Consum ulei Forester
Subaru club Romania

Consum ulei Forester

cs1811

Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #20 on: January 18, 2013, 19:18:48 PM »
Si eu am exact aceleasi date:
1. Forester Diesel
2. 2010
3. aprox 1,5 L
4. Motul Eco-Clean 5w30 C2
5. aprox 13000 km

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #21 on: January 21, 2013, 16:34:15 PM »
ma voi conduceti aceeasi masina!?! :)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

cs1811

Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #22 on: January 21, 2013, 20:29:29 PM »
Datele sunt asemanatoare dar de lene am dat copy/paste....Consumul de ulei este real, eu fiind cel care a initiat discutia despre consumul de ulei. Saptamana trecuta am fost la SMT si au verificat nivelul de ulei. Au constatat un consum de 600ml la 6000Km si au decis ca acest consum este NORMAL. Asa ca am comandat deja 2l de ulei sa am de unde. Numai bine tuturor.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #23 on: January 21, 2013, 21:18:34 PM »
inca o data: NU e normal decat in conditiile utilizarii abuzive a motorului, aka "forjare" la rece si care or mai fi, in asa fel incat sa "o dai pe ulei". O fi dieselul "oil burner", da' nici 100 g / 1000 km nu imi pare in parametri. Al meu in 30k nu mananca / mananca insesizabil. am mai scris.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Aldos

  • 276
Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #24 on: January 22, 2013, 12:15:19 PM »
HM. Zica ca au decis ca e normal. Ti-au spus si in urma caror investigatii au decis aceasta "normalitate" ?
Te intreb pentru ca m-am programat si eu pentru aceasi problema si vreau sa vad cum se comporta SMT in aceste situatii.
Am de gand insa sa nu inghit asa usor orice spun ei.
Ma gandesc ca ti-au dat un raspuns oficial, scris.
Poate ne putem intalni sa discutam mai pe larg aceasta problema.
Mie nu mi se pare normal, mai ales ca Foreste si numai el, care are Diesel nu se plange de aceasta problema.
Si nici condusul mai agresiv nu cred ca este o explicatie plauzibila.
Presupun ca nimeni nu merge cu Foresterul, fie el si Diesel, ca batraneii ! :)
Nu de alta, dar daca faci asta se aprinde martorul DPF.

Cand am fost la ei, era acolo si un mecanic, care la intrebarea mea daca nu i se pare cam mare consumul, n-a dat un raspuns transant, dar mi-a lasat de inteles ca e posibil sa fie probleme cu motorul sau turbina. Am intrebat si daca au mai intalnit probleme de acest gen, si raspunsul a fost: "putine, una la nu stiu cate".

Acum ramane de vazut.
Oricum o sa vreau un raspuns documentat si semnat de SMT, pe care, daca este nevoie, il voi trimite si la japonezi pentru un feed-back.


cs1811

Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #25 on: January 22, 2013, 18:55:59 PM »
80% din drumuri sunt in oras, in Bucuresti. Nu se poate merge foarte repede prin oras. Nu accelerez brusc - nu franez brusc. Nu trec de 2500 de ture in oras decat exeptional. 20% din drumuri sunt in afara orasului, de cele mai multe ori, incluzand autostrada A1, unde merg destul de des cu 170-180Km/h. Atunci am observat ca turatia poate sa stea si peste 3000. De fapt, am observat ca in urma acestor drumuri apare consumul de ulei. Cei de la SMT au zis ca acesta este motivul. Bine ca nu avem prea multe autostrazi. Toate masinile diesel (toate noi = primul proprietar, la fel si Subaru Forester) pe care le am avut pana acum n-au consumat ulei: peugeot 407, noua mazda 6. Stilul de condus a ramas acelasi.
Cei de la SMT stiu masina si toate problemele pe care le a avut. S au saturat de mine. Nu am hartie scrisa in legatura cu uleiul consumat. Am obosit. Cred ca o sa o inlocuiesc cu alta: BMW X1.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #26 on: January 22, 2013, 23:03:39 PM »
Stiu ca problemele sunt primele postate pe un forum.
Insa atata timp cat eu unul mai stiu cel putin 3 posesori de boxer diesel care nu au probleme asa de serioase, cred ca ar fi corect sa posteze o vorba si cei care sunt in aceasta categorie.
Nu vreau sa supar pe nimeni, insa intre fiabilitatea dovedita de-a lungul anilor si experientele personale, m-as uita mai critic la cei din urma.

Nu as vrea pe de alta parte sa se amestece imaginea marcii cu problemele unor prestatori zonali de servicii in numele marcii.

