Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

Popescus

Răspuns: Sfat achizitie Forester SG
« Reply #80 on: November 04, 2012, 11:23:50 AM »
Multumesc pentru raspunsuri:D Ma gandeam zilele trecute,eu ocazional conduc o masina cu motor boxer turbo care-mi da satisfactie maxima la fiecare plimbare,fun factor imens,cum ar fi forester automat cu BOV?:)) Oricum am sa caut atat manuala cat si automata.
Foarte buna ideea cu masini recuperate,daca aveti linkuri,va rog!
Multumesc frumos
Numai bine!

Sfat achizitie Forester
« Reply #81 on: November 22, 2012, 13:00:55 PM »
Salutare, am ocazia sa achizitionez un SUbaru Forester din 2010, motor 2.0 benzina si cutie automata (nu stiu care din ele stiu ca are 4 viteze si are si mod sport).
Pentru ca sunt nou pe subaru si nu stiu mare lucru despre aceasta firma as vrea sa va intreb cate ceva.
IN primul rand are 110 000km dar a fost intretinuta exemplar, este o masina pe care o stiu si a fost service-ata doar la subaru si in mod corespunzator din 15 mii in 15mii.
Intrebarile mele ar fi:

1. Ar trebui sa ma sperie km dat fiind faptul ca este intretinuta exemplar si oricum intentionez sa-i fac o verificare la subaru inainte? Cam cat duc motoarele astea fara sa aiba interventii mari. Gen cand se schimba ceva important de aici incoo, distributie, ambreiaj(este hidramata) sau altceva de genul asta?

2.Consumul real in bucuresti cam care este. Masina face un drum din afara bucurestiului pana in centru in fiecare zi dus intors si media este de 9.8, dar e mai mult extraurban. IN bucuresti sa ma astept la 12, 13 sau undeva la 14 chiar 15?

3.La ce ar trebui sa fiu atent si care sunt minusurile si plusurile acestui model? Precizez ca am condus-o si stiu ca e mai lenta din cauza cutiei automate insa asta nu e o problema pentru mine caci nu merg sportiv si stiu la ce sa ma astept. Mai degraba consumul ma sperie insa nu fac mai mult de 15mii km pe an.

Multumesc frumos pentru sfaturi si bine v-am gasit!

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #82 on: November 22, 2012, 14:53:54 PM »
Eu am avut un Forester din 2003 si am facut cu el 100.000 km fara nici o interventie, exceptie ambreiajul schimbat la 155 kkm. Daca spui ca mergi 15 kkm/an, poti sta linistit inca 10 ani!  ;)
„ ambriajul” la automata este minunat, dar lipseste cu desavarsire... :D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #83 on: November 22, 2012, 14:58:07 PM »
multumesc frumos pentru rasp, asta in primul rand, si scuze pentru necunoastere. NU prea imi imaginez cum se face transmisia de la cutia de viteze automata la sistemul de tractiune.
Imi imaginam ca e un fel de ambreiaj mult mai avansat care face schimbarea continua intre viteze in functie de turatia motorului, ceva de genu'.
Sa inteleg ca nu exista asa ceva si deci nu trebuie sa-mi fac griji in ceea ce priveste intretinerea lui?
Thx

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #84 on: November 22, 2012, 15:21:19 PM »
Doar cutia robotizata are ambreiaj, adica este o cutie clasica insa comanda ( adica apasarea abreiajului si schimbarea vitezelor ) se face comadat electronic. Cei de la Citroen au asa ceva.
Omul cat traieste-nvata...  ;)
Celalat are pe batranica o cutie automada care are vreo 260 kkm si merge f bine!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #85 on: November 22, 2012, 18:08:34 PM »
ok thx, pentru celelalte intrebari, nu este nimeni cu modelul nou de forester care sa-mi dea si mie niste raspunsuri in cunostiinta de cauza?
thx.

celalalt

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #86 on: November 22, 2012, 18:40:59 PM »
Cutiile automate de Subaru sunt foarte bine facute.Daca ii mentii reviziile la 30k strict pt ea nu vei avea probleme.Va trebui sa te obisnuiesti cu ea la genul sa nu o scoti in N in mers si sa o pui  in D tot in mers.Nu stiu cum sunt noile generatii.Poate nici nu te lasa sa o zapacesti.Dar intr adevar e mult mai puturoasa pe motorul si caroseria asta.Am mers unu sau doi km cu una acum ceva timp si mi sa parut  inceata.Dar daca nu te deranjeaza eu spun ca e o masina buna.Si te obisnuiesti cu ea.
Spor.

