Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

Gxg

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1160 on: July 30, 2019, 22:02:47 PM »
Ar fi bun 13.8 daca n.as face cam 1k-1.2k pe luna doar in interes de serviciu :-)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1161 on: July 31, 2019, 00:15:18 AM »
Schimba serviciul

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1162 on: July 31, 2019, 09:45:28 AM »
N-ar strica să urmărești și mobile.de.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1163 on: August 28, 2019, 12:15:22 PM »
Salutare la toata lumea!

Ma numesc Mircea, sunt din Iasi si sunt fan masini japoneze.

De ceva timp caut un Forester, dotari obligatorii pe care le vreau sunt: motor benzina, cruise control (daca e si cutie automata si mai bine), si sa aiba airbag cortina fata-spate (am copil de 5 ani).

Ca design mi-ar fi placut SG, dar SH sta mai bine la capitolul siguranta.

Am gasit Foresterul 2.0 4AT alb de la Twin Motors, am vorbit cu cei de acolo si am rezervat masina dupa ce am obtinut un pret bun (zic eu)
Maine ma duc sa o vad, daca e OK fac la Twin schimbarea distributiei cu pompa apa si toate filtrele si lichidele necesare, inclusiv diferentiale si cutie.

Am cerut si un test de amortizoare, se pare ca cele pe spate sunt la 36%. Ma gandesc sa merg cu ele asa iarna asta si sa schimb toate 4 in primavara cu un kit fara SLS. Aveti ceva recomandari pentru asta?

Am vazut si detaliile puse de Costin2204 dupa ce a vazut masina, ma gandesc ca avand garantie 6 luni am timp sa verific daca apar alte investitii majore necesare. Daca ma incadrez in 2000 euro cu toate reparatiile ma declar multumit.

Am inteles din discutiile de pe aici si ce am mai gasit pe net ca motorizarea si cutia sunt fiabile daca masina e intretinuta corespunzator.

Aveti ceva sfaturi legate de motorizarea asta? Din ce am auzit eu trebuie sa am grija la nivelul apei si al uleiului, in principiu asta ar fi un lucru normal. Trebuie doar sa ma obisnuiesc, mai am un Yaris cu care ajung in service o data pe an, si atunci ca am alarma pusa pe telefon :). Si din 2007 nu a avut nici o problema majora...
Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT

marr

  • 2202
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1164 on: August 28, 2019, 14:23:16 PM »
Daca amortizoarele spate sunt la 35 % eficienta ... eu unul nu as iesi cu masina aia pe drum !
La fostul meu Forester, erau undeva la 50% (sau sa fi fost 60% !?) inainte sa le schimb si sarea de kur ca un cangur.
Nu era deloc o senzatie placuta !
Si, lasand senzatia neplacuta le o parte, nu-i deloc sigur sa circuli cu o masina ce topaie de fund - mai ales daca ai si copilul in masina ...
Ca atare, daca eficeinta nu uzura e la 35%, amortizoarele spate ar fi primul lucru pe care a-l trebui sa-l rezolvi ! Mai ales ca ... vine iarna !
Daca iei masina, poate ar fi bine sa iei legatura cu al nostru coleg de forum @Boxer - e cel mai in masura sa te ajute cu partea de suspensii.

In rest, daca masina e OK, nu are defecte ”ascunse” si mai si faci la Twin o revizie extinsa dupa cum ai spus, nu ar trebui sa ai probleme deosebite.
Schimbi uleiul cat mai des, pui benzina buna si in rest ... APB !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1165 on: August 28, 2019, 14:43:08 PM »
Salut,
Am vazut ca pretul la acel Forester a scazut cu mult sub ceea ce erau ei dispusi sa negocieze, cand am fost eu la ei.
Presupun ca daca au scazut pretul atat de mult nu au inlocuit nimic la masina; legat de amortizoare, sunt de acord cu colegul marr - masina aia sarea rau.

Interior/exterior masina e ok pt anii ei; asa cum ai vazut in post-ul meu, scurgerile de la motor si cum arata pe dedesubt m-au determinat sa zic pas, combinat cu faptul ca nu erau pregatiti sa negocieze cat as fi vrut eu.

 

 

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1166 on: August 28, 2019, 15:45:50 PM »
M-am mai gandit si cred si eu ca o sa trebuiasca schimbate amortizoarele spate tot anul asta. Cei de la service mi-au spus ca sub 25% e problema. Am mai cautat si prin alte parti si am gasit cam aceleasti date, de ex:

https://www.autoexpert.ro/verificam-amortizoarele/
Aderenţă acceptabilă – valori între 20 şi 60%.

Am mai facut test de amortizoare in trecut la alte masini si cel mai mult am avut 84% pentru amortizoare noi.

Sa vad si cum se comporta, ma gandesc ca la un drum Cluj - Iasi pot sa vad cat e de deranjant.
O sa-l contactez si pe Boxer sa vad ce zice.

