Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #520 on: February 07, 2017, 05:44:43 AM »
Salut, daca te uiti strict la anunt este unul destul de neglijent cu greseli gramaticale, ceea ce nu se vede prea des la un proprietar de Subaru. Dar sa zicem ca omu' s-a grabit si a pus spatii si virgule aiurea.
Motoarele diesel de prima generatie pot pica si pot fi schimbate in garantie. Masina trebuie vazuta si diagnosticata la service, musai sa vezi ce s-a facut cu filtrul DPF (este eliminat sau nu) si multe altele. Posibil sa fi fost pe forum la un moment dat dar nu garantez.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

marr

  • 2204
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #521 on: February 07, 2017, 09:02:57 AM »
Mie mi se pare ceva ciudat ... spune asa" full option mai putin piele"  si, mai jos, " scaune cu reglaje electrice incalzite". Din cate stiu eu, reglaje electirce la scaunul soferului avea dor versiunea de echipare de top. Si aia avea scaunele cu tapiterie din piele !
Dar poate - vorba lui @Musiu - omul a fost pur si simplu neglijent in exprimare.
Trebuie verificata masina. Daca proprietarul este din Brasov dupa cum scrie in anunt, ar trebui ca istoricul masinii sa fie cunoscut la Auto Kino.
Cere-i proprietarului datele masinii ( VIN-ul) si o copie dupa carnetul de service si eu as spune ca merita pusa o intrebare la AK.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #522 on: February 07, 2017, 10:02:11 AM »
Salut Musiu. Ai putea sa detaliezi putin despre filtrul DPF? E ok daca este eliminat sau nu?

Salut Marr, ti-am citit "povestea" de pe Softpedia si cred ca astia de la Subaru ar trebui sa-ti dea un procent din publicitatea gratuita pe care le-ai facut-o :)

Referitor la masina, proprietarul mi-a spus ca are istoric atat la SMT cat si la AK... Oricum nu cred ca-i schimbau motorul daca nu avea reviziile la ei. Mi-a spus ca odata cu schimbarea motorului a mai schimbat si bujii + alte cateva componente pe care nu le mai retin acum :(. De asemenea, mi-a spus ca masina a fost si revopsita tot la AK... Sper sa nu fi avut vreun accident... desi el zice ca nu a avut absolut nici un incident...

Cam care ar fi pretul corect pentru o astfel de masina?

PS: Din pacate nu am prea vazut in ultimul timp vreun anunt care sa se incadreze in bugetul meu (max 12000-12500 euro), sau daca a fost a disparut foarte repede. M-ar fi interesat si un aspirat ... dar sunt raritati dupa 2011 :(

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #523 on: February 07, 2017, 10:19:27 AM »
Salut, cei cu diesel iti pot da mai multe detalii despre DPF, eu stiu ca eliminarea lui e solutia ieftina dar nu stiu care sunt implicatiile asupra motorului si a masinii in general.
Trebuie sa ai rabdare ca sa gasesti un Subaru bun si la un pret decent. Nu apar foarte des la vanzare insa si cand apar, trebuie sa sari sa-l iei.
« Last Edit: February 07, 2017, 10:21:15 AM by Musiu »
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Sese

  • 468
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #524 on: February 07, 2017, 10:31:51 AM »
Salut,

Forester-ul din anunt a fost buy-back la Auto Kino si cumparat de la noi de clientul care acum il vinde.
Exista situatii cand, persoane apropiate noua, cumpara masini de genul asta pentru a face un profit. Este si cazul acesteia.

N-am sa-ti spun cu cat a luat-o de la noi, pot insa sa-ti confirm faptul ca motorul este nou, cu garantie de fabricant, DPF-ul e in regula, s-a inlocuit doar un senzor de presiune.
Masina nu arata prea bine la momentul la care am cumparat-o, i s-au vopsit cateva elemente si a fost cosmetizata.
I-am inlocuit si caloriferul de incalzire.

Ca o parere personala, cred ca nu cere mult pe masina, un Forester cu motorul nou, la acel an de fabricatie e 14-15000.

Daca va amintiti de Forester-ul de care s-a mai vorbit aici, cel cu anularea de DPF, al lui timberland, acela s-a vandut cu 15000. Aceiasi km, acelasi an de fabricatie.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #525 on: February 07, 2017, 11:47:03 AM »
Salut Sese,

Poti sa-mi confirmi ca asta este dupa nr sasiu: JF1SHHLZ3BG216672 ?
Nr motor: EE20 411330

Multumesc foarte mult pentru informatii!
PS: Ai putea sa-mi lasi un nr de tel in privat? Cred ca ar fi mai simplu daca te-as suna sa ma lamuresti mai bine. As vrea oricum sa o mai aduc pentru teste la AK.
« Last Edit: February 07, 2017, 12:26:52 PM by katalanu »

Sese

  • 468
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #526 on: February 07, 2017, 13:08:25 PM »
De saptamana viitoare, cu mare placere.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #527 on: February 07, 2017, 13:16:23 PM »
Multumesc mult de ajutor. Vineri nu este nici un interval in care se poate testa?

