Consum ulei Forester
Subaru club Romania

Consum ulei Forester

celalalt

Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #40 on: March 18, 2013, 14:46:39 PM »
La ei e vorba de consumuri destul de mari.Plus ca unii au sesizat niveluri peste normal dupa revizii.Ca si cum incearca sa ascunda dealer ul acest consum.

Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #41 on: March 18, 2013, 16:03:43 PM »
La ei e vorba de consumuri destul de mari.Plus ca unii au sesizat niveluri peste normal dupa revizii.Ca si cum incearca sa ascunda dealer ul acest consum.
Am inteles asta..........ideea e cand "verificam" in locuri diferite gaseam pe joja cateodata peste nivel si cateodata sub.Pe locuri aparent drepte......ma rog>>ochiometric.De aia zic pentru ca daca locul nu este drept sau un cauciuc moale poti avea rezultate cu erori foarte mari.
Asta a fost patania mea.....poate ajuta!Si sincer m-as bucura sa fie cum zic eu......doar o citire eronata!

LE: intrebare:Toti dealerii incearca sa ascunda sau doar anumiti dealeri?
« Last Edit: March 18, 2013, 16:05:40 PM by Dragosh10 »

Aldos

  • 276
Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #42 on: March 18, 2013, 17:15:41 PM »
La Forester Diesel, in manual este specificat faptul ca citirea nivelului uleiului se face la 5 minute dupa oprirea motorului.
Daca motorul este rece, nivelul uleiului creste putin, dar producatorul insiste asupra faptului ca citirea corecta este la 5 minute.

Am incercat sa respect recomandarea, dar mecanicii de la SMT nu respecta deloc acest lucru.
Probabil ca in cazul raportarii unui consum mare de ulei, este convenabil sa citeasca un nivel mai mare.
De regula fac citirea in acelasi loc, in fata portii, unde inclinarea asfaltului este foarte mica (panta de scurgere a apei).
« Last Edit: March 20, 2013, 09:39:04 AM by Aldos »

Aldos

  • 276
Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #43 on: March 12, 2014, 22:15:55 PM »
Desi a trecut mult timp, nu am renuntat la a gasi solutia problemei consumului de ulei.
Dupa lungi insistente si tergiversari, dupa proceduri de stabilire a consumului de ulei, s-a ajuns in sfarsit la un rezultat !
Conform asigurarilor SMT, fisa consumului de ulei a fost trimisa la producator.
Asa cum am scris si in topicul ref la consumul de ulei, se pare ca problema mea este reala.
Drept urmare, se va inlocui short-blockul in garantie !
Astept aprobarea si vom vedea ce se mai intampla.


Aldos

  • 276
Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #45 on: November 11, 2014, 12:19:47 PM »
In concluzie, si benzinarele consuma ulei.
Si, mai ales, este cunoscuta aceasta problema.
Eu am schimbat motorul si acum, dupa aprox 4000 km de la schimbul de ulei, a consumat aprox 150 ml (dupa estimarile mele).
Inainte de asta, la 4000 km consuma aproape 1L.
Sa vedem cum se comporta in continuare, avand in vedere ca pana acum am avut doar schimbul de ulei de la 5000 Km, si am si schimbat tipul de ulei.
 

Re: Răspuns: Cati avem probleme cu consumul de ulei ?
« Reply #46 on: January 13, 2020, 17:12:34 PM »
In concluzie, si benzinarele consuma ulei.
Si, mai ales, este cunoscuta aceasta problema.
Eu am schimbat motorul si acum, dupa aprox 4000 km de la schimbul de ulei, a consumat aprox 150 ml (dupa estimarile mele).
Inainte de asta, la 4000 km consuma aproape 1L.
Sa vedem cum se comporta in continuare, avand in vedere ca pana acum am avut doar schimbul de ulei de la 5000 Km, si am si schimbat tipul de ulei.

--------------------------------

Salut,

Chiar daca a trecut mult timp, ne mai ajuti cu un update? Sunt tare curios cum a evoluat situatia. Eu am un SH 2.0 aspirat si am aceeasi problema.

Multumesc!

Re: Consum ulei Forester
« Reply #47 on: February 27, 2020, 22:59:31 PM »
Ce tip de ulei aveti?

Ce consum de ulei aveti?

La cati km schimbati uleiul?



10 w60 Castrol Sport

1 litru la 3300 km ( ceea ce nu mi se pare prea normal )

schimb ulei si filtru la 10 000 km.

Motul 8100 X-Clean 5w30
Nu am sesizat consum de ulei

Ultimul schimb a fost 5w30, inainte de el am avut 2 schimburi, Mitsubishi 5w40 si Motul 5w40.

