Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #500 on: November 18, 2016, 20:33:10 PM »
Vei gasi masini in zonele de paduri si dealuri.
Mergi pe la Fulda si vei fi uimit de numarul mare de Subaru.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #501 on: November 18, 2016, 20:34:35 PM »
salut,

am cerut VIN ul masinii sa verific anul de fabricatie si imi apare ca 2011, insa nu stiu cat de reale sunt informatiile
am folosit urmatorul site:
https://vindecoder.eu/check-vin/JF1SHHLZ3BG218818

maine incerc sa verific direct la Subaru si aflu exact

o seara buna

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #502 on: November 19, 2016, 01:03:00 AM »
Este acelasi an cu a mea (JF1SHHLZ3BGxxxxxx), desi sunt cateva mii de unitati intre ele. Probabil ca aia e MY2011.5, un facelift intermediar, care a modificat bordul din complet analog intr-unul cu ceva elemente digitale.

Cum ziceam, daca restul e ok, e verde la achizitie modelul asta.
« Last Edit: November 19, 2016, 01:08:19 AM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #503 on: November 19, 2016, 14:23:29 PM »
merci frumos.
intre timp a aparut un benzinar din 2012 cu foarte putini km.
va tin la curent.
ce este clar e ca voi deveni Subarist :)

toate cele bune

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #504 on: November 19, 2016, 18:15:59 PM »
Succes!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #505 on: November 19, 2016, 19:19:24 PM »
sa fie! multam fain!
revin cu poze

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #506 on: November 21, 2016, 18:04:42 PM »
Salutare tuturor.

Doresc cateva sfaturi cu privire la posibil achizitionare a unui Forester 2.0d din 2012.
Acesta este agregatul cu pricina: https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-2012-ID6Ugz2.html

de bine:
- masina mi-a lasat o impresie extrem de buna. nu sunt familiarizat cu marca insa mi-a placut caracterul durabil - cel putin la prima vedere - al interiorului, faptul ca vizibilitatea si luminozitatea sunt ft. ok cat si caracteristicile dinamice ale motorului
- km relativ putini si caiet service, totu' facut la subaru in Germania cat si in Romania dupa ce'a fost adusa

cu semne de intrebare:
- mi s-a parut ciudat ca propietarul a cumparat si un kit de ambreiaj (nu l-a instalat) dupa ce'a cumparat masina. am condus putin masina si n-am sesizat probleme la ambreiaj (doar ca e cam tare, insa am inteles ca e normal).
- elefantul din incapere: motorul diesel subaru si problemele cu vilbrochenul care se poate rupe. ce am gasit pana acum:
       i). http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=1472.0 - ar trebui, deci, modelu' in speta sa n-aiba motor cu probleme (?)
       ii). nu mai gasesc link, insa citisem un post in care se mentiona ca Subaru poate inlocui motorul daca apar probleme si in limita a 6       ani/200.000km, daca se dovedeste ca toate reviziile si lucrarile de mentenanta au fost facute la reprezentanta.
       iii). referitor la mai sus:
Legat de diesel-ul ala, daca are revizii la zi si sigur e MY2011+ (fabricat, nu inmatriculat), poti sa il iei linistit.
Doar verifica-l temeinic la un service Subaru (SMT, AK, etc) sa vezi ce bube apar la prima vedere. Probabil ca vor fi si altele, dar asta e riscul cu orice masina sh.
             o sa cer VIN-ul ca sa vad cand e fabricat. sa inteleg, deci, ca daca e fabricat dupa 2011, are un motor ale carui probleme au fost adresate si rezolvate de producator?

Imi cer scuze pentru postul lung. Chiar mi-a placut masina insa vreau sa ma asigur - cat se poate, pt o masina second - ca nu e susceptibila la defectiuni cauzate de defecte de fabricatie.

Merci pt. rabdare si pentru sfaturi!

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #507 on: November 21, 2016, 19:50:02 PM »
pai vad ca ai "studiat" forumul, nu stiu ce altceva ar mai fi de zis ... vrei sa joci la loterie -> cumpara bilet(diesel)  :)

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #508 on: November 22, 2016, 15:54:57 PM »
Salut drujbex. Si eu sunt in cautarea unui crossover si am insistat nitel asupra Forester-ului ala visiniu. Am facut chiar efortul de a angaja un evaluator auto sa verifice masina. Ce pot sa iti spun ca m-a dat pe mine inapoi a fost faptul ca masina a fost accidentata in partea din stanga spate, iar proprietarul nu a putut sa imi dea detalii despre gravitatea evenimentului. Poti sa vezi reparatia la legatura stalpului cu plafonul. Daca vrei raportul evaluatorului trimite-mi te rog un PM.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #509 on: November 27, 2016, 09:54:07 AM »
De curiozitate... care era ultimul pret la care o lasa proprietarul?

Mersi!

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #510 on: November 30, 2016, 12:34:18 PM »
salut la toata lumea

 cristichiriac poti sa-mi trimiti raportul evluatorului la acest forester rosu? am fost am vazut-o m-am plimbat un pic cu ea mi s-a parut ok, dar... nu sunt expert, si as vrea o parere obiectiva.




