Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #740 on: March 14, 2018, 21:06:44 PM »
Nu vrei diesel "ptr ca Subaru"  ;D Mai ales prima generatie de diesel.
Iar cand mai vezi, ca zilele trecute, consum de 8.2% la 2.0 150CP diesel pe un SH si de 9.2% la 2.0 240CP benzina pe un SJ, clar ca te intrebi de ce ai lua diesel

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #741 on: March 15, 2018, 11:50:24 AM »
Sa avem pardon si sa exprimam corect, cand m-am dus spre munte, eram in spatele domnului Gugu cu mult peste 100 km/h (nu zic cat!!! :P ), Lorian a plecat inainte si a mers cum stie el mai bine.
Cand ne-am intors impreuna, a mers mai repede si chiar am scos niste vorbe exclamative despre noul, dezlantuitul si furtunosul Heliotropus.

Asadar, diferenta aia ar trebui sa o inmultesti cu 2 cel putin. :P
Sau mai bine intreaba-i pe ceilalti doi, cat 13% au "scos"!...  O0


Edit:

Dar ... asa este! Daca bugetul permite, motorul 2.0 @ 240CP este o alegere mai buna. Probabil urmatorul pentru mine.
« Last Edit: March 15, 2018, 12:16:52 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

leeloo

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #742 on: March 15, 2018, 13:11:03 PM »
ciudat. 
Ala manual e vreo 26k in Belgia. Urca la   28k versiunea automata cu X-MODE, 2.0 benzina. 
Astea sunt preturi cu TVA.
Chiar si la   31k nou, sa ceri 22k dupa 4 ani, cam exagerat :)  Or sa stea 100 de ani anunturile alea, cum de altfel si stau..

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #743 on: March 15, 2018, 14:39:29 PM »
Asa e Subaru. Nu e BMW sa mai faca 10% dupa 5 ani. Forester este o masina pe care o poti pune la munca fizica si dupa 10 ani. Nu e masina de fatait stanga dreapta la cumparaturi. Este o utilitara.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #744 on: March 23, 2018, 19:19:59 PM »
Salutare tuturor,
Va multumesc pentru accept.
Dupa aproximativ 3 luni de informari pe net am hotarat: vreau sa devin propietarul unui Forester.
Bugetul este de 6-9000 euro( SH 2008-2009). Imi doresc sa fie benzina si AT. Masina va fi family car si va face 10-15.000 km/ an( concedii, vacante, iesiri cu familia si ceva treba prin oras). Raportul urban/ extern 50-50.
Acum vine in discutie motorizarea. Aici lucrurile stau asa: 70%- 2.5 vs 30%- 2.0. Departajarea se va face la consum si pret de achizitie.
2.0 At Sh am condus si sincer, ma asteptam la ceva mai mult ca si cuplu/ demaraj.
Daca avem vreun coleg posesor de 2.5 At in zona Sibiu, Pitesti, Craiova, Ramnicu Valcea, care sa aiba disponibile 30 minute pentru o inspectie/mica plimbare, sunt recunoscator- :).

Un alt aspect important, unde il pot gasi: pe siteurile din Romania, am gasit in 3 luni 2 masini, care s-au vandut ca "painea calda", iar pe cele internationale, preturile mi se par semnificativ mai mari. Am gasit un site in Suedia, unde erau destul de multe masini Subaru la vanzare si vroiam sa va intreb daca a achizitionat cineva masina de acolo si care a fost experienta.
Aveti alte sugestii?

Va multumesc si scuzati avalansa de intrebari- :)

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #745 on: March 23, 2018, 20:11:35 PM »
Bine ai venit in ring.
Cele trei luni de cautari mai trebuie suplimentate cu inca o saptamana de citit opinii greu de digerat de pe forum.
Voi incepe eu prin a spune ca bugetul este mic pentru un Forester SH AT in stare buna.
Masinile bune nu se vand in intervalul mentionat de tine pentru ca in ele s-au investit sume importante pe intreaga perioada de folosire.
Piata vestica are preturi mai mari dar si acolo exemplarele bune depasesc valorile medii din anunturi.

