Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

Sfat cumparare Forester second hand
« on: September 22, 2011, 11:12:17 AM »
Buna tuturor!!! Sunt in negocieri sa-mi iau si eu un forester. Stie cineva care ar fi diferentele dintre cel denumit MY11 si MY11.5? Diferente care in principiu nu se vad. Pentru ca asa la vedere e climatizarea dubluzona si cadranele de bord. Dar in rest? Stie cineva ceva? La reprezentanta mi sa zis ca n-ar fi nimic in plus.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Intrebari achizitie Forester Diesel My11
« Reply #1 on: September 22, 2011, 11:20:19 AM »
Salut! Bine ai venit! Cred ca diferenta este de 0.5 !!!  ;D
Daca SMT-ul spune ca nu este alta diferenta... inseamna ca nu este!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Intrebari achizitie Forester Diesel My11
« Reply #2 on: September 22, 2011, 11:53:33 AM »
Mutat la discutii despre Forester. Acolo era jurnalul de bord al unui membru.

Eu as merge pe varianta cea mai noua. Este posibil sa vie vorba doar de un soft mai nou sau de mici ajustari de finete.

Răspuns: Intrebari achizitie Forester Diesel My11
« Reply #3 on: September 26, 2011, 13:20:02 PM »
asa cred ca voi si face...ma orientez spre ultima varianta scoasa. Chit ca ajunge undeva la 33.000 euro!!! O gramada de bani :o

picea

Forester 2010 VS 2011
« Reply #4 on: October 16, 2011, 17:13:18 PM »
      Bine v-am gasit posesori de Forester!
   Dupa o lunga alergatura pe net, am dat in sfarsit de siteul vostru. Am facut un cont aici, in speranta ca voi gasi informatii  subiective si pareri despre Forester. De fapt care este problema. Sunt posesorul unui Tucson din 2005 diesel cu cutie de viteze automata. Deoarece merg des pe drumuri forestiere, din cauza meseriei mele, drumuri care nu sunt in cea mai buna stare, m-am hotarat sa schimb masina si sa achizionez un Forester diesel in leasing. Am cautat tot felul de marci dar in final am ales Forester, datorita garzii la sol de 21,5 cm. Intrebarea mea este daca sa achizitionez modelul din 2010 sau cel din 2011 care este mai scump cu 200 euro dar are in plus  camera in mansarier, culoarea ceasurilor de bord schimbata in rosu si am inteles alt sistem audio. Am inteles ca nu prea se mai gaseste modelul 2010 dar cu putin noroc se poate rezolva. Astept de la voi pareri deoarece trebuie sa ma decid cat mai repede. Deasemenea as vrea sa stiu daca Foresterul ar putea face fata in conditii, asa cum am spus, mai grele (noroi, rampa mare, zapada drumuri desfundate, sleauri, bolovanu etc.)
Picea

George

  • 757
Răspuns: Forester 2010 VS 2011
« Reply #5 on: October 16, 2011, 17:32:42 PM »
Daca tucsonul a facut fata va face si foresterul, dar amandoua sunt suv uri si nu offroadere. Daca masina trebuie sa indure conditii grele un offroader ar fi mai indicat. Depinde de drumuri.

picea

Rspuns: Forester 2010 VS 2011
« Reply #6 on: October 16, 2011, 17:39:08 PM »
Tusonul cu greu putea face fata.  Atat din cauza cutiei automate cat si din cauza garzii la sol. In plus are si consumul mai mare cca 10 L/100km. Din aceaste cauzae vreu sa-l schimb. In plus imi trebuie si o masina cu care sa ma deplasez rapid, confortabil si in siguranta. Nu am bani ca sa cumpar doua masini, asa ca aleg o varianta de mijloc.
Picea

George

  • 757
Răspuns: Forester 2010 VS 2011
« Reply #7 on: October 16, 2011, 17:45:54 PM »
S foresterul tot la fel va fac fata, un pic mai bine dar nu va fi extraordinar. Iti lipseste reductorul si blocantele ;)

picea

Răspuns: Forester 2010 VS 2011
« Reply #8 on: October 16, 2011, 17:48:49 PM »
Incep sa-mi schimb parerea. Tu ce ai cauta in jurul aceluiasi pret?
Picea

George

  • 757
Răspuns: Forester 2010 VS 2011
« Reply #9 on: October 16, 2011, 17:58:54 PM »
Repet, depinde de drumurile pe care vei exploata masina. Daca sunt foarte dure as lua un offroader si nu suv . Adica foresterul e o masina extraordinara, dar modelului ales de tine ii lipseste reductorul si blocantele.

La offroadere vei avea o problema cu consumul mai ridicat.

Un nissan navara se va descurca mai bine in offroad decat un forester.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Intrebari achizitie Forester Diesel My11
« Reply #10 on: October 16, 2011, 18:56:49 PM »
Alipit subiectului deja deschis in locul potrivit. Va rog sa folositi functia "Cauta" a forumului.

Cum zice si George, daca mergi doar pe drumuri forestiere, mai bine iti iei ceva dedicat. Daca mergi destul de mult si pe asfalt si prin oras, atunci un SUV este ceea ce cauti. Oricum foresterul este destul de potent. Vezi si pe forum prin jurnalele de bord ale membrilor niste filmulete cu foresterul prin albii de rau.

