Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1100 on: June 24, 2019, 18:39:31 PM »
Cu toate zorzoanele alea sigur nu ar fi trecut neobservata printre forumisti. Pe de alta parte, alea's accesorii originale si nu's ieftine, deci e destul de posibil ca proprietarul sa o fi si intretinut corespunzator mecanic, nu doar estetic
Masina cred ca e luata la buyback, teoretic ar trebui sa fie loc de negociere

BOXER

  • *
  • 2351
  • +
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1101 on: June 24, 2019, 18:53:22 PM »
Plasticele laterale si de pe aripi au mari sanse sa fie after-market.  Dar asta nu le reduce importanta, mai ales in parcarile mici, in care  poti aduna multe lovituri de portiera.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1102 on: June 24, 2019, 19:08:34 PM »
Da, accesoriile de pe bari/usi probabil ca nus originale, m'am uitat in catalog si cele OEM (ptr bara) erau mai finute. Raman plasticele de pe aripi, protectia portbagaj si paravantul trapa :)

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1103 on: June 24, 2019, 19:22:10 PM »
Numai alea de pe aripi is 240 USD aftermarket.ceva fibra din ce vad.
Pare întreținută mașina.suspensia ok.pare și înălțata vreo 2 cm.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1104 on: June 24, 2019, 20:56:23 PM »
Inaltata nu cred ca e, cam tot asa sta si'a mea.
Alea de pe aripi cam tot atat costau si ca accesoriu OEM, ca le luasem si eu in vizor la un moment dat, dar nu sunt pe gustul meu (a mea fiind tot aurie, le'as fi vopsit)

AlexR

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1105 on: June 24, 2019, 22:44:12 PM »
Da, se pare ca masina e buy back pt o alta cumparata de la Sima.
Accesorile acelea sigur Nu sunt toate OEM, aspectul masinii cu ele tine de gust. Si eu cred le-as prefera in culoare a caroseriei dar asta e ceva rezolvabil destul de usor.
Suspensia spate, in opinia mea e cam ‘flescaita’. Asa statea 2.0-ul inainte de a schimba kitul cu cel de la Autokino si am facut schimbul doar cand unul din amortizoare  avea eficacitatea aproape pe duca iar celalalt nu mai avea viata f multa. Cu siguranta suspensia spate trebuie schimbata.
Dealerul mi-a spus ca nu stie daca distributie a fost schimbata, lucru care pt mine denota ca nu a fost, altfel ar fi prezentat-o ca fiind un plus.
Mi-ar place si mie sa cred ca fostul proprietar a fost un tipicar si a avut grija exemplara de masina. Mi-e teama  insa sa nu fie doar cosmetizata si poate chiar revopsita, prea nu are zgarieturile si micile defecte specifice varstei.
Merci pt opiniile voastre, astept in continuare pareri.
 Repostez linkul cu masina, poate totusi o recunoaste cineva.

https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7GxLx5.html#875f84a087

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1106 on: June 24, 2019, 23:14:33 PM »
Experiența cu smt pe partea de istoric este pozitivă și eu am sunat pentru a mea.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1107 on: June 25, 2019, 00:50:49 AM »
Masina o fi fost achizitionata de la SMT, dar sigur a si fost intretinuta acolo?
Carte de service exista ptr ea? Ca la km aia nu ar trebui sa aiba oricum prea multe intrari ptr revizii

AlexR

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1108 on: June 25, 2019, 10:30:27 AM »
Masina o fi fost achizitionata de la SMT, dar sigur a si fost intretinuta acolo?
Carte de service exista ptr ea? Ca la km aia nu ar trebui sa aiba oricum prea multe intrari ptr revizii

Ceea ce stiu este ceea ce mi-a spus vanzatorul. Acum, ce o fi adevarat, nu stiu, ramane de verificat.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1109 on: June 25, 2019, 12:19:37 PM »
Test de compresie, verificat reviziile să fie făcute la timp și în mers cutia sa schimbe fara sa smucească. Apoi restul e ca la aspirat.
« Last Edit: June 25, 2019, 12:20:13 PM by MihaiFlorescu »

AlexR

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1110 on: June 25, 2019, 12:34:01 PM »
Ai priviti aici ce 2.0 SG am gasit .  :D. Nu e un XT dar cum caut o automata, nu e trecut cu vederea.

https://www.mobile.de/ro/Automobil/Subaru-Forester-SG-SUBARU-Top-Zustand-32000/vhc:car/pg:vipcar/277535107.html

Ar mai fi 2.5 XT -ul de mai jos dar se pare ca are o problema de supraincalzire a motorului.

https://www.mobile.de/ro/Automobil/Subaru-Forester-2.5-XT-Turbo-Motorschaden/vhc:car/pg:vipcar/280308878.html


MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1111 on: June 25, 2019, 12:45:23 PM »
De multe ori se găsesc mașini în tara mai bune că în afară. Pentru simplul motiv că Subaru in Romania este vizat în mare parte de pasionati. Dar există și acea mica parte care...

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1112 on: June 25, 2019, 13:20:43 PM »
7000 pe un XT de'afara, deja cu probleme, nu mi se pare deloc o afacere.
XT'ul automat oricum nu are aceleasi performante ca unul manual, ii diminueaza din farmec

AlexR

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1113 on: June 25, 2019, 13:56:26 PM »
7000 pe un XT de'afara, deja cu probleme, nu mi se pare deloc o afacere.
XT'ul automat oricum nu are aceleasi performante ca unul manual, ii diminueaza din farmec

F adevarat dar eu caut in mod special o automata din motiv de genunchi stang. Din pacate,  dupa un timp de sofat, mai ales cu schimbare dese de viteza, incepe sa ma doara. Sunt in investigatii medicale cu el si sper sa nu fie nimic grav.

AlexR

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1114 on: June 25, 2019, 22:33:29 PM »
Am vb cu dealerul din germania pt:
https://www.mobile.de/ro/Automobil/Subaru-Forester-2.5-XT-Turbo-Motorschaden/vhc:car/pg:vipcar/280308878.html
Mi-a confirmat ca masina are motorul defect si ca reparatia este costisitoare, de aceea si preferat sa o vanda ca atare. Deci asta pica.
Din Germania ramane in calcul doar:
https://www.mobile.de/ro/Automobil/Subaru-Forester-SG-SUBARU-Top-Zustand-32000/vhc:car/pg:vipcar/277535107.html
Nu stiu cat de mult penalizeaza cutia automata demarajul la motorul 2.0.
La SMT nu am reusit sa vorbesc si sa aflu daca au ceva date despre “nepamanteana” de la Focsani. Mai incerc maine.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1115 on: June 26, 2019, 20:02:22 PM »
Din punct de vedere al confortului e ideala o cutie automata pentru oras,Stiu asta pentru ca am avut ani de zile o automata pana sa trec la cutie manuala.Si neaparat benzinara daca faci numai drumuri in oras.Pentru iesiri mai lungi  e bun un diesel,e mai economic la carburant,
Cum spunea si Mihai mai sus poti gasi masini foarte bune si in tara si poate la un pret mai ok plus ca trebuie si o rezerva pentru neprevazute tinand cont ca nu e o masina noua,indiferent cat de bine arata pe afara.
« Last Edit: June 26, 2019, 20:54:59 PM by GabiForesterSH »

kjz

  • 107
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1116 on: July 05, 2019, 20:28:16 PM »
Salutare! De multi ani ma tenteaza Subaru, dar inca n-a fost sa fie. Imi iau inima in dinti acum, am marit si bugetul (20k), si cred ca m-as putea intinde catre un Forester SJ XT.

Va fi singura masina a familiei, condusa ocazional in oras, prin weekenduri la drumuri lungi si la munte (ocazional pe drumuri forestiere, dar nimic extrem).

Am gasit in Germania unul din 2015 cu vreo 80 mii km, la dealer. Spoiler plus aripa schimbate dupa un mic accident, capota revopsita, pare ok. Dupa VIN e fabricata in 2014.

Va cer sfatul acum, ar trebui sa fiu atent la ceva anume? Parca citisem undeva ca in primul an al productiei ar fi fost probleme cu CVT-urile, dar parca sunt diferite la XT fata de 2.0 aspirat, posibil informatia sa fie pentru cele din urma...
'14 FXT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1117 on: July 05, 2019, 21:55:15 PM »
Caută prin ograda noastră. Vezi la Autokino daca au ceva. Poate te lipești de un aspirat mai nou sau XV decât de un XT mai vechi și cu semne de întrebare.

Ai avea și certitudinea unei garanții... Doar sa mai fie ceva.

kjz

  • 107
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1118 on: July 06, 2019, 09:56:14 AM »
Din păcate la noi marea parte sunt diesel.

XV e prea micuț pentru nevoile mele, îmi trebuie un portbagaj măcar cât al forester-ului să îmi încapă câinii :)

De ce aspirat și nu xt?
'14 FXT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1119 on: July 06, 2019, 15:10:01 PM »
Mai fiabil și economic aspiratul.