Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

Artistul

  • 60
  • Forester Diesel MY12
Răspuns: Alegere forester benzina sau diesel?
« Reply #40 on: September 20, 2012, 19:26:37 PM »
Multumesc ! Scuze ca raspund greu, cam ocupat cu munca si familia. Sigur ca o sa pun si poze sa ma laud putin  :D
As vrea sa va intreb cate ceva legat de anvelope, dar o sa caut un topic dedicat subiectului.
« Last Edit: September 21, 2012, 16:15:23 PM by Artistul »

Răspuns: Alegere forester benzina sau diesel?
« Reply #41 on: September 20, 2012, 22:31:08 PM »
NOKIAN sunt foarte ok. Recomandate de oficiali. Nu sunt ieftine dar nu asta te intereseaza, nu? Siguranta pe primul loc. Daca mai vrei sa cumperi si alte jante, alta cheltuiala.

Artistul

  • 60
  • Forester Diesel MY12
Răspuns: Alegere forester benzina sau diesel?
« Reply #42 on: September 21, 2012, 10:11:53 AM »
Unde gasesc Nokian? (hai să ne mutăm la discuția despre anvelope)

Răspuns: Alegere forester benzina sau diesel?
« Reply #43 on: September 21, 2012, 10:45:00 AM »
Corect, acum am vazut thread-ul cu anvelope de iarna. Ne mutam ...

Popescus

Sfat achizitie Forester SG
« Reply #44 on: October 18, 2012, 11:46:31 AM »
Salutare si bine v-am gasit!

Ma numesc Adrian si mi s-a pus pata pe forester:)) dar am niste intrebari si sper ca voi sa ma puteti indruma.

1-AT sau MT? Am condus SG 2.0 XT MT si mi-a placut dar nu stiu cum e AT.Singura masina cu AT pe care am condus-o ~6500km a fost o honda civic din 2009 si mi-a placut,schimba imediat si precis chiar daca nu te dadea pe spate cand accelera.Prefer AT ptr ca m-am saturat de traficul mega aglomerat si nu de putine ori m-am dat jos cu genunchiul stang intepenit,sa zicem ca o fi si o conditie medicala,n-am fost sa ma caut.
Tot aici va intreb ce costuri implica AT vs MT si evident care este diferenta de consum?

2- 2.0 sau 2.5 XT? Diferenta este notabila ca putere dar ca intretinere cu care poti sa traiesti mai linistit,financiar vorbesc?

3- Consum in Bucuresti AT vs MT? 2.0 vs 2.5 XT

4-Reviziile la 10k km? Sare de 1000 lei o revizie?

5- Piese. Exista viata dupa un schimb de distributie/frane(discuri-placute) amortizoare? E chiar atat de dramatic precum am citit?

Multumesc anticipat!
Numai bine,
Adrian

celalalt

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #45 on: October 18, 2012, 11:55:33 AM »
Pfffff....pai ar fi multe de spus legat de toate intrebarile tale.
Daca ai timp si iti face placere,vino vineri la pui de urs si din cati o sa fim,trebuie sa te lamurim,sau sa te incurcam si mai mult  ;D.Daca nu poti veni,scriem aici.Oricum,oricare ar fi varianta aleasa,e bine.  ;)

Popescus

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #46 on: October 18, 2012, 12:06:25 PM »
La ce ora va strangeti? Nu stiu daca pot sa ajung,vineri la mine e full din pacate.
A! Mai am o intrebare s-o iau din Ro sau sa caut in DE? Nu ma intereseaza taxe si impozite ptr varianta DE ptr ca mai mult ca sigur va fi un vanator bulgar.
Mentionez ca am oarecare cunostinte mecanice,nu sunt atehnic si ca fapt divers am detinut 2 masini cu motor boxer plus una care acum iese la plimbare doar in weekend si cand e frumos afara si cand bineinteles am chef de mesterit.Dar sa ne concetram pe pata asta a mea,asadar,astept raspunsuri.
Multam fain!

