Forester SH (2008+): Anvelope + Jante pentru offroad
Subaru club Romania

Forester SH (2008+): Anvelope + Jante pentru offroad

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Forester SH (2008+): Anvelope + Jante pentru offroad
« on: August 31, 2011, 14:00:19 PM »
Cum ultima data cand am intrat pe valea raului la munte, am reusit sa fac ceva zgarieturi superficiale pe jantele stock, ma tot bate gandul sa iau ceva dedicat pentru plimbari in natura, departe de asfalt.
Am pus ochii pe un set de JANTE TABLA R15 - KFZ 8036 R15 6 5X100 ET48 pe care sa pun anvelope BF GOODRICH 215/75R15 | Q 100 | Mud terrain KM 2.
Acum incep sa ma documentez in legatura cu ... orice problema care ar putea aparea. De exemplu, pe http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg4.html la un calcul comparativ imi da o diferenta de 3.56% la dimensiunea rotii, in plus fata Yokohamele stock.

As putea sa folosesc un offset diferit? Pana unde se poate merge cu diferentele de dimensiune si ce riscuri implica pentru directie, suspensii, etc?
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Forester SH (2008+): Anvelope + Jante pentru offroad
« Reply #1 on: August 31, 2011, 14:44:29 PM »
Inainte de a cumpara jantele asigura-te ca iti incap franele. Am vazut ca sunt pentru Impreza si teoretic ar merge, dar o a doua parere sau chiar proba nu strica.

3.56% nu e o diferenta foarte mare. Singura posibila problema ar fi de spatiu pe partea interioara (cauciucul sa loveasca amortizorul). Dar, intrucat treci la un ET (offset) mai mic, ceea ce inseamna janta iesita mai mult in afara aripilor, adica mai departe de amortizor, atunci cred ca stai bine.

Poti folosi un alt offset decat cel standard (de exemplu: eu am trecut de la +52 la +50 cand am schimbat jantele de WRX cu cele de STi). Conteaza doar sa nu dai in extreme gen sub 44. Acum depinde si de cat de lata e janta. Cu cat e mail lata, cu atat se cere un ET mai mic. Daca o dai in extreme amortizoarele in sine nu ai cum sa le strici, dar sunt afectati rulmentii intrucat toata greutatea masinii nu va mai cadea la unghiul corect. E ca si cum te-ai sprijini cu toata palma de o masa (offsect corect) si apoi te sprijini decat in varful degetelor de marginea mesei, stand in aer si la un nivel mai jos cu podul palmei (offset extrem). E clar ca in cazul al doilea incheietura este afectata. Asa este si la masini. Sper ca te ajuta comparatia.

In concluzie, combinatia pe care ai ales-o e ok dpdv al articulatiilor, directie, suspensii etc. Doar ca nu sunt sigur daca iti incap discurile cu tot cu etrieri in 15".

Bafta!

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester SH (2008+): Anvelope + Jante pentru offroad
« Reply #2 on: August 31, 2011, 16:19:45 PM »
Multumesc de info.
Intr-adevar pentru 15" imi pusesem si eu problema. In cazul in care 15" nu o sa mearga (si aici mai am de sapat nitel pana aflu), as schimba dimensiunile odata cu trecerea pe 16", la 235/70R16.
De la BFG, as avea de ales intre KM2 si KO: http://www.bfgoodrichtires.com/tire-selector/size/LTMetric/235/70/16/tires.
In cazul asta as schimba si offset ul sa le scot cativa mm mai inafara. Aici apare insa o alta problema: 8.26 % diferenta de dimensiune a rotii overall. E posibil sa nu se poata folosi pe Forester. Evident a aparut un nou subiect de studiu ! :)

Mai mici, respectiv 225/70R16 nu se fabrica decat KO-uri: http://www.bfgoodrichtires.com/tire-selector/size/LTMetric/225/70/16/tires. La calculul de pe carbibles.com imi da o diferenta mai mica, respectiv 6.2 %.

La nivel teoretic, KO urile au note mai bune si sunt mai "all-around" ( :) ) decat KM2 urile, insa astea din urma sunt laudate mai mult pe forumurile de 4 x 4.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester SH (2008+): Anvelope + Jante pentru offroad
« Reply #3 on: September 12, 2011, 14:21:41 PM »
15" cica se pot monta, dar nu sunt recomandate! whattaheck!!! imi trebguie si o alta opinie. Nu a mai incercat nimeni jante de 15 pe Forester SH?
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Forester SH (2008+): Anvelope + Jante pentru offroad
« Reply #4 on: September 12, 2011, 18:45:11 PM »
Stie cineva care este ET jantelor cu care a venit masina din fabrica? Ma refer la cele pe 17. Si ce dimensiune (fi) are la butuc?
« Last Edit: September 12, 2011, 18:48:21 PM by taz_taz907 »
Nu viteza ucide ci oprirea brusca!


Aldos

  • 276
Răspuns: Forester SH (2008+): Anvelope + Jante pentru offroad
« Reply #6 on: August 30, 2015, 15:40:17 PM »
Pentru jante pe 15", cred ca ar trebui din cele cu offset negativ (intoarse).