Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1420 on: March 04, 2022, 13:13:17 PM »
@ BEN. Mie mi se pare putin, avand in vedere stilul de mers. Cu siguranta poate vedea si 9.x% Si masina este foarte mare.

La i20 cu motorul de 1.0 turbo am 8+ in Bucuresti in perioada asta pe drumuri scurte si cu XT-ul 15-16 in conditii similare dar nu prea merg cu el in oras.

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1421 on: March 04, 2022, 13:30:38 PM »
@Ben : Avensis - tractiune fata, Forester - permanent AWD. Plus, depinde de oras.
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1422 on: August 02, 2022, 10:11:33 AM »
Buna ziua tuturor.As vrea sa va cer opinia despre optiunea de a cumpara un Forester SK 2.5i vs 2.0 Hybrid. Din ce am citit pina acum:
-sunt mai ieftine cu 4-5 k Eur. Genereaza costuri mai mari din perspectiva consum benzina si impozit, dar calculind pe o perioada de 6ani/100,000 km la un consum suplimentar de 1.5l/100km si vreo 200 Eur/an impozit, diferenta cam echivaleaza costul initial mai scazut
- din toate review'urile versiunea 2.5i este mai OK. Plus ca o masina mai simpla ar trebui sa genereze mai putine probleme, plus rezervor 60l si roata de rezerva
-motorul este EURO 6 ( inteleg ca e motorul de pe Outback ?) asa ca inmatricularea nu ar trebui sa fie o problema
- problema ar fi ca singurele exemplare pe care le-am vazut sunt aduse de privati de prin state asa ca achizitia pare mai rsicanta (https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=348569791&action=parkItem ,
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=348712503&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=23500&makeModelVariant1.modelId=7&minFirstRegistrationDate=2019-01-01&minPowerAsArray=125&minPowerAsArray=KW&pageNumber=1&scopeId=C&ref=srp&fnai=next&searchId=69f4c676-d8f0-ce92-4239-1df1fd4b6c76
A facut cineva o achizitie de Forester american ? Eventual cum ar fi sa o iei din US si sa o pui pe vapor? Pe ebay gasesti in state Forester SK intre 26-31 k USD, mai pui transport si vama, cit sa fie un pret corect ?
In primavara era un baiat din Oradea care vindea unul adus cu vaporul pina in Oslo, dupa care Ungaria> Romania. Pe CarVertical masina parea OK, pretul era OK (25-26 k Eur), dar parca ceva da cu virgula. Multumesc  anticipat, sper sa fie o dezbatere interesanta

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1423 on: August 02, 2022, 10:46:48 AM »
Daca găsești una pe care sa o verifici pe siteurile de specialitate din US să nu fi fost dauna totala, atunci merita. Deși la cum s-a apreciat dolarul față de euro și cum transporturile pe mare s-au scumpit in draci, nu știu cât de ușor o să mai găsești ceva.

2.5 as alege eu.

marr

  • 2205
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1424 on: August 02, 2022, 12:08:22 PM »
Din toate punctele de vedere, daca ar fi fost disponibil in Europa, as fi ales si eu un 2.5.
DAR, modelul asta nu se importa oficial in UE, deci s-ar putea sa fie ceva bataie de cap la inmatriculare (zi s-ar putea deoarece nu-s la curent cu procedurile RAR pentru masini aduse din afara UE si care nu au COC pentru Europa).
Este posibil sa fie ceva mai simplu daca versiunea asta a fost omologata undeva prin UE si apare ca atare si la RAR / poti obtine certificatul de omologare.
Aici apare si problema cu Euro 6 - din cate stiu, daca nu are Certificat de Omologare in UE in care sa apara si norma de poluare ( + toate porcariile de acolo cu emisii WLTP & stuff), nu-i sigur ca RAR-ul o ia de buna cu Euro 6.
Dar repet, nu stiu exact ce si cum legat de procedurile de inmatriculare.

O alta problema pe care o mai vad eu, ar fi lipsa garantiei - nu-s 100% sigur, dar din cate-mi aduc aminte, garantia producatorului se acorda doar pe piata pentru care a fost destinat modelul respectiv. Asta fara a lua in considerare faptul ca si daca ai avea garantie, nu prea vad cine ar putea onora o garantie la un model pentru care nu au documentatie tehnica, soft, piese, sedevistica ...

