Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

marr

  • 2202
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #660 on: October 16, 2017, 16:34:58 PM »
Daca citesti cu atentie pe forum, o sa intelegi ca, in cazul achizitiei unui Subaru in general si a unui XT / WRX / STI in special, ultimul lucru la care trebuie sa te uiti este pretul de achizitie.
De cea mai mare importanta este starea masinii.
Da, ai gasit un XT la 5800 Euro cand altele, cu istoric verificabil, sunt la 8500 Euro.
3000 de Euro pare o suma !
Iti spui: "de banii aia .....  fac si aia, si ailalta !"
Din pacate, sunt sanse mari sa nu fie asa !
Si sa constati ca 3000 de Euro poate fi o suma insuficienta ca sa aduci masina la o stare acceptabila. Nu zic una foarte buna !
Situ ca tentatia e mare - mai ales ca te visezi zburdand cu masinuta in week-end !
Batranii au o vorba: "De sapte ori masoara, si o data taie !"

Disclaimer: NU stiu niciuna dintre masinile din anunturile postate si nici nu am habar la ce masini facea referire Andrei !
Nici nu am cumparat vre-un Subaru la mana a doua, fara garantie si cu istoric necunoscut !
Ce spun eu mai sus este doar o opinie fundamentata pe cele citite pe aici si/sau aflate de la colegii de forum.
« Last Edit: October 16, 2017, 16:38:13 PM by marr »
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #661 on: October 16, 2017, 16:41:42 PM »
Update: Masina din Bucuresti se pare ca are istoric la SMT, dar atunci cand actualul proprietar a cumparat-o lui ii scria pe bord ca masina are 150k km in schimb in reprezentanta i-au spus ca are 130k. De aici a inceput o intreaga discutie, dansul spunand ca a verificat si se pare ca este o problema ce a mai aparut si la alte Forester-uri, nu in RO. Acum masina cica ar fi parcurs la el vreo 30k km, dar arata 204k. Ati auzit de problema cu kilometrii in plus pe bord in loc de cat are normal? Adica sa inregistreze mai multi km?
In rest am inteles ca trapa nu functioneaza, acel self-leveling pentru faruri nu functioneaza (cel de pe spate a spus), ii lipseste spalatorul de faruri stanga si sonda lambda in continuare da eroare, dar e in curs de reparare.
Distributia ar fi fost facuta cu 20k km inainte , bujiile schimbate si ele, uleiul in cutie+diff+motor schimbate, in general proprietarul parand un om de buna credinta.
O sa merg maine sa vad masina. Pentru problemele de mai sus, rezolvari complicate? Cu trapa pot sa-mi iau gandul sa n-o deschid, dar sa nu ma trezesc cu infiltratii de apa sau mai stiu eu ce probleme.

andea79

  • *
  • 4007
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #662 on: October 16, 2017, 16:59:04 PM »
never heard of that :)
adica stiu care au mers mai mult si la un moment dat poate arata mai putin dar invers... :)

iar legat de eroarea cu sonda poate fi si altceva dar cineva insista cu sonda
« Last Edit: October 16, 2017, 17:04:24 PM by andea79 »

marr

  • 2202
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #663 on: October 16, 2017, 17:09:12 PM »
Legat de trapa - gasesti pe aici un tutorial ( chiar anul acesta "rezolvat" un coleg o trapa la SG).
Nu stiu la SG, dar la SH, un element de reglare faruri ( nu stiu cum sa-i spun: senzor, parghie, bascula ..) m-a costat ~ 850 lei la Auto Kino ( in alta parte l-am gasit la peste 1000 lei).
Spalatorul de faruri n-am idee cat costa ...
Sonda lambda - nu stiu cat o fi la XT, dar la aspirat (SH) era undeva la 250 lei. Nu poate fi o avere.
Ciudata mi se pare faza cu numarul de km ....
Sa faci un km si masina sa contorizeze 2 km !!?? WTF
Cam asa ar reiesi daca el a luat masina cu 150k km indicati in bord si dupa 30k km parcursi, masina indica 204k km ...
Eu unul n-am mai auzit faze de-astea ... da' mare-i puterea Omului !
Sau, poate, machineta se vrea mai repede la pensie si a dat contorul pe fast forward !

