Jurnal de bord Bucuresti - Volos - Skopelos
Subaru club Romania

Jurnal de bord Bucuresti - Volos - Skopelos

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Jurnal de bord Bucuresti - Volos - Skopelos
« on: August 30, 2011, 20:34:04 PM »
Duminica 4 sep. plec spre Skopelos ( pentru cine a vazut filmul Mamma Mia! stie locatia caci acolo s-a turnat filmul )
Am sa va prezint intinerariul si impresiile de calatorie. Am ales ruta de dus ( la intoarcere ma mai gandesc... ) Bucuresti - Ruse - V. Tarnovo - Haskovo -  Kavala - Salonic - Volos. De aici se trece cu ferry. Am decis sa las masina pe continent ( ma costa 155 euro ferry dus - intors pt. masina. Printr-un calcul simplu a rezultat cam 62 de beri!!! ). A mai fost careva in Skopelos?
Revin cu detalii!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

celalalt

Răspuns: Jurnal de bord Bucuresti - Volos - Skopelos
« Reply #1 on: August 31, 2011, 11:45:41 AM »
Vezi unde lasi masina.Sa nu ne suni ca vrei roti

draculasti

Răspuns: Jurnal de bord Bucuresti - Volos - Skopelos
« Reply #2 on: September 03, 2011, 21:33:28 PM »
Salut !.Cu ceva ani in urma am fost in concediu cu masina in Turcia , la Kusadasi. Traseul a fost aproape la fel..Mare grije la bulgari si turci(politie si nu numai). Ar fi bine daca mergeti mai multe masini.Daca mergeti mai multi , ar fi bine sa aveti radio emitatoare , unu in fata si altu in spate, ca sa puteti coordona traficul.Daca mergi singur, si nu numai trebe sa ai un antiradar bun, pus Intr-un loc strategic ,in caz ca va trebui sa-l scoti repede.Oricum recomand sa mergi precaut , ca e mai mare durerea de cap cu ciobanii aia...Sa ai bani marunti $ si euro , bancnote de cate 1,5,10,20.De cand iesi din ro sa te pregatesti sa dai in stanga si dreapta cu banii, la spagi.Grije mare pe unde opresti.Chiar daca vezi vreun proprietar de subaru cu masina in pana,..... Poate ar fi mai bine sa nu opresti, din pacate...Nu mai stiu exact petul la carburant, da ar fi bine sa eviti alimentati in bulgaria( trebe sa i-ti faci un pretrip ca sa vezi ce preturi sunt ..)Ascunde bine banii , sa nu fie in zone usor accesibile,blocheaza usile tot timpul.Nu lua lucruri de valoare cu tine .Eu ultima data am fost prin bulgaria in 2008-2009, pe cand lucram la o firma de transport international din BV, si am cam vazut ce e pe acolo.Poate s-au mai schimbat treburile prin zona de atunci.Oricum este doar o parere ceea ce am scris.Cu siguranta stii ce ai de facut .Ar fi bine daca ar ami aparea si alte pareri .I-ti doresc drum bun , fara evenimentesi distractie placuta!!!!!

