Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1240 on: February 05, 2020, 21:44:25 PM »
Outback mai nou este și mai dezamăgitor. Eu am avut de ales intre obk 2008 și Legacy 2.5 2012 parca și în afara de faptul că stăteam mai jos și aveam un pic mai mult lux, Legacy era mai puturos și inert la orice făceai. Am ales obk și era mult mai dinamic, așa cocoțat. Și cu banii băgați în el am ajuns la prețul cerut pe Legacy care avea și ăla nevoie de multe.

Chiar în perioada respectivă am testat și xt ca cel de mai sus și așa este, nu mai oferă nici o senzație. Este rapida comparând cu dimensiunea și greutatea, dar atât.  Însă, poate scoate consumuri decente dacă te ambiționezi.
« Last Edit: February 05, 2020, 21:45:55 PM by MihaiFlorescu »

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1241 on: February 05, 2020, 22:09:37 PM »
Chiar în perioada respectivă am testat și xt ca cel de mai sus și așa este, nu mai oferă nici o senzație. Este rapida comparând cu dimensiunea și greutatea, dar atât.  Însă, poate scoate consumuri decente dacă te ambiționezi.

La XT 2015 se poate ajunge de la Brasov la Bucuresti cu doar 6,4%, mergand lejer pe DN1 insa daca te ambitionezi nu depasesti 5,8%. Confirm testul!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1242 on: February 05, 2020, 23:38:59 PM »
Nu stiu cata lume vrea forester pt consum, ce e cert e ca eu am fost foarte dezamagit.  Daca aleg subaru, aleg pt personalitate nu pt o masina banala si rapida cu consum bun.
O sa vad ce o sa fac, cert e ca o sa pastrez Outback-ul din 2008 cat o sa pot.

kkennyy

  • 1763
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1243 on: February 06, 2020, 09:58:58 AM »
Nu am zis ca e mai mica ca si q3, e peste q3 dar nu cu mult, undeva intre q3 si q5.
Comparabila cu X5...pot cel mult sa rad, nu te supara pe mine. Am urcat intr-un X1 din 2010 si incapeam doar putin mai inghesuit ca in forester. Problema e ca am 2 copii deci tre loc si in spate si am 1.94 si  120kg. Pe hartie o fi altceva, in realitate insa nu. (pe hartie si tiguan 2012 e mai mare ca octavia 2 facelift, dar cand am urcat in ele octavia e clar mai mare).
Parerea mea, nu vreau sa jignesc pe nimeni.

Si inca o chestie pur subiectiva, nu simt nici o emotie cand o conduc, desi e o masina f rapida, racheta chiar fata de cotetul meu Outback din 2008, in Outback insa aud motorul cum muge la 6k rpm, ma da cu capu de tetiera daca o bruschez si are o tinuta de drum cum nu am simtit la nici o alta masina, Foresterul asta daca inchid ochii nu as putea sa fac diferenta fata de Audi, BMW sau Mitsu sincer. Nu am simtit nici o emotie. Poate gresesc, totusi un test drive de 10 minute nu cred ca e edificator, dar simt o oarecare dezamagire.
Eu compar de ex. Foresteru (ce-i drept 2009, dar nu e diferenta mare intre ele) cu Q7 cu care am mers ceva timp, si nu mi s-a parut diferenta mare de spatiu, foarte putin mai mult la q7. Evident nu se compara dpdv confort, luxuri etc. Acum, aprecierile sunt subiective desigur, tu stii cel mai bine ce ti se potriveste :) Foresteru nu e o masina care sa te emotioneze la condus, cel putin astea noi. E o masina onesta si foarte capabila.

side note: Am un amic care azi dimineata a urcat in curtea biroului fara probleme cu dusterul lui, in timp ce seful cu q7 nu a reusit. M-a distrat.
Forester XT SJ 2018

marr

  • 2202
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1244 on: February 06, 2020, 10:12:27 AM »
Pe masurate, spatiul interior in Foresterul SJ este semnificativ mai mare decat in X1.
Sunt 99% sigur ca spatiul pentru pasageri este mai mare si decat in Q5.
X3 din 2014 are frate-meu, iar spatiul interior e tot pe-acolo - cu mentiunea ca, datorita spatiilor vitrate enorme ale Foresterului, mie mi-a dat senzatia ca-i mai aerisita.
Compar SJ-ul cu versiunile din aceeasi perioada, nu stiu cum sunt astea noi (cel putin X1 pare sa fi crescut in dimensiuni).