Pana la urma, daca masina-i OK, tu cumperi masina nu km !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #664 on: October 16, 2017, 18:54:45 PM »
Sonda lambda inlocuita de mine preventiv a costa ~500 ron + manopera.
Daca respectivul a inlocuit'o deja si eroarea persista, cauza e clar alta.
Spalatorul de far lipseste cu totul sau doar capacul? Doar capacul costa ~200 ron, in timp ce spalatorul e 3-400 ron. Eu am luat masina cu un spalator lipsa, capacul deteriorat la partea interioara, lipit direct pe bara. Ulterior am aflat ca masina fusese lovita in zona respectiva, bara inlocuita (cu una originala, insa vin fara gauri ptr spalatoare) si a trebuit sa muncesc un pic (sau sa fi platit pe altcineva) sa asez corect spalatorul
Senzorul se self leveling, cum s'a mai zis, e 800-1000 ron

Aia cu km e interesanta, unde a verificat el si e ceva ce s'a mai intamplat?

Din poze suspensia pare ok, cel putin ca nivel, dar musai verificate amortizoarele, un set pe spate sare de 2500 ron (aftermarket, pe original doar o bucata cred ca e in jur de 2000ron acum)

PS: cilindreea e 2457, a lui o fi uzat de a ajuns la 2480?


Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #665 on: October 16, 2017, 19:27:09 PM »
Multumesc tuturor pentru ajutor.
Personal nu am intalnit pana acum vreo comunitate asa unita ca cea de pe acest forum. Parca doar de asta as cumpara un Subaru  :laugh:
Sa vad maine cum se prezinta masina...cica ar lipsi spalatorul si senzorul de nivel l-ar schimba el la fel si spalatorul poate si sonda lambda.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #666 on: October 16, 2017, 19:34:31 PM »
A si a spus ca a fost cu masina pe la Eduard Stan ca a vrut sa o modifice, dar a renuntat la proiect din cauza ca i-a spus ca nu se mai ocupa de asa ceva.

PTR

  • 570
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #667 on: October 16, 2017, 20:08:30 PM »
 Linia capotei sub linia aripii cel putin pe partea stg, bara fata alta nuanta, proiector dr lipsa... janta stg fata pare a avea vopseaua un pic umflata , posibil de la zgarieturi sa se fi extins oxidarea aliajului. Volan destul de uzat poate insemna utilizare deasa in oras care poate duce cu gandul la dilutie ulei si posibila uzura pe componente scumpe. Doar o parere..

UXE

  • 1731
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #668 on: October 17, 2017, 08:10:13 AM »
never heard of that :)

Se practica uneori la masinile de firma :)

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #669 on: October 17, 2017, 10:53:11 AM »
Astazi ma duc sa vad masina. Nu am reusit sa gasesc pe nicaieri ceva legat de faza cu kilometrii. Nu stiu acum daca omul vrea sa justifice acei 200k km, dar daca asa e asta e cea mai ingenioasa scuza. (cu toate ca nu are nici 500k km ca sa ii ascunda kilometrii).
Cu trapa sincer nu ma omor prea tare, mai am o masina cu trapa pe care o deschid de maxim 10 ori pe an.
Pe partea estetica nu am pretentii de masina noua, totusi are 11 ani, daca arata cat de cat ingrijit atunci sunt ok.
Partea mecanica ma intereseaza cel mai mult mai ales din cauza faptului ca am citit ce poveste poti avea daca prinzi un "exemplar" neingrijit.

UXE

  • 1731
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #670 on: October 17, 2017, 10:54:37 AM »
Si partea de tinichigerie nu te intereseaza ?  :D

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #671 on: October 17, 2017, 13:36:36 PM »
Intr-o oarecare masura da. Ma refeream ca nu sunt exigent la partea de: zgarieturi mici de parcare, un far mai matuit sau chestiuni minore ce tin mai mult de estetica masinii. Logic ca nu vreau o masina cu rugina sau lovita cu stalpii indoiti si indreptati sau mai stiu eu ce...

