Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
Subaru club Romania

Poll

Unde ne cazam la Ranca?

Hotel Onix
3 (42.9%)
Hostel Otto
4 (57.1%)

Total Members Voted: 7

Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie

Răspuns: Rspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #80 on: May 25, 2011, 11:16:27 AM »
Ok! Plecarea mare se face din Bucuresti atunci. Daca mai apar doritori din alte regiuni, probabil ca ne intalnim direct la Ranca.

Pentru cei cu garda joasa dupa Ranca se ocoleste pe la Novaci - Rm. Valcea - Sibiu urmand ca la Sibiu sa ne intalnim si cu cei care o iau pe macadam.

As merge si eu daca pana atunci e gata Mitsubishi-ul..... Ma mai primiti avand in vedere ca am tradat si am vandut Subaru-ul? Cat despre garda joasa cam cat de jos e jos ca sincer nu imi aduc aminte sa fi mers pe acolo. Pentru mine cam iese din discutie macadam, pentru ca e revopsita integral de o luna si daca se zgarie sau se ciobeste vopseaua ma zgarii pe ochi.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #81 on: May 25, 2011, 11:37:12 AM »
Buuun! Hai sa facem ca la carte:

* Sambata orele 10.00, Adunarea in parcarea de la Practiker - Decathlon din Militari

* Sambata orele 10.30 - 14.00 Bucuresti - Ranca

* Sambata PM - cazare, etc.

* Sambata seara - "ne simtem bine" aka betie "fara numar"
* Sambata noaptea - inca ne mai "simtem bine", care o mai putea si stie ca rezista la un somn redus.

* Duminica orele 10.00 - 16.00
   - Echipa 1 "Forester" - TRANSALPINA - plecare pe traseu spre Poiana Sibiului
   - Echipa 2 "Impreza" - plecare pe traseu Ranca - Rm. Valcea - Calimanesti - Talmaciu - Cisnadie - Poiana Sibiului
   Echipele se reunesc in Poiana Sibiului sau adiacent.
  
* Duminica seara - cazare si cheful de rigoare in zona Sibiu. (inca nu e stabilit unde)

* Luni orele 10.00 - 16.00  - Plecare pe traseu Sibiu - Fagaras - Codlea - Rasnov - Sinaia - Comarnic - Valea Doftanei - Barajul Paltinu - Brebu

* Luni orele 16.00 - 19.00 Incercam un chef la mine in curte la Brebu, la un gratar (luam carne, etc. din drum).

* Luni orele 19.00 - 21.00 Plecare pe traseu Brebu - Campina - Ploiesti - Bucuresti

* Luni orele 21 - Ne despartim voiosi si cu tolba plina de povesti. :)

La orele calculate de Google, am adaugat 1-3 ore "factor rusesc", in functie de estimarea de traseu.
Cu cazarea inca nu am nici o info de la voi. A vorbit cineva pe undeva? Avem vreo pensiune preferata in Ranca? Unde stam in zona Sibiu ?

@ stefanbv: hai sa desemnam pe cineva care sa primeasca PM uri si sa afise lista la cateva zile. Ca sa nu intindem carnatu' la posturi.
Le primesti tu ?
Cu ocazia asta, io ma inscriu cu 3 camere momentan, vineri aflu daca mai iau 1-2 camere sau nu.
Persoane: 6 (3 perechi)
Masini: 2 (momentan) - Forester, Range Rover
« Last Edit: May 25, 2011, 12:04:58 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #82 on: May 25, 2011, 11:49:41 AM »
@ Foreste : Este OK traseul! Hai sa facem lista sa vedem vati ne strangem sa stim ce vb de cazare.
Pt. Ranca propun Cabana Parang care este verificata. Pt. Sibiu n-am idee acum, dar verificam...
@ Mararu : Esti bine venit ! Dar trebuie sa ne spui ferm daca vii sa te punem la socoteala la cazare. Pt. masini joase avem tarseu separat !
@ Ionut : Tu deja esti obisnuit cu off - road-ul ! :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #83 on: May 25, 2011, 11:50:36 AM »
Acum lista :
1 stefanbv - 1 camera
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

gorady

  • 203
Răspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #84 on: May 25, 2011, 12:03:12 PM »
gasesc 2 locuri libere printr un forester ?
As vrea sa merg si eu pe transalpina ....ca traseul spre  SIBIU via CLUJ il fac de 2 ori pe luna . ;D  ;D
Glumele mele sunt ca mersul la pescuit: s-ar putea să nu prinzi nimic.

Răspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #85 on: May 25, 2011, 12:09:30 PM »
@ Foreste : Este OK traseul! Hai sa facem lista sa vedem vati ne strangem sa stim ce vb de cazare.
Pt. Ranca propun Cabana Parang care este verificata. Pt. Sibiu n-am idee acum, dar verificam...
@ Mararu : Esti bine venit ! Dar trebuie sa ne spui ferm daca vii sa te punem la socoteala la cazare. Pt. masini joase avem tarseu separat !
@ Ionut : Tu deja esti obisnuit cu off - road-ul ! :D

:)...mda...dar traseul acela chiar merita in acel moment.

By the way...o estimare de costuri pentru aceasta nebunie a facut cineva?