As vrea sa merg cu ea macar cateva luni sa vad daca e ok, daca imi place si e confortabila. De fapt principalul motiv pentru care vreau modelul asta e ca ar fi confortabil. Am o mica hernie de disc, si am un prieten care a avut Forester SH diesel si a spus ca era foarte confortabila. Si vreau sa-l cred, e un om de afaceri care a avut multe masini scumpe, la un moment dat si-a luat E class nou, dar tot cu Foresterul mergea mai mult :)

@Costin2204: Nu stiu daca au inlocuit ceva, au spus ca au vopsit ei cateva elemente ca aveau ciupituri de la pietre. Oricum, multumesc pentru lista defectelor, o sa le verific si eu, poate reusesc sa mai negociez ceva.

Referitor la urmele de ulei, am vorbit cu seful de service si spunea ca e posibil sa se fi scurs de la ultima revizie. Oamenii cu care am vorbit mi s-au parut foarte ok, si ambii (seful de service si directorul de vanzari) mi-au spus ca au verificat masina la achizitie (buyback) si daca erau probleme nu ar fi luat-o. De asemenea ofera garantie 6 luni pe motor, sistem injectie, cutie. Sper ca daca e o problema imi pot da seama in primele 6 luni.

Un alt lucru care mi-a atras atentia ar fi numarul de kilometri inregistrati de RAR/ITP in decursul anilor:

138040
05.07.2018
Staţie ITP


94517
15.07.2016
Staţie ITP


58835
06.10.2014
Staţie ITP


52835
06.05.2014
RAR


66113
27.03.2013
RAR


59987
20.10.2012
Staţie ITP


50000
24.01.2012
RAR


30714
18.10.2010
Staţie ITP


-
13.10.2008
RAR

In 2013 avea 66k, in 2014 58k. Am mai vorbit cu cateva persoane si cica se mai intampla la RAR sa puna informatii gresite. La fel mi-a spus si directorul de vanzari. Nu inteleg de ce ar da cineva 10000 km inapoi cand masina avea 60000...

O sa vad maine, in functie de feeling si negocieri ma intorc cu masina sau cu trenul ...
Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1167 on: August 28, 2019, 15:57:08 PM »
O mai dau in bara si cei de la RAR/ITP cu inscrisurile
Din ce imi aduc aminte (si parca nu am scris in post-ul respectiv) - bara spate era vopsita de ei, cand am vazut-o eu (se vad urmele pe interiorul rotii spate).
Legat de scurgerile de ulei - sa zicem, la cele de sus, de langa orificiul de umplere; cele de sub chiuloasa in schimb, uita-te bine (poate mi-au scapat mie).
Intr-adevar, oamenii au fost foarte ok, no problems there! 

kjz

  • 107
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1168 on: August 28, 2019, 17:05:17 PM »
De fapt principalul motiv pentru care vreau modelul asta e ca ar fi confortabil. Am o mica hernie de disc, si am un prieten care a avut Forester SH diesel si a spus ca era foarte confortabila. Si vreau sa-l cred, e un om de afaceri care a avut multe masini scumpe, la un moment dat si-a luat E class nou, dar tot cu Foresterul mergea mai mult :)

Daca asta e principalul factor incearca sa faci un drivetest mai lung cu masina inainte sa te decizi (chiar inainte sa mai faci mult research daca poti). Si eu sunt mai rablagit cu spatele si SJ-ul nu mi se pare prea comod (nici SH-ul nu mi s-a parut mai stralucit). Nu as zice ca sunt incomode, dar daca as avea de umblat cu masina mai mult de 15000 km pe an m-as gandi serios sa o schimb...
'14 FXT

Edd

Indrumare pentru cumpararea unui forester
« Reply #1169 on: September 11, 2019, 23:02:28 PM »
Buna ziua membrii forumului!
Am tot cautat sa cumpar un SUV japonez si mi-am dat seama ca subaru forester pare ce imi trebuie. DAR... as avea nevoie de experienta voastra. Am un set de intrebari:
1. Este forester un SUV pentru familie cu copil mic? Adica sunt oare suficiente dotari de siguranta? spatiu = loc pe banchete din spate? portbagaj spatios pentru carucior si etc.
2. Vreau sa cumpar modelul nou (2019) - are ceva probleme cunoscute?
3. Sunt atat de fiabile pe cat spune legenda?
4. Cum sunt din punct de vedere al service-urilor - costa de te indoaie si astepti mult dupa piese sau este acceptabil?
5. Cum se comporta pe sosea? Am tot citit ca sunt bestiale in conditii off-road dar sunt curios cum se comporta pe sosea/autostrada, in deosebi comportamentul in curbe (avand in vedere garda la sol mai inalta) - mentionez ca nu am avut SUV pana acum si nu stiu cum este.
6. Cat de eficient este sistemul EyeSight?
7. Forester sau Outback?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Indrumare pentru cumpararea unui forester
« Reply #1170 on: September 11, 2019, 23:20:35 PM »
Daca te intereseaza asa mult comportamentul pe sosea si nu ai mai avut SUV, dar vrei spatiu, Outback este ce iti trebuie. Ai mai mult spatiu, ai motorul de 2.5 care te ajuta cu masina grea/incarcata fiind si mai aerodinamica, fata de 2.0 pe cutia de Forester, interiorul mult mai rafinat, comportament aproape ca al unei berline, motor putin schimbat in timp deci care si-a dovedit fiabilitatea etc.

