Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #360 on: December 05, 2015, 01:32:17 AM »
Salut,

Asadar, ca si rezumat la 19 pagini, cam care ar fii problemele pe la un padurar, 2.0AT, 2006?  :)

Vreau sa-mi iau si eu unul aici.
« Last Edit: December 05, 2015, 01:34:54 AM by amidamaru »
Likes: Once Subaru, always Subaru.

What I am doing?
I am looking to stuff through a scope.

marr

  • 2202
Răspuns: Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #361 on: December 05, 2015, 12:27:30 PM »
...cam care ar fii problemele pe la un padurar, 2.0AT, 2006?  :)

.....

Depinde CARE "padurar" !

Vezi postul meu de mai sus: la o masina SH in general si la un Subaru in special conteaza foarte mult CUM a fost ibtretinuta masina.
Daca este o masina de pe forum, in mod normal ar trebui sa aiba un Jurnal de Bord unde sa gasesti o  multitudine de informatii despre ce, cum cand ....
Si poti afla multe altele intreband pur si simplu ceilalti colegi de forum care ar putea cunoaste masina.

Si daca o gasesti pe un site de anunturi, poti posta anuntul aici si poate este cineva care sa cunoasca masina.

In ultima instanta, vezi unde a fost servisata si te poti interesa direct la dealer-ul/service-ul respectiv.

Recomand o abordare in ordinea de mai sus.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Răspuns: Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #362 on: December 05, 2015, 14:24:12 PM »
hehe, daca eram local mergea sfatul asta dar pentru un padurar second in NZ nu se aplica :)

oricum, in mare am inteles idea, merci...:)

...cam care ar fii problemele pe la un padurar, 2.0AT, 2006?  :)

.....

Depinde CARE "padurar" !

Vezi postul meu de mai sus: la o masina SH in general si la un Subaru in special conteaza foarte mult CUM a fost ibtretinuta masina.
Daca este o masina de pe forum, in mod normal ar trebui sa aiba un Jurnal de Bord unde sa gasesti o  multitudine de informatii despre ce, cum cand ....
Si poti afla multe altele intreband pur si simplu ceilalti colegi de forum care ar putea cunoaste masina.

Si daca o gasesti pe un site de anunturi, poti posta anuntul aici si poate este cineva care sa cunoasca masina.

In ultima instanta, vezi unde a fost servisata si te poti interesa direct la dealer-ul/service-ul respectiv.

Recomand o abordare in ordinea de mai sus.
Likes: Once Subaru, always Subaru.

What I am doing?
I am looking to stuff through a scope.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #363 on: December 05, 2015, 14:50:50 PM »
In afara de sfaturile date deja aici si ce e mentionat la probleme des intalnite e mai improbabil si greu de prezis

marr

  • 2202
Răspuns: Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #364 on: December 05, 2015, 15:46:56 PM »
hehe, daca eram local mergea sfatul asta dar pentru un padurar second in NZ nu se aplica :)

...
.....

Pai in NZ nu au si ei un Subaru Fan Club ?
Mai ales ca pe-acolo se vinde Subaru .... nu ca prin tarisoara noastra !

In plus, imi vine sa cred ca la ei e mai usor de verificat in reprezentanta istoricul masinii.
In rest - cum bine a spus @andrei - tot ce poti obtine in situatia ta de la noi e sa citesti ce s-a scris pe-aici referitor la modelul vizat de tine.

Eventual cand gasesti ceva, poti pune un link catre anunt - poate o fi cineva pe-aici care sa fi avut modelul respectiv si sa-si poata da cu parearea.

Mai mult e greu sa te ajutam din cealalta emisfera ...

Succes !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #365 on: January 07, 2016, 16:51:14 PM »
Salut dragi subaristi! Momentan sunt la stadiul de research, dar deja gandul imi este la un Forester  :)
Am gasit doua variante care imi fac cu ochiul :

1.http://autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7GfCC3.html#eb4fccd351
2.http://autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7Gfw5h.html#eb4fccd351

Inclin mai mult spre a 2a, din cauza motorului si a nr de km putini, dar va rog sa luati in considerare ca masina va fi condusa si de sotie, care nu are cea mai mare experienta(aproape deloc) la volan, pentru drumuri scurte prin oras(de aici si nevoia unei cutii automate).
Masina mea actuala este un Opel Zafira B 1.9 CDTI, 150 CP.

Multumesc! Cheers!

