Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #540 on: February 15, 2017, 15:33:28 PM »

Hop si eu !
Nu-i deloc un "motor simplu" !
La generatia aia de Outlander, motorizarea diesel era "celebrul" 2.0 TDI !



Merci de info.
2.0 TDI este un motor celebru prin "fiabilitate".
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #541 on: February 15, 2017, 15:37:18 PM »
nu era mai celebru acel 1.9tdi pumpe duse? :)
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #542 on: February 15, 2017, 15:40:57 PM »
E cam aiurea sa evaluam preturi pe un forum public, insa la km aia, daca nu are lovituri sau alte probleme, 10-11k e un pret ok.
Baga-te si pe dedesubt si vezi cum sta cu rugina. Era cat pe ce sa iau o Impreza, pana m-am uitat sub ea. Cica o tinea langa o rigola predispusa la acumulari de zoaie.

la ix35 interiorul e naspa, cel putin pt gusturile mele. [...]

Da! dar ai vazut ce bullbar michteaux are?
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #543 on: February 15, 2017, 16:44:06 PM »
Hop si eu cu parerea,........  subiectiva dealtfel ..............
Saptamana asta am scos doua Outlanderuri din zapada cu shufa.  A nins in draci pe aici, si am ajutat niste baieti sa isi scoata shandramalele din zapezi. Zapezi unde eu cu Foresterul parchez in mod normal pentru ca ceilalti nu indraznesc sa se bage  si asa imi ramane mie loc liber de parcare.   Nu stiu la alte capitole,  dar la  off-road Outlanderul  e sub Forester.  Si am vazut asta  nu numai la zapada  ci si la  teren accidentat cu alte ocazii.
E o vorba din batrani care zice ca  "unii au 4X4, iar altii doar cred ca au 4X4".   ;D
...........................  parerea mea !    :-X
« Last Edit: February 15, 2017, 17:06:03 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #544 on: February 15, 2017, 18:54:57 PM »
Da! dar ai vazut ce bullbar michteaux are?

vomit!
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #545 on: February 15, 2017, 19:29:09 PM »
Ce nu mi-a placut la Forester in comparatie cu celelalte doua a fost interiorul care nu parea prea ingrijit :(( Urme pronuntate de zgarieturi pe planseta aia cu schimbatorul de viteze... huse cam murdare. Cu husele mai rezolv...dar planseta aia gri unde e schimbatorul oare se poate schimba?? Sau e bordul dintr-o bucata?...inclusiv partea aia..

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #546 on: February 15, 2017, 19:31:54 PM »
Orice se poate schimba. Ceea ce trebuie sa evaluezi este: cu ce costuri!
Aia este piesa separata.

edit:
hai ca am gasit

« Last Edit: February 15, 2017, 19:38:10 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #547 on: February 15, 2017, 20:04:36 PM »
Te acrosezi de detalii !  Plastic zgariat,  ....................  etc.  Cred ca e mai important sa ai o masina care te duce oricand si oriunde decat  un plastic  frumos  si nezgariat.  Asemenea  amanunte le poti rezolva pe parcurs, in timp.  Dar un 4X4  performant,  mult peste media pietii  nu mai poti schimba dupa ce  iei  o alta masina.
............................  zic, si eu,  parerea mea  !   :-X
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #548 on: February 15, 2017, 21:17:34 PM »
Sunt unii, inclusiv eu, pentru care conteaza foarte mult ca aspectul interior ca si cel exterior sa fie impecabil.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #549 on: February 16, 2017, 08:26:53 AM »
Corect, un interior&exterior impecabil poate arata si cata grija a avut proprietarul de masina sa...
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #550 on: February 16, 2017, 09:15:43 AM »


Abia pe generatia actuala au cei de la Miitsu un motor propriu, dar este de 2.2 ....

Din ce imi aduc aminte, parca nu e chiar al lor, ci ceva din grupul PSA.
O masina Sh o gasesti greu impecabila, adica intretinuta, nu cosmetizata. '' Impecabile'' sunt multe .
Vrei ceva frumos, in care sa te simti bine si sa fie intretinuta ? Mai rar, dar si platesti pentru asta. Si mai trebuie sa ai si rabdare. Si noroc.
Acum tu stii cel mai bine ce vrei, o masina buna si pe asfalt si coclauri cu diferite grade de greutate, dar cu cateva plastice zgariate, o masina cu un motor relativ bun, dar mai slaba pe alte drumuri decat asfalt, sau una cu multe dotari , calutii plecati pe campii si orientata mai mult catre clientela feminina.
Rezumatul meu la ce am citit pana acum :)
Si parerea mea : 15.000 km pe an, clar Forester benzina.

2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #551 on: February 16, 2017, 11:02:37 AM »
nu nu, 2.2 ul ala care e de fapt 2.3 e al lor 100%
e cam slabut la hp insa, doar 150 pe ultima versiune
poate faci un efort si iei forester sj, consumul e chiar decent la noua generatie 2.0i
« Last Edit: February 16, 2017, 11:04:27 AM by moguai »
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #552 on: February 16, 2017, 11:30:36 AM »
nu nu, 2.2 ul ala care e de fapt 2.3 e al lor 100%
e cam slabut la hp insa, doar 150 pe ultima versiune

Hai sa zicem ca avem amandoi dreptate ;), cum mentiunea ca ultima versiune are 17X hp. Pe generatia a 2-a au avut PSA 2.2 de 150hp, pe gen 3 au pus motorul lor de 170 si ceva hp.

Scuze de off-topic
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #553 on: February 16, 2017, 12:00:28 PM »
PSA-ul a furnizat primul motor 2.2 iar Mitsu le-a oferit la schimb caroseria de Outlander.
In urma acestui schimb de experienta au aparut 4007 si C-Crosser.

Colaborarea a incetat in momentul in care Mitsubishi a trecut la Renault(Nissan).
Eu astept cu interes un Lancer pe platforma de Micra/Logan si un Outlander bazat pe Duster.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #554 on: February 16, 2017, 12:25:03 PM »
Ar mai fi si varianta asta:

https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-2-0d-urgent-ID7yfbv.html#26d0014a0f

Am primit si poze din interior si arata foarte bine...la fel ca si exteriorul. Reviziile sunt facute numai la AutoKino. Pretul este 13000 dar nu-mi dau seama daca merita fata de cel pe benzina la 11000. Singura mea indoiala este cu privire la motor. Ambreiajul ma astept sa pice la un moment dat...la fel amortizoarele... Dar daca imi pica motorul se duc pe "apa sambetei" economiile mele si ale sotiei din ultimul an si jumatate. Si am "tras" pentru banii astia :(

Sunt foarte nehotarat din pacate :(

 

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #555 on: February 16, 2017, 13:56:13 PM »
Daca tot este o dezbatere aici ... pentru cei 15000 km pe an este optim Forester-ul pe benzina... parerea mea.
Eu am gasit asta:
http://www.