Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1140 on: July 19, 2019, 20:45:40 PM »
XT este cel cu farasul pe capota, cu motorul de 2.5 turbo de pe WRX.
A mea tot din Bv a fost luata de noua, dar dupa un popas de cateva luni in Maramures, am adus'o la malul marii, ca face bine aerul sarat la articulatii  ;D

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1141 on: July 19, 2019, 20:57:46 PM »
E una similara cu a ta la vânzare pe autovit. Pare ok, dar încerc sa mi fac timp s o vad.. Mi ar plăcea tare, tare sa găsesc un coleg brașovean ce are asa mașină sa ma pot uita cu atenție la ea. Foarte faina, îmi place tot mai tare.. 🤔

BOXER

  • *
  • 2349
  • +
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1142 on: July 19, 2019, 22:38:59 PM »
Unul dintre cei mai sportivi posesori de Subaru conduce zilnic Forester XT. Cand spun sportiv ma refer la acte in regula, masini pregatite si rezultate in competitii.
XT-ul este un lup in blana de oaie care ofera multe dar trebuie sa fie intretinut exemplar, nu dupa ureche sau dupa reteta VW Golf.

Citeste jurnalele pasionatilor de Impreza si iti vei putea face o idee buna despre costuri.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1143 on: July 20, 2019, 09:43:17 AM »
Mulțumesc, chiar acum ma apuc de citit 😅

Gxg

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1144 on: July 29, 2019, 17:00:37 PM »
Salutare. De ceva timp citesc forumul vostru si sunt la a 3a razgandire. De la Impreza diesel am trecut la Forester 2.0 benzina pe care eram super setat pana alaltaieri, de cand am inceput sa cochetez si cu XV 2.0 benzina.
Am gasit 2 masini care ma atrag, dar nu stiu ce sa aleg:

Forester:
https://m.mobile.de/auto-inserat/subaru-forester-2-0x-comfort-ahk-waldkraiburg/278588111.html?ref=srp

XV
https://www.olx.ro/oferta/subaru-xv-IDcBKiv.html

Sunt hotarat ca vreau benzina, 2.0, nu 2.5 pentru ca masina va face o medie de 50 de km pe zi in oras. Ma misc mult, pe distante scurte.
As vrea manuala, din simplul fapt ca DSG7 de pe Seatul sotiei ma scoate din minti pt ca nu are frana de motor. Despre CVT nu stiu mare lucru, de asta nici nu scot din calcul.
Am vazut ca XV-ul consuma ulei, iar despre Forester nu am gasit pe nicaieri problema asta.
Consumul declarat pe Mobile.de la XV (8.5 urban) CVT este mai mic decat al Foresterului, care e declarat pe Mobile.de la 9.4 urban, desi imi vine greu sa cred ca e mai bun consumul unei automate.
Masina va merge cel mai mult in oras insa uneori as vrea sa o mai scot pe dealuri for fun. Iarna trebuie sa mearga oricare ar fi conditiile pe strada (acesta fiind principalul factor care m-a facut sa aleg Subi)
Sfaturi va rog...

marr

  • 2202
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1145 on: July 29, 2019, 17:35:52 PM »
Eu am avut ambele variante aute de tine in vedere (ma rog, mai multe si combinate):
- Forester SH - diesel, manual, 2008;
- XV diesel, manual, 2016;
Astea doua sunt modele similare celor doua indicate de tine.
Acum am o Impreza 2.0 benzina CVT (practic identica cu XV-ul portocaliu, doar ca e mai joasa cu cca. 5-6 cm) si un XV 2.0 benzina CVT (dar asta-i modelul nou, deci mai putin relevant in discutia de fata).

Incerc sa fac o comparatie cat mai obiectiva intre Foresterul SH si XV-ul de mai sus:
- Foresterul este mai spatios - mai ales la locurile din spate si la portbagaj diferenta e sesizabila;
In plus, Foresterul se va descurca ceva mai bine in off-road (ma rog, atat cat se poate face cu genul asta de masini) datorita unghiurilor mai bune dar, mai ales, reductorului Hi/Low.
Probabil ca Foresterul va fi mai usor si mai ieftin de intretinut overall.
- XV-ul e mai compact, mai agil si cu materiale mai bune la interior (ma rog, mai bune dpdv al feelingului). Ciudat e ca mie mi s-au parut mai confortabile scaunele de la XV decat cele de la Forester.  Era si mai bine antifonat (nu stiu insa cum e Foresterul SH facelift - al meu a fost din prima generatie). Si sistemul de climatizare este mai eficient si mai silentios decat la Forester.

