Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #460 on: September 20, 2016, 21:50:19 PM »
Salutari! Si eu sper sa intru in randul posesorilor de Subaru si m-am orientat catre modelul Forester SH. Tot rasfoind forumul am dat peste problema cu arborele care se rupe la motorizarile diesel (benzina nu prea am gasit la vanzare in Romania), insa nu am reusit sa ma lamuresc daca problema apare doar la masinile fabricate pana in 2011 sau toate SH-urile sunt afectate. Am gasit cateva anunturi cu MY2012, as vrea sa stiu daca si la acestea se va rupe arborele dupa norma de km. Multumesc pentru ajutor!
http://autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7Gixjw.html#75ce6188d8
http://autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7GfJFJ.html#75ce6188d8
http://autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7Ghi1X.html#75ce6188d8

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #461 on: September 20, 2016, 22:00:44 PM »
In principiu nu, daca au mers la revizii cand trebuie, nu s-a anulat DPF-ul sau facut soft de putere. Sensibilitatea a ramas, dar numai atunci cand se umbla la motor.

Recomandat revizii sub 10.000km.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #462 on: September 20, 2016, 22:02:34 PM »
Salutari! Si eu sper sa intru in randul posesorilor de Subaru si m-am orientat catre modelul Forester SH. Tot rasfoind forumul am dat peste problema cu arborele care se rupe la motorizarile diesel (benzina nu prea am gasit la vanzare in Romania), insa nu am reusit sa ma lamuresc daca problema apare doar la masinile fabricate pana in 2011 sau toate SH-urile sunt afectate. Am gasit cateva anunturi cu MY2012, as vrea sa stiu daca si la acestea se va rupe arborele dupa norma de km. Multumesc pentru ajutor!
http://autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7Gixjw.html#75ce6188d8
http://autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7GfJFJ.html#75ce6188d8
http://autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7Ghi1X.html#75ce6188d8


Foreste, dragul meu, ii raspunzi tu tehnic sau comentez eu empiric? Te-am nominalizat pe tine caci ai Diesel 2012 si multe zeci de mii de km la bord fara incidente la arbore, ramuri, frunze s-alte floricele  :)
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #463 on: September 21, 2016, 03:16:03 AM »
Cum'zic: da! Deși e trecut de 3 a.m., dar cum nu am somn … :

Io am luat mașina de nouă și am respectat câteva reguli simple. In rest: A, P & B.

Dacă chiar te interesează modelul diesel, fii gata să te alături Clanului Ciudaților, posesori de Boxer Diesel. Noi ăștia suntem niște hopleși, ciudățenii ale Pleiadelor. Pe de alta parte, in plin trend Diesel – VAG (prin anii 2010), și pentru că singurul calcul de TCO pe care e în stare să îl facă este legat inevitabil de consumul la suta de kilometri, românul a pus ochiu’ pe Boxerul Diesel. Benzina nu a avut asa succes, dovada lista de MY2009+ de pe Autovit, majoritatea Diesel. Cine și-a luat totuși motor pe benzină în perioada aia (și eu știu cel puțin 3) nu simte nevoia să se despartă încă de mașină. Dar ... pe de altă parte nici eu de a mea. 

Forester din generațiile SH, SJ nu sunt iconice așa cum sunt cele din anii anteriori, dar sunt o alegere mai bună în primul rând grație remodelării caroseriei și mutării modelului într-o clasă de siguranță la impact net superioară modelelor anterioare.  Pentru mine ăsta a fost un criteriu foarte important.

Boxerul Diesel are problemele lui, însă are și unele plusuri față de benzină între care: cuplu bun și datorită ăstuia o accelerație fermă și pentru mine suficient de liniară, dar și cu putere limitată la cei 147 CP (mă rog, până ajung ei la roată, îi mai manâncă lupii), comportamentul bun în sarcină (pante, light offroad) și evident, consumul, pe care eu l-aș pune chiar ultimul.

Face zgomot specific, e clar mai zgomotos la turații mici decât benzina și îți lasă o plajă îngustă, de maxim 1500 rpm în care să simți că face ceva, dar … bagi într-a’ntâia pleci după loc în pantă.

Ca recomandare, ia în calcul doar modele după 2011 dacă este luată din Ro (verifica VIN ul să fie SIGUR după februarie 2011, atunci a ajuns primul transport cu motoare "bune") sau să aibă deja motorul schimbat (iar aici se impune o discuție mai detaliată).  Pentru liniștea ta ca și cumpărător, sunt unii care arată cu degetul la cât de prost (putin fiabil) este Boxer Diesel, in condițiile în care ei au schimbat unul sau două motoare pe benzină. Subaru este o marcă de încredere, depinde strict de cum te porți și ce vrei de la mașină. O mașină abuzată va crăpa inevitabil. Eu numesc asta ”sindromul BMW” sau ”da-i că poate, până nu mai poate”

Vezi cât de serios se prezintă raportul reviziilor și să fie pe bune. Eu și mulți alții de aici de pe forum, le facem până în 10k km.