Salut drujbex. Si eu sunt in cautarea unui crossover si am insistat nitel asupra Forester-ului ala visiniu. Am facut chiar efortul de a angaja un evaluator auto sa verifice masina. Ce pot sa iti spun ca m-a dat pe mine inapoi a fost faptul ca masina a fost accidentata in partea din stanga spate, iar proprietarul nu a putut sa imi dea detalii despre gravitatea evenimentului. Poti sa vezi reparatia la legatura stalpului cu plafonul. Daca vrei raportul evaluatorului

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #511 on: February 05, 2017, 14:57:24 PM »
Va salut, sunt in cautarea unui Forester, din pacate timpul limitat m-a facut sa caut in jurul jud Bihor un astfel de autoturism, pana acum ce am vazut nu mi-a placut la modul ca "CHECK ENGINE" am vazut la 3 masini de la 3 proprietari diferiti. Nu am vazut niciun Forester benzinar peste 350 de mii de km aflat la vanzare (modelul 2002-2008), ceea ce ma face sa ma gandesc ore cat de fiabil este acest motor in timp sau efectiv nu a reusit nimeni sa sparga bariera.
Nu am condus decat 1 prin oras cateva ture, avea si martorul de bord (62. Probleme la motor sau la emisii) omul mergea de ceva timp cu ea asa, ceea ce iar mi se pare ciudat, toate 3 masinile vizionate aveau acest beculet aprins, inclusiv CHECK ENGINE. Am mai citit si despre distributie ca daca nu o schimbi la timp ai incurcat-o rau de tot cu aceasta masina 100.000 de mile parca.
Deci oameni buni, exista din ce ati vizionat pe piata masini Forester cu maxim 220.000 km, cutie manuala, benzinar, fara niciun martor din asta grav aprins ? Eu vreau cu aceasta masina efectiv sa car fructe, legume, mini utilaje de gradinarit, eventual la un moment dat as dori sa ii atasez si o remorca. Bugetul meu este undeva la 4-5 mii de euro, nu stiu daca as plusa mai mult avand in vedere faptul ca masina aceasta va fi practic o utilitara.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #512 on: February 05, 2017, 15:59:08 PM »
Cauta dacia papuc

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #513 on: February 05, 2017, 16:11:37 PM »
desi sfatul poate parea rautacios ... este unul foarte pertinent. #gradinarulurban# cauta si citeste topic-ul lui FatBoy si ai sa intelegi. el a cumparat masina sa plimbe cateii si vezi unde a ajuns.

sfatul lui MihaiFlorescu te poate scuti de cheltuieli viitoare ... pt o alta masina pe care sa o foloseste in scopul in care initial iti luase-i foresterul.
forester 2.0x forester 2.5xt

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #514 on: February 05, 2017, 16:46:55 PM »
Cauta dacia papuc
Chiar e rautacios raspunsul mai ales de la un administrator

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #515 on: February 05, 2017, 16:49:18 PM »
desi sfatul poate parea rautacios ... este unul foarte pertinent. #gradinarulurban# cauta si citeste topic-ul lui FatBoy si ai sa intelegi. el a cumparat masina sa plimbe cateii si vezi unde a ajuns.

sfatul lui MihaiFlorescu te poate scuti de cheltuieli viitoare ... pt o alta masina pe care sa o foloseste in scopul in care initial iti luase-i foresterul.


Am citit de la Fatboy, nu ne asemanam deloc desi lucram in IT amandoi. Eu am intrat mai intai pe forum inainte sa cumpar "caruta" cum zice si el, nu as cumpara nimic fara a fi pusa pe tester si incercata de un mecanic, de altfel eu mai detin 2 masini care sunt cumparate SH amandoua fiind in stare impecabila.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #516 on: February 05, 2017, 17:06:40 PM »
Sfatul dat de administrator este foarte bun si nu este deloc "rautacios".
El a incercat sa te scuteasca de cheltuieli ulterioare inutile, de ordinul miilor de euro.
Nici eu nu iti recomand sa cumperi un AWD ieftin pentru lucru.
Masinile descrise de tine au nevoie de sume mari pentru a functiona bine.

Un Forester poate fi folosit pe post de utilitara doar daca este intr-o stare tehnica buna.
Nimeni nu renunta la un autovehicul utilitar (SUV + AWD) pentru 5000Euro.

Cel mai prudent ar fi sa cauti o masina mai scumpa, vanduta de un proprietar care s-a plictisit de ea sau a cumparat un model nou.
Masinile bune se vand fara probleme tehnice. Proprietarii de buna credinta rezolva problemele si dupa aceea scot autoturismul la vanzare.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #517 on: February 05, 2017, 19:57:21 PM »
va multumesc pentru raspunsuri, administrator te iert, inteleg ca nu a fost cu intentie, o zi placuta va doresc

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #518 on: February 06, 2017, 14:12:32 PM »
va multumesc pentru raspunsuri, administrator te iert, inteleg ca nu a fost cu intentie, o zi placuta va doresc

"Te iert
c-ai smuls timpului secunde
cât să hrănești
cu iluzii
stângăcia pașilor mei

și că ai risipit
bătăi de inimi
doar ca să vinzi
certitudini expirate."

Te iert, Administrator!
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #519 on: February 07, 2017, 00:01:03 AM »
Salut,

Ce parere aveti de asta:

https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-impecabil-garantie-ID7E2WY.html

Proprietarul spune ca vechiul motor a cedat la 196.000 km. Masina e fabricatie noiembrie 2011 si inmatriculata in 2012. Data fabricatiei cred ca se vede si din VIN si ar trebui sa-l solicit. Oricum cam ciudat ca a cazut un motor din 2011....Cam la ce pret ar trebui sa negociez?

Mersi!