kkennyy

  • 1763
Re: Indrumare pentru cumpararea unui forester
« Reply #1171 on: September 12, 2019, 08:44:53 AM »
Parerea mea:

1. Absolut, atat forester cat si outback au spatiu arhisuficient pentru familie cu 2 copii zic eu.
2. Nu sunt probleme cunoscute din cate stiu eu.
3. Nu :D Se strica si ele ca orice alte masini, dar in principiu daca respecti intervalele de service, nu ar trebui sa ai probleme majore de fiabilitate.
4. Unele piese sunt cam scumpe, mai ales la modelele noi, dar in general, preturile sunt acceptabile spre bune.
5. Tinuta pe sosea este exemplara, peste majoritatea suv-urilor si nu departe de o masina obisnuita. Nu o sa ai probleme in a te obisnui. Singura parte unde personal cred ca nu exceleaza este viteza mare la autostrada, unde datorita garzii si formei de suv in general, consumul/zgomotul in cabina e mai mare.
6. Foarte. Printre cele mai bune sisteme de pe piata, mai ales cel de pe 2019.
7. Daca iti plac break-urile si ai bugetul necesar, outback toata ziua. Pozitia de condus este mult mai spre masina decat in Forester, confortul interior este mult mai mare, consum cred ceva mai mic, spatiu garla, garda identica.
Forester XT SJ 2018

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Indrumare pentru cumpararea unui forester
« Reply #1172 on: September 12, 2019, 09:09:52 AM »
@ kkennyy: antiteza de mai sus ma pune pe ganduri si cred ca urmatoarea mea masina va fi Outback. Pe bune!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Edd

Re: Indrumare pentru cumpararea unui forester
« Reply #1173 on: September 12, 2019, 09:14:37 AM »
Voi mai astepta probabil 1 luna (sau mai putin) sa apara noul Outback 2020.  Voi merge la reprezentanta si le incerc. 

kkennyy

  • 1763
Re: Indrumare pentru cumpararea unui forester
« Reply #1174 on: September 12, 2019, 09:17:53 AM »
@ kkennyy: antiteza de mai sus ma pune pe ganduri si cred ca urmatoarea mea masina va fi Outback. Pe bune!
Asa s-ajute cei de sus  :D

Bine, eu compar outback-ul meu 2015 cu forester-ul meu 2009, poate nu e foarte corect, dar am urcat si in forester 2015 si nu mi-a schimbat impresia. Pe partea forestierului ca si avantaje, dpmdv ar fi dinamica pe sosea, e ceva mai jucausa probabil datorita celor ~200kg in minus si a ampatamentului mai mic, pretul ceva mai mic si unghiuri foarte putin mai bune pentru offroad.
« Last Edit: September 12, 2019, 09:22:24 AM by kkennyy »
Forester XT SJ 2018

marr

  • 2202
Re: Indrumare pentru cumpararea unui forester
« Reply #1175 on: September 12, 2019, 10:09:55 AM »
Voi mai astepta probabil 1 luna (sau mai putin) sa apara noul Outback 2020.  Voi merge la reprezentanta si le incerc.

Daca te referi la Outback-ul abia lansat in State ... mai ai de asteptat 1 luna si ... 1 an !
Foresterul 2019 se comercializeaza in America de Nord de mai bine de 1 an, in Europa va ajunge in showroom-uri cel mai devreme in decembrie (desi unii spun ca  cel mai probabil va fi ... martie 2020).