Acum, sa zic de combinatia 2.0 benzina si CVT - dupa cum am spus, am combinatia asta pe Impreza 2016.
In primul rand, da, consuma mai putin decat motorizarea similara cu cutie manuala (scot frecvent la drum intins consum de 6 l/100 km), Asta datorita cutiei CVT care permite masinii sa ruleze la viteza constanta cu turatii foarte reduse.
Multa lume, dupa un drive-test, se plange de dinamica masinii cu CVT. Masina nu-i lenta insa senzatiile sunt diferite de cele cu care esti obisnuit la o cutie manuala (sau chiar automata clasica) - cand calci acceleratia la podea, turatia sare la 5-6000 rpm si sta acolo, toata munca fiind facuta de cutie. Lipseste senzatia cu care esti obisnuit - accelerezi, turatia creste / schimbi treapta de viteza - si accelerazi in continuare - turatia iar creste ... si tot asa.
Dupa ce te obisnuiesti cu asta, e totul OK. La modelul nou au programat cutia ca la acceleratie puternica sa simuleze schimbarea treptelor de viteza si senzatia a mult mai apropiata de cea uzuala.
Si in afara asfaltului CVT-ul poate fi util deoarece neavand trepte de viteza fizice, nu o sa ai niciodata senzatia ca esti ”intre trepte”  - tr. I e prea mult / tr. II e prea putin.

Daca faci majoritatea drumurilor in oras, chiar o sa-ti placa combinatia benzina aspirat + CVT. Asta-i si unul dintre motivele pentru care am si dat la buy-back XV-ul ”vechi” pe cel nou.
E muuuult mai placut si confortabil de condus in aglomeratie.
Trebuie insa sa ai in vedere faptul ca un schimb de ulei la CVT e mult mai scump decat unul la o cutie manuala.

Am scris cam mult fara sa-ti dau un sfat concret !
Pur si simplu, mi-e greu ! Mi-au placut foarte mult atat Foresterul cat si XV-ul. Totul depinde de nevoile tale reale.
Daca nu ai nevoie de spatiul suplimentar din Forester si de capabilitatile superioare in off-road, iar majoritatea drumurilor le faci prin oras - atunci XV-ul e perfect pentru tine !
Daca spatiul, performantele off-road si costurile de intretinere sunt primordiale - mergi pe Forester !

PS: Nu ai spus din ce zona esti - ca mai e si aspectul legat de service.

PPS: Daca XV-ul consuma ulei, in mod cert si Foresterul o face ca doar au acelasi motor !
Dar eu unul nu am avut probleme cu asta la niciuna dintre masini.


ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Gxg

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1146 on: July 29, 2019, 19:19:29 PM »
Sunt din Iasi. Pentru revizii mici cred ca pot gasi pe cineva competent aici. La lucruri mai serioase probabil voi merge la baietii de la Brasov. Merg de cateva ori pe an acolo la niste prieteni.
Te rog spune-mi cum este cu frana de motor. Asta e principalul aspect pt care nu as opta pt CVT. La Seat (DSG) daca dau o inferioara nu se intampla aproape nimic, daca mai dau o inferioara e mult prea violenta frana pt gustul meu. Vara nu ar fi o problema, iarna insa, folosesc mult frana de motor eu. Iasul e pe "7 coline" :-))
De asemenea, cum as putea afla daca masinile au km reali? Trebuie sa sun la o reprezentanta, trebuie sa merg personal cu codul de sasiu la o reprezentanta?

Gxg

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1147 on: July 29, 2019, 21:39:38 PM »
Partea proasta este ca XV benzina sunt destul de rare pe olx. Daca ar fi sa ma orientez la modelul 2.0 diesel, dupa ce an ar trebui sa fie fabricat ca sa nu dau de motorul ala pacatos din prima generatie care crapa?

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1148 on: July 29, 2019, 22:59:41 PM »
Vând ieftin XV 2012 benzină CVT :)

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1149 on: July 29, 2019, 23:01:56 PM »
De asemenea, cum as putea afla daca masinile au km reali? Trebuie sa sun la o reprezentanta, trebuie sa merg personal cu codul de sasiu la o reprezentanta?
Nu trebuie să îți faci griji. Nu cred să fi auzit vreodată de un Zubaru cu kilometri măsluiți.