(ai citit, Dragos??? :P )


edit:
poate Mihai ne ajuta cu un poll aici: motorul meu nu are / are consum de ulei sub / peste 1l la 15k km.
« Last Edit: January 22, 2013, 23:19:12 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

celalalt

Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #27 on: January 22, 2013, 23:20:24 PM »
Mi se pare mie sau discutia este deturnata de orgolii.Din ce remarc eu unele motoare diesel sunt proaste(in opinia mea toate...).Dar aici ar trebui sa intervina dealer ul.Daca faceau toate asa aia era...dar unele o fac si altele nu.Ce trebuie pus in discutie este cat proprietarii de diesel vor mai inghiti vrajeala de la dealer.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #28 on: January 22, 2013, 23:23:51 PM »
n-are treaba cu orgoliile postul meu de mai sus daca la asta te referi. numai ca numele topicului insusi incita la "scuipati aici!" si asta as vrea sa nu se intample.

asta cu motoarele diesel pe de alta parte ... dar te las pe tine sa iti dai seama! :)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

celalalt

Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #29 on: January 23, 2013, 00:30:50 AM »
Pai cam asa si trebuie privit topicul...gen scuipati aici.Si mi se pare o initiativa buna.Ia sa vedem ce face dealer ul cand se trezeste cu 10-15 oameni care au toti aceeasi problema.O mai da in barci cu ei?.Nu cred...

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #30 on: January 23, 2013, 00:58:05 AM »
- nu cred ca intentia directa a lui Aldos ("initiativa") este de a-i face de cacat pe aia de la SMT.
- nu vad nici un beneficiu direct sau indirect in a-i face de cacat pe aia de la SMT. vad in schimb o durere mai veche de a ta legata de aia de la SMT. altminteri topicul e pentru aia cu diesele si tocmai ai zis ca nu iti plac. si acum si alta data.
- nu as participa la o actiune care sa ii faca de cacat pe aia de la SMT asa, ca sa fii tu sau oricine altcineva razbunat. ar fi ceva fara nici un sens.
- nu cred ca daca punem mana pe furci si sa initiem rascoale, aia de la SMT or sa fie mai breji si or sa rezolve mai repede si 100% favorabil cererile. nu exista service de reprezentanta unde sa nu gasesti mizerii de diferite calibre.
- nu postez aici cu intentia de a "scuipa", chiar ma intereseaza o statistica legata de problema asta.
- momentan nu ii pot acorda un credit 100% celui care si-a facut cont in scopul de a se plange pe mai multe forumuri. are putine posturi si aici si pe softpedia, toate despre acest subiect. mie imi e clar ca nu poate fi obiectiv si de aia ne trebuie mai multe pareri.

am scris asa de mult in ideea ca realizezi ca valorific parerile tale, insa cu asta nu ai dreptate.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

celalalt

Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #31 on: January 23, 2013, 08:17:38 AM »
Hai ca ai luat o pe carare.Si in situatia asta nu aveti decat sa umblati cu bidonu de ulei dupa voi.Ca la dacie.Ce probleme am avut eu cu SMT s au rezolvat simplu.Le am bagat p#|a n gat si nu m am mai dus la ei.Dar aici si acum nu are nici cea mai mica legatura.Dar asa e cand empatizezi cu un om care nu are nevoie....

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #32 on: January 23, 2013, 08:21:34 AM »
:P
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #33 on: January 23, 2013, 09:08:06 AM »
HM. Zica ca au decis ca e normal. Ti-au spus si in urma caror investigatii au decis aceasta "normalitate" ?
Te intreb pentru ca m-am programat si eu pentru aceasi problema si vreau sa vad cum se comporta SMT in aceste situatii.
Am de gand insa sa nu inghit asa usor orice spun ei.
Ma gandesc ca ti-au dat un raspuns oficial, scris.
Poate ne putem intalni sa discutam mai pe larg aceasta problema.
Mie nu mi se pare normal, mai ales ca Foreste si numai el, care are Diesel nu se plange de aceasta problema.
Si nici condusul mai agresiv nu cred ca este o explicatie plauzibila.
Presupun ca nimeni nu merge cu Foresterul, fie el si Diesel, ca batraneii ! :)
Nu de alta, dar daca faci asta se aprinde martorul DPF.

Cand am fost la ei, era acolo si un mecanic, care la intrebarea mea daca nu i se pare cam mare consumul, n-a dat un raspuns transant, dar mi-a lasat de inteles ca e posibil sa fie probleme cu motorul sau turbina. Am intrebat si daca au mai intalnit probleme de acest gen, si raspunsul a fost: "putine, una la nu stiu cate".

Acum ramane de vazut.
Oricum o sa vreau un raspuns documentat si semnat de SMT, pe care, daca este nevoie, il voi trimite si la japonezi pentru un feed-back.


Toate problemele nerezolvate in Romania ar trebui comunicate japonezilor.
Daca luam atitudine vom avea sansa sa rezolvam problemele. Multe dintre ele poate ca nici nu ajung la urechile producatorilor.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Aldos

  • 276
Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #34 on: January 23, 2013, 09:23:03 AM »
Nu va mai "certati", ca nu se rezolva nimic !

In urma acestei polemici, ma vad nevoit sa vin cu unele precizari, referitor la acest topic:

1. Intentia nu a fost niciodata de a crea acest topic la modul "scuipati aici" (Foreste, te-ai cam grabit cu concluziile :))
2. Ceea ce vreau este sa lamurim daca se poate aceasta problema, legata de motoarele diesel - daca in sine motorul diesel este prost, sau daca doar cateva dintre ele au probleme.
3. Nu vreau sa-i fac de c***t pe cei de la SMT, dar am pretentia sa se comporte profesionist si onest. Daca este o problema, sa o recunoasca si sa o rezolve.

Pana acum, concluzia mea personala este ca nu toate motoarele diesel de pe Forester au probleme.
Poate ca pana la urma nici nu este intr-adevar o problema, si tine de stilul de condus al fiecaruia, cu toate ca ma indoiesc profund de acest lucru.
Avand in vedere aceste aspecte, rog in continuare pe cei cu Forester Diesel care au probleme cu consumul de ulei sa se alature initiativei mele.
De asemenea, este binevenit si un feed-back de la cei care nu au aceasta problema. Cu cat sunt mai multi care nu au probleme, cu atat se va demonstra mai bine ca nu este o problema generala a motorului.
In acest caz, SMT va trebui sa ia in serios reclamatiile si sa faca o analiza mai atenta a acestor probleme, mai ales daca masinile sunt inca in garantie.
Asa cum am mentionat si in alta interventie, toate constatarile si recomandarile SMT trebuie facute in scris si documentat.

Momentan astept sa merg cu masina pentru o constatare, si vedem ulterior.


Aldos

  • 276
Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #35 on: January 29, 2013, 09:56:27 AM »
Am fost la SMT pentru o verificare pe cardul de membru.
In urma acestei verificari, s-a constatat ca este necesara o etanseizare a baii de ulei.
Mi-au spus insa ca nu este o scurgere serioasa, ci doar asa se umezeste putin pe margine, deci nu este asta cauza diminuarii cantitatii de ulei.
Astept acum sa primesc acceptul pentru efectuarea acestei operatiuni pe garantie.
Am inteles ca este o manevra destul de laborioasa care necesita in jur de 6 ore de munca.

S-a mai completat cu aprox 200 ml ulei, deci la 5000 km am adaugat deja 600 ml.

Astept sa vedem ce se mai intampla in continuare.

Aldos

  • 276
Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #36 on: March 05, 2013, 09:40:49 AM »
Dupa cum am precizat, forester a suferit o operatie de etansare a baii de ulei.
In urma acestei operatii, s-a ales cu un nivel de ulei cu aprox 1 cm peste maxim !
Am mers a doua zi la SMT si la insistentele mele au adus nivelul la normal, dupa ce mec anicul a incercat sa ma convinga de faptul ca nu e nicio problema daca merg asa.
Nu am reusit insa cu toate insistentele sa ii determin sa verifice uleiul conform indicatiilor din manual !
Momentan nu am reusit sa monitorizez consumul pt caa trecut putin timp de la efectuarea operatiunii.
Revin cu feed-back.

cs1811

Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #37 on: March 05, 2013, 18:07:29 PM »
La 51500Km totali si dupa 7500Km de la ultima revizie consumul de ulei = 750ml. SMT vrea sa controleze ei consumul de ulei la fiecare 3000Km. De aceea am schimbat uleiul si filtrul urmand ca la fiecare 3000Km sa merg la SMT. Dupa 1000Km, la 52500Km = SURPRIZA. Nivelul de ulei este peste nivelul maxim cu 1cm. Nu am verificat nivelul de ulei la plecarea din service dar cred ca au pus ulei in plus ca sa scape de mine sau s-a intamplat altceva... Exista alt service autorizat Subaru in Bucuresti? Oricum maine o sa sun si la SMT.

Aldos

  • 276
Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #38 on: March 18, 2013, 13:28:25 PM »
Dupa 2000 km de la etansare, se pare ca nu mai consuma asa mult ulei !

Spun asta pt ca nu am verificat exact ca la carte.
Mai fac o data verificarea, ca sa ma minunez daca intr-adevar este adevarat !

 

Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #39 on: March 18, 2013, 14:15:27 PM »
(ai citit, Dragos??? :P )
LA mine te refereai?Abia acum am dat peste topicul asta......

Sa va intreb o chestie, si va rog sa nu va simtiti jigniti ca nu asta este intentia:Voi cum verificati uleiul?
Mai mult ca sigur o sa primesc si raspunsuri sarcastice si amuzante dar conteaza foarte mult.
Pe la inceputuri, cand am luat permisul si eram total paralel verificam uleiul aiurea.Acum il verific, in cel mai rau caz, la 10 min dupa ce am oprit motorul>>>destul timp ca uleiul sa se scurga in baie.In cel mai bun caz verific uleiul dimineata dupa ce masina a stat toata noaptea si mereu in acelasi loc, aceiasi pozitie!
Il verificam in locuri diferite si bineinteles ca gaseam rezultate diferite.....am observat ca are mare importanta si daca masina sta in acelasi loc si e o roata dezumflata(cele de pe fata).
Am patit sa gasesc dupa 1000-1500 km si sub nivel.A durat ceva pana mi-am dat seama ca locurile in care verificam aveau inclinatii diferite.La ochi nu se observa dar conteaza mult!
Va rog, din nou , sa nu va simtiti jigniti......nu va fac prosti sau incompetenti dar e un lucru care aparent nu conteaza si poate nu va da-ti seama.Cel putin eu nu m-am prins decat tarziu!