Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

Sese

  • 468
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #560 on: February 16, 2017, 17:53:25 PM »
Iar daca Sese de la Autokino citeste aceste mesaje, iti poate raspunde direct si-ti poate da informatii la fel cum a facut-o si in alte cazuri cand era vorba despre masini servisate sau chiar cumparate de la el.

Chiar acum.
Masina e luata de la noi, Euro 5 cu facelift, nu va avea problema cu motorul. E curata, intretinuta la noi, clientul e ok, cred ca are ceva probleme cu banii, altfel n-o vindea. Stiu ca dupa ce a terminat primul leasing a refinantat-o, tot din cauza banilor.
A avut totusi o avarie, din ce-mi amintesc, i-am schimbat fusta si bara spate, il pocnise cineva.

In rest e ok, poti s-o iei, n-ai sa ai probleme.

As vrea totusi sa zic ca sunt de parere ca se exagereaza pe forum pe tema intretinerii si defectiunilor aparute la masinile astea. Istoricul clientului Albref in cei 130.000 inseamna revizii, bucse de bara stabilizatoare, patru bujii incandescente si un ambreiaj. Nu mi se pare exagerat.
In conditii de utilizare normala, asa va fi si de acum incolo.

 

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #561 on: February 16, 2017, 19:17:54 PM »
Eu abia acum am observat ca reviziile se fac din 6 in 6 luni sau 15000 km la toate modelele. Pe bune?!?! Or fi motoare complexe...dar mi se pare cam mult pt ce imi permit. O sa ma reorientez....din pacate :(((

moguai

  • 2814
Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #562 on: February 16, 2017, 19:24:55 PM »
Daca tii la masina ta, 6 luni si maxim 10k km. Bine, asta inseamna ulei motor si filtru de ulei minim. Dar la subaru mai ai si ulei in cutie, diferential...la 2-3 ani ideal, asta in plus de altele.
Foarte bine ca iei aspectul financiar in considerare, pana la urma trebuie sa fii realist si sa ti cumperi o masina pe care ti o permiti. Nu e nici o rusine in asta.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #563 on: March 02, 2017, 12:09:40 PM »
Ma bag și eu în seamă... mi.am făcut cont de anul trecut și tot lecturez de atunci.. mi sa pus pata pe un padurar turbat însă până la anul sunt legat de buzunar...  conștient de 15% în oraș și la 6 luni la cat voi merge cu el întreținerea am doar 2.3 motive de indoiala: servil e lângă un service și de anul trecut sta un SG de 155 c.p. cu cutia distrusă  (e singurul pana acum când aud de cutie stricata la subaru)  așteptând una din asia; 2. Se găsește reductor pe 2.0 xt ? Se potrivește de la alt model ? Și totuși din sutele de filmulețe văzute tot nu am înțeles cum cu awd... înțeleg transferul fata spate dar stânga dreapta ? Dacă  3 roti sunt pe gheata/zăpadă va trage a 4 a ? Mulțumesc de răbdare...
 

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #564 on: March 02, 2017, 12:37:46 PM »
XT'urile nu au reductor

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #565 on: March 02, 2017, 13:14:44 PM »
177 cai daca e 2.0 XT

Cat despre 3 roti pe gheata. Difful central cupleaza maxim 50%, deci pe puntea cu o roata aderenta se duce maxim 50% din cuplu. Daca acea roata este pe fata, acolo ai diferential fata deschis la aproape toate modelele Subaru si va trimite tot cuplul la roata care da in gol, deci putin probabil sa mai inainteze masina considerand ipotetic 0 tractiune pe restul de 3 (in realitate nu cred ca exista 0, dar foarte aproape pentru a considera 0 cum sunt testele pe role).

Daca roata cu aderenta este pe spate, atunci ai ceva sanse pentru ca acolo este si un diferential cu alunecare limitata.
Pentru calcul avem nevoie de un matematician/fizician sau absolvent de clasa a 12-a cu memoria proaspata. Se calculeaza ce forta trebuie exercitata pe o roata ca masina sa inainteze date fiind masa proprie aplicata pe acea roata si forta gravitationala.
Apoi se poate face un calcul de 50% cuplu pe punte si mai departe din aflarea datelor despre diferentialul in cauza la cate  kgf cupleaza, corelat cu turatia motorului si curba cuplului putem afla turatia la care trebuie sa urci motorul pentru a transmite suficient cuplu la acea unica roata cu aderenta care trebuie sa invinga forta greutatii. Cine se incumeta? Chiar mi se pare interesant.

Ideea e ca aceste diferentiale sunt mai slabute, adica nu forteaza trasnmiterea cuplului catre cealalta roata la orice minuscul derapaj, deci vei avea nevoie de o turatie destul de ridicata pentru a transmite putere suficienta la o singura roata in conditii de 0 aderenta pe restul rotilor.