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #87 on: November 22, 2012, 19:20:11 PM »
multumesc "celalalt".
Daca aveti timp poate imi dati niste raspunsuri mai detaliate pentru punctele enumerate de mine.
M-ar ajuta super mult. Poate chiar niste detinatori de noul model.
Multumesc.

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #88 on: November 23, 2012, 01:37:36 AM »
multumesc "celalalt".
Daca aveti timp poate imi dati niste raspunsuri mai detaliate pentru punctele enumerate de mine.
M-ar ajuta super mult. Poate chiar niste detinatori de noul model.
Multumesc.

Cat de nou sa` fie modelul despre care vrei informatii ? Al meu e 2013, a implinit azi 400 Km,  si merge (asa cum era de asteptat)  impecabil. Fata` de Legy-ul 2009 pe care l-am avut observ cateva diferente/imbunatatiri : schimbarile treptelor de viteza` sant mai moi si mai blande, nu mai da` socuri ca la cea veche ; raspunde mult mai bine la solicitari; la accelerarile bruste nu imi mai da`  soc in cutie sau reductor, pare mai rapida`  (dar asta cred ca` se datoreaza greutatii mai reduse cu 450 kg,  amandoua` cu cutii 4EAT).  Cu Legacy-ul  `09  am facut 66.000 km  si nu am avut absolut nici o problema` nici cu cutia nici cu altceva. Dupa` cate mi-au zis cei de la reprezentatnta`,  ei nu fac reparatii majore la masini inainte de 300.000 km pentru ca` nu este cazul, doar revizii periodice si mici reparatii la sist. de suspensie+bucsaraie (nici aici iarna nu-i ca vara  ;)  )
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #89 on: November 23, 2012, 10:47:06 AM »
multumesc Adi, deci problema cu fiabilitatea nu e o problema reala.
LA punctul 2 insa ce poti spune, ai cumva motorul asta de 2.0 benzina? cam care e consumul real?
multumesc.

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #90 on: November 23, 2012, 14:17:32 PM »
nimeni?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #91 on: November 23, 2012, 14:29:24 PM »
Nu exista consum standard pentru Bucuresti. La mine de exemplu variaza intre 9.5 si 25 in functie de distanta, trafic, conditii meteo, stil de condus etc.

Poate ca eu iti dau un consum pe care il scot pentru ca merg noaptea cand e liber la marginea orasului si tu o sa scoti mult mai mult pentru ca mergi exact la orele de varf in centru. In principiu e cam ce scrie in carte +- 2litri dar sunt si cazuri cand diferenta poate fi foarte mare (fie ca e cu plus sau minus).
« Last Edit: November 23, 2012, 14:31:02 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #92 on: November 23, 2012, 15:25:58 PM »
Multumesc de raspuns. Nu am mai avut masina pe benzina de foarte mult timp. NU am mai avut masina automata pana acum si nimic din gama subaru. NU prea stiu la ce sa ma astept nici macar asa de guide. M-am uitat pe fisa tehnica pe net si motorul pe benzina de 2.0 din 2010 cu cutia automata in patru trepte are trecut un consum de 11.2 urban si extra 7.
Eu merg in bucuresti doar cu masina pana la serv si prin cam 2 blocaje in 8 km cat fac pana la Romana. Doua semafoare cu o coada de circa 5 min fiecare. In rest se merge cursiv.
In conditiile astea as vrea sa stiu cam care este consumul relativ pentru mine? sa fie in jur de 12, 13 cum ma astept sau sa fie undeva la 15? diferenta nu e mare dar ar conta.
Sincer, imi e putin jena sa recunosc, dar nu imi permit neaparat sa nu ma uit la consum. Ma bate gandul sa cumpar aceasta masina pentru 4x4-ul perfect si pentru ca in bugetul in care pot sa o iau nu m-as atinge decat de un renault megane mai bun. Totusi nu vreau sa fiu un taran de bucuresti care si-a luat "jip" si se uita la intretinere/consum.

