Bucuresti - Budva (Muntenegru)
Subaru club Romania

Bucuresti - Budva (Muntenegru)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« on: June 02, 2011, 14:16:25 PM »
Salut,

Anul acesta imi voi petrece concediul, sau unul dintre concedii daca am noroc in Muntenegru in statiunea Budva. Am ales traseul Bucuresti-Craiova-Calafat-Bulgaria(o portiune foarte mica)-Serbia-Muntenegru.

Promit sa revin cu impresii despre drum si despre locatii.

Astept pareri, sugestii, a mai fost cineva?

Stefan

  • 620
Răspuns: Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« Reply #1 on: June 02, 2011, 14:46:58 PM »
Sal. Am un coleg care a fost acolo anul trecut. A fost multumit si i-a placut. O sa il rog sa imi dea mai multe detalii.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« Reply #2 on: June 18, 2011, 21:33:37 PM »
In cateva ore plec din Craiova si m-am hotarat sa schimb putin ruta. Nu o mai iau prin Calafat deoarece trec cu bacul dupa care astept nu se stie cat pana cand se umple si platesc cateva zeci de euro. Desi ocolesc, o sa o iau pe la Drobeta Turnu Severin si asa evit si Bulgaria.

Urati-mi noroc! Sper sa revin maine cu impresii bune. Am pregatit bancnotele de 5 euro pentru Sarbi, asa cum am fost sfatuit. ;D

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« Reply #3 on: June 18, 2011, 22:18:03 PM »
Mult noroc!!! :D si dixtractie placuta ! 8)
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« Reply #4 on: June 18, 2011, 22:37:35 PM »
Mihai, mai bine eviti Serbia decat Bulgaria! Ai gija la politisti sa nu comentezi la ei ca te pot aresta!
Daca o iei pe la Portile de Fier, urmeaza traseul pe la Veliko Gradiste -  Pozarevac si apoi intrii pe autostrada spre Nis.
Drum bun si vacanta frumoasa! Asteptam impresiile de calatorie!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« Reply #5 on: June 19, 2011, 17:49:21 PM »
  Am plecat aseara la 23:30 si am ajuns acum 30 min. Pana acum a meritat efortul. Promit sa revin cu poze si impresii cum ajung acasa.

Stefan

  • 620
Răspuns: Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« Reply #6 on: June 19, 2011, 19:33:22 PM »
Distractie placuta.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« Reply #7 on: June 24, 2011, 10:20:15 AM »
Ia zii Mihai cum te distrezi pe acolo? Cum a fost drumul?
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« Reply #8 on: June 27, 2011, 18:46:36 PM »
Abia astazi am ajuns acasa si am sa va spun parerea mea.

Muntenegru merita vazut. Este o tara foarte frumoasa care se traverseaza in 4 ore deoarece se merge numai prin munti si serpentine apoi se ajunge la un litoral stancos dar foarte frumos.

Sfatul meu cel mai important este sa va luati o harta. GPS-ul nu stie decat 3 strazi in Serbia si 2 in Muntenegru (care se numeste CRNA GORA, deci nu cautati Muntenegru ca nu gasiti nimic). Am plecat noaptea si am ales sa ies pe la Portile de Fier I si apoi sa urc spre Belgrad putin ca sa cobor pe alt drum spre Muntenegru. Evident se lucra intr-un oras si au disparut si indicatoarele si GPS-ul oricum de cum am trecut granita a fost mai mult pe post de lumina ambientala. Drept urmare am cam ratacit o ora pana sa gasesc iar drumul bun.

La intoarcere aveam lectia invatata si mi-am facut traseul dupa harta, evident GPS-ul a stiut jumatate din drum doar, insa m-am luat dupa indicatoare si am facut de langa Budva cam 11 ore pana la Portile de fier (mult mai bine decat 15 ore la dus) cu mentiunea ca de aceasta data am luat-o prin sudul si estul Serbiei si nu prin centru si nici nu am mai stat sa se deschida un drum in lucru (intre granita Serbiei cu Muntenegru se construieste un tunel si drumul este deschis decat intre anumite ore).

Am fost norocos si nu am fost oprit de politie desi traversand Muntenegru erau cam 4 radare (toate la intrare sau iesire din oras). Alti conationali au fost prinsi dar metoda cu pasaportul si bancnota uitata pe acolo a functionat (chiar cea mai mica bancnota).

Lumea in Muntenegru este primitoare, se bucura si la cel mai mic bacsis chiar daca le lasi clasicul 10% Mancarea buna, vremea buna, preturile cam ca la noi si chiar mai ieftin in unele locuri. Moneda nationala este Euro si carburantul costa cam la fel ca la noi.
Apropo de carburant, este bine sa fiti mereu pe faza pentru ca sunt drumuri prin munti chiar si de 70-80 km fara benzinarii. Este bine sa fiti atenti la soferii lor pentru ca nu prea sunt constienti. Autoritatile folosesc rar linia continua (cred ca fac economie la vopsea) si chiar pun linie intrerupa in curbele in care nu vezi mai departe de 10m... oricum muntenegrenii se risca si fac depasiri si pe linie continua, asa ca mare grija.

