Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

KET

  • 3921
Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #180 on: March 02, 2013, 13:30:35 PM »
De top ca si calitate/rezistenta/abuz ar fi Cosworth care ofera si o curea de kevlar. (vezi ca avea o oferta buna userul STI de pe forum ;))

De acord cu ce a zis MihaiFlorecu. Am pus si eu asa ceva pe STi-ul meu, luata de la userul STI (Tom).

Popescus

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #181 on: March 02, 2013, 14:43:24 PM »
Cand am vazut cat costa am zis ca merge si cu Gates,daca m-o apuca un gand necurat de 400cp atunci va avea si kevlar pana atunci merg asa.
Suspensia aia spate ma termina,sunt duse amortizoarele si tzopaie ca disperata iar pedders abia in 2 saptamani aduc kitul,am facut precomanda oricum.

L.E-tot am o nelamurire legata de cutia de viteze,am vazut alte modele cu cutie fara modul manual,sunt interesat de diferente sau macar sa stiu modelul. ???
L.E 2-Am descoperit este vorba despre 4EAT cu sporshift
« Last Edit: March 02, 2013, 16:23:42 PM by Popescus »

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #182 on: March 02, 2013, 19:28:58 PM »
De ce sugerati o curea mai ... atunci cand puterea este mai mare?

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #183 on: March 02, 2013, 22:18:46 PM »
Cand am vazut cat costa am zis ca merge si cu Gates,daca m-o apuca un gand necurat de 400cp atunci va avea si kevlar pana atunci merg asa.
Suspensia aia spate ma termina,sunt duse amortizoarele si tzopaie ca disperata iar pedders abia in 2 saptamani aduc kitul,am facut precomanda oricum.

L.E-tot am o nelamurire legata de cutia de viteze,am vazut alte modele cu cutie fara modul manual,sunt interesat de diferente sau macar sa stiu modelul. ???
L.E 2-Am descoperit este vorba despre 4EAT cu sporshift
Singura diferenta notabila intre normal si sporshift(cum ai tu) este faptul ca la sportshift ai posibilitatea sa schimbi manual vitezele.
Desi avand treptele D 3 2 1 ai putea sa faci acelasi lucru.Dar alea sunt folosite mai mult pentru a limita urcarea in treapta.
Citeam pe alte forumuri ca unii raporteaza consum mai redus la oras cand folosesc doar 3 si nu se duc pana in D.Oricum, din cate stiu eu, se poate urca cu a 3 pana pe la 120-130 kmh.Deci nu prea e nevoie de D la oras ca oricum nu ajunge sa blocheze convertizorul de cuplu.

Popescus

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #184 on: March 02, 2013, 23:46:22 PM »
De ce sugerati o curea mai ... atunci cand puterea este mai mare?
Pentru ca odata cu cresterea puterii automat creste si stress-ul mecanic care este sustinut mai bine cu aceste curele intarite cu kevlar.

Legat de cutie,prefer sa merg in 3, are mai putin lag dar tot vreau sa ascult un 2.5 xt la ralanti sa-mi iasa din cap zgomotul ala.

rzw75

  • *
  • 1669
  • ex
Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #185 on: March 03, 2013, 03:40:49 AM »
oricand vrei tu, ne putem vedea sa asculti FXTul meu, da-mi un pm
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #186 on: March 03, 2013, 07:34:36 AM »
Te rog sa definesti stresul in acest caz.
Parerea mea este ca o curea oem este perfecta si ca nu puterea este cea care ne creeeaza probleme ci modul de utilizare, in special frane de motor.
Acum fiecare crede ce vrea dar pe acea curea nu se transmite putere ea e solicitata in functie de turatie.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13907
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #187 on: March 03, 2013, 12:44:18 PM »
Sa vezi cand o intra Mihai ce warn-uri de offtopic ne luam!   :D :D :D :D
Sfat achizitie Forester SG>>>haide in Jamaica, Bora Bora sau Thailanda!  :D :D :D :D

Nu voi lua masuri in acest caz, dar ganditi-va cum ne afecteaza pe toti astfel de discutii. Pentru cine e nou si intra prima data pe forum, da peste un astfel de subiect fiind intr-o situatie similara si gaseste discutii despre cu totul altceva, atunci normal ca se muta pe alte forumuri din afara.

Popescus

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #188 on: March 03, 2013, 12:54:19 PM »
Mihai,poti sa stergi posturile alea,au fost pe moment si consider ca nu ajuta cu nimic comunitatii,autorii nu cred ca au de ce sa se oftice.

cer ajutor
« Reply #189 on: June 03, 2013, 12:41:40 PM »
Buna ziua,am un SUBARU FORESTER SG/SG5 AC break,negru,fabricatie 2006,folosit doar de sotie,aprox.100000 km parcursi,stare exceptionala,2000 cm,cutie automata.
Vreau sa ma ajutati cu un pret corect pt. vinzare sau cu un furnizor serios de instalatie GPL.
Multumesc anticipat.

alexd

  • 75
  • Forester MY 2007 2.0 X MT
Răspuns: cer ajutor
« Reply #190 on: June 03, 2013, 15:44:35 PM »
http://www.agrom.ro/ cred ca sunt cei mai ok dintre cei din bucuresti.  Mai sunt unii si pe la Buzau despre care am auzit lucruri bune. 
Legat de gpl iti pot spune urmatorul aspect. Daca mergi pe butelie toroidala pe care o montezi in locul rotii de rezerva nu o sa ai autonomie. butelia este de ~50 de l si o umpli max 80%. asta inseamna 44.8l gpl/12 l/100 km = 373 km extraurban sau 44.8/15l/100km 298 km urban cu un plin de gpl. Poti sa optezi cu butiei cilindrica mai mare 80-90l ( 64-72 l gpl utili) dar ti se va injumatati portbagajul.
Forester MY 2007 2.0 X MT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13907
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #191 on: June 03, 2013, 15:46:25 PM »
Subiectul a fost alipit la altul mai vechi pe aceeasi tema.