Verifică să fie cât mai puțin (spre deloc) modificată mecanic / software și mai ales să aibă DPF ul împreună cu cât mai multe piese acolo unde i le-a pus japonezu'. Am vazut mulți cu idei de imbunătățire care în final au facut sex neprotejat cu motorul, deși japonezul recomandă în 17 silabe o  ingenuă relație platonică. Mai trist este că nici motorului nu i-a plăcut. 

Dacă prima generație (2009 - 2010) a avut o eroare de proiectare/ producție, fiind totodată și primul motor boxer diesel și ca atare conceput de la zero, după 2011 problemele se tot dovedesc a fi proprietarii care se simt cu un STI sub cur și exact acolo îi mănâncă să le tot modifice. Nu este un motor simplu și poate tocmai de aia fiecare modificare făcută după urechea câte unui "expert" duce la probleme și mai departe la neîncredere din partea benzinoșilor.

Odată cu reviziile, trebuie bibilit puțin mai mult decît o fac cei de la service și pentru asta eu am deja repere clare care trebuiesc bifate înainte să plec de la rampă.

Costurile de întreținere nu sunt mari cu consumabile aftermarket, iar aici o sa tot ai timp sa vezi ce și cum. Bine, nu îți imagina că se compară cu întreținerea unei Skoda Fabia să zicem (știu eu unu' care nu sare de 80-100 eur la revizie), unele repere sunt ceva mai scumpe daca ajungi să le schimbi, însă per total merită costurile, cel puțin în cazul meu.

Să îl iei, să nu îl iei … nimic nu este mai edificator decât un drum la volanul fiecărui model: diesel și benzină. Eu până nu l-am condus, nu prea voiam sa îmi iau așa mașină spartană, fără nici un fel de gizmo-uri, bașca și fără bec în torpedo. După primii kilometri m-am dumirit că avea numele meu ștanțat pe pistoane.


… sper că te-am ajutat să îți faci o părere măcar.

Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

marr

  • 2203
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #464 on: September 21, 2016, 05:20:56 AM »
Frumos spus Foreste !
Nici eu nu le ziceam așa bine !

PS: Sunt in acord perfect cu textul colegului !
Si drept dovada, după un Subaru Boxer Diesel - din prima generație, cu motor crăpat si înlocuit anul trecut - tocmai ce am plătit avansul pentru ..... un alt Subaru Boxer Diesel !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #465 on: September 21, 2016, 14:04:57 PM »
Multumesc marr-ule, deh ... suflet de poet! :)

Sa stii ca am avut o emotie cand ziceai de benzina lunile trecute.
Legat de benzina, XT in particular, si pe mine ma incanta foarte tare comportamentul Foresterului lui @Heliotropus, pe care l-am condus umpic. Daca insa ar avea acelasi regim de utilizare ca Foreste, am convingerea ca nu ar consuma sub 16-17 in oras si 10-11 afara.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #466 on: September 22, 2016, 08:38:36 AM »
Multumesc pentru raspunsuri, o sa extind atunci cautarile si la Foresterele diesel. Se pare ca se maresc nitel sansele sa intru in clubul posesorilor.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #467 on: October 01, 2016, 19:14:37 PM »
Revin cu o intrebare. Am fost astazi sa vad inculpatul http://autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7Gixjw.html#63bc310f01, am apucat sa il si conduc 2-3 km (prima oara cand pun mana pe un Forester), pot spune ca e un tractoras foarte simpatic. Una din problemele pe care o am cu masina e lipsa dotarilor si sunt curios daca se pot face in reprezentata/service urmatoarele modificari:
- adaugare senzori parcare fata, eventual spate;
- schimbare unitate infotainment cu ceva mai nou;
- adaugare camera mers inapoi.
Nu am apucat sa testez clima, am impresia ca nu e automata, dar banuiesc ca asta oricum nu se poate schimba. Multumesc din nou pentru ajutor!

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #468 on: October 01, 2016, 19:31:58 PM »
Da, se pot pune senzori și camere la orice service care se ocupă cu așa ceva. Plus unitate infotaiment mai bună.
Camera spate e 150 lei, unitatea e 4-800€, în funcție de dorințe și puteri (cu sau fără boxe, cu amplificator...). Prețuri vezi aici, de pildă http://store.falcon.ro/produse/221-car-audio/212--multimedia-2din/

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #469 on: October 01, 2016, 21:23:43 PM »
Cool, deci asta se poate rezolva. Mai am o intrebare ca cei de la Sixt nu mi-au pus momentan la dispozitie un caiet de service al masinii si in ignoranta mea nu am putut sa evaluez in ce stare e. Daca a mai vazut si altcineva de pe forum masina ati remarcat ceva probleme cu ea?