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #672 on: October 17, 2017, 15:50:09 PM »
Cu farurile, inspecteaza'le bine, noi nu se gasesc decat pe original si sare de 1000 euro bucata. Din dezmembrari slabe sanse, ce'am vazut sunt din UK, deci bat altfel si nu stiu daca pot fi convertite

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #673 on: October 17, 2017, 18:24:45 PM »
Am vorbit cu cel din Slobozia si are carte service, cauciucuri iarna vara impecabila etc. Abia acum vine partea surprinzatoare ca na am zis ca poate vrea omul sa-si vanda marfa.
Mi-a trimis poza dupa talon. O atasez mai jos si va rog sa ma lamuriti ca eu nu mai inteleg nimic

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #674 on: October 17, 2017, 18:30:05 PM »
« Last Edit: October 17, 2017, 18:30:36 PM by sorin9308 »

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #675 on: October 17, 2017, 19:37:39 PM »
CIV'ul e de XT, dar masina aia nu e XT. Nu are intercooler (putin probabil sa il fi inlocuit cu unul montat frontal si apoi sa schimbe si capota cu una de aspirat), nu are frane pe disc pe spate, iar jantele sunt cele standard de aspirat, de 16".
Cere'i o poza cu compartimentul motor si din interior, cu schimbatorul de viteze, sigur are si reductor si atunci clar e aspirat.
Ar putea fi, cel mult, un 2.5 aspirat, s'au adus de pe la arabi pe o cale mai putin oficiala. Alea stiu ca nu aveau incalzire in scaune, butoanele ar trebui sa se gaseasca pe consola centrala, langa frana de mana!

LE: e cu cutie automata, eu abia acum am observat, incercand sa zaresc butoanele ptr incalzirea in scaune

ELE: 2.5 aspirat aveau reductor? Stiu ca fusese unul pe forum, cel negru, de se vindea la un moment dat, dar nu gasesc nici un jurnal de bord/ topic de vanzare sa ma uit pe poze
Asta din poze, din Ialomita, nu pare sa aiba reductor
« Last Edit: October 17, 2017, 19:54:31 PM by andrei0241 »

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #676 on: October 17, 2017, 20:04:54 PM »
Eu sunt convins ca e un 2.5 aspirat de pe la arabi. De unde si lipsa scaunelor incalzite.
Parca vad ca au incurcat aia de la RAR borcanele si omu chiar crede ca are XT  O0

Dar evident ca sunt mort de curios sa vad motorul!  ;D
Oricum, tamburi spate, nu are scoop, jante 16 - nimeni nu face asa downgrade!
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

PTR

  • 570
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #677 on: October 17, 2017, 20:27:20 PM »
 Cere-i si seria masinii sa vedem ce este.. Pe una din pozele puse se intrezarea un dot anvelopa si parea a fi in 2010, discutabil chiar daca au profil..

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #678 on: October 17, 2017, 21:22:37 PM »
Nu este caz singular de forester 2.5 aspirat adus de la arabi si inmatriculat ca XT pentru ca cei de la rar nu aveau aspiratul.

Eu am in talon la impreza tractiune fata, desi e ditai difful in spate vizibil fara sa te apleci, dar ei ca intra sub masina... Si a schimbat proprietari pe vremea cand se mergea la RAR pentru verificare. Deci...
« Last Edit: October 17, 2017, 21:23:28 PM by MihaiFlorescu »

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #679 on: October 17, 2017, 21:22:45 PM »
De asemenea, lipsesc spalatoarele ptr faruri, deci dac'a venit asa -> e de la arabi, daca nu, a fost lovita, ceea ce iar trebuie verificat

Dubioasa asta cu inmatriculat un 2.5 aspirat drept 2.5 turbo, chiar sunt curios daca omu chiar a crezut pana acum ca are 230 cp sub capota, atata timp cat 2.5 aspirat sare de 10sec ptr 0-100 ...
« Last Edit: October 17, 2017, 21:26:11 PM by andrei0241 »