Gxg

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1150 on: July 29, 2019, 23:24:25 PM »
Vând ieftin XV 2012 benzină CVT :)
Pune un link! :-)

marr

  • 2202
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1151 on: July 30, 2019, 12:08:44 PM »
Partea proasta este ca XV benzina sunt destul de rare pe olx. Daca ar fi sa ma orientez la modelul 2.0 diesel, dupa ce an ar trebui sa fie fabricat ca sa nu dau de motorul ala pacatos din prima generatie care crapa?

XV-ul a fost lansat in 2012 - data la care, cel putin teoretic, problemele primei generatii de motoare diesel au cam fost rezolvate.
Sincer sa fiu, eu unul nu am vazut niciun XV diesel cu motorul decedat - cel putin, de cate ori am fost la Auto Kino Brasov nu am vazut decat Forester, Outback si Legacy. Parca si spunea cineva de acolo ca XV-ul a avut mult mai putine probleme decat Foresterul SH.
Totusi, pentru utilizare preponderent urban, pe distante scurte, parerea mea e ca ar fi mult mai portivit un benzinar cu CVT.
Da, dieselul are o dinamica superioara datorita cuplului de 350 Nm, dar ca si consum e tot pe acolo. In plus, are DPF .... si astuia nu-i face tocmai bine modul de utilizare de mai sus.
Daca-l scoti insa la una-doua saptamani si la un drum lung, e posibil (si probabil) sa nu ai probleme cu nenorocirea aia de filtru.

PS: Intrebai de frana de motor.
Sincer sa fiu ... nu stiu ce sa-ti spun !
Pana in martie, am condus foarte putin Impreza iar de cand am luat si XV-ul nou, nu am avut ocazia sa o scot la drumuri lungi. Asta nou da, are frana de motor cu tot cu CVT-ul din dotare (cu toate ca nu la fel de hotarata ca dieselul). Dar asta are alt motor si alta cutie.
Poate te lamuresti citind / intreband colegii care detin modelul de XV cu CVT care te intereseaza (vezi pe aria de prezentare a masinilor).
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Gxg

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1152 on: July 30, 2019, 12:14:10 PM »
Marr, tocmai de asta vreau benzinar. Conduc de 12 ani diesel si mi s-a acrit, dar din pacate, oferta la noi pe benzinare e destul de restransa. SH-ul as vrea sa fie cu facelift pt ca nu imi place bordul ala albastru.
Stau in expectativa! :-)

marr

  • 2202
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1153 on: July 30, 2019, 13:02:07 PM »
Clar iti trebuie muuulta rabdare pentru achizitia unui Subaru SH !
Masinile bune sunt putine si apar greu !
Eventual, poti sa mai arunci din cand in cand cate un ochi pe la Auto Kino sa vezi ce mai apare la ocazie printre masinile luate de ei la buy-back. De regula, sunt masini cumparate si servisate la AK - deci cu istoric verificabil.
Te poti uita si pe la SMT si Twin Motors - si la ei mai apar Subaru SH (bine, din cate stiu, cei de la Twin Motors au multe masini aduse de ei din Germania nu doar luate la buy-back).
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Gxg

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1154 on: July 30, 2019, 13:09:55 PM »
Rabdare am. Momentan ma dau cu un SantaFe din 2002, de care sunt surprinzator de multumit, dar varsta isi cam spune cuvantul de acum. Daca ma prinde iarna cu ea nu imi fac griji. Pe Mobile mai apar SH-uri bune (in poza si descriere) dar sa fac o excursie pana acolo si sa vad ca de fapt e altceva parca n-as vrea. Si mai e si problema cu asteptatul numerelor si a programarii la RAR. De asta as opta pe un model care e deja aici.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1155 on: July 30, 2019, 15:58:37 PM »


Sincer sincer, aș da XV-ul pe unul mai nou, dar momentan mă ține cineva încurcat cu banii. Altfel, cu dragă inima. 12.000€, 220.000km, CVT nou, anvelope iarnă noi, unitate multimedia nouă :D
« Last Edit: February 07, 2021, 10:41:53 AM by MihaiFlorescu »

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1156 on: July 30, 2019, 18:19:04 PM »
La banii astia dau si eu Forester 2003 Xt STi hand made. ;D ::)
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1157 on: July 30, 2019, 18:25:42 PM »
Zece ani sunt zece ani :)

Gxg

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1158 on: July 30, 2019, 18:39:18 PM »
Suna bine amandoua, dar una nu e gata de dat, iar STI as vrea mult, insa la cati km fac cu jobul, dau faliment :-))

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1159 on: July 30, 2019, 18:56:54 PM »
13.8 consum. Decent. Repede pana nu o si vopsesc si ii fac plinul ca ii creste valoarea.  ;D
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6