Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #720 on: March 09, 2018, 15:14:29 PM »
Si, nu in ultimul rand, multumesc pentru primire si salut tuturor, cu mult drag.

Bine ai venit, sa te bucuri de masina!
Dupa cum vezi ai nimerit intre pasionati ai marcii si trebuie sa cerni suplimentar informatia de multe ori subiectiva.
Si nu pune la suflet replicile rautacioase, mai ales daca gasesti cate una care trebuie tradusa de alti colegi de forum ca sa fie inteleasa. Culmea e ca pe tema diesel comenteaza majoritar benzinosii. Ale lor nu au noxe, ci scot abur de pamant jilav pe teava!

Eu am diesel. Cu DPF. Stoc a.k.a. 100% din fabrica.
De acum incolo (100 k +) se va vedea cat de bun sau prost este motorul.
Pe de alta parte, sunt destui cei care au schimbat motoare si pe benzina, asa ca in final e un criteriu prea subectiv ca sa merite luat in seama.
Sunt fiare si se repara. Daca unii nu au suficiente resurse si mizeaza pe fiabilitate ca sa duca masina pana la j-de-sute-de-mii de km, este problema lor. Eu iti confirm ca ma simt bine cu motorul asta. Si eu as vrea sa fie fiabil pana la 200-300 k km, insa chiar daca va crapa, il repar si ma dau cu el pana voi vrea unul care imi va placea mai mult. Cel mai probabil tot Subaru.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Muttley

  • 4916
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #721 on: March 09, 2018, 15:38:11 PM »
... replicile rautacioase, mai ales ...cate una care trebuie tradusa de alti colegi de forum ca sa fie inteleasa.

Lol, dar eu n-am nevoie sa ma traduca nimeni!
O mai zic o data, la fel de clar: strangi bani, faci sacrificii, iti iei de la gura pentru masina visurilor tale... Pai folosesti google inainte de-a da cu banu'! E atat de simplu si mai ales normal!

Exemplu 1
Exemplu 2
Exemplu 3.
WRX SW 2002


Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #723 on: March 13, 2018, 11:31:47 AM »
Neata buna tuturor si bine v-am gasit!
Dupa ce mi-au trecut prin cap mai intai Toyota Land Cruiser si Nissan Patrol, apoi  Toyote rav 4, Honde CR-V, Dustere, Forduri Kuga, Nissan Qashqai, Suzuki Grand Vitara, in cele din urma am renuntat pe rand la toate in favoarea unei iubiri neimpartasite, Subaru. N-am condus vreodata asa ceva si cu toate astea are ceva care ma atrage in mod inexplicabil.  Eheeei, cand eram tanar ficior, in timp ce ma dadeam cu loganelul meu credincios, tot trageam cu coada ochiului la cate'o impreza care torcea mandra prin oras. Desi-mi placea masina, nu mi-a trecut vreodata prin cap c-am sa-mi doresc asa ceva. Iete ca mi s-a pus pata, iar defectul meu major e ca daca ma apuca damblaua nu ma las pana n-o duc la capat, indiferent de consecinte. Si daca pana-n patruj'de ani tot pui deoparte, cand naiba te mai ocupi de cheltuit? Cand te duci la doctor?
Asadar Subaru sa-i ramana numele ;) Asta e clar. Acum ramane sa ma decid asupra unor chestiuni de "finete" cum ar fi de unde-l cumpar, la ce bani...  :D  Iar daca pe vremuri ma intorceam dupa Impreza, acum m-am hotarat la Forester.
Am scormonit bine pe forumul vostru (apropos, ma bucur sa salut niste vechi cunostinte de pe alte forumuri de care aproape ca uitasem - sinapse, dc...  :P) si-am ajuns la concluzia ca mi-ar prii un forester 2.0 benzina, cutie automata.
Asta-i tot ce-am inteles pana acum. Inca reprezinta o nebuloasa chestii de genul SH, SJ, SG, dar aprofundez cu sarg.
Ce ma dispera pur si simplu e faptul ca daca pui anul fabricatiei 2010-2011 si dai serci, nu gasesti nimic in Romania. N-ai variante, n-ai ce sa compari. La nemtalai am gasit o gramada. Problema e ca nu ma duc de capul meu sa cumpar un subaru, ca nu vreau sa iau vreun cotet pt. gaste. Vad foarte multi ca-si iau masini fabricate-n 2009. Cu toate astea masinile arata impecabil. Habar n-am cum merg si de aici si mirarea mea legitima. Chiar asa de bune sunt masinile astea, mai nene?
Normal ca as prefera sa dau 9-10 000 pe o masina. Dar daca as gasi ceva ok, nu m-as da inapoi sa dau 15 000 sau peste. 
Mai sap pe forum, ma mai acomodez cu ideea si va mai stresez.


Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #724 on: March 13, 2018, 14:22:24 PM »
Salut.
Cumva imi place ideea ca "mi s-a pus pata pe Subaru, cam orice imi spuneti eu trebuie sa-mi fac damblaua". Tot cu inima, nu cu rationalul am ajus si eu p-aici prin curte. Intre timp imi place sa cred ca rationalul a ajuns sa confirme alegerea inimii, cel putin in anumite limite :)

Acum, intrebarea cheie: benzina sau diesel? Daca exista cuvantul cheie diesel, atunci uita de Forester SF si SG (1997-2002, 2002-2007).
Alea exista doar pe SH (2008-2013?) si SJ (2014-).

In rest, mai sapa prin sfaturi si vezi ce gasesti.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Muttley

  • 4916
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #725 on: March 13, 2018, 14:35:02 PM »
Pentru dambla completa, XT ;)
WRX SW 2002

BOXER

  • *
  • 2349
  • +
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #726 on: March 13, 2018, 14:40:09 PM »
Eu am cumparat Impreza diesel urmand acelasi imbold mentionat mai sus.
Multi urlau ca diesel-ul va crapa si ca este o miscare neinspirata.

@Marr a fost ambasadorul acestui motor si m-am ghidat dupa randurile scrise de el inca din 2008.
Am cumparat o masina cu istoric cunoscut in retea si nu am regretat alegerea.
Motorul a depasit 280.000km si inca functioneaza.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #727 on: March 13, 2018, 15:28:23 PM »
Neata buna tuturor si bine v-am gasit!......
...........
si-am ajuns la concluzia ca mi-ar prii un forester 2.0 benzina, cutie automata.
Asta-i tot ce-am inteles pana acum. ...
....... 
Mai sap pe forum, ma mai acomodez cu ideea si va mai stresez.

Multi ar spune Forester SG ( 2002-2007 ,cu mic ascendent in 2008 ) sau SJ ( dupa 2014 ) . Multi ar spune ca astea ar satisface anumite damblale si cum zice si un coleg mai jos, daca e XT e damblaua completa .
Ce mai trebuie sa stii, nu te grabi . Modelele bune apar mai greu , dar si cand apar :)
Sa auzim numai de bine !
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #728 on: March 13, 2018, 16:26:39 PM »
In 9-10-15k euro nu iei SJ, clar.
SG'uri se incadreaza fara probleme in suma minima vizata, SH'uri cam tot p'acolo

Desi pana sa cumpar Foresterul SH'ul mi se parea mai interesant ca design, intre timp m'am obisnuit asa mult cu SG'ul incat urmasul sau mi se pare urat (mai putin alea albastre :D)

Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #729 on: March 13, 2018, 17:12:57 PM »
Multi ar spune  ''ia  un   '80  .... '90 ...... 2000  si o leaca  ca ie mai bune ca halea noi''     >:(
Eu ti-as spune :   ia un   2014+    (X-Mode,  CVT,...  etc.)   ca sant cele mai bune   :angel:     Acuma....... nu stiu daca te incadrezi in buget    :-[
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #730 on: March 13, 2018, 17:29:10 PM »
Te gandesti ce vrei sa faci cu el si tine cont ca la orice masina mai veche de 2-4 ani tot trebuie sa bani niste bani in ea.