Multumesc mult pentru ajutor si raspunsuri!

dann

  • 160
Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #93 on: November 23, 2012, 16:22:39 PM »
nu te mai gandi atat la consum
eu am tot 2.0x dar din 2007 , manuala.
de exemplu la un drum exterior, mers in acelasi ritm scot cu 0.5 maxim 1l peste un 1.6i de la citroen C4, 2006 parca.
in oras consuma ceva mai mult, eu nu am calculator de bord asadar nu stiu exact cat. dar asa cum a spus Mihai, consumul in oras e complet irelevant.
daca-ti place masina vei baga bani in ea fara retinere, in schimb poti avea o masina care sa nu te atraga atat de mult si care sa te coste mai putin la intretinere, dar de fiecare data cand bagi banii in ea sa te doara ... sufletul

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #94 on: November 24, 2012, 01:05:18 AM »
Multumesc de raspuns. Nu am mai avut masina pe benzina de foarte mult timp. NU am mai avut masina automata pana acum si nimic din gama subaru. NU prea stiu la ce sa ma astept nici macar asa de guide. M-am uitat pe fisa tehnica pe net si motorul pe benzina de 2.0 din 2010 cu cutia automata in patru trepte are trecut un consum de 11.2 urban si extra 7.
Eu merg in bucuresti doar cu masina pana la serv si prin cam 2 blocaje in 8 km cat fac pana la Romana. Doua semafoare cu o coada de circa 5 min fiecare. In rest se merge cursiv.
In conditiile astea as vrea sa stiu cam care este consumul relativ pentru mine? sa fie in jur de 12, 13 cum ma astept sau sa fie undeva la 15? diferenta nu e mare dar ar conta.
Sincer, imi e putin jena sa recunosc, dar nu imi permit neaparat sa nu ma uit la consum. Ma bate gandul sa cumpar aceasta masina pentru 4x4-ul perfect si pentru ca in bugetul in care pot sa o iau nu m-as atinge decat de un renault megane mai bun. Totusi nu vreau sa fiu un taran de bucuresti care si-a luat "jip" si se uita la intretinere/consum.

Multumesc mult pentru ajutor si raspunsuri!


Eu la 2.5 si cutie 4EAT scot 15 daca alerg si ma apropii de 13 daca merg normal.
Cel mai bun consum il scot in modul "Power", atunci cand schimba la turatii mai mari.
Dupa parerea mea consumul este foarte bun la Subaru. Inchiriaza cateva 4x4 cu minim 3000cmc diesel si o sa vezi ce consumuri obtii. O sa ti se para economic Foresterul benzinar.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #95 on: November 24, 2012, 01:40:53 AM »
multumesc Adi, deci problema cu fiabilitatea nu e o problema reala.
LA punctul 2 insa ce poti spune, ai cumva motorul asta de 2.0 benzina? cam care e consumul real?
multumesc.
Eu nu am avut probleme cu fiabilitatea, timp de 4 ani cat am avut Legacy-ul a mers fara`  nici o problema` (2,5 ,  benzina`,  4EAT)  .  Dar masina am luat-o noua` (zero km) , si i-am facut absolut toate reviziile si intretinerile dupa` carte , si la dealer!  Insa` la un SH  e alt`a sfaraiala`.Nu ai de unde sa` stii cat au hamalit0o vechii proprietari, ce au bagat in ea, ce nu au bagat ,.... etc. E loterie ,of course.  Consumul mediu a fost  9,5    la autostrada`  cam 7,5,   cel mai mare consum inregistrat vreodata`  a fost 12.
La Foresterul actual  (2,5  , benzina`,  4EAT)  inca` nu pot sa` emit opinii, deabea peste o saptamana` va implini o luna`.  Deocamdata` singura diferenta` pe care am observat-o la nivel tehnic  a fost consumul de 12-13 / 100 km.   Dar cred ca` este de inteles , fiind in rodaj  si mergand foarte foarte incet si prudent.
« Last Edit: November 24, 2012, 01:52:28 AM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #96 on: November 25, 2012, 23:14:31 PM »
consumul in Bucuresti cand nu ploua e de minimum 14 la tine
si nu uita de cauciucuri: daca strici un cauciuc trebuie sa schimbi 4, asa este recomandat pe siteurile de profil

