Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

Răspuns: Rspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #60 on: October 18, 2012, 22:24:57 PM »
Salut
Eu am un forester SG 2.5 xt adus din state, avand cutie automata 4eat (spre deosebire de cele europene care au cutia 5eat de la prodrive). Pot sa iti spun urmatoarele:
- stock este mai lenta decat manuala.....dupa cateva modificari simple (turboback fara cat, sti tmic, harta stage2 de la cobb tuning) masina atinge suta in aprox 5 sec.
- cutia 4eat e cea mai rezistenta din gama (peste cutia in 6 trepte de sti) si cu un convertizor de cuplu si inca cateva imbunatatiri (pana in 1000 eur cu tot) cutia va tine 500-550 cp (daca cauti pe net vei vedea ca singurul subaru operational cu peste 1000 cp are cutie 4eat)
- este mai lejer de condus si ai ambele maini pe volan tot timpul
- teoretic consuma mai putin (cuplul variaza electronic 90/10 pana la 60/40 intre puntile fata/spate fata de 50/50 la manuala) insa depinde de stilul de mers....eu nu reusesc sa scot media sub 15 l/100
- exista opinii ca pe zapada mare are un dezavantaj automata, insa tinand cont ca o mare importanta in acest caz o au anvelopele si eu nu am vazut un test comparativ auto/man cu acelasi set de anvelope, nu pot confirma; insa iti confirm ca nu vei praji ambreiajul la urcari de pante sau ascensiuni pe teren dificil in treapta mica de viteza ;)
- eu o folosesc si in buc si in afara....calutii alearga peste tot, nu se plictisesc ever....asa ca iti pot spune ca foresterul meu se simte bine atat in vit 4 la 60 kph dar si in vit 2 la 140 kph
In final, cred ca nu sunt diferente majore intre auto si manuala, in ambele cazuri vei avea o masina pe care sa te bazezi in orice situatie si care va produce frustrari in randul nemtoaicelor...;))
Seara buna in continuare.
salut..scuze ca te contrazic, dar referitor la distributia pe punti variaza intre 90/10 pana la 50/50 maxim.iar cu selectorul  in 1 sau in R forteaza 50/50 (la modelele noi de forester au introdus 60/40 care variaza pana la 50/50)

si inca ceva. modelul de forester european are cutia sportshift 4eat(tot cu 4 trepte)dar cu VTD care are static 45/55 fata/spate care la fel variaza pana la 50/50. cutia 5EAT nu este folosita pe forester.
 

concrion

R
« Reply #61 on: October 18, 2012, 22:35:06 PM »
salut
prima afirmatie a ta e posibil sa fie asa, insa a doua sigur nu e intocmai reala...cred ca sunt oameni pe forum care au foresteruri eudm cu 5eat (adevarul e ca nu stiu cu siguranta din ce an e pe forester....o sa caut cand am timp materialul pe care il am referitor la cutiile subaru....desi cred ca wikipedia are destule info).
Seara buna

p.s. Acum ma gandeam ca aici vorbeam doar de sg si este cum spui tu....sg nu cred ca are 5eat (din ce imi aduc aminte, forester 2010-2011 din AU avea cutia asta si parca si ultimele modele EU)
Ma rog, nu are rost sa ne contrazicem pe chestii marunte, eu vroiam sa scot in evidenta ca cutia automata, desi are doar 4 trepte si e de conceptie mai veche, poate fi alternativa pentru cutia manuala
« Last Edit: October 18, 2012, 22:50:42 PM by concrion »

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #62 on: October 18, 2012, 22:47:38 PM »
subaru released the 5EAT w/ SportShift in 2003 based on the Jatco JR507E transmission.
5EAT

    Gear Ratios:

1st 3.080 2nd 2.264 3rd 1.471 4th 1.000 5th 0.834 Rev 3.372

    Usage: 2005+ Subaru Legacy GT, Subaru Outback, Subaru Tribeca .

 doar pe aceste modele este folosita.


seara buna !

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #63 on: October 28, 2012, 23:39:28 PM »
Popescus, eu am un 2.0xt. Am bagat ceva bani in el (1000E), dar apoi esti sigur ca nu te lasa. Ca si fiabilitate este OK, dar la confort/fonica...trebuie sa schimbi chederele dupa ceva timp...au tendinta sa se uzeze din cauza lipsei ramei. Cel putin la mine...
Consum oras: 14; afara-9-10; Mai nou se pune si GPL pe turbo; sunt niste instalatii PLUG&DRIVE daca nu ma insel

mvilt

  • 109
Răspuns: Alegere forester benzina sau diesel?
« Reply #64 on: October 29, 2012, 23:03:57 PM »
Felicitari pentru alegere!
2.0 diesel e mult mai potrivit decat 2.0 benzina, e mult mai nervoasa si muuuuuuult mai economica. La benzina aveai doar satisfactia zgomotului cand ajungeai la 7500 de ture si ca se incalzea mai repede iarna, restul numai dezavantaje (consum dublu, performante in condusul real net inferioare adica e mort motorul daca nu il ridici bine in ture, etc., ma indoiesc ca foloseai pe bune reductorul vreodata, dieselul neavand nevoie din cauza cuplului obscen).