In rest, sunt in perfect acord cu cele spuse de kenny !
Am avut Forester SH si am fost cu el in concedii cu doi copii (marisori la vremea aia) si am avut spatiu mai mult decat sufiecient.
Ca si spatiu interior pentru pasageri sta mult mai bine decat alte SUV-uri din clasa lui.
Si de la SH incoace, la fiecare generatie a mai crescut cate putin !
Pe partea de service - preturi sunt absolut normale, nimic de speriat.
De exemplu, in reprezentanta, o revizie la Subaru costa cat una la KIA. Da, pentru anumite repere mai ”ciudate”, se poate sa trebuiasca sa astepti una-doua saptamani in plus - dar nu pentru piesel uzuale.
Din punct de vedere ale sistemelor de siguranta activa si pasiva - este suficient sa te uiti la rezultatele testelor IIHS / EuroNCAP - la primele are constat calificativul ”Top Safety Pick +” iar la EuroNCAP are 5* la toate versiunile.
Eye-Sigth-ul am apucat sa-l testez suficient in ultimele 6 luni si functioneaza ireprosabil ! Chiar merita fiecare cent !
In sfarsit, legat de dilema ta - Forester sau Outback - aici e povestea mai lunga.
Daca ai nevoie de spatiul urias oferit de Outback - alegerea e clara.
La fel, pe partea de confort Outback-ul e clar peste Foresterul actual (SJ). Nu stiu cum e fata de Foresterul nou (SK), ca pe asta nu l-am vazut/pipait/condus.
A nu se intelege ca Foresterul nu ar fi o masina confortabila ! Este !
Dar Outback-ul joaca in alta liga.
Ideal ar fi sa le vezi cu ochii tai pe ambele. Din pacate, noul Forester nu ai unde-l vedea - decat in ipoteza ca ai un drum prin State sau Canada in perioada imediat urmatoare !

PS: Nu-ti fie frica de faptul ca n-ai condus niciodata un SUV - eu am trecut pe Forester de pe un Chevrolet Kalos si un Polo. Adaptarea mi-a luat fix o zi !
Mai greu a fost cand a trebuit sa trec din nou pe masini ”mici” ...
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Edd

Re: Indrumare pentru cumpararea unui forester
« Reply #1176 on: September 12, 2019, 10:31:28 AM »
@marr Vaai. Ai dreptate ca pe site-urile reprezentanțelor de UE e modelul SJ, abia acum am observat... Da' nu prea au mare interes in piata europeana cei de la Subaru se pare... pacat
« Last Edit: September 12, 2019, 10:33:39 AM by Edd »

marr

  • 2202
Re: Indrumare pentru cumpararea unui forester
« Reply #1177 on: September 12, 2019, 10:48:52 AM »
Aaaa !
Am omis ceva !
La inceputul anului eram si eu in dilema - ce sa iau ?
Forester sau Outback ?
In cele din urma am ales ... noul XV !
Si am fost anul asta in concediu 4 persoane (copii mei sunt deja majori) fara sa simtim lipsa de spatiu.
Ca si spatiu  pentru pasageri sta ceva mai bine decat KIA Sportage (ba chiar si decat Mazda CX 5) - asta dintre SUV-urile comparabile pe care le-am testat.
Nu costa nimic sa-l vezi si pe asta.
In plus, este extrem de bine dotat (inclusiv pe partea de siguranta), are un pret bun, este un model nou si este disponibil pentru drive-test la reprezentante.

Asta daca nu vrei sa astepti catev luni pana va ajunge noul Forester pe piata.
« Last Edit: September 12, 2019, 10:49:51 AM by marr »
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Indrumare pentru cumpararea unui forester
« Reply #1178 on: September 12, 2019, 20:14:32 PM »
Parerea mea,  ca posesor de Forester 2019  (2,5L)
1- Da
2- Nu
2- Da
4- Acceptabil.   Cu o intretinere corespunzatoare  nu ai nevoie de piese si reparatii prima suta de mii de km.  Apoi intretinere si reparartii decente.  Motorul si transmisia trebuie sa te duca  peste 300.000  km  daca ai grija de ele.
5- Se comporta f. bine pe sosea.  Offroad se comporta  f.f. bine. Poti sa ajungi il locuri  in care altii nici nu viseaza sa ajunga.   Sta f. bine pe curbe, chiar si la viteze mari.  Dar  daca  vrei viteza  200 km/h  si curbe ac de par   atunci  nu ma mai joc cu tine   ;D
6- F. eficient. L-am  probat si face  toti banii.
7- Forester daca  nu ai nevoie de spatiu  exagerat de mare ptr  bagaje. Obk  daca ai nevoie de  spatiu nesimtit de mare ptr  bagaje.
..................................................  my 2 cents   :o
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Edd

Re: Indrumare pentru cumpararea unui forester
« Reply #1179 on: September 13, 2019, 11:23:20 AM »
Multumesc pentru răspunsuri.
Am fost ieri la reprezentanta si din pacate nu avea decât un outback. Mi-a zis dealerul de acolo ca nu mai aduc forester SJ pentru ca lumea așteaptă oricum sa apara SK. Din ce stie el ar trebui să ajungă în reprezentante prin februarie, cel tarziu martie. După spusele lui in Germania s-a anuntat ca va ajunge în ianuarie 2020.
Deci voi astepta sa apara noul Forester si, Doamne ajuta, ma voi bucura de el pe zăpadă, prin nămeți si prin troiene  ;D