Likes: Once Subaru, always Subaru.

What I am doing?
I am looking to stuff through a scope.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #86 on: May 25, 2011, 12:31:52 PM »
@ gorady : Sigur vei gasi 2 locuri, dar cred ca va trebui sa vii la Bucuresti Sambata dimineata.
@ Ionut : Cred ca 160 - 200 lei 2 nopti cazare + combustibil + mancare. Pt. Rnca cred ca putem sa luam carne la noi si sa facem gratar la ei pe terasa. Si in functie de ” palnie ” trascau !  :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

gorady

  • 203
Răspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #87 on: May 25, 2011, 12:47:02 PM »
nu ar fi problema .
Traseul spre RANCA -Rm Valcea trece prin Pitesti.Fac cu mana  ;D  ;D
Glumele mele sunt ca mersul la pescuit: s-ar putea să nu prinzi nimic.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #88 on: May 25, 2011, 12:52:19 PM »
Da, dar ne intoarcem pe Ploiesti...
Poti Luni la intoarcere sa iei trenul sau microbuzul spre Pitesti si atunci te luam Sambata din Pitesti.
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #89 on: May 25, 2011, 13:24:42 PM »
si eu vin  ;)

Rspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #90 on: May 25, 2011, 13:25:41 PM »
cu adi

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #91 on: May 25, 2011, 13:32:57 PM »
Toti care vreti sa veniti inscrieti-va pe lista !
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Rspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #92 on: May 25, 2011, 13:52:48 PM »

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Rspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #93 on: May 25, 2011, 15:15:16 PM »
Traseul pe Transalpina l-am facut anul trecut si se poate face si cu ceva cu garda joasa. Acel macadam este foarte practicabil , iar drumul era asfaltat in proportie de 90% . Da , nu se va putea face cu masini de circuit , dar cu Scooby clar se poate face .
@ mararu : anul trecut cu noi a fost si un lancer nou cu jante pe 18 si nu a avut probleme ( exceptant ploaia care i-a dat de furca - patina rau )
Pentru cei mai indrazneti , recomand innoptarea pe malul lacului Vidra cu cazare la cort .
Novaci-Ranca e de vis ...pt cei carora le plac virajele in forta . Asfalt nou si bun . Tot traseul e frumos si merita din plin excursia
In august planuiesc sa merg iar , acum nu pot din pacate . Distractie faina si vreme buna
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #94 on: May 25, 2011, 15:19:54 PM »
 ;D ;D ;D ; Daca mergem cu cortul acum la Vidra ... ne batem cu pinguinii pe locurile de campare!
Dar pe principiul ca nu exista femeie urata... nu poate fi frig afara, ci doar nu ai baut destul!  :D
Despre garda joasa... nu stii ce s-a intamplat peste iarna!
« Last Edit: May 25, 2011, 15:24:03 PM by stefanbv »
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #95 on: May 25, 2011, 15:22:33 PM »
@ cristibna : Poate in august facem o intalnire comuna Subaru - Mitsubishi ! Tot pe Transalpina !
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Rspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #96 on: May 25, 2011, 15:52:00 PM »
Eu in august cu cortul vreau sa merg , acum cred ca ar fi scandal cum spui tu cu pinguinii . Dar pentru astea exista ceva prieteni ...Jack , Jim , Absolut , Domn Profesor , etc .  ;D
Adevarat ce spui si tu acolo , da , nu stiu ce s-a intamplat peste iarna , dar cu siguranta nu e cum era in anii trecuti . Tot asfaltul e pus anul trecut ;)
Intalnire comuna pe Transalpina ... hmmm , nu suna rau si nici nu e imposibila , dar clar nu vor fi foarte ca la intalnirea din toamna . Dar posibil sa nu fie totusi o idee prea inspirata , intalnirea asta pe drumuri ...vor exista si persoane care vor incerca sa-si arate muschii pe drumurile patriei ...daca facem ceva , va trebui sa avem ceva reguli clare . Dar despre asta intr-un alt episod . Sau Mihai sa vb cu Andrei si sa stabileasca ei ceva in numele nostru :)
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #97 on: May 25, 2011, 16:07:51 PM »
Nu la asfalt ma refer, cand s-a topit zapada pe portiunea neasfaltata se pot face sleauri... Asta vara in august era chiar un E Klasse pe Transalpina...
Despre o intalnire comuna... ramane de vazut, mai este timp! Poate facem mai intai una in Bucuresti si tinem ” sfatul batranilor ”  :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Rspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #98 on: May 25, 2011, 16:19:16 PM »
Da , pe urma m-am gandit si eu la problema cu sleaurile ... Raspuns : se merge la tupeu , ce-o fi o fi . No risk , no pain , no gain :)


Pai daca veniti 3-4 masini ...ce sfat sa facem ? :D , glumesc . Putem incerca
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

Răspuns: Excursie Transalpina 11 - 13 Iunie
« Reply #99 on: May 25, 2011, 19:58:45 PM »
cred ca vin si eu....impreuna cu sotia si fetita (are 2luni) voi ce parere aveti sunt inconstient daca vin?:)////dar din ce am vazut nu se sta foarte mult in masina si ar merge:)