Răspuns:
« Reply #566 on: March 02, 2017, 13:20:16 PM »
Ajuți nițel cu frana de picior sau frana de mână și te poate scoate din niște situații.....Nu toate dar ajută la unele

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #567 on: March 02, 2017, 14:18:04 PM »
Il inveti la siretlicuri? :D

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #568 on: March 02, 2017, 14:26:05 PM »
Nu știu cum o fi la benzina dar la omega pe care am avut-o diesel fiind dacă țineam piciorul pe frana foarte puțin și accelerație după 2-3 secunde dădea în nas, tăia accelerația.  Bănuiesc ca , cu niște A/T-uri nu te lasă la greu în caz de un drum de munte cu noroi... mai ascundem un troliu pe sub bara fata... niște powerflex și Pedders și gata! Știu! Visez cu ochii deschiși...  ::)

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #569 on: March 02, 2017, 14:36:43 PM »
Logic că tăia, ii dădeai informații contradictorii....Next time taie ESP/TC si va functiomerge  ;)

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #570 on: March 02, 2017, 15:01:35 PM »
Nu avea... și asa acum 2 ierni m.a chinuit cu o roata pe gheata și cealaltă pe zăpadă dar tot aia de pe gheață se rotea... în fine acum e metal topit! Mi.a plăcut namila ! Tracțiune spate nu era iarna sa nu ma joc cu ea... asa am învățat  sa o conduc acum am una tracțiune fata... nici nu.ti spun cum e! O conduc iarna de parca e bibelou de sticlă, cu omega intram în curbe și a naibii tot stătea pe viraj de aceea vreau forester ca se comporta uneori ca o tracțiune spate... microbul Subaru l-am luat acum 2 ani când a venit un băiat cu o impreza wrx sti  la polish (mdaaa în timpul liber ma ocup de polish auto și faruri...) avea 350 cai preparat pt raliu în coasta nu l.am lăsat sa o ia decât după ce m.a dat o tura cu ea... și acum fac pipi pe mine numai când ma gândesc cum îmi dădea șocuri în coloana ca schimbarea treptelor de viteza.. nu știu când am ajuns la 160...

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #571 on: March 08, 2017, 16:17:33 PM »
Admir de mult timp Subaru Forester iar cum in ultimul timp a tot inceput sa pice Ford Focus-ul meu, studiez piata sa vad daca pot ajunge la un Forester. Am vazut pe net cateva in Romania dar si in Germania, din 2009 - 2010 pana in 200.000 km, ma intereseaza varianta 2.0 Diesel, ma sperie putin faptul ca vreo cateva dintre ele au avut motoarele schimbate iar pe aici pe forum vad ca sunt probleme cu motoarele si cu catalizatoarele. Nu reusesc sa-mi dau seama din ce citesc aici cum stau cu fiabilitatea comparativ cu masini obisnuite, cum sunt costurile de intretinere etc. Se gasesc usor piese sau stai cu masina pe dreapta o luna sa vina ceva din Japonia? Se gasesc mecanici si in afara reprezentantelor/service-urilor oficiale?

Ma puteti lamuri voi, ca posesori de Subaru?  E vreun tip de motor/an de fabricatie pe care ar trebui sa le evit? Ce parere aveti despre cumpararea unuia care are motorul schimbat in garantie?

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #572 on: March 08, 2017, 17:08:02 PM »
Exact 2009-2010 sunt de evitat. Cele cu motoare schimbate au preturi in jur de 14-15k euro.
Cu piesele, ce nu exista pe stoc in tara, livrarea dureaza in jur de o saptamana.
Pentru preturi poti cauta pe siteurile de piese cateva repere, sa le compari cu Focusul, de exemplu si te poti lamuri singur

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #573 on: March 08, 2017, 17:15:24 PM »
Multumesc pentru raspuns. Vad ca mai sunt si pe la 9000+ cu motor schimbat: https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-motor-nou-2015-ID7Gkp3P.html#fd8b8b82e2
Si cam ce ani sunt fara probleme? Am citit undeva ca varianta Euro 5.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #574 on: March 08, 2017, 17:15:49 PM »
SUV-urile AWD nu se pot compara cu berlinele FWD de clasa mica.
Preturile Foresterului SH pot fi comparate cu preturile de intretinere de la Audi Q5.

Forester este cel mai accesibil SUV performant de pe piata.

Nu poate fi comparat cu Kuga, Mokka, Renegade, Tiguan, IX.., Duster, ASX.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #575 on: March 08, 2017, 18:34:52 PM »
salutare.
Vreau sa cumpar un SG din 2006, aspirat din germania. SF'ul din 97 s-a cam obosit...:D
In poza atasata apare aprins martorul respectiv. Puteti va rog sa imi spuneti ce reprezinta si un posibil motiv? masina are instalatie gpl montata.
Nu stiu exact, dar cred ca si la acest model, ,,check engine" apare scris, pe un alt martor... la fel ca si la SF...
Multumesc!

https://ibb.co/gSjb5a

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #576 on: March 08, 2017, 18:51:21 PM »
Martorul respectiv se aprinde pentru cateva zeci sau sute de erori.
Mai bine cauta un SG din Romania, fara modificari "eco".
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #577 on: March 08, 2017, 19:12:14 PM »
ok... cred ca asa voi face...
mergeam pe ideea ca in germania masinile sunt mai intretinute decat la noi...
sunt foarte multumit de SF'ul care l-am luat tot din germania, tot cu gpl pe el...

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #578 on: March 08, 2017, 19:56:58 PM »
Ulciorul nu merge de multe ori la apa.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

paulf

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #579 on: March 16, 2017, 11:30:28 AM »
Buna ziua.

M-ar interesa si pe mine modelul din 2009, diesel. Problema mea cea mai mare e ca bugetul e destul de restrans, pana in 6k euro.

La un search pe mobile.de, am gasit cateva modele. Germana nu o prea cunosc, si am tradus sumar cu google translate descrierea masinilor. Majoritatea au probleme cu motorul, sau unele nu prezinta nici o problema.

o sa pun aici link-ul.

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?isSearchRequest=true&sortOption.sortOrder=DESCENDING&scopeId=C&sortOption.sortBy=creationTime&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&minFirstRegistrationDate=2008-01-01&maxPrice=6000&makeModelVariant1.makeId=23500&makeModelVariant1.modelId=7&ambitCountry=DE&maxPowerAsArray=KW&minPowerAsArray=KW

Oare ma ajuta cineva cu un sfat?