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #366 on: January 07, 2016, 16:58:31 PM »
Salut, despre masina 2 s-a mai discutat pe forum, se pare ca este intr-adevar un exemplar frumos, demn de luat in seama.
Intre cele 2 masini sunt diferente semnificative, 2 este un XT de 230 cai, 1 este un aspirat de 150 cai, cu instalatie GPL si mai multi km la bord decat 2.
Depinde care sunt prioritatile sau constrangerile, insa eu as opta pentru varianta 2 clar si e foarte probabil ca sotia sa nu apuce sa se bucure de ea pentru ca o vei conduce tu non-stop  ;D
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #367 on: January 07, 2016, 17:07:01 PM »
pt prima as mai putea adauga, fiind aspirata si cu GPL ca e un pic mai ieftina de intretinut si mai "domoala", mai ales cand vine vorba de consum, fiind pe GPL. insa, motoarele subaru si GPL ul nu se inteleg f bine, deci mare grija daca alegi sa o cumperi, la acest aspect.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #368 on: January 07, 2016, 22:10:49 PM »
Eu as lua XT'ul. Si nu numai ptr motor, ci si pentru ca are tapiserie textil, mi'a ajuns pielea (si la mine totusi e crem, nu vreau sa ma gandesc cum este pielea neagra dupa ce a stat in soare vara)

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #369 on: January 08, 2016, 01:56:06 AM »
[...] nu vreau sa ma gandesc cum este pielea neagra dupa ce a stat in soare vara)

La a mea tzumbaispil ... dupa 5 ani de la achizitie, este inca foarte OK. :)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #370 on: January 08, 2016, 07:26:42 AM »
Eu as lua XT'ul. Si nu numai ptr motor, ci si pentru ca are tapiserie textil, mi'a ajuns pielea (si la mine totusi e crem, nu vreau sa ma gandesc cum este pielea neagra dupa ce a stat in soare vara)
Facem schimb? :D

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #371 on: January 08, 2016, 10:00:36 AM »
Multumesc de opinii tuturor!
As prefera piele, m-am saturat de textil :)) Dar in acelasi timp motorul ala de 2.5 nu prea e de lepadat!

BOXER

  • *
  • 2351
  • +
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #372 on: January 08, 2016, 10:16:34 AM »
Masina este frumoasa dar textul anuntului este cam dubios.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #373 on: January 08, 2016, 22:10:30 PM »
Eu as lua XT'ul. Si nu numai ptr motor, ci si pentru ca are tapiserie textil, mi'a ajuns pielea (si la mine totusi e crem, nu vreau sa ma gandesc cum este pielea neagra dupa ce a stat in soare vara)
Facem schimb? :D

Lasati asa ...  ;D

Mie mi s'a pus pata cu tapiseria crem si am cautat sa cumpar interior crem de stofa, insa am vazut doar un Forester SG asa pana acum, asa ca m'am resemnat
« Last Edit: January 08, 2016, 22:14:30 PM by andrei0241 »

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #374 on: February 08, 2016, 19:49:17 PM »
salut. după cum se poate observa sunt nou pe aici. intentionez sa achizitionez un forester, asa că am inceput să caut. câteva sfaturi avizate ar fi utile.
am incercat chiar sa obtin câteva păreri la obiect, pe topicul „anunturi de bagat in seama”. inca mai astept opiniile. până atunci încerc și aici. de principiu am citit ce s-a scris pe forum referitor la achizitionarea unui forester sh. dar orice precizare e bine venită.
foarte util ar fi daca știți vreuna din mașinile din anunțuri sau detalii in plus față de cele oferite de vânzător.
mulțumesc
forester 2.0x forester 2.5xt

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #375 on: February 08, 2016, 21:01:59 PM »
Anuntul de pe olx este pentru un SG :-D
Este ideal ca sa stii istoricul masinii, cu toate cele facute si nefacute la ea, sa nu aiba GPL, cu toate ca aspiratele cu GPL sunt in regula, sa o duci la o verificare amanuntita si sa te uiti si la omu care o vinde.
Depinde foarte mult care este bugetul alocat si bine de stiut ca Subaru nu este o masina ieftina la intretinere si foarte gurmanda de felu' ei, chiar daca vorbim si despre aspirate.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #376 on: March 11, 2016, 19:00:48 PM »
m-am intors aici, dupa navigari pe site-uri de anunturi și topicul anunturi de bagat in seama. stadiul acelasi : cautare.
mersi pt sfaturi.
verificarea la service-ul autorizat se face dupa VIN ?
si cum se procedeaza ? ii intrebi direct de istoricul masinii ? si ei iti raspund ?
forester 2.0x forester 2.5xt

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #377 on: March 11, 2016, 19:09:34 PM »
Intai le arati banu. Ca la curve.

Scuzati exprimarea plastica. Am desfacut un rom.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #378 on: March 11, 2016, 19:11:15 PM »
si cat costa o consultare a bazei de date ?
forester 2.0x forester 2.5xt

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #379 on: March 11, 2016, 19:13:05 PM »
Nu cred ca exista asa ceva la subaru.


Sent from my iPhone using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.