Desi hotelul a fost foarte frumos (Queen of Montenegro 4*) la final am avut o foarte mica surpriza la receptie cum ca nu as fi platit sezlongul intr-o zi si ca trebuie sa dau 5 euro in conditiile in care acesta se platea la receptie si apoi se mergea cu factura pe plaja. Nepoliticos, dar pentru 5 euro nici nu am stat sa fac scandal.

Pe drum am cheltuit cam 30 euro (10 euro vigneta la muntenegreni si am mai platit taxe de drum de 1-2 euro pe la sarbi si taxe de 5 euro sa trec masina cu barca la croati intr-o scurta vizita). Cu un VW Golf 1.6 TDI am consumat aproape 2 plinuri de la granita Romaniei si inapoi cu un consum de 4,7%.

Daca mai aveti intrebari va raspund cu mare placere si o sa incerc sa pun si 2-3 poze.
« Last Edit: July 18, 2011, 13:08:14 PM by MihaiFlorescu »

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« Reply #9 on: June 27, 2011, 18:57:57 PM »
Asteptam poze! Cate plinuri faceai cu WRX-ul?  :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Stefan

  • 620
Răspuns: Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« Reply #10 on: July 02, 2011, 21:47:13 PM »
Cred ca " fara numar. fara numar" :)

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« Reply #11 on: July 02, 2011, 22:02:49 PM »
Mihai, hai cu pozele!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« Reply #12 on: July 03, 2011, 20:59:32 PM »
La cerere si cateva poze:




\

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« Reply #13 on: July 03, 2011, 21:18:18 PM »
Frumoase poze! Cat te-a dus tot sejurul?
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« Reply #14 on: July 03, 2011, 21:25:31 PM »
1800 lei cazarea cu demipensiune si 250 euro pe acolo (inclusiv un plin de motorina si bomboane, magneti, facut parasailing, platind taxe de autostrada la sarbi, sezlong la plaja 5 zile si mancat creveti) :D au preturi bune si hotelul a fost piesa de rezistenta
« Last Edit: July 03, 2011, 21:27:34 PM by MihaiFlorescu »

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« Reply #15 on: July 03, 2011, 21:28:07 PM »
Cat un week-end la Mamaia !!!  ;D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« Reply #16 on: July 11, 2011, 15:25:32 PM »

    Buna Mihai,

 Pe 10 august plec si eu in Muntenegru, la ULCINJ, undeva la cativa kilometrii de Budva. Voi merge tot cu masina, plecarea din Bucuresti cu inca doi prieteni, motiv pentru care as avea o mare rugaminte la tine: daca ai rabdarea sa imi scrii care a fost traseul de intors (pentru ca am inteles ca acesta a fost cel mai rapid si am subinteles ca a fost si unul bun: adica fara gropi, doar cu lucrari in curs de finalizare). 

  Iti multumesc anticipat.

 Neli

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« Reply #17 on: July 11, 2011, 15:42:04 PM »
Drumul urmat la intoarcere (cel mai scurt) este: Drobeta Turnu Severin si am urmat drumul E771 pe la Paracin, Krusevac, Kralijevo, Cacak, Uzice si apoi E763 pana la granita cu Muntenegru. Nu am prea vazut politie prin Serbia si poti depasi limitele de viteza mereu. Noi am tinut suta constant pentru ca altfel faceam foarte mult pe drum.

In Muntenegru am mers spre Podgorica si apoi Budva. Sunt multe radare si este politie la intrare si iesire din localitati. In rest tot asa, bagi viteza. Atentie pe serpentine ca desi nu sunt masini de politie, patruleaza pe motociclete si daca depasesti linia continua vin dupa tine imediat. Oricum drumul este periculos chiar si acolo unde este linie intrerupta.

Drum bun!
« Last Edit: July 18, 2011, 13:11:32 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« Reply #18 on: July 11, 2011, 15:45:37 PM »

  Multumesc frumos pentru promptitudine, eu sunt cu Google maps in fata si ma tot gandesc care ar fi ruta castigatoare. Informatiile oferite sunt mai mult decat folositoare.
 
  O vara excelenta in continuare!

 Neli

MihaiFlorescu

  • *
  • 13896
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Bucuresti - Budva (Muntenegru)
« Reply #19 on: July 11, 2011, 15:54:08 PM »
Sfatul meu.. ia o harta Europei si aia va fi varianta castigatoare. Dupa google maps si viamichelin ar fi trebuit sa fac tot drumul de la Bucuresti in 11 ore si eu am facut 11 ore de la granita.

Mai poti sa faci drumul in 2 zile cu o noapte la Belgrad. E mai usor si recomandat. Noi la dus am facut 16 ore cu plecare din Craiova si cand am ajuns nu mai vedeam nici drumul.