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #97 on: November 26, 2012, 12:44:19 PM »
multumesc mult pentru raspunsuri. Inca mai astept pe cineva care sa aiba modelul asta de subaru forester cu motor 2.0 benzina si cutie automata cu 4 rapoarte sa-mi impartasasca cate ceva din minusuri si plusuri. IN rest stiu ca e o maisna mai greu de intretinut, insa te poti baza pe ea la greu si asta conteaza. IN momentul asta sunt foarte nehotarat, am cateva retineri. Imi place foarte tare ca are un 4x4 recunoscut ca fiind cel mai buin din clasa, imi place ca nu atrage atentia, ca e o maisna masculina si ca are destul de multe dotari standard, si binenteles imi place ca pot sa-l iau second cu un buget de renault megane, iar masina desi are 105 mii km a fost intretinuta exemplar, cu toate reviziile la timp si cu toate micile probleme rezolvate la timp. La ultima reviziie s-a schimbat un amortizor, cateva bucsi si ceva la caseta de directie care avea un joc usor, asta pe langa distributie tot chitul inclusiv pompa apa. Deci masina a fost intretinuta corespunzator.
Ce nu-mi place este faptul ca s-ar putea sa nu-mi permit consumul asta excesiv si nu stiu daca este o masina pe care sa o revinzi usor (sper sa nu fie cazul). Si nu-mi place ca am mers cu ea si pentru consumul asta nu ofera mare lucru aceasta cutie, adica schimba lent cu usor feedback in masina (o usoara smucitura pe care o simti cand retrogradeaza) si se accelereaza foarte greoi.

Multumesc inca odata pentru raspunsuri.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #98 on: November 26, 2012, 13:05:34 PM »
Daca nu esti sigur te poti orienta spre altceva. La Subaru principiul de achizitie este "Hate it or Love it!"

Răspuns: Sfat achizitie Forester
« Reply #99 on: November 26, 2012, 13:23:54 PM »
credeam ca asta este mesajul pentru volvo c30:)
Sincer pana acum nu ma gandeam la un subaru forester, tocmai din cauza consumului. NIsa acum a aparut o oportunitate cu masina asta despre care stiu istoricul si are un pret bun.
Totusi nu pot sa nu ma gandesc pe toate partile, cel putin asa sunt eu. Nu iau decizii la impuls tre sa fiu foarte rational si sa intorc problema pe toate partile. Si nu fac asta din placere,pur si simplu asa fac deobicei.
Simt totusi ca in clubul asta sunt mai degraba bineveniti cei care deja au insusita filosofia subaru, care nu e orientata deloc catre grija consumului, si pe buna dreptate.
Totusi as vrea sa primesc niste sfaturi si sa ma indrume cineva catre filosofia asta, sa-mi arate ce pierd si ce castig in acelasi timp. Cu argumente sustenabile.
Daca mi se spune "hate it or love it" - nu ma ajuta mai deloc, asta puteam sa deduc si singur.
Ma ajuta mai degraba o parere obiectiva de la un detinator de forester asemanator, sa-mi spuna exact, chiar si subiectiv, ce pierde si ce castiga un viitor posesor de astfel de masina.

Multumesc frumos.