Răspuns: Intrebari achizitie Forester Diesel My11
« Reply #11 on: October 18, 2011, 09:02:18 AM »
Fratilor daca am ajuns sa comparam Foresterul cu Tucson inseamna ca avem o mare problema. Pe unde am mers eu asta iarna cu Foresterul ,n-au reusit sa treaca multe asa zise dedicate...!!!!!

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Intrebari achizitie Forester Diesel My11
« Reply #12 on: October 18, 2011, 11:12:41 AM »
Fratilor daca am ajuns sa comparam Foresterul cu Tucson inseamna ca avem o mare problema. Pe unde am mers eu asta iarna cu Foresterul ,n-au reusit sa treaca multe asa zise dedicate...!!!!!
Corect! Am un Forester si pana acum nu am reusit sa raman pe undeva impotmolit!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

George

  • 757
Răspuns: Intrebari achizitie Forester Diesel My11
« Reply #13 on: October 20, 2011, 08:32:30 AM »
@gabi : amandoua sunt suv uri. amandoua au tractiune integrala doar cu central cu vascocuplaj. ce naiba sa nu compari la ele ? nu , serios acum .

@stefan : tu ai reductor , adica central cu blocant. forester diesel are cucu , ciuciu , mumu, nimic !

eu am reusit sa rup un forester in conditii grele. si daca vrei sa iti arat ca se poate rupe zi-mi si iti spun pe unde sa dai o tura. eu am facut-o involuntar , adica TREBUIA sa ajung undeva . masina s-a comportat impecabil , dar nu este indestructibila si este chiar firava cand o duci spre limita.

am reusit sa rup : dif central , dif spate, planetare spate si ceva prin cutie .... scurt . dintr-o singura bucata.
« Last Edit: October 20, 2011, 08:34:23 AM by George »

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Intrebari achizitie Forester Diesel My11
« Reply #14 on: October 20, 2011, 09:48:13 AM »
@gabi : amandoua sunt suv uri. amandoua au tractiune integrala doar cu central cu vascocuplaj. ce naiba sa nu compari la ele ? nu , serios acum .

@stefan : tu ai reductor , adica central cu blocant. forester diesel are cucu , ciuciu , mumu, nimic !

eu am reusit sa rup un forester in conditii grele. si daca vrei sa iti arat ca se poate rupe zi-mi si iti spun pe unde sa dai o tura. eu am facut-o involuntar , adica TREBUIA sa ajung undeva . masina s-a comportat impecabil , dar nu este indestructibila si este chiar firava cand o duci spre limita.

am reusit sa rup : dif central , dif spate, planetare spate si ceva prin cutie .... scurt . dintr-o singura bucata.
CRIMINALULE !!  ;D ;D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

George

  • 757
Răspuns: Intrebari achizitie Forester Diesel My11
« Reply #15 on: October 20, 2011, 16:05:22 PM »
faza e ca nu sunt masini indestructibile ! trebuie avut grija de ele si trebuie sa le cunosti limitele.

Răspuns: Intrebari achizitie Forester Diesel My11
« Reply #16 on: October 26, 2011, 22:39:35 PM »
si eu am fost cam 2 luni cu aceeasi intrebare? forester 2010, sau 2011, ideea e ca au schimbat multe din problemele pe care le avea varianta veche. Probleme de suspensie, de cutie de viteze, si in plus au mai adus ceva inbunatatiri la imaginea vizuala a masinii. Asta cel putin din cele spuse de delear.

George

  • 757
Răspuns: Intrebari achizitie Forester Diesel My11
« Reply #17 on: October 26, 2011, 23:59:31 PM »
si cam care erau problemele alea multe pe care le avea vechea generatie ? (adica modelul 2010 ca tot ala de acum e)

Răspuns: Intrebari achizitie Forester Diesel My11
« Reply #18 on: November 01, 2011, 08:37:18 AM »
Salutare,

Eu m-am uitat destul de in detaliu la modificarile aduse modelului dupa facelift (2011):
- suspensia mai ferma. Ce a de la modelul 2010 era mult prea moale pentru mine, e motivul principal pentru care am amanat cumpararea unui Forester diesel
-tapiteria imbunatatita substantial
-timoneria revizuita. La cel de 2010 jocurile la schimbatorul de viteze si cursa erau mult mai mari, acum sunt OK, desi inca agata putin in viteza a doua. Cred ca au umblat putin si la cursa ambreiajului, e usor mai scurta acum, insa poate era si doar o problema de reglaj la masinile care le-am condus eu.
- display mai modern cu camera pentru marsalier
-ceasuri de bord modificate
-climatizare dual-zone (nu e chiar pe toate modelele 2011)

Mie diferentele mi s-au parut destul de mari si voi merge clar pe varianta 2011, insa banuiesc ca e o chestiune si de discount suplimentar care l-ai putea obtine la un model 2010.

Sper sa fi fost de ajutor.




Artistul

  • 60
  • Forester Diesel MY12
Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #19 on: June 23, 2012, 23:40:17 PM »
Bine v-am gasit domnilor! As dori sa cumpar un Subaru Forester (intotdeauna mi-am dorit aceasta masina, si acum pot s-o si iau), dar sunt sfasiat de indecizie, benzina sau diesel? Pana acum am avut doua masini diesel si as inclina tot spre varianta asta pentru ca m-am obisnuit, insa e mai scumpa. Dincolo de preferintele personale, din punct de vedere tehnic, ce ati alege si de ce?
Multumesc!  :)
« Last Edit: June 24, 2012, 10:47:40 AM by MihaiFlorescu »