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #470 on: October 02, 2016, 07:33:17 AM »
Te-ai interesat dacă e dieselul bun sau ăla care crapă la 150.000km?

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #471 on: October 02, 2016, 11:55:00 AM »
In cartea de indentitate masina apare cu anul fabricatiei 2012, iar inmatricularea a fost facuta in 24.05.2012. Din cate am inteles motoarele astea nu ar mai trebui sa fie cu probleme.

marr

  • 2203
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #472 on: October 02, 2016, 13:27:32 PM »
...
Nu am apucat sa testez clima, am impresia ca nu e automata, dar banuiesc ca asta oricum nu se poate schimba. Multumesc din nou pentru ajutor!


Clima ESTE automata.
Atat doar ca nu are afisaj digital.
Dealtfel, cred ca si apare scris "AUTO" pe robinetii aia de reglare a modului de distributie a aerului, respectiv a vitezei ventilatorului.

Senzorii de parcare & stuff - ti-a raspuns @adinegru !
Pentru unitate multimedia ( eventual si cu navigatie) te poti uita si pe aliexpress: https://www.aliexpress.com/w/wholesale-subaru-forester-car-dvd-gps-2-din.html
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #473 on: October 27, 2016, 13:42:57 PM »
Bine v-am gasit si ca membru, pana acum citind anonim acest forum ...

Cochetez cu ideea de a-mi lua un Forester 2012, cel cu facelift E5. Pana nu demult traiam cu impresia ca problemele grave la Boxer Diesel au fost rezolvate astfel incat modelul a scapat de bolile copilariei. Am gasit insa un anunt in care se specifica schimbarea motorului la 210 000 km la un Subaru MY2012: http://autovit.ro/anunt/subaru-forester-ID7GiHs1.html#contact_form#xtor=SEC-81

Nu se specifica cauza, dar din moment ce Subaru il schimba ma gandesc ca e pe garantie lucrarea, deci probleme asumate de Subaru. Este un caz singular si nefericit sau? ....

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #474 on: October 27, 2016, 14:02:21 PM »
cel mai bine iei legatura cu Autokino sa iti spuna de ce a fost schimabt motorul...
insa pretul mi se pare maricel pt o masina care are totusi peste 200 000 km, fie ca are motor nou.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #475 on: October 27, 2016, 14:35:18 PM »
Cred ca este masina user-ului Timberland de pe forum, poate sa confirme sau sa infirme el acest lucru dandu-i un scurt PM.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #476 on: October 27, 2016, 15:46:12 PM »
Da, am citit si eu povestea si situatia e cel putin ciudata:
- masina avea chip tuning + dpf off, modificari care nu au fost depistate sau poate au fost trecute cu vederea de reprezentanta; O scanare de erori nu depisteaza modificarea de soft? Eu daca modez telefonul se prind imediat aia din service, la masina se poate masca asa de usor? Sau nu au facut absolut nici un test la buy back cunoscand masina si mergand pe incredere?
- motorul, desi de generatia 2 a suferit de boala celui de generatie 1; sa inteleg ca Subaru a intarit arborele dar nu suficient sa suporte +30% sarcini rezultate dintr-un chip tuning?
- pretul de 16 000 euro contine pretul initial (9700) + vopsire + motor nou + DPF? Avand in vedere ca motorul a fost schimbat gratis totusi pretul e destul de sus avand in vedere rulajul si istoria interesanta.

Inca un exemplu care imi spune ca in Romania nu poti avea incredere in piata SH. Ma gandesc sa incerc in Vest atat cat mai exista onestitate si acolo. Am cautat pe site-urile de profil si preturile sunt ca in Romania pentru ce caut eu...

In familie mai am un Passat diesel din 2010, are aproape 200 000 km (din care 60 000 in Romania, restul in Franta) si nu am avut absolut nici o problema.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #477 on: November 05, 2016, 22:18:34 PM »
Salutare,

Am si eu o nelamurire cu privire la suspensii. Am inteles ca sunt destul de moi si masina are un ruliu destul de pronuntat. Da senzatia de barca. Cat de adevarat este? Nu am mers niciodata in forester si as vrea sa-mi fac o parere cu privire la stabilitate. Mersi.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #478 on: November 06, 2016, 00:19:59 AM »
Daca compari un Forester vechi cu un Macan nou poti spune ca are ruliu.
Incearca sa faci o comparatie cu alte SUV-uri din clasa lui si vei descoperi ca Foresterul este foarte stabil.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #479 on: November 06, 2016, 14:07:08 PM »
Suspensia este setata la fix intre sport si confort. Mai mult poti spune ca are balans din anvelope cu balonul mare decat din suspensie.