Astea-s motivele pentru care eu unul am mers pe varianta e-boxer desi tare mi se scurgeau ochii dupa un 2.5.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1425 on: August 02, 2022, 16:30:20 PM »
Opinii pertinente, multumesc!
In ce priveste pretul nici eu nu inteleg cum ajung niste masini la 27-28 k, cita vreme cursul euro/dolar e unde e, plus transport, taxe vamale si TVA. Suspiciunea pare intemeiata dar poate cineva stie ce noua ne scapa.
Referitor la inmatriculare pot spune doar ca am vazut unelepe mobile.de despre care se spunea ca au TUV si au fost inmatriculate in Germania.
Eu sper ca in afara de motor, nu sunt alte diferente majore pe partea mecanica ( sigur hibridul are niste diferente la transmisie, dar in rest...?); in Ucraina se comercializeaza si e-boxer si 2.5 NA. Speculez dar poate din dezbatere afllam lucruri noi. Daca nu si nu asteptam urmatoarea generatie care cica va fi 1.8t in ciclu Atkinson si sistem hibrid preluat de la Toyota. Pe hirtie suna bine dar nu stiu daca vor ajunge la fiabilitatea Toyota care merge pe chestii simple, motoare 2.5 NA.



« Last Edit: August 02, 2022, 16:33:09 PM by mdob »

andea79

  • *
  • 4007
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1426 on: August 02, 2022, 17:45:40 PM »
nu iti fa probleme , vor fi la fel de fiabile ca toyota pentru ca vor fi fix toyota :) doar cu alta sigla :)

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1427 on: August 23, 2022, 14:47:58 PM »
Uitati ce am mai aflat:
https://www.autovit.ro/blog/aducerea-unei-masini-din-sua-in-romania-toate-informatiile-de-care-ai-nevoie/
Deci daca nu are TUV sau ceva similar :
test la RAR pt stabilire norma EURO, modificare sistem lumini, taxa vamala 10% din valoarea masinii. Estimez un 3000-4000 EUR toata tevatura. Totusi daca gasiti un exemplar care a obtinut TUV cred ca ar fi interesant ( presupun ca trebuie sa aiba si lumini conforme pt TUV)

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1428 on: August 24, 2022, 10:50:45 AM »
Se adaugă şi TVA din valoarea maşinii iar dacă maşina este prea ieftină în factură vor începe discuţiile cu vama.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

marr

  • 2205
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1429 on: August 25, 2022, 05:51:14 AM »
Se adaugă şi TVA din valoarea maşinii ....

 Nu stiu cum mai e acum, dar pe vremuri “valoarea mașinii” la care se calcula si plătea TVA, in acceptiunea autorităților vamale,  însemna preț achitie + costuri transport. Statul trebuie sa-si “facă partea” din orice !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1430 on: December 22, 2022, 12:26:13 PM »
Salutare, ma gandesc si eu la un Suby mai nou, stie cineva ceva despre acesta:
https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-2-0ie-lineartronic-ID7H4AUN.html
?
Chiar sa se devalorizeze atat de mult in 2 ani?
If you don't look back at your car after you park it, you've bought the wrong car!

dan_b

  • 1236
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1431 on: December 22, 2022, 12:45:49 PM »
in anunt zice ca are 17.000 km, dar pe bord se vad 23.000.
chiar si asa, sunt super putini km pt 2 ani de rulare in Germania.
zice ca un singur proprietar, dar are deja numere de timisoara, deci cel putin inca un proprietar inmatricoulat pe ro.
« Last Edit: December 22, 2022, 12:46:56 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

MyKe

  • 210
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1432 on: December 22, 2022, 12:50:14 PM »
Ăia 5282 sunt litri consumați? Dacă da, cine face un calcul rapid? Ce medie punem, 8, 9, 10 L/100 km? ;D
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

marr

  • 2205
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1433 on: December 22, 2022, 13:16:01 PM »
Ăia 5282 sunt litri consumați? ....

Aia 5282 l sunt, de fapt, 5,282 l si-s ”salvalti” nu consumati !  ;D
Zona aia din ecranul central arata cate ore de functionare si cati ml de benzina a ”salvat” sistemul hibrid.