Cunosc marca si modelul foarte bine pentru ca am ocazia sa vad modele cu probleme cel putin o data pe saptamana.
Astazi am mai stricat buna dispozitie a unui detinator printr-un deviz de reparatii care depasea estimarea initiala primita din retea.

Configuratia pe care o doresti (2.5) este mai des intalnita in SUA. Cutiile AT prost intretinute se repara destul de greu din cauza costurilor.
Pe forum au existat mai multi useri care au avut probleme si pana la urma au fugit. Altii au preferat sa le vanda si sa-i pacaleasca pe cumparatorii neavizati.

Cel mai indicat ar fi sa cauti o masina cu istoric verificabil si cu proprietar responsabil. Preturile mici ascund probleme sau masini folosite de toti banii.
Daca vrei sa ramai la bugetul respectiv ar fi o varianta sa te orientezi si catre marci orientate spre volum.
« Last Edit: March 23, 2018, 20:19:02 PM by Wrangler »
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #746 on: March 24, 2018, 14:04:47 PM »
Multumesc mult pentru sfaturi si raspunsuri.
-Care ar fi cele mai des/ costisitoare probleme la acest model?
-Unui Forester SH 2.0 AT i se mai pot procura niste caluti prin resoft sau alte elemente? Cam cati si pe la ce investitie?

marr

  • 2204
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #747 on: March 24, 2018, 14:29:33 PM »
Foresterul 2.0 AT este o masina buna, capabila de iesiri in natura si confortabila.
Dar nu este o masina rapida. A nu se intelege ca este o lesinatura, dar scopul pentru care aceasta masina a fost conceputa este altul decat viteza si demarajul.

Legat de probleme "costisitoare" - ca fost proprietar de Forester SH ( dar alta motorizare), pot sa spun ca in aproape 200k km - esceptand problemele specifice dieselului - am schimbat asa:
- amortizoarele spate pe la 140-150k km;
- bucsi bara stabilizatoare - cu nemiluita ! Da astea-s ieftine ( in jur de 200 lei);
- un bec far (xenon) pe la 160k km;
- rulmenti spate ( o singura data - nu retin pretul, dar nu a fost ceva de speriat);
- bucsi, pivoti, semibielete directie - de vre-o doua ori in 200k km - la fel, nu retin pretul ( ca atare nu a fost ceva memorabil);
- sistemul de reglare al farurilor ( este doar pentru cele cu xenon) - o data sistemul din spate si o data cel din fata. Astea - daca nu ma insel -- au fost in jur de 1200-1500 lei/bucata ( gasesti doar OEM si se inlocuiteste tot ansamblul desi, de regula, problema este de la articulatia bratului care se ancraseaza datorita mizeriei acumulate in timp);
- discurile de frana - o singura data;
- placutele de frana nu le pun la socoteala - s-au schimbat de cate ori a fost nevoie;
- curea de accesorii ( de vre-o doua ori)

In afara de astea, din ce stiu de la baietii din service si de la alti posesori de Forester SH 2.0 benzina, singura problema mai des intalnita este sonda lambda ( dar asta-i ieftina, cca. 250 lei).

La diesel, pe langa cele de mai sus, am mai fost diverse: supapa EGR, ambreiajul, furtun intercooler, bujii incandescente ( nu ca la benzina nu ai avea de inlocuit bujii, dar sunt semnificativ mai ieftine si mai usor de schimbat), injectoare .... si sa nu uitam: bonus motorul !
Este insa foooooarte important modul in care a fost intretinuta masina.
O intretinere deficitara, in timp, poate duce la probleme mari !
- Uleiul din cutie neinlocuit la timp si cu ce trebuie poate conduce la "busirea" cutiei. Si asta nu-i ceva ce ti-ai putea dori ...
- Idem in cazul uleiului din diferential !
Spun asta, deoarece nu sunt rare situatiile in care, in service, se "uita" de uleiul din diferential sau de cel din cutie, Mai ales daca reviziile se fac la un service multimarca, din afara retelei de service Subaru, fara a se uita nimeni in manualul de service.
- Din pataniile unor colegi - ar fi recomandat ca imediat dupa achizitie, indiferent ce-ti spune vanzatorul, sa faci un schimb de distrbuitie. Asta nu-i chiar o operatiune ieftina, dar de poate scuti de probleme semnificativ mai complicate si mai scumpe !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #748 on: March 24, 2018, 15:31:07 PM »
-Unui Forester SH 2.0 AT i se mai pot procura niste caluti prin resoft sau alte elemente? Cam cati si pe la ce investitie?

