Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #620 on: May 30, 2017, 14:08:27 PM »
Din pacate nimic ce am putea recomanda pentru boxer diesel. Asa, mecanica generala, articulatii, frane, ar fi, dar capitolul motor este o necunoscuta pentru cei care nu au vandut Subaru.

Cere si tu acte doveditoare pentru schimbarea motorului.

Muttley

  • 4913
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #621 on: May 30, 2017, 14:16:07 PM »
Quote
Distributie DOCH pe lant ( distributia doch are o putere mai mare la un consum egal )

DOCH... Double Over Cam Head?
Omul ori e samsar, iar ce a debitat acolo e din putul gandirii, ca sa starneasca imaginatia celor vulnerabili la zamisliri din putul gandirii, ori e proprietar si e facut gramada. As merge pe prima.
WRX SW 2002

paulf

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #622 on: May 30, 2017, 14:20:04 PM »
Hmm, asta a fost raspunsul lui
Quote
Buna seara, masina o am in urma unui schimb care a fost avantajos pentru mine. Are istoric in reprezentanta, pana la 140.000km apoi are 2 sau 3 revizii pe carte care nu sunt la subaru, probabil si din cauza ca in bucuresti nu este reprezentanta, masina fiind acolo in zona pana atunci. Motorul a fost schimbat, in ianuarie 2016. Inlocuirea s a facut la reprezentanta, cu un motor subaru forester III facelift. Din ce stiu motorul este 2012. Masina functioneaza impecabil din toate punctele de vedere, putem merge unde doriti dumneavoastra sa o verificam. Va multumesc pentru interes

Si se pare ca masina era in valcea cand s-a schimbat motorul, deci nu bucuresti, probabil sibiu.

Valcea... de ce valcea!!!

Update: inlocuirea motorului s-a efectuat la Sc revo cars srl ramnicu valcea, deci nu la reprezentanta.Damn
« Last Edit: May 30, 2017, 16:46:55 PM by paulf »

marr

  • 2202
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #623 on: May 30, 2017, 16:56:03 PM »
La Sibiu sigur nu !
Ei nu schimba motoare in garantie.
Singurii care fac acest lucru, sunt SMT Bucuresti, Auto Kino Brasov si Twin Motors Cluj.

PS: Ciudata mi se pare faza cu "in Bucuresti nu este reprezentanta" ....
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

moguai

  • 2814
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #624 on: May 30, 2017, 17:22:44 PM »
eu as zice pas, schimbarea unui motor la Subaru necesita ceva experienta, nu e Logan
daca nu e facuta la SMT, AK ori Cluj....vorba lui marr, nu te baga ca altfel o sa plangi pe aici ca altii ca n ai ce face cu masina stricata
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

paulf

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #625 on: May 30, 2017, 17:45:26 PM »
Nu stiu cum sa atasez o poza primita de la el, iar pe stampila scri S.C. REVO CARS SRL SUBARU Ramnicu valcea.

M-am convins deci si cu masina asta.

marr, ti-am tot citit jurnalul de bord pe softpedia. Sa inteleg ca nu ai mai alege boxer-ul diesel?


marr

  • 2202
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #626 on: May 30, 2017, 17:55:18 PM »
.....

marr, ti-am tot citit jurnalul de bord pe softpedia. Sa inteleg ca nu ai mai alege boxer-ul diesel?

Nooooo !
De-aia mi-am si luat un XV anul trecut.
Si ..... da ! Tot Boxer Diesel !!! :)

PS: Are si XV-ul Jurnal.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

paulf

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #627 on: May 30, 2017, 18:00:46 PM »
Ideea era ca am si condus si am si circulat cu un boxer diesel si mi-a placut foarte mult. Din pacate din cauza nenumaratelor probleme pe care le-am citit pe toate forumurile imi e mai mult decat frica sa achizitionez unul.

Si benzina, benzina consuma mult, chiar daca-i Cluj

moguai

  • 2814
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #628 on: May 30, 2017, 18:09:33 PM »
exista XV 1.6i, consum decent
dieselul mai nou de 2011 e ok, daca poti gasi una in bugetul tau (xv, forester, outback...)
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #629 on: June 11, 2017, 18:05:55 PM »
Salutare baieti. Inca nu sunt posesor de Forester, insa am facut primul pas spre acest vis: mi-am vandut vechea masina :)
Din pacate nu am bani de o masina noua, asa ca urmaresc ceva nu mai vechi de 2014 si cu km cat mai putini. Prefer diesel-ul. Intrebarile pentru voi, posesori de Forester si deci mult mai experimentati decat mine, ar fi:
- la ce sa ma uit cand ma duc sa vizionez un Forester? Care sunt punctele sensibile, unde ar putea avea probleme?
- modelul lansat in 2014 mai are suspensie reglabila pe spate? Daca da, tot cu probleme?
- exista optiunea de a avea parbriz incalzit? Sau la Subaru asta se traduce prin incalzirea zonei din dreptul stergatoarelor?
- farurile cu xenon sunt adaptive?
Din pacate pe site-ul Subaru Romania nu m-am lamurit, optiunile nu sunt clar explicate. Plus ca din ce am inteles in 2017 a aparut facelift-ul, deci descrierea de pe site se refera acum la acea varianta, nu la modelul lansat in 2014.
Multumesc pentru raspunsuri.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #630 on: June 11, 2017, 21:52:17 PM »
Cauta modelul cu facelift. Neaparat reviziile la reprezentanta la timp.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #631 on: September 10, 2017, 12:09:56 PM »
Sunt pe punctul de a-mi vinde actuala masina, un Audi A3 de care m-am bucurat aproape 10 ani, cu care mi-am facut multe damblale, turbina mai mare, suspensie, bare stabilizatoare etc.
Mi-a picat cu tronc un Forester 2.5 xt din 2009 pe care l-am vazut pe Autovit.
Inteleg ca modelul este SH iar 2009 este al doilea an de fabricatie.
Masinile din acest an sunt mai ok decat cele de la inceputul seriei, din 2008?
Sunt cateva xt-uri si mai noi insa nu se incadreaz in bugetul meu.
Sa il investighez mai in detaliu pe acesta din 2009 sau nu este un an bun?