X5-ul e din alta liga - pe asta-l compari cu Tribeca / Ascent.

Dar, pana la urma, e vorba despre cum te simti tu in masina ca doar tu o sa o conduci zilnic, nu noi !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

kjz

  • 107
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1245 on: February 06, 2020, 10:53:16 AM »
Nu am simtit nici o emotie. Poate gresesc, totusi un test drive de 10 minute nu cred ca e edificator, dar simt o oarecare dezamagire.

Daca mai mergi la un drive test da-i pe S# si joaca-te din padele, se schimba putin treaba  ;)
'14 FXT

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1246 on: February 06, 2020, 14:23:22 PM »
Eu compar de ex. Foresteru (ce-i drept 2009, dar nu e diferenta mare intre ele) cu Q7 cu care am mers ceva timp, si nu mi s-a parut diferenta mare de spatiu, foarte putin mai mult la q7. Evident nu se compara dpdv confort, luxuri etc. Acum, aprecierile sunt subiective desigur, tu stii cel mai bine ce ti se potriveste :) Foresteru nu e o masina care sa te emotioneze la condus, cel putin astea noi. E o masina onesta si foarte capabila.
Cred ca ai dreptate in ce spui, dar mai cred si ca eu fiind foarte mare de fel si avand o pozitie foarte custom de stat la volan punctez altfel spatiul ramas si confortul decat un om de dimensiuni mai apropiate de medie. Nu am mers cu Q7, dar am mers cu un outlander din 2014 si e clar mai mare Outlander-ul decat Forester, din pacate motorizarile lasa de dorit, iar pe afara Q7 pare totusi mai mare decat Outlander. O sa incerc si un Q5 benzina daca gasesc, desi slabe sanse si o sa vad. BMW nu imi place, iar Mitsu nu are motorizari cu care sa ma impac.
« Last Edit: February 06, 2020, 15:24:45 PM by elfwind »

kay

  • 61
  • Rabdarea e cheia care deschide poarta fericirii!!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1247 on: February 06, 2020, 23:09:58 PM »
 Nu prea merge comparat Foresterul cu Outback-ul,si tinand  cont de faptul ca face parte din altal(senzatia de ruliu difera enorm,iar aerodinamica nu-i este aliat)ca este echipata cu cvt(ceea ce nu ii confera posibilitatea unor reprize in forta),consider ca este cel mai bun compromis  intre siguranta,dinamica, confort,capacitate de offroad,fiabilitate,consum pe care l-a construit Subaru pana acum.Ca sa-ti faci cu adevarat o idee despre caracteristicile unei masini,un drive test de 10 minute este prea putin relevant...
Nu ai de unde sa stii ce poti deveni,daca nu ai dorinta sa te schimbi!RF

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1248 on: February 09, 2020, 16:34:42 PM »
am vazut un santa fe din 2013. tot prea mic, wtf is wrong with me??? Forester inapoi in carti

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1249 on: February 17, 2020, 09:54:39 AM »
Salut baietii
Ce parere aveti de acest model? Pare cam scump? Va este cunoscuta masina?
Dupa o vizualizare live - in conditiile in care trece testul acesta- unde as putea sau cine ar putea sa ajute in Bucuresti ptr o verificare in detaliu - ridicat pe rampa , verificat alea -alea , jocuri , scurgeri etc.

https://www.olx.ro/oferta/vand-subaru-forester-sg-2-0-158-cp-2007-IDdmfup.html


MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1250 on: February 17, 2020, 10:21:35 AM »
Cel mai bine la SMT. Cu ocazia asta iti vor spune si daca a trecut pe la ei prin service si ce s-a mai schimbat.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1251 on: February 17, 2020, 10:31:18 AM »
SMT - care ar fi procedura? Sunat in prealabil ( 1-2 zile anterior) ptr programare sau si pe loc in acea zi?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1252 on: February 17, 2020, 11:05:09 AM »
Cred ca depinde de programul lor si cat de frumos vorbesti la telefon :)

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1253 on: February 17, 2020, 17:32:19 PM »
@Octaviann78 dacă pare cam scumpă, sa nu o cumperi. Cere mulți bani la întreținere. Nu e o ironie, e un sfat.
« Last Edit: February 17, 2020, 17:33:38 PM by Xander »
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1254 on: February 17, 2020, 20:14:16 PM »
Ce n-o să-ți spună la SMT e că mașina începe să pice. Contacte. Plastice. Prostioare. Plus, cauciucurile de la portiere și de la haion sunt tocite, și o să-ți vâjâie în cap când ai viteză mai mare.