SG e cel mai sportiv si cel la care esti solicitat cel mai mult, dar daca iti place sa stii ce face fiecare roata e o placere, chiar daca sta foarte prost in a izola zgomotele de toate felurile si deja au niste ani, deci greu gasesti sa nu aiba nevoie de reparatii pe la aripile spate, mai un sistem de franare sau suspensii.

SH e la limita cu anii si inca se gasesc multe cu vopseaua intretinuta, dar e un pas mai jos ca SG-ul pe dedesubt si majoritatea au evacuarea ruginita, posibil urme serioase de rugina si pe brate sau alte articulatii, dar este mult mai confortabil si ceva mai mare decat SG-ul.

SJ inca nu gasesti decat foarte rar sub 20k. Este cel mai mare dintre toate si cel mai confortabil si cu spatiul pentru pasageri cel mai mare. Tehnologizat cu USB, ecrane si ce mai vrei tu. Cel mai economic la consum, dar atentie ca deja vorbim de full size SUV, deci un set de anvelope posibil sa te cam indoaie fata de cat costa la un SG. Bine izolat fonic, dar nu mai simti asa bine ce fac rotile, directie electrica, si ESP nu se dezactiveaza complet din buton daca vrei sa te prostesti in zapezi.
« Last Edit: March 13, 2018, 17:30:17 PM by MihaiFlorescu »

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #731 on: March 13, 2018, 17:48:27 PM »
Pentru a-ti forma o parere despre Forester SH 2.0 AT (2009) si SJ XT (2015) te invit sa imi faci o vizita in Piata Presei sau in Corbeanca.

Mai vreau sa precizez ca niciuna nu este de vanzare si nici nu ma pricep sa ti le descriu tehnic insa ne vor sari in ajutor colegii ingineri precum si pasionatii de mecanica.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #732 on: March 13, 2018, 18:24:39 PM »
Ce sa fac cu ea? Pai in mare parte drumuri pe asfalt. Numai ca vreau sa mai intru la un peste, sa n-am treaba prin zapada, sa ma pot duce pana-n vie dupa ploaie, intr-un cuvant sa ma bazez pe ea-n orice situatie. Si apoi daca tot dau banii, cand ma sui in ea sa fac precum patrupedul care nu si-a mai vazut demult stapanul. Ori merg cu cazanul din dotare inca 7 ani, ori bag mana-n buzunar si iau ceva pentru sufletul meu.
Nici cei 15 000 nu-s batuti in cuie daca ma gandesc sa-mi hranesc sufletelul cu ceva bun. Da normal ca omul spera la mai ieftin. Am incercat si io  :-[
Exista motor sub 2000 cc cu 240 cp? Ca nu suna rau.  Sunt cam derutat. Tot acolo apare si un motor de 2.5 si doar 171 cp.
https://www.mobile.de/ro/Automobil/Subaru-Forester-2.0XT-Lineartronic-Comfort/vhc:car,cnt:de,ms1:23500_7_,frn:2014,prx:20000,ful:petrol!lpg/pg:vipcar/236959765.html
Scuze, dar nu stiu cum sa pun un link mai scurt sau cum sa scriu in locul lui.