Da, i se pot adauga dar costurile sunt cam mari.
Trebuie sa ii adaugi o turbina, sa ii pui cutie CVT si sa-i inlocuieste in denumire H-ul cu un J.
Tuning-ul este un domeniu foarte scump daca este facut cum trebuie. Nu exista ieftin bun si fiabil.

Cel mai bine ar fi sa gasesti o masina bine intretinuta si sa te folosesti de ea asa cum a fost proiectata de fabricant.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

PTR

  • 570
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #749 on: March 24, 2018, 16:45:34 PM »
 Daca ai mers cu masina goala, adica fara familie/bagaje si nu ti-a placut ... ar trebui sa iei in calcul alta motorizare/generatie.
 Inainte de a te gandi la tuning masina trebuie sa fie intr-o stare buna spre foarte buna. Iar in final ,la aspirat , costurile pentru putere reala ajung lejer la pretul unei masini.
 Preturile la piese nu sunt diferite de alte marci, unele sunt la fel sau un pic mai scumpe, altele mai ieftine. Dar este important ca unele operatii sa le faci la persoane specializate pe marca si review-uri bune.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #750 on: March 24, 2018, 18:32:31 PM »
@wrangler, inteleg sa Forester SH 2.5 T AT este mai putin fiabil decat 2.0 AT? Care ar fi problemele pe care le intalnesti mai des la ele?
@PTR, nu mi-a displacut in totalitate, insa aveam asteptari mai mari. Am trecut oricum modelul la a doua optiune.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #751 on: March 24, 2018, 18:54:10 PM »
@wrangler, inteleg sa Forester SH 2.5 T AT este mai putin fiabil decat 2.0 AT? Care ar fi problemele pe care le intalnesti mai des la ele?

Nu am mentionat nicaieri despre o diferenta de fiabilitate.
Cea mai intalnita problema la marca o reprezinta utilizatorii care o confunda cu VW sau Opel. De acolo apar neplaceri.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #752 on: March 24, 2018, 19:27:06 PM »
Hai ca i-ai explicat de n-a înțeles nimic.

Turbo de 2.5 a cam avut probleme si au tot schimbat motoarele pe garantie.. cat a tinut garantia.

2.0 e destul de fiabil. Doar sa gasesti unul intretinut. Si alea le-am vazut la 9-10k euro sau mai mult.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #753 on: March 25, 2018, 20:54:31 PM »
Ce parere aveti despre aceste masini:
-https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-subaru-forester-2-5-turbo-IDaGiZf.html
-https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-awd-automat-euro-4-IDaheww.html
-https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-2-5-turbo-gpl-IDacWnx.html
Multumesc!

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #754 on: March 25, 2018, 21:11:22 PM »
Ideal este sa nu aiba GPL, prima pare ca nu are.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #755 on: March 25, 2018, 21:16:05 PM »
Da, asa este. Prima nu are GPL. Este vreo problema cu GPL-ul?
Daca nu ma insel, a fost pe aici o discutie legata de GPL pe Forester, insa nu am reusit sa o gasesc.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #756 on: March 25, 2018, 21:26:10 PM »
forester 2.0x forester 2.5xt

Muttley

  • 4913
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #757 on: March 25, 2018, 21:27:21 PM »
E combustibilul saracului. Avem Subaru, ne compromitem cu asa ceva. In rest e ok, scaunele si supapele arse, gestiunea electronica a instalatiei dificila, astea-s prostii pentru naivi.
WRX SW 2002

PTR

  • 570
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #758 on: March 26, 2018, 08:40:48 AM »
 Toate sunt praf, fiecare in felul ei...
 

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #759 on: March 26, 2018, 08:57:06 AM »
Pentru cele cu gpl, pot sa admit ca ar putea avea probleme.
Insa cea fara gpl, de ce este praf?
Cunoasteti masina/istoricul?