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1255 on: February 17, 2020, 21:22:26 PM »
@Octaviann78 dacă pare cam scumpă, sa nu o cumperi. Cere mulți bani la întreținere. Nu e o ironie, e un sfat.

Incerc sa înțeleg ce ai vrut sa zici cu adevărat - vreau să îl iau ca un sfat dar nu îmi iese.
Era o întrebare adresată vouă...Cunoscatorilor.
La ce se vede in poze și în descriere  ...este prețul corect?
Un proprietar poate cere până la cer dar totuși care ar fi limita ptr acest model aflat în.parametri de fct , fara cine știe ce alte upgraduri fata de stock?

Forester

  • 3065
  • The other right!
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1256 on: February 17, 2020, 21:39:05 PM »
Masina arata bine in poze, are km relativ putini, si daca este in mintile ei si intretinuta bine (evident de vazut la fata locului) pretul este destul de corect. Am avut una de noua si mi-a placut mult, mi-as lua si acum una sa o am pe langa XT.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1257 on: February 17, 2020, 21:55:57 PM »
Si mie mi se pare ok, la 101K km, dacă in urma verificării iese ok, nu văd de ce sa nu merite. Spune ca a schimbat amortizoarele spate, care dacă sunt cu SLS pică la SG-uri. Dacă ii ceri seria de șasiu o poți verifica pe site-ul RAR, sa vezi dacă chiar are km aia. In legătura cu gălăgia de la oglinzile din fata, o alta problem la SG-uri sunt triunghiurile din spatele oglinzilor prin care gliseaza geamurile, dacă trebuie schimbate, sunt destul de scumpe, in jur de 300 de lei/bucata parca. Alarma, dacă e aftermarket trebuie verificată sa functioneze ok și sa nu interfereze cu sistemele mașinii. E important și cum s-au făcut reviziile la motor (ulei, filtre etc), sa fie făcute la max 10000km. Poate intrebi și de distribuție(nu mai știu la 120000 se schimba cea din fabrica și după la 80000??), pompa apa, ulei in cutie și diferential.
Nu știu, dacă sunt aiureli, sa spună cei cu mai multă experiența ce am ratat sau dacă am zis chestii in plus.
Normal putina negociere, ma gândesc ca merge...

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1258 on: February 17, 2020, 21:56:40 PM »
Incerc sa înțeleg ce ai vrut sa zici cu adevărat - vreau să îl iau ca un sfat dar nu îmi iese.
Era o întrebare adresată vouă...Cunoscatorilor.

Sti de ce nu îți iese? Pentru ca nu ai venit cu nimic care sa susțină ce ai întrebat.
Prețul poate fi corect dacă e întreținută corespunzător. Chiar si așa are 13 ani și va cere bani.
Sau tu vrei sa sti cât te tine de banii aia pentru ca mai apoi sa o dai la fier vechi?
Dacă citeai ceva despre modelul respectiv si problemele lui, ca mai apoi sa folosești informatia respectiva, întreband punctual ce te intereseaza, cu siguranța ce ți-am scris eu ti se părea de ajutor.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #1259 on: February 17, 2020, 22:27:05 PM »


" Prețul poate fi corect dacă e întreținută corespunzător. Chiar si așa are 13 ani și va cere bani."

Asta ar putea fi un răspuns corect.

Nu vreau sa intru in polemica cu tine. Nu ne cunoaștem așa că aprecierile la persoana te rog  sa le tii ptr altcineva.

Am citit mai mult decât crezi tu despre forester. Ce anume vrei sa întreb punctual daca abia săptămâna asta vreau sa merg sa o vad?
 
Și am zis clar: daca mașina trece testul primei vizualizări/ testări ( atât cât mă pricep in ale mecanicii ) atunci doream sa știu unde să merg in București sa o controlez așa cum trebuie = service .
Ce fac eu cu mașina după 1-2-20 ani e strict problema mea...sau crezi că mașina care o conduci acum nu va sfârși tot la fier vechi? Poate nu de la tine - dar tot acolo ajunge.

Eu am întrebat ceva și tu ai răspuns ce ai înțeles.

Mulțumesc celorlalți ptr răspunsurile la subiect.
Revin cu informații după ce vad mașina .
O seara placuta

« Last Edit: February 17, 2020, 23:07:39 PM by Octaviann78 »