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #47 on: October 18, 2012, 12:27:30 PM »
Vineri la ora 20 la Restaurant Pui de Urs din Grozavesti!
Daca o sa-l folosesti zi de zi prin Bucuresti, nu-ti recomand 2.5 xt... se plictiseste herghelia pe la semafoare!  :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Popescus

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #48 on: October 18, 2012, 12:33:55 PM »
Merg mult pe DN Ploiesti-Buc pentru ca lucrez in Ploiesti.Vineri seara-luni dimineata sunt in Bucuresti,in rest ma invart prin Ploiesti.Deci merg cam 70%afara-30%in oras.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13891
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #49 on: October 18, 2012, 12:37:45 PM »
La ce zapezi sunt pe DN chiar ai nevoie de Forester. Daca mergi mai mult pe afara atunci are sens o manuala. Raspunde mai bine decat automata si daca te apuca dracii faci si plecari de pe loc in forta, iar la consum e tot pe acolo indiferent daca e manuala, 2.0 sau 2.5. Si in zapada inalta am impresia ca manuala e ceva mai buna decat automata.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #50 on: October 18, 2012, 16:45:14 PM »
Sa-ti spun parerea mea despre 2.5xt AT.
Fata de MT este mai comoda insa pierzi distractia cu schimbarea vitezelor. Modul manual al cutiei AT are putin delay cu care in timp te poti obisnui.
Daca esti racer mergi pe MT sau pastreaza bani si pentru o Impreza.
Consumul la 2.5xt este cam de 14 in oras (power), 10 afara mers normal si 8 daca mergi ca melcul (am avut rabdarea sa testez masina 100 de km cu 100km/h pe pilot automat).
Reviziile costa cam ca la orice masina buna.
Cele mai scumpe le faci la SMT, mai ieftin simtitor gasesti la Autokino la BV sau daca vrei si mai ieftin discuti cu colegii de forum.
Autokino BV are preturile afisate pe site pentru frane, distributie si consumabile marunte.
Amortizoarele sunt tot niste consumabile dar gasesti solutii decente ca pret.

Daca pui la punct un Forester o sa fii foarte multumit de ea, mai multumit decat de alte masini carora nu vreau sa le spun numele.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #51 on: October 18, 2012, 16:48:46 PM »
zice bine Mihai, manuala e mai ok pentru ce ai tu nevoie.

si eu oscilam intre automata si manuala si pana la urma am ales sa-mi iau 2,5XT cu cutie manuala  ;D si sunt extrem de incantat  :D

ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Popescus

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #52 on: October 18, 2012, 18:00:46 PM »
Si cat tine ambreiajul la mers decent dar nici batraneste? Tine macar 40k km? Ma gandeam ca automata chiar daca e usor mai lenesa si pierd adrenalina pe schimbari e mai economica overall fix din prisma uzurii ambreiajului la una manuala dar totodata habar n-am intervale si servisare a asteia automate.
In ceea ce priveste consumabilele nu ma intereseaza service-uri,le rezolv singur,deci manopera mi-o dau mie:)) dar piesele inteleg ca nu au preturi astronomice fie ele si originale nu neaparat aftermarket.
« Last Edit: October 18, 2012, 18:04:14 PM by Popescus »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #53 on: October 18, 2012, 19:08:19 PM »
Engine control toothed belt change interval   every 105.000 km / 7 years       
Air filter change interval    every 30.000 km / 2 years       
Fuel filter change interval    every 90.000 km / 6 years       
Spark plug change interval    every 105.000 km / 7 years       
Brake fluid change interval    every 30.000 km / 2 years       
Engine coolant change interval    every 30.000 km / 2 years       
Transmission oil change interval    every 60.000 km / 4 years       
Automatic gearbox oil change interval    every 60.000 km / 4 years       
Front axle differential oil change interval    every 60.000 km / 4 years       
Rear axle gear oil change interval    every 60.000 km / 4 years       
Engine oil and filter change interval    every 15.000 km / once a year       

Piesele originale nu sunt ieftine.
« Last Edit: September 11, 2017, 13:10:57 PM by Wrangler »
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Popescus

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #54 on: October 18, 2012, 20:32:36 PM »
Toate astea sunt valabile si pentru varianta 2002-2006 cred? Fara facelift adica,imi place mai mult.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #55 on: October 18, 2012, 20:41:20 PM »
La cel vechi filtrul de carburant se schimba la 45.000km sau 3 ani fata de 90.000km si 6 ani.

ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

concrion

Rspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #56 on: October 18, 2012, 21:24:23 PM »
Salut
Eu am un forester SG 2.5 xt adus din state, avand cutie automata 4eat (spre deosebire de cele europene care au cutia 5eat de la prodrive). Pot sa iti spun urmatoarele:
- stock este mai lenta decat manuala.....dupa cateva modificari simple (turboback fara cat, sti tmic, harta stage2 de la cobb tuning) masina atinge suta in aprox 5 sec.
- cutia 4eat e cea mai rezistenta din gama (peste cutia in 6 trepte de sti) si cu un convertizor de cuplu si inca cateva imbunatatiri (pana in 1000 eur cu tot) cutia va tine 500-550 cp (daca cauti pe net vei vedea ca singurul subaru operational cu peste 1000 cp are cutie 4eat)
- este mai lejer de condus si ai ambele maini pe volan tot timpul
- teoretic consuma mai putin (cuplul variaza electronic 90/10 pana la 60/40 intre puntile fata/spate fata de 50/50 la manuala) insa depinde de stilul de mers....eu nu reusesc sa scot media sub 15 l/100
- exista opinii ca pe zapada mare are un dezavantaj automata, insa tinand cont ca o mare importanta in acest caz o au anvelopele si eu nu am vazut un test comparativ auto/man cu acelasi set de anvelope, nu pot confirma; insa iti confirm ca nu vei praji ambreiajul la urcari de pante sau ascensiuni pe teren dificil in treapta mica de viteza ;)
- eu o folosesc si in buc si in afara....calutii alearga peste tot, nu se plictisesc ever....asa ca iti pot spune ca foresterul meu se simte bine atat in vit 4 la 60 kph dar si in vit 2 la 140 kph
In final, cred ca nu sunt diferente majore intre auto si manuala, in ambele cazuri vei avea o masina pe care sa te bazezi in orice situatie si care va produce frustrari in randul nemtoaicelor...;))
Seara buna in continuare.

Popescus

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #57 on: October 18, 2012, 21:41:51 PM »
Multumesc pentru raspunsuri!
concrion,poti sa incarci o imagine cu consola ta centrala,sunt diferente vizibile intre cele 2cutii automate?
Consumul nici nu ma astept sa fie mai jos de 12%mixt dar nu e asta o problema,daca ma va ruina va merge pe verde adica gpl,n-ar fi prima masina a mea pe gpl si n-am o problema de conceptie iar in mituri urbane nu cred.
Din pacate bugetul meu limitat de 7000 euro nu prea am sanse ptr 2.5 dar 2.0 se gasesc destule

concrion

Rspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #58 on: October 18, 2012, 21:58:42 PM »
Salut,
Din pacate, acum sunt la dracu in praznic ( de doua luni bantui prin tara cu treburi) si nu am net decat pe tel, asa ca imi e greu sa iti trimit poza (ma rog, e masina in parcare, dar lenea e mare....:P). 
In alta ordine de idei vezi ca e un 2.5 xt la 6 keur pe autovit....sau iti poti lua un 2.0 xt tot la acesti banuti. Nu stiu care este starea lor, dar eu zic ca bugetul iti ajunge pentru un forester in stare ok.
Cauta fara graba si la final eu zic ca vei fi fericit indiferent de ce alegi.....ah, era sa uit: sper ca nu te astepti la prea mult confort interior...izolarea fonica nu e foarte buna, spatiul interior si portbagajul sunt doar acceptabile si parbrizul crapa des (datorita formei acestuia, pietrele se opresc in el in loc de ricosare...eu am schimbat 2 in ultimul an, dar poate e doar ghinion ;)
Seara buna in continuare si bafta la cautari

Popescus

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #59 on: October 18, 2012, 22:17:13 PM »
Nu ma grabesc si cred ca iarna asta tot cu masina de firma o s-o fac cat despre confort/izolare stiu la ce sa ma astept am mers cu 2.0 XT astea sunt detalii care nu ma pasioneaza.Momentan scotocesc forumurile,adun informatii:d
Numai bine!