PS: Aparent, din cate scrie in anunt, masina ar fi de provenienta Romania si/sau Germania (apare la tara de provenienta Romania si in anuntul standard si in una dintre pozele de reclama, dar la descrierea de jos, de pe pagina, cica ar fi din Germania.  >:D

PPS: Ce-i drept, se poate sa fie o eroare de la copy / paste. Sau primul proprietar din RO sa-si fi cumparat masina (eventual noua), din Germania..
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1434 on: December 22, 2022, 22:31:40 PM »
Madison este o companie de leasing operațional. Cu mașinile din leasing operațional am rezerve, pentru că sunt mult mai batjocorite în exploatare.
În ceea ce privește proveniența, eu cred că inițial Forester-ul a fost adus de nou de la vreun dealer din .de și cumpărată de nouă din RO. Pentru că în RO știm bine care-i situația (mai degrabă lipsa acesteia) a vreunei reprezentanțe, ori importator oficial.
Forester-ul acesta stă de multe luni la vânzare, inițial cu preț sensibil mai mare.
La un moment dat remarcasem, la o primă vedere, unele pete ciudate pe panoul interior al ușii șoferului, faptul că jantele nu par a fi OE.

Cu un Forester similar într-un drive test de la SMT până la Cotroceni și retur, fără a forța mașina (chiar dimpotrivă) și cu trafic moderat - aglomerat, a indicat un consum de 12 - 12,2%. Deci nu tocmai frugală (bine, Subaru și consum decent nu au ce căuta în aceiași idee), cam leneșă, dinamică nu tocmai strălucită, însă nici hibridul nu-i printre cele mai eficiente.
Păcat că:
1. nu au implementat un hibrid realmente eficient și mai potent,
2. nu au pus nici măcar pseudo hibridul acesta pe boxerul de 2,5 (care să fie disponibil și pe Forester și XV, precum în State).

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1435 on: January 13, 2023, 20:40:46 PM »
If you don't look back at your car after you park it, you've bought the wrong car!

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1436 on: March 10, 2023, 09:09:44 AM »
Uitati ce am mai aflat:
https://www.autovit.ro/blog/aducerea-unei-masini-din-sua-in-romania-toate-informatiile-de-care-ai-nevoie/
Deci daca nu are TUV sau ceva similar :
test la RAR pt stabilire norma EURO, modificare sistem lumini, taxa vamala 10% din valoarea masinii. Estimez un 3000-4000 EUR toata tevatura. Totusi daca gasiti un exemplar care a obtinut TUV cred ca ar fi interesant ( presupun ca trebuie sa aiba si lumini conforme pt TUV)
Si iata si un Forester 2.5i care a fost inmatriculat in Germania:
https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=356991302&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=23500&makeModelVariant1.modelId=7&minFirstRegistrationDate=2020-01-01&minPowerAsArray=125&minPowerAsArray=KW&pageNumber=1&scopeId=C&sortOption.sortBy=relevance&fnai=prev&searchId=aac10f54-b8a0-728d-9ee3-d91e8b06b6c9&ref=srp
Asta ar insemna ca nu mai ai taxe vamale de platit si TUV ar trebui sa fie OK pt RAR. Diferenta de 6-7 k Eur fata de cele neinmatriculate se justifica, zic eu, date fiind costurile si bataia de cap pe care o eviti

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1437 on: March 10, 2023, 09:30:30 AM »
Mai sunt si altele. Dar vad ca la asta au schimbat ceasurile, au facut adaptarile pentru meniu in metric. Deci diferenta de pret e si de acolo.

PS: nu stiu cum e la subaru astea cele mai noi, dar inainte nu aveai cum sa iti alegi unitatile de masura si in cel mai fericit caz putea sa rescrie reprezentanta softul. La alte marci te joci din meniu cu mph/km sau C/F, PSI/Kpa/bar, mpg/litri per 100km sau km/l etc.
« Last Edit: March 10, 2023, 09:31:43 AM by MihaiFlorescu »

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1438 on: March 10, 2023, 11:11:07 AM »
Poate sa fie totusi masina de europa am vazut Forester din Ukraina care nu era hibrid, nu stiu daca avea motor de 2.5l.
Forester 2.0 NA MY2018
XV 2.0 Hybrid MY2021

MyKe

  • 210
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1439 on: March 10, 2023, 11:17:12 AM »
Păi zice acolo:

Es handelt sich um Fahrzeug mit der Erstauslieferung in der USA, welches jetzt in Deutschland angemeldet ist.
~ It is a vehicle with the first delivery in the USA, which is now registered in Germany.
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic