Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #420 on: August 09, 2016, 16:44:32 PM »
Ah, acelea erau niste repostari ale unor impresii venite de la publicatiile mentionate. Nu imi apartin impresiile.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #421 on: August 09, 2016, 21:39:19 PM »
Imi cer scuze daca s-a inteles altceva, asta am scris si eu, era vorba de o recenzie preluata din PROMOTOR si impartasita celorlalti pe acest forum. De acolo aveam informatia ca schimbatorul de viteze n-ar trebui sa trepideze. Trepidatia nu este deranjanta in sine, dar nu stiu daca nu este semnul unei alte defectiuni (cu o doza de nostalgie as spune ca-mi aduce aminte de prima Dacia din '85, care pe la 80k km tot cam asa facea).  Cat despre faptul ca intra in viteze ceva mai greu, altfel decat sunt obisnuit, am dedus ca este vorba de o situatie frecventa care a fost rezolvata la forester MY12.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #422 on: August 09, 2016, 22:04:20 PM »
Sunt in total 3 modificari ale modelului Forester SH, daca punem si MY2011,5.
Cel putin de la MY2011 (zic asta din propria experienta), odata cu primul facelift, schimbatorul de viteze NU trepideaza daca masina e in conditii bune de functionare. Nu stiu exact cu modelul 2008-2010 cum e.
Intra in viteza cu 2 (doua) degete, e adevarat ca mai agata putin uneori, in special la a 1-a, insa in final tot cu 2 degete se poate manevra.

Pedala de ambreiaj este putin mai moale fata de 2008-2010, insa tot ramane mai rigida fata de benzina.
« Last Edit: August 09, 2016, 22:06:01 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #423 on: August 09, 2016, 23:30:41 PM »
Cel pe care l-am testat este My11,5. Are cadranele de bord model nou si clima bizona din cate am inteles. Aparent masina este bine intretinuta, are toate reviziile la zi, s-au schimbat unele piese cu probleme (bucse, discuri frana, etc). Dintre reperele despre care am citit ca sunt sensibile, pana la 130k km nu sunt schimbate ambreiajul si suspensia spate.Daca trepidatia schimbatorului nu este normala, care poate fi cea mai probabila cauza?

Muttley

  • 4913
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #424 on: August 09, 2016, 23:44:29 PM »
Injectoare, diferente de compresie, supape care nu etanseaza, tampoane motor slabe. A zis cineva sigur ca nu e normala? Ai filmat?
WRX SW 2002

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #425 on: September 07, 2016, 13:38:34 PM »
Am si eu o curiozitate:

Daca masina e adusa din afara si are carte service (presupunem reala), reprezentantele din RO oare se implica in cazul decesului spontan al motorului? Desi la fa20dit nu prea am gasit cazuri de decese spontane...

http://autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7GirSw.html#contact_form#xtor=SEC-81
http://autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7Gi6cj.html#contact_form#xtor=SEC-81

cam la anunturile astea ma refer...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #426 on: September 07, 2016, 13:44:40 PM »
Cel cu 3 revizii dintre care ultima la un an si jumatate distanta ar fi de evitat. Nu am auzit sa pice noul motor FA20 pana acum. Si probabil nici nu o sa aflam pana nu incep sa treaca de 150.000km.  Sper nici sa nu fie cazul.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #427 on: September 07, 2016, 14:44:16 PM »
Nu trebuie sa subestimam niciodata consumatorul european si mai ales pe cel roman.
Dupa aparitia minciunilor numite "long life" intervalele de service au crescut la 15, 20 sau chiar 30.000km.
In intervalul respectiv uleiurile isi pierd din proprietati, se mai consuma si duc inevitabil la aparitia uzurilor in motor.
Utilizatorul european mediu nu parcurge mai mult de 15.000km/an, asa ca masinile se pot strica dupa 7 ani, exact cand nu mai sunt acoperite de garantie.

Din afacerea asta castiga producatorii dar si economia consumerista.
Consumatorul are si el un motiv de bucurie atunci cand inlocuieste autoturismul vechi. Daca masina noua are led-uri, bucuria este inzecita.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #428 on: September 07, 2016, 14:49:47 PM »
Nu trebuie sa subestimam niciodata consumatorul european si mai ales pe cel roman.
Dupa aparitia minciunilor numite "long life" intervalele de service au crescut la 15, 20 sau chiar 30.000km.
In intervalul respectiv uleiurile isi pierd din proprietati, se mai consuma si duc inevitabil la aparitia uzurilor in motor.
Utilizatorul european mediu nu parcurge mai mult de 15.000km/an, asa ca masinile se pot strica dupa 7 ani, exact cand nu mai sunt acoperite de garantie.

Din afacerea asta castiga producatorii dar si economia consumerista.
Consumatorul are si el un motiv de bucurie atunci cand inlocuieste autoturismul vechi. Daca masina noua are led-uri, bucuria este inzecita.

Nu puteai spune mai bine, un comentariu realist fara nici un fel de exagerari.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #429 on: September 08, 2016, 01:04:33 AM »
Primul XT nu are cumva jante "gresite" ?

dantt

  • 107
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #430 on: September 13, 2016, 08:59:21 AM »
Buna dimineata si bine v-am gasit!Desi va citesc de peste 3 ani,abia acum mi-am facut cont,fiindca sunt oarecum hotarat sa achizitionez un Forester second hand bun.Modelele vizate de mine sunt SG sau SJ,cel SH nu-mi place la interior(optiune personala).Acum,sincer sa va spun,citind ce s-a scris pe forum,vad ca masinile astea nu sunt prea fiabile (pana acum am avut Honda).Cu Honda,n-am avut nici un fel de probleme,am avut Jazz si acum am Accord diesel la care nu vreau sa renunt,insa imi trebuie o masina cu garda la sol mare si 4x4,sa nu mai fiu conditionat de vreme rea,iarna.Cr-V-ul iese din discutie,e o masina mult prea mare pentru nevoile mele (va fi folosit si in oras),chiar daca am doi copii mici.Forester-ul imi pare o masina mai adunata,mai practica.Nu am nevoie sa fac pat in portbagaj,insa pe de alta parte nici nu vreau sa stau prin service o gramada cu tot felul de probleme.Ca motor,m-am orientat spre 2.0 benzina aspirat cutie CVT.La nevoie il voi folosi sa fac naveta Pitesti-Bucuresti pe autostrada.Pana acum,am condus doar un Forester diesel CVT,in drive-test,model SJ si mi-a placut foarte mult,mai putin cutia care e asa si asa fiind CVT,insa as putea sa trec peste aspectul asta.Am mai condus un Impreza ultimul model cu motor 2.0 aspirat si cutie CVT.Mi s-a parut ca trage acceptabil si mariajul cu cutia e un pic mai bun.Cam la asta se rezuma experienta mea cu Subaru,o marca de masina pe care o admir foarte mult de altfel.Ce ma retine in achizitie (care va fi cam intr-un an) sunt tocmai aceste aspecte privind fiabilitatea motoarelor si faptul ca "inghit" o groaza de bani la reparatii,reparatii care le voi face la Autokino,alaturi de revizii.Off-road extrem nu voi face cu ea,voi folosi in mare parte drumuri asfaltate si incazuri exceptionale forestiere.Rezumand masinile astea sunt robuste in adevaratul sens al cuvantului,sau mai bine trec mai departe?Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.P.S.-nu intentionez sa ii adaug instalatie GPL sau sa-i fac alte modificari!
« Last Edit: September 13, 2016, 09:06:37 AM by dantt »

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #431 on: September 13, 2016, 09:05:25 AM »
Salut, legat de fiabilitatea motoarelor trebuie mentionat ca cel vizat de tine, 2.0 aspirat, nu are probleme. Ar putea aparea probleme la prima generatie diesel sau la unele modele benzina turbo (2.5 STI de exemplu) dar asta tine mult si de regimul de exploatare si de revizii.
SG cu km putini s-ar putea sa gasesti mai greu, dar nu imposibil, SJ nu am cunostinta. Bafta la cumparare!
« Last Edit: September 13, 2016, 09:16:15 AM by Musiu »
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #432 on: September 13, 2016, 09:08:44 AM »
Mergi pe incredere cu 2.0 aspirat. Doar sa iei o masina noua sau bine ingrijita.

dantt

  • 107
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #433 on: September 13, 2016, 09:58:11 AM »
Multumesc mult pentru raspunsuri.Nu cumpar masina fara sa o verific temeinic inainte,intentionez sa o iau din Germania fiindca acolo vad ca incep preturile de la 24-25k eur,masini noi.E adevarat,poate nu au dotarile din RO,insa sunt cam la 10k diferenta.Un exemplu http://www.autoscout24.ro/offers/subaru-forester-x-20-150ps-110kw-lineartronic-20-150ps-cvt-benzină-gri-293016856 Totusi,motoarele astea rezista la fataiala prin oras si drumuri scurte?Stiu ca un motor pe benzina aspirat clasic n-are nici o treaba,nu stiu cum e la boxer.Reviziile o sa le fac la 10-12000 km.

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #434 on: September 13, 2016, 10:02:38 AM »
Motoarele rezista, sunt motoare cu 200.000+ km la bord care n-au patit nimic si inca merg.
Sfatul meu este sa faci revizia la maxim 10.000 si nu vei avea nici o problema - au mai fost discutii pe forum despre recomandarile producatorului sa se faca la 15.000 sau mai nou chiar la 30.000  ;D
« Last Edit: September 13, 2016, 10:58:12 AM by Musiu »
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

dantt

  • 107
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #435 on: September 13, 2016, 10:48:49 AM »
Sigur asa voi face,recomandarile de revizie la 30.000 ,mi se par o gluma proasta.😀Asa e si la grupul VW

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #436 on: September 13, 2016, 12:33:50 PM »
Doar modelul actual are CVT, cele anterioare au 4AT

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #437 on: September 13, 2016, 12:37:47 PM »
nu ai cum sa dai fail cu 2.0 aspirat si CVT. eu zic sa iei cu incredere un SJ chiar daca e un efort financiar mai mare fata de un SG de ex; motorul e schimbat, are distributia pe lant si consum mult mai bun ca generatia anterioara. si mai sunt mici modificari...
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

dantt

  • 107
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #438 on: September 13, 2016, 14:21:38 PM »
Multumesc pentru raspunsuri.Am sa fac un efort financiar spre modelul mai nou.Oricum achizitia o voi face cam intr-un an...Vroiam sa va intreb de ce sunt totusi diferente de pret intre Germania si Romania atat de mari?Tot vad pe acolo la 25k euro,masini noi.Sa fie modelul pre-facelift?Ma rog,pana la urma tot sh o sa o cumpar ca n-am firma sau mai stiu eu ce,insa asa,ca idee...
« Last Edit: September 14, 2016, 06:43:28 AM by dantt »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #439 on: September 13, 2016, 14:32:27 PM »
Am o singura mentiune.
CVT este o cutie relativ noua pe Subaru.

Generatiile vechi (hidramate) sunt folosite din anii '90 cu succes. Americanii tracteaza cu ele si le tin mai mult decat pe unele motoare.
Momentan nu am vazut CVT-uri trecute de 300.000km sau folosite pentru tractari de rulote si in conditii grele de drum.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.