Daca alegerea era intre 2.0 diesel si 2.5 xt... atunci da dilema, plateai mai mult la pompa da aveai niste senzatii adevarate cand calcai acceleratia. :D

Disclaimer: sunt proprietar de 2.0 benzina si tanjesc la cuplul si consumul diesel-ului :D
« Last Edit: October 29, 2012, 23:05:38 PM by mvilt »

Popescus

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #65 on: October 30, 2012, 00:46:31 AM »
Multumesc pentru raspunsuri si sfaturi.Incep sa ma uit dupa 2.0 XT,2.5 nu se incadreaza in bugetul meu limitat si dupa cum am spus mai sus,prin primavara se va si materializa.
Nu ma deranjeaza ca nu e f bine antifonata,ascult muzica si in 90% din timp sunt singur in masina,in plus exista solutii de antifonare DIY.
Apropo de muzica,cum se prezinta sistemul audio de fabrica? Ce dimensiune au difuzoarele din usi?
Referitor la interior,exista plastice care in timp incep sa "cante"?
150.000-200.000 sunt multi km? Luand in calcul revizii la timp bineinteles si exploatare normala.
Pierderi ulei pe la garnituri? Consum ulei?

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #66 on: October 30, 2012, 09:15:09 AM »

Referitor la interior,exista plastice care in timp incep sa "cante"?
150.000-200.000 sunt multi km? Luand in calcul revizii la timp bineinteles si exploatare normala.
Pierderi ulei pe la garnituri? Consum ulei?

la mine nu se aude nici un zgomot de la plastice si masina are acum 132 mii.
nu consuma mai mult de 4-500 gr de ulei la 10,000 km asa cum fac eu reviziile.
de pierderi de ulei nu am auzit.

Forester SG e un model destul de fiabil din ce vad eu... si din ce am citit pe toate forumurile.
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Artistul

  • 60
  • Forester Diesel MY12
Răspuns: Alegere forester benzina sau diesel?
« Reply #67 on: October 31, 2012, 12:11:52 PM »
Da, multumesc :) Eu am ales dieselul si in virtutea obisnuintei, ca sa zic asa. Inainte condusesem tot diesel si la test drive mi-a fost mai familiar in comparatie cu benzinarul. Forester Diesel e o masina foarte buna. Am deja 6500 km cu ea in mai putin de 4 luni si sunt extrem de incantat de calitatile ei. Si da, consuma putin! Daca-mi pun mintea, la drum lung consuma si 5/100km. Problema e ca nu ma pot abtine sa-i dau tare si sa ma joc cu ea ;D M-ar fi tentat si 2,5 XT, dar cum nu exista in oferta, asa a fost sa fie :)
« Last Edit: November 09, 2012, 22:09:14 PM by Artistul »

concrion

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #68 on: November 02, 2012, 23:39:58 PM »
Salut
Referitor la alegerea unui tip de transmisie (auto sau manuala) aici vei gasi raspunsul:
http://www.xcceleration.com/4EAT-101.htm

Eu tocmai am trecut la un stage 2 cu masina si zilele trecute am scos-o la teste: 5.4 sec de la 0 la 100 kph si 14.1 pe 400 m....fara modificari la cutie (inca), ci doar evacuare supersprint fara cat, TMIC de STI, harta de stage 2 de la cobb tuning.
Urmeaza stage 3 cu turbina de sti (vf43) si harta adecvata. Probabil aici vor interveni si modificari la cutie (http://www.importperformancetrans.com/catalog/subaru-torque-converter/subaru-custom-high-stall-torque-converter--4eat-1721.html si http://www.importperformancetrans.com/catalog/miscellaneous-trans-items-lubricants-coolers-etc./long-tru--cool-lpd--transmission-cooler--24500-gvw--4589-1902.html) pentru a ii oferi protectia adecvata.