PS Am incercat sa-ti trimit mesaj in privat dar zice ca ai casuta plina :(

marr

  • 2204
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #528 on: February 07, 2017, 17:03:17 PM »
Sese este in concediu saptamana asta. Si nu se afla in tara - din acest motiv a spus "saptamana viitoare" !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #529 on: February 07, 2017, 17:05:42 PM »
Suna si tu la service ca totusi nu suntem platforma de comunicare cu reprezentantele. Au si ei un numar de contact, o adresa de email, o echipa de oameni pregatiti. Nu le face sefu' pe toate din concediu pe un forum.
« Last Edit: February 07, 2017, 17:12:50 PM by MihaiFlorescu »

Sese

  • 468
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #530 on: February 07, 2017, 19:18:50 PM »
Am mai sters din mesaje. Scuze, mereu uit.
Daca vrei sa ti se verifice masina saptamana asta, suna la service si vorbeste cu Ovidiu sau Radu.
Eu sunt de luni la servici, insa daca vrei sa vorbim mai repede poti acum sa-mi trimiti mesajul. 

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #531 on: February 07, 2017, 23:38:25 PM »
Salut Sese

Ti-am dat mesaj pe privat.

Mersi!

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #532 on: February 15, 2017, 12:17:35 PM »
Salutare,

Am renuntat pana la urma la acel Forester din BV. M-am documentat in toate partile...inclusiv la SMT care mi-a spus ca a fost o masina foarte "abuzata"...desi vanzatorul o da ca impecabila :)). Este deja la al 3 lea motor!!! Turbina schimbata, ambreiaj...planetara... piese foarte scumpe dar totusi am renuntat la asta. Am mai gasit alte 2 masini si as vrea sa ma hotarasc saptamana asta... Un forester benzina si un Outlander... Foresterul 11000 pret final, Outlanderul 8500. La forester a fost schimbat diferentialul si ambreiajul la SMT. Restul reviziilor la service multi marca. Mitsubishi impecabil...fara nici o problema deosebita. Ce parere aveti? Care merita? Merg cam 15000 km pe an si de aceea am luat in calcul si "aspiratul" :).

https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-ID7Wz0N.html

https://www.olx.ro/oferta/vand-mitsubishi-outlander-diesel-ID7RZxt.html

Mersi!

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #533 on: February 15, 2017, 12:32:30 PM »
Impecabilul cu motor in linie nu are deloc dotari. Rulajul este cam mic pentru un motor simplu.
Nu are nici poze din lateral.
Incearca sa treci peste o bordura de 15cm, s-ar putea sa lasi diferentialul spate pe jos.

ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #534 on: February 15, 2017, 12:51:18 PM »
mie imi place mai mult foresterul, dar sunt subiectiv evident  ;D
e cumva facelift?
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #535 on: February 15, 2017, 14:33:16 PM »
Mai are si sotia mea o preferinta...

https://www.olx.ro/oferta/hyundai-ix35-ID7WOtN.html

Asta nu stiu cat de ok e... dar o sa le conduc pe toate. Primul a fost Forester-ul si feeling-ul a fost foarte bun. Ma simteam ca intr-o berlina sincer. O sa testez si Outlander-ul si IX35.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #536 on: February 15, 2017, 14:55:22 PM »
mie imi place mai mult foresterul, dar sunt subiectiv evident  ;D
e cumva facelift?
JF1SHGLW4AG151206
Fabricatie 2010. Grila si VIN-ul spun acelasi lucru.
Faptul ca e benzina, e OK.
Pretul in schimb .....
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #537 on: February 15, 2017, 15:08:43 PM »
Da, in cartea de identitate scrie anul de productie 2010 si inmatriculata in 2011. Ultimul pret e 11000. Voi cam la cat o "evaluati"? :)

marr

  • 2204
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #538 on: February 15, 2017, 15:16:33 PM »
Impecabilul cu motor in linie nu are deloc dotari. Rulajul este cam mic pentru un motor simplu.
.....


Hop si eu !
Nu-i deloc un "motor simplu" !
La generatia aia de Outlander, motorizarea diesel era "celebrul" 2.0 TDI !

Abia pe generatia actuala au cei de la Miitsu un motor propriu, dar este de 2.2 ....

Referitor la iX35 - este motorul de 136 CP. Pare-se cai mai economic decat cel de 184 CP.
Dar asta din urma, in ciuda celor 35 CP in plus e lent comparat cu Foresterul. Are cumnatul meu unul de 184 Cp si m-am dat cu el.
Aveam senzatia ca respectivii caluti in plus erau plecati la pascut. Si nu singuri - au mai luat si niste tovarasi cu ei ....

Daca te impaci cu asta ... nu-i o masina rea. Si, in afara de ceva probleme cu turbinele, nu am auzit multe de rau. Dar, sincer sa fiu, asta nu-i foarte relevant deoarece nici nu m-a prea interesat subiectul ....

PS: Parca aveau si la Auto Kino un Forester diesel luat la buy-back. Vezi daca mai este, si daca da, ce-i cu masina aia.
Sau daca te poti "intinde", am vazut la SMT un XV diesel din 2012 care arata "boboc" !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #539 on: February 15, 2017, 15:27:30 PM »
la ix35 interiorul e naspa, cel putin pt gusturile mele. nu ca forester o fi vre o referinta, dar parca e altceva, mai suportabil.
intradevar, marele minus va fi consumul daca alegi benzina, dar vei fi mai linistit :)
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.