Schimb la 15k km
Forester SH 2.0D 2010
197k km @ February 2020

Re: Consum ulei Forester
« Reply #48 on: May 29, 2020, 09:57:18 AM »
Salutare, ca sa nu deschid alt topic, pun si eu aici o intrebare legata de ulei. Despre un SH 2.0 i din 2008....Dupa schimbul de ulei, am zis sa monitorizez nivelul....De fiecare data, daca intorc joja, nivelul uleiului e diferit pe cele 2 fete ale jojei. Spre exemplu pe o parte e aproape de maxim, pe cealalta parta e aproximativ la jumatate intre min si max. Oare care o fi explicatia? Mentionez ca am repetat de cateva ori si iese la fel...Sa fac o medie? :)
In alta ordine de idei, care o fi cantitatea dintre min si max?

Multumesc!
If you don't look back at your car after you park it, you've bought the wrong car!

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Consum ulei Forester
« Reply #49 on: May 29, 2020, 10:09:28 AM »
Simplu - joja intra la un unghi.
Indicat e sa te uiti pe partea inscriptionata. Teoretic nu cred ca poate intra corect decat intr-un singur fel.
« Last Edit: May 29, 2020, 10:11:16 AM by Serb »

dan_b

  • 1234
Re: Consum ulei Forester
« Reply #50 on: May 29, 2020, 10:19:49 AM »
Trebuie introdusa joja cu partea indicatoare pe stanga - sau alt reper, cu desenul de ulei citibil dinspre tine, nu rasturnat.
Partea care indica corect este cea cu insemnele F si L.
Intre plin si gol stiu ca inseamna un litru de ulei.
Daca e la jumatate, teoretic poti adauga 400-500 ml ulei - insa regula e sa adaugi cate putin (200 ml, sa zicem), apoi verifici pe joja si continui daca este cazul.
Bineinteles masina sa fie pe un plan drept, nu inclinat.
Tubul de verificare pe care intra joja are o inclinatie la partea de jos, d-asta apar valori diferite pe o parte si pe cealalta..
Alt aspect - uleiul trebuie verificat cu motorul rece sau dupa minim 10 minute de stationare - astea sunt recomandarile.
« Last Edit: May 29, 2020, 10:21:27 AM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Consum ulei Forester
« Reply #51 on: May 29, 2020, 11:16:16 AM »
Multumesc frumos pentru explicatii. Dupa 5500 km, e foarte putin sub maxim, uleiul e inca foarte curat, are culoarea initiala.
If you don't look back at your car after you park it, you've bought the wrong car!

Re: Consum ulei Forester
« Reply #52 on: May 29, 2020, 16:13:28 PM »
Revin cu update: am adaugat cate putin si concluzia este ca in 5700 km a consumat 350 ml de ulei. Uleiul e Amsoil Signature 5W30 sintetic. Eu cred ca este decent, tinand cont ca am facut si ceva km in regin de 150-160, si ceva drumuri forestiere.
Uleiul arata foarte bine, nu prezinta miros de benzina.

Oricum, voi face urmatorul schimb la 10000, filtru+ulei. Asa am facut cu toate masinile si nu am avut nicio problema cu motoarele.
If you don't look back at your car after you park it, you've bought the wrong car!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Consum ulei Forester
« Reply #53 on: May 29, 2020, 16:15:59 PM »
Incercati de la Amsoil varianta 5w-40 European classic in ambalajul gri. Este mai potrivit și din experiența mea nu consuma. Am mai auzit cu cel Modern 5w-30 că mai papă la alții inclusiv pe motorul in care eu bagasem cel clasic si nu consuma deloc pan ain 6k cand oricum il schimbam.
« Last Edit: May 29, 2020, 20:29:26 PM by MihaiFlorescu »

dan_b

  • 1234
Re: Consum ulei Forester
« Reply #54 on: May 29, 2020, 18:46:42 PM »
Fata de alte uleiuri e lux daca atat de putin consuma :)
Si eu sunt in cautare de altceva acum, fata de Motul sau Castrol sau Liqui...
Ma gandeam la Ravenol si Xado (Xado are si aditiv), dar o sa evaluez si Amsoil, in cazul in care ziceti deja 2 oameni ca e mai bun.
Motulul actual s-a transformat dupa 4000 km, deja am completat 1300 ml la 6000 km... E clar ca nu e bun de nimic. Nu am avut asa consum de ulei la niciunul din schimburile precedente - si au fost 2. Stateam in marja de 1 l la 10.000 km, deja mai acceptabila. Dar cred ca se poate si mai putin.
Motul actual, adica Specific GPL etc...
Am vazut in carte si specificatiile de standarde si clar nu e ce trebuie asta... E C3 vs A1...
« Last Edit: May 29, 2020, 18:47:41 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

UXE

  • 1731
Re: Consum ulei Forester
« Reply #55 on: January 04, 2021, 10:59:40 AM »
Dupa 7000km  de la ultimul schimb am completat cu un 1L de ulei ca sa il vad iar pe joja.   :-\

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Consum ulei Forester
« Reply #56 on: January 04, 2021, 11:09:43 AM »
Daca l-a consumat pe uleiul X, sunt mari sanse sa il consume in mod similar si pe uleiul Y.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.