Heliotropus, multumesc pentru invitatie. Am sa tin cont.
« Last Edit: March 13, 2018, 18:26:07 PM by danielalexandru »

sco

  • 736
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #733 on: March 13, 2018, 18:28:00 PM »
2.0 XT e motor de 2l benzina turbo, 240 CP.
2.5 e in mod normal benzina aspirat, +/- 170 CP.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #734 on: March 13, 2018, 19:09:48 PM »
Da, acel SJ este XT'ul si are 2.0 turbo de 240CP cu cutie automata. Respectivul model il poti vedea mai bine la colegul Heliotropus, poti profita de invitatia lui pentru a te lamuri ce inseamna. Daca bugetul permite, mi s'ar parea optiunea ideala.
Nu stiu ce anume inseamna intratul in vie dupa ploaie, personal ma duce cu gandul la situatii in care un tractor ar fi mai indicat decat orice autoturism, fie el 4x4 sau nu :)

BOXER

  • *
  • 2349
  • +
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #735 on: March 13, 2018, 19:20:12 PM »
Ce sa fac cu ea? Pai in mare parte drumuri pe asfalt. Numai ca vreau sa mai intru la un peste, sa n-am treaba prin zapada, sa ma pot duce pana-n vie dupa ploaie, intr-un cuvant sa ma bazez pe ea-n orice situatie. Si apoi daca tot dau banii, cand ma sui in ea sa fac precum patrupedul care nu si-a mai vazut demult stapanul. Ori merg cu cazanul din dotare inca 7 ani, ori bag mana-n buzunar si iau ceva pentru sufletul meu.
Nici cei 15 000 nu-s batuti in cuie daca ma gandesc sa-mi hranesc sufletelul cu ceva bun. Da normal ca omul spera la mai ieftin*. Am incercat si io  :-[
Exista motor sub 2000 cc cu 240 cp? Ca nu suna rau.  Sunt cam derutat. Tot acolo apare si un motor de 2.5 si doar 171 cp.

Pentru a te baza pe o masina second in orice situatie trebuie sa platesti un pret destul de mare.
Masinile cu motoare boxer din prezent nu sunt ieftine. Exista doua marci si nici una nu poate considerata chilipir.
Orice masina la mana a doua cumparata de pe piata libera cere investitii.
Poti sa gasesti un Subaru de la un proprietar tipicar, poti incepe sa repari o masina sau poti cumpara direct una noua.
2000cm3  si 240CP se cumpara nou sau din sursa sigura.

*ieftin. Notiunea asta nu exista la masinile cu pretentii. Cei care s-au ghidat dupa ea sunt de obicei cei nemultumiti.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #736 on: March 13, 2018, 20:46:57 PM »
[...] SH'ul [...] mi se pare urat (mai putin alea albastre :D)

 8)  >:D
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #737 on: March 13, 2018, 23:12:51 PM »
Da, te'ai incadrat, la mustata :P
Pe SG accept auriu, visiniu sau albastru :)
« Last Edit: March 13, 2018, 23:13:28 PM by andrei0241 »

leeloo

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #738 on: March 14, 2018, 10:35:08 AM »
2014 gasesti doar diesel in banii aia.
Alea pe benzina sunt de pe alta planeta, vechi de 4 ani si vor pe ele 20k, nou in list echiparea medie e 26k si cu discount 23. Oamenii aia sunt de pe alta planeta am vazut anunturi si de  un an vechi.


Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #739 on: March 14, 2018, 20:19:13 PM »
Noi le vad de la 31 420 pe subarumotors.
Mi-e foarte greu sa inteleg ceva. In primul rand n-am o oferta clara, niste masini cu roti, volan, dotari si preturi pe ele. Ma refer la sh.
Apoi, daca trebuie sa duci mecanicul la bai de plante si la psihiatru ininte de a-ti schimba uleiul din cutie, pai e pretentioasa rau masinuta. Ma rog, mai elegant spus, n-au luat japonii in calcul ca-n Romania o sa le repare Dorel. Una mai de serie, ca sa ma exprim asa, o mai pacalesti cu servisu'. Da la asta, daca intra unul mai cu sarg in tine ai ramas cu pozele.
Sa fiu sincer, cu cat citesc mai mult pe forum, cu atat mi-e mai greu sa ma decid.
Am venit pe forum topaind "mamaaaa, imi iau Subaru'' si-am ajuns dupa ce-am rasfoit cateva pagini de nici nu mai stiu de ce vreau benzina si nu diesel.