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Jurnal de bord Bucuresti - Volos - Skopelos
« Reply #3 on: September 03, 2011, 21:39:23 PM »
Salut !.Cu ceva ani in urma am fost in concediu cu masina in Turcia , la Kusadasi. Traseul a fost aproape la fel..Mare grije la bulgari si turci(politie si nu numai). Ar fi bine daca mergeti mai multe masini.Daca mergeti mai multi , ar fi bine sa aveti radio emitatoare , unu in fata si altu in spate, ca sa puteti coordona traficul.Daca mergi singur, si nu numai trebe sa ai un antiradar bun, pus Intr-un loc strategic ,in caz ca va trebui sa-l scoti repede.Oricum recomand sa mergi precaut , ca e mai mare durerea de cap cu ciobanii aia...Sa ai bani marunti $ si euro , bancnote de cate 1,5,10,20.De cand iesi din ro sa te pregatesti sa dai in stanga si dreapta cu banii, la spagi.Grije mare pe unde opresti.Chiar daca vezi vreun proprietar de subaru cu masina in pana,..... Poate ar fi mai bine sa nu opresti, din pacate...Nu mai stiu exact petul la carburant, da ar fi bine sa eviti alimentati in bulgaria( trebe sa i-ti faci un pretrip ca sa vezi ce preturi sunt ..)Ascunde bine banii , sa nu fie in zone usor accesibile,blocheaza usile tot timpul.Nu lua lucruri de valoare cu tine .Eu ultima data am fost prin bulgaria in 2008-2009, pe cand lucram la o firma de transport international din BV, si am cam vazut ce e pe acolo.Poate s-au mai schimbat treburile prin zona de atunci.Oricum este doar o parere ceea ce am scris.Cu siguranta stii ce ai de facut .Ar fi bine daca ar ami aparea si alte pareri .I-ti doresc drum bun , fara evenimentesi distractie placuta!!!!!
Multumesc de urari! Nu merg in Turcia ci in Grecia, despre Bulgaria... o cunosc ca pe propriul buzunar!  :D Am sa plec singur, dar nu-mi fac griji. O sa va tin la curent!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Jurnal de bord Bucuresti - Volos - Skopelos
« Reply #4 on: September 04, 2011, 05:55:34 AM »
Am plecat!  ;)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Jurnal de bord Bucuresti - Volos - Skopelos
« Reply #5 on: September 05, 2011, 01:51:28 AM »
Salutare! Intr-un final pe la ora 00.30 am ajuns in Volos! Am reusit sa plec pe la 7.40 dimineata ( cine are nevasta stie de ce! ). Prima surpriza placuta a fost ca s-a dat drumul la podul de la Ruse si nu se mai asteapta in vama! Am plecat pe traseul prezentat initial. Drumul a fost bun, ne-am tot oprit sa mai mancam si sa vizitam, ca asa este in vacanta! Am reusit sa vad un pic Kavala care este foarte fain, dar din pacate s-a intunecat si nu am reusit sa vad mai departe coasta dintre Kavala si Salonic. De la Kavala am mers pe autostrada pana la Salonic ( care momentan este gratuita, dar montau statii de taxare ! ) si mai apoi in continuare spre Atena pana la Volos. Dimineata ma duc in port sa vad ce ferry sunt, ca as mai vrea sa stau cateva ore in Volos sa-l vizitez.
Cea mai spectaculoasa parte a traseului a fost granita dintre Bulgaria si Grecia ( Zlatograd - Thermes ). Incredibil cum au sapat in versantul muntelui sa faca soseaua! Este bine sa faceti traseul fara neveste sau prietene ca sigur nu le va place !  :D
Va urma...
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

celalalt

Răspuns: Jurnal de bord Bucuresti - Volos - Skopelos
« Reply #6 on: September 05, 2011, 10:40:46 AM »
Tu lasa nimicurile astea si vezi cum faci sa nu intarzii la intalnire pe transalpina  ;D

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Jurnal de bord Bucuresti - Volos - Skopelos
« Reply #7 on: September 05, 2011, 11:52:56 AM »
Ma voi stradui sa ajung Vineri dimineata!  ;)
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Jurnal de bord Bucuresti - Volos - Skopelos
« Reply #8 on: September 06, 2011, 10:50:25 AM »
Ieri la 14.30 am plecat din Volos cu o cursa rapida ( doar pt. pasageri ) spre Skopelos. Am facut cam 3 ore pana in insula. Aici este mirific!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

celalalt

Răspuns: Jurnal de bord Bucuresti - Volos - Skopelos
« Reply #9 on: September 06, 2011, 13:41:23 PM »
Da da...poate nu ajungi la munte... >:(

Răspuns: Jurnal de bord Bucuresti - Volos - Skopelos
« Reply #10 on: September 07, 2011, 11:55:34 AM »
Sa ai parte de toate bune si  vezi sa nu lipsesti la intilnire ca iti dau vot de blam  !
Nu de alta dar ma bazez pe tine la gratar , pe Serban si nu numai...

Concediu placut !
Forester Diesel 2010

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Jurnal de bord Bucuresti - Volos - Skopelos
« Reply #11 on: September 07, 2011, 14:53:41 PM »
Sa ai parte de toate bune si  vezi sa nu lipsesti la intilnire ca iti dau vot de blam  !
Nu de alta dar ma bazez pe tine la gratar , pe Serban si nu numai...

Concediu placut !
Multumesc de urari! Am sa fac tot posibilul sa nu te las singur la gratar!  :D
« Last Edit: September 08, 2011, 01:30:18 AM by stefanbv »
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

celalalt

Răspuns: Jurnal de bord Bucuresti - Volos - Skopelos
« Reply #12 on: September 07, 2011, 16:23:31 PM »
bai ce om..... :o

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Jurnal de bord Bucuresti - Volos - Skopelos
« Reply #13 on: September 08, 2011, 01:31:05 AM »
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

celalalt

Răspuns: Jurnal de bord Bucuresti - Volos - Skopelos
« Reply #14 on: September 08, 2011, 09:10:07 AM »
Tu....