Asadar, daca doresti o transmisie inteligenta si care iti ofera si performanta dupa modificari, alege 4eat.....si astfel vei controla si volanul cu doua maini in tot timpul ;)

Bafta

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #69 on: November 03, 2012, 06:27:54 AM »
4 EAT  e super d.p. meu de vedere.  Super-fiabila` si robusta` . O recomand.   Jumelata`  cu motorul de 2,5  e combinatia perfecta`  pentru  putere/viteza/fiabilitate.   Dar daca`  vrei  liniute, rallye,  curse,  spart manelistii la semafoare ,  cauta` altceva.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #70 on: November 03, 2012, 06:32:54 AM »
Eu am avut 2.5XT manuala si, locuind in BV, a fost super. In schimb amicul meu de la Bucuresti, care merge mult prin oras si are tot manuala, a zis ca trece pe automata la urmatoarea masina. Nevasta-sa are XT automata si zice ca e mult mai comoda in traficul din capitala. Cred ca depinde foarte mult de cat mergi afara din oras si cat in trafic urban.

Bafta.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #71 on: November 03, 2012, 13:05:35 PM »
4EAT este foarte comoda in Bucuresti, in special in modul Sport.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #72 on: November 03, 2012, 19:44:01 PM »
si eu pot confirma faptul ca e mult mai comoda cutia automata... in oras...dar cutia 4EAT (4 trepte) are un mare handicap... nu are posibilitatea schimabrii manuale... asta e o probema mare cateodata... adica pe serpentine...si nu numai...

la outback-ul meu 2,5 aspirat aveam cutie automata cu 4 trepte, si de f multe ori simteam nevoie sa o dau pe manual (ca avea optiunea de a schimba +/-) dar la Forester 4EAT (model american) nu cred ca exista optiunea asta...

si inca ceva... isi ia cineva motor 2,5 turbo benzina sa fie "comoda"... poate... dar eu zic ca nu poti sa scoti untul din motor cu 4EAT...

repet, pentru 2,5 aspirat cutia automata e perfecta, dar pentru 2,5 turbo, nu..

... dar e doar parerea mea...

vezi ca pe varianta forester 2,5 XT (pt europa) exista si cutie automata cu optiune de schimare manual +/-
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #73 on: November 03, 2012, 20:07:46 PM »
La foresterul meu  2,5  aspirat ,cutia 4EAT  este si cu mod manual, si sport.  Uite aici :

Confirm si eu ca`  este f.f.  comoda`,  dar asta tine de modul de gandire si de conducere al fiecaruia. Se conduce  super pe automat, si cand vrei sa` ii dau ceva mai tare in panta` sau o depasire, treci pe manual  si  rupeeeeee !
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #74 on: November 03, 2012, 20:40:32 PM »
La foresterul meu  2,5  aspirat ,cutia 4EAT  este si cu mod manual, si sport. 
Se conduce  super pe automat, si cand vrei sa` ii dau ceva mai tare in panta` sau o depasire, treci pe manual  si  rupeeeeee !
daaaaaa.... rupeeeee :D
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #75 on: November 03, 2012, 20:55:07 PM »
Acumaaaaaaaaaa ............................ nu fi carcotas !!!   >:(
Nu e  STI,  si nici Mustang, ce vrei si tu ?? :-[
Vreau sa zic ca` se simte  cand treci de la automat la manual si ii dai cat poate ea ! U now  what I mean !!!!!  ;)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

concrion

jfuucygh
« Reply #76 on: November 03, 2012, 22:14:57 PM »
« Last Edit: April 10, 2019, 01:37:58 AM by concrion »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #77 on: November 03, 2012, 22:20:12 PM »
Putem deschide un subiect manuala vs automata. Sa ramanem totusi la subiect

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #78 on: November 03, 2012, 22:35:51 PM »
scuze Mihai , dar daca am ajuns sa comparam cu F1... abandonez discutia... plm... nu mai am ce sa zic.
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

concrion

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #79 on: November 03, 2012, 22:36:14 PM »
Corect, eu am incheiat cu tipul transmisiei...
Apropo, Popescus  - cauta si la licitatii si executari silite, erau ceva foresteruri cool pe la 5000-6000 euro.....la marfin parca.
150-200 000 km eu zic ca sunt foarte multi, dar depinde cum a fost folosita si ingrijita masina.
La mine muzica se aude foarte tare.....am dat pe maximum o cantoneta si mi s-a marit crapatura din geam (fara gluma). Calitatea eu zic ca e buna, dar nu sunt expert.
O antifonare se merita....masina "respira prin toti porii" ;)
Consum de ulei.....eu schimb la fiecare 5000 - 7500 km toate uleiurile (motor, cutie, diferentiale) pentru ca merg tare si e nevoie. Nu am completat niciodata intre schimburi pentru ca nu a fost cazul.
Seara buna

p.s. nu comparam cutia 4eat cu cele de raliu sau f1.....dar, atrageam atentia ca a trecut timpul cutiilor manuale in competitiile sportive, tocmai pentru ca si-au dovedit limitarile tehnice, dar mai ales umane
« Last Edit: November 03, 2012, 22:42:25 PM by concrion »