Sfat achizitie Subaru Forester Boxer Diesel
« Reply #192 on: January 28, 2014, 11:19:34 AM »
Salut!
Sunt nou pe aici si am nevoie de ajutorul vostru. Vreau sa cumpar un Forester (nu nou) si sunt atehnic. Vreau sa-l folosesc mai putin prin oras si mai mult in weekend-uri pe la munte (drumuri forestiere mai bune sau mai rele) si mers la servici 30 km pe A1. Am de incarcat in el sotia si doua fete mici :) plus bagaje.
Am citit despre diverse dotari si cu cat citesc mai mult cu atat mi-e mai greu sa ma hotarasc. As vrea ceva dupa 2009, sub 100.000 km (cat mai putini, de preferat) si am un buget de 16-17k eur.
Imi puteti recomanda modele de cautat/ de evitat, ani, mentenanta si orice alte info utile. Cunoasteti pe cineva care vinde?
Am vazut si ceva anunturi pe Autovit, dar momentan ma abtin.
Multam!

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat achizitie Subaru Forester Boxer Diesel
« Reply #193 on: January 28, 2014, 12:05:54 PM »
salutare, bine ai venit.
in primul rand iti sugerez sa citesti cap coada topicul dedicat forester si al detinatorilor, gasesti acolo persoane care au diesel si care`si impartasesc experienta personala cu masina.
in al doilea rand, poti pune cate un link doua de pe autovit/mobile/mercador/okazii etc cu ce ti`a atras atentia, sa ne dam si noi cu parerea, cu cat mai multi ochi cu atat mai bine.
apoi, masina o poti testa inainte de achizitie la SMT contra cost (sau in alt service) ca sa ai o siguranta mai mare.

cat despre potentialele probleme ale motorului, las posesorii sa spuna. personal, pe aici pe forum nu am auzit sa fie ceva deosebit.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat achizitie Subaru Forester Boxer Diesel
« Reply #194 on: January 28, 2014, 12:22:49 PM »
La orice masina second-hand verifici urmatoarele:
sa aiba carte service
sa nu fi fost avariata la elementele de rezistenta

In cazul motoarele Subaru este bine sa verifici motorul la reprezentanta. Daca tot ajungi cu masina acolo, plateste pentru o testare completa a masinii.
Rezerva-ti o saptamana si citeste toate subiectele de pe forum legate de motorizarile diesel.
Masina o cumperi dupa ce ai aflat atat partile pozitive cat si cele negative.
Fa-ti o lista cu interventiile necesare dupa achizitie. Nu te astepta sa fie mica si nici putin costisitoare.
Cumpararea unei masini SH din Romania este o operatiune destul de dificila. Daca te grabesti sunt sanse mari sa pierzi bani.

Am vazut mesajul lui Moguai si vreau sa adaug ca unele motoare au avut probleme. La unele s-au rezolvat pe garantie, la altele se pare ca nu.
Garantia se pierde la masinile care au fost modificate.
« Last Edit: January 28, 2014, 12:25:29 PM by Wrangler »
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Sfat achizitie Subaru Forester Boxer Diesel
« Reply #195 on: January 28, 2014, 12:43:10 PM »
Ar fi asta, aceeasi masina care e si pe site la SMT, dar si pe autovit: http://www.subarumotors.ro/subaru-masini-de-ocazie/detail/1-subaru-masini-de-ocazie/1-subaru/1-forester/39.html  si http://www.autovit.ro/subaru-forester-C31993279.html

Merita efortul de a o aduce din germania in conditii asemanatoare de varsta, km & pret?
In ideea ca dorel-ul neamt e mai inginer decat dorel-ul roman?
« Last Edit: January 28, 2014, 12:55:05 PM by Berber »

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat achizitie Subaru Forester Boxer Diesel
« Reply #196 on: January 28, 2014, 12:57:21 PM »
stiu ca am intrebat si eu anul trecut de o impreza pe care o aveau la ei pe site si mi s`a spus asa: masinile de pe site nu sunt ale noastre, cu exceptia celor de drive test unde se specifica clar. ele sunt ale clientilor, masini pt care noi oferim o garantie morala gen: stim masina, a fost servisata numai la noi, nu a avut probleme etc.
daca ar fi sa aleg intre una care e pe site la ei si alta care e la sf gheorhe vanduta de un dubios, chiar daca e mai ieftina, as lua pe cea de la ei.
cere mai multe informatii, vezi daca mai are garantie, in principiu.
Si`a adus un coleg forumist de curand un Forester 2013 din Germania, vezi pe topicul de prezentare.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Sfat achizitie Subaru Forester Boxer Diesel
« Reply #197 on: January 29, 2014, 10:58:32 AM »
Multumesc de ajutor! O sa studiez si oferta din DEU.
De masina din link vreo parere?
Merci!

Răspuns: Sfat achizitie Subaru Forester Boxer Diesel
« Reply #198 on: January 31, 2014, 00:15:30 AM »
Nu merita sa dai 18 000 de Euro. Chiar daca tot ce scrie in descrierea masinii ar fi adevarat.

Aldos

  • 276
Răspuns: Sfat achizitie Subaru Forester Boxer Diesel
« Reply #199 on: January 31, 2014, 10:48:06 AM »
Cunosc pe cineva care a adus din Germania un Forester model 2013, nou (0km la bord), cu 15000 EUR.
Singura problema a fost ca erau masini batute de grindina.
Aveau ceva probleme la caroserie din cauza asta, dar rezolvabile.