Multumesc!

https://www.autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7GmH8O.html#82f0132dc0


marr

  • 2202
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #632 on: September 10, 2017, 15:10:10 PM »
Seria Forester SH a inceput a fi produsa in 2008.
Dar, in 2008, au fost inca produse si masini din generatia SG.
La care dintre ele te referi ?
Dca tot la SH, nu-i nicio diferenta intre cele din 2008 si 2009 - depinde doar cum au fost intretinute.
Fata de generatia SG, diferentele sunt multe !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Forester

  • 3065
  • The other right!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #633 on: September 10, 2017, 21:45:18 PM »
SG-ul s-a mai vandut si in 2008, dar productia se pare ca a fost oprita in nov 2007.
Cred ca se refera intre SH 2008 si SH 2009.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #634 on: September 10, 2017, 22:54:43 PM »
Masina din anunt este un SH.
Ideea este ca fiecare model are ani in care au avut probleme, ani in care s-au rezolvat.
Cum este cu motorul diesel, de exemplu, care inteleg ca este facut mai ok daca este dupa 2012.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #635 on: September 10, 2017, 23:14:28 PM »
Inmatriculat dec 2009 nu iti garanteaza ca a si fost produs in 2009 ;)
A mea, de ex, e produsa in 2007 cu prima inmatriculare in 2008, mai (daca retin bine - nu sunt eu primul proprietar)
SH'urile nu au decat avantajul spatiului interior mai mare pe inaltime, in rest nu cred sa fie altceva. Performantele sunt sensibil mai slabe, posibil si stabilitatea sa fie mai slaba datorita unui centru de greutate teoretic mai sus

marr

  • 2202
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #636 on: September 11, 2017, 08:40:41 AM »
Avantajul SH-ului fata de SG este strict legat de confort ( spatiu interior, portbagaj, scaune, echipare, etc).
SG-ul in schimb, este mai agil, mai rapid si sta mai bine pe drum.
Intre SH-urile produse in 2008 si cele din 2009 nu sunt diferente constructive.
Ceva diferente ar fi doar la modelele dupa 2010/2011 ( nu mai retin cand a avut loc un facelift) cand au si trecut la Euro 5.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #637 on: September 11, 2017, 09:27:43 AM »
Parerea persoanal este ca la SH au folosit si tabla mai subtire cu vopsea in straturi mai subtiri.

De altfel, sasiul si constructia puntilor este diferita. S-a trecut de la tubulatura de otel la foi de tabla presate pentru articulatii pe puntea spate si cine stie pe unde au mai avut o abordare similara.
DPDV constructiv este in ton cu vremurile nu cele mai reusite.

Altfel, da este mai musculos ca forma, mai incapator si mai confortabil.
« Last Edit: September 11, 2017, 09:28:17 AM by MihaiFlorescu »

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #638 on: September 11, 2017, 11:08:37 AM »
Am mai avut o tentativa in 2005 de a cumpara un Legacy nou insa pana la urma nu s-a intamplat. Mi-a ramas insa la suflet.
Citesc insa acum si ma ingrozesc de problemele pe care le au aceste masini cu motoarele si cutiile de viteze.
Chiara asa sensibile/prost facute sunt? Daca da, cum de sunt totusi aprciate? Pentru ce?
Sau sunt cazuri particulare, de masini prost intretinute, prost utilizate si doar accidental prost facute?


marr

  • 2202
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #639 on: September 11, 2017, 11:39:23 AM »
Pentru ce ?
Asta nu se poate descrie intr-un mod corespunzator doar prin cuvinte !
Trebuie sa ai si sa conduci un Subaru si o sa-ti dai singur raspunsul.

Legat de probleme ... e cam ca si in bancurile alea cu Radio Erevan !
Nu sunt mai sensibile sau mai prost facute decat alte modele "de masa". Ba, as indrazni sa spun, dimpotriva !
Insa, au nevoie de o intretinere corecta si bine facuta.
Marea problema la un Subaru SH ( cu precadere la modelele "speciale" - WRX / STI / XT) consta in modul de utilizare de tipul "rupe-i fasul" !
Si, din pacate, de acest gen de tratament nu-s scutite nici multe dintre variantele "cuminti" - 2.0i / 2.0D.
Iar cum reparatiile si intretinerea nu-s neaparat ieftine, multi aleg sa le dea atunci cand masinile ajung intr-o faza critica.
Si cei care le cumpara, se trezesc ca au de investit o gramada de bani pentru a le readuce pe linia de plutire. Si aleg sa carpesca ceva, sa le "figa" putintel si apoi sa le dea drumul ....
Din acest motiv este indicat sa se achizitioneze un Subaru cu istoric cunoscut.
Sau, in caz contrar, sa existe disponibilitate atat financiara cat si de timp pentru a fi adus intr-o stare corespunzatoare. Iar asta presupune neaparat si un service competent.

Spunea foooarte corect colegul @Wrangler pe aici:  la cumparare, un Subaru ieftin = BIG NO, NO  !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020