.
Din avion nici nu se vede, dar cum plătim asigurări considerabil de mari, ar trebui sa avem și unele pretenții, că doar n-o să las mașina lovită!

După câteva schimburi de emailuri cu SMT,  Allianz nu a mai răspuns pentru vreo luna si ceva, după care răspunsul a venit sec:

"Dosarul este inchis/respins.
Pagubitul a fost informat cf legii.

Narcis Sandu  
Coordonator Zonal Retea Colaboratori - Regiunea Bucuresti"


La mine a ajuns această discuție atunci când SMT m-a întrebat dacă accept sa plătesc reparația din buzunar. M-am arătat mai mult decât uimit și mi-a trimis emailul cu răspunsul.
Eu unul cu Allianz nu am avut nici un fel de schimburi de informații după depunerea actelor la SMT. Așteptam ca prostu' să vină piesele și să-l reparăm pe Mr. Foreste.

Am dat telefoane pe la oamenii implicați în constatare / decizie si tot ce am obținut a fost sa depun o plângere scrisa la emailul de reclamații @ Allianz.
Am dat telefon și la CallCenter, unde un tip amabil s-a uitat (ma rog, prin telefon asa părea) peste dosar și a concis:

- "Ați fost anunțat oficial prin scrisoare cu confirmare de primire!"
- "Eu nu am primit nimic de la dumneavoastră."
- "Nu se poate, scrie aici: depunere la Posta, cu confirmare de primire."
- "Bine, zic, și aveți confirmarea semnată de mine?"
- "Pai dacă a fost depusă la Poștă, înseamnă ca ați fost anunțat oficial"

Aici mi-am pierdut umpic răbdarea și l-am întrebat dacă se înregistrează convorbirea, să se noteze undeva dacă e cofetar la bază, ca nu părea sa le aibă cu actele. Recunosc, m-a luat valul frustrării.
Le-am trimis un email cerând explicații oficiale.

Cert e ca trebuie să primesc o înștiințare oficială, pe baza căreia să fac eventual o plângere mai întâi la ASF și mai apoi la o instanță de judecată.
Că să mă facă de 1400 EUR, nu-i las. Nu pe o chestiune pentru care nu port nici o vină și mai ales după ce le-am plătit asigurări RCA și CASCO pentru 2 mașini până acum.

Revin cu info, speța va fi publică și publicată.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

moguai

  • 2814
Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #450 on: March 08, 2017, 21:05:32 PM »
Daca si astia au inceput cu din astea, pe RCA... vai de capul nostru
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #451 on: March 08, 2017, 21:55:31 PM »
Pai zilele trecute, cand am reinnoit polita RCA la a mea am observat fix acelasi tarif majoritatea asiguratorilor, inclusiv Generali, Allianz. Si nu e ca au urcat aia ieftini tarifele, le'au ieftinit aia scumpi. Drept urmare, probabil isi aliniaza si tacticile pe RCA. Urat insa daca fac asta si pe Casco

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #452 on: March 08, 2017, 22:08:20 PM »
Nu e pe CASCO, pentru ca pana acum am avut doar cu fransiza, iar dupa acest incident ma mai gandesc daca o sa mai fac CASCO la ei.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #453 on: March 08, 2017, 23:07:41 PM »
Pai daca ai CASCO, indiferent ca e cu fransiza, ar trebui sa poti repara full, cu regresie la RCA-ul vinovatului. Care in cazul asta e tot la ei... de unde si talentele expuse.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #454 on: March 08, 2017, 23:40:11 PM »
Corect, atata timp cat vinovatul ti'a lasat RCA'ul valabil, poti apela la Casco fara a avea vreo repercusiune (plata fansiza sau penalizare anul urmator). Ca ei sunt si pe polita ta Casco, cat si pe RCA'ul vinovatului ... sa se inteleaga intre departamente, treaba lor!

marr

  • 2208
Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #455 on: March 09, 2017, 08:28:23 AM »
Nasol moment !
Si eu am mers muuult pe mana celor de la Allianz.
Dar in ultima vreme s-au "porcit".
Am avut si eu o experienta mai putin placuta cu ei. In plus, din cate am observat, nici service-urile nu mai sunt extrem de fericite sa lucreze cu ei ...
Asa ca, la exiprarea actualului contract de asigurare CASCO am sa "migrez" !

@Foreste - nu-o lasa asa ! Rupe-le fasul !
Pana la urma, ai platit un serviciu ( asigurarea CASCO & RCA) de catre trebuie sa beneficiezi !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #456 on: March 09, 2017, 12:50:20 PM »
Discuta speta cu un avocat si vei castiga timp si bani.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Sese

  • 468
Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #457 on: March 09, 2017, 12:59:12 PM »
E un subiecty pe care il stapanesc destul de bine. Din pacate.
Conform Normei 23, fiecare asigurator are dreptul sa-si ralizeze propriile investigatii cu privire la producerea evenimentelor rutiere si sa comunice acest lucru partilor implicate in termen de maxim 3 luni de zile de la producerea acestora. Deci Allianz este acoperit sa faca cercetarile, nu si sa respinga dosarul!

In majoritatea situatiilor in care sunt declarate accidente prin datul cu spatele se presupune de catre asigurator schimbarea de vinovatie. Pentru ca este greu de demonstrat contrariul, nesimtitii nu mai tin cont de documentele din dosar si prefera sa-l respinga pe ideea ca pagubitul e prea prost, neinformat sau sarac ca sa-i care in tribunale.

Daca situatia ta va ramane asa, te sfatuiesc sa-ti iei frumos un avocat, sa-i convoace frumos la o conciliere, dupa care sa-i dea in judecata.
Sa ceara expertiza tehnica la primul termen si sa vezi cum le iei banii.

Un exercitiu de imaginatie colegi forumisti despre comportamentul d-alde City Insurance, Asirom sau Euroins?

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #458 on: March 09, 2017, 13:37:05 PM »
Intre sustinatorii comunitatii din Bucuresti exista si o societate de avocatura specializata in astfel de litigii.
(unul dintre avocati isi serviseaza masinile la AKI).

Daca Foreste nu va rezolva amiabil, ii voi pune in legatura.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Foreste - Diesel, MY 2011, echipare TT
« Reply #459 on: March 09, 2017, 20:34:31 PM »
[...]
Dar in ultima vreme s-au "porcit".
Am avut si eu o experienta mai putin placuta cu ei. In plus, din cate am observat, nici service-urile nu mai sunt extrem de fericite sa lucreze cu ei ...
Asa ca, la exiprarea actualului contract de asigurare CASCO am sa "migrez" !

@Foreste - nu-o lasa asa ! Rupe-le fasul !
Pana la urma, ai platit un serviciu ( asigurarea CASCO & RCA) de catre trebuie sa beneficiezi !

Nu numai pentru bani, de data asta m-a deranjat rau ca m-au facut, cu alte cuvinte, mincinos.


E un subiecty pe care il stapanesc destul de bine. Din pacate.
Conform Normei 23, fiecare asigurator are dreptul sa-si ralizeze propriile investigatii cu privire la producerea evenimentelor rutiere si sa comunice acest lucru partilor implicate in termen de maxim 3 luni de zile de la producerea acestora. Deci Allianz este acoperit sa faca cercetarile, nu si sa respinga dosarul!

In majoritatea situatiilor in care sunt declarate accidente prin datul cu spatele se presupune de catre asigurator schimbarea de vinovatie. Pentru ca este greu de demonstrat contrariul, nesimtitii nu mai tin cont de documentele din dosar si prefera sa-l respinga pe ideea ca pagubitul e prea prost, neinformat sau sarac ca sa-i care in tribunale.

Daca situatia ta va ramane asa, te sfatuiesc sa-ti iei frumos un avocat, sa-i convoace frumos la o conciliere, dupa care sa-i dea in judecata.
Sa ceara expertiza tehnica la primul termen si sa vezi cum le iei banii.

Un exercitiu de imaginatie colegi forumisti despre comportamentul d-alde City Insurance, Asirom sau Euroins?

Cu acest tip de comportament ii "pervertesc" si pe astia ca mine, mai "prosti" si cinstiti contractual, sa-i puna la plata pentru orice mica julitura.
La incheierea leasingului aveam cateva cucuie pe tabla si mici julituri si nu am facut uz de contractul de CASCO sa vopsesc toata masina, cum am fac altii.


Discuta speta cu un avocat si vei castiga timp si bani.

Urmeaza, evident, astept orice fel de reactie oficiala de la ei. Pana acum, dupa cum v-am zis, au tacut malc.
Saptamana viitoare duc ce am la avocat(a) si in functie de ce imi zice dumneaei, ii sesizez si pe cei de la ASF.
Daca-i bâlci ...


Intre sustinatorii comunitatii din Bucuresti exista si o societate de avocatura specializata in astfel de litigii.
(unul dintre avocati isi serviseaza masinile la AKI).

Daca Foreste nu va rezolva amiabil, ii voi pune in legatura.


Multumesc pentru oferta, ca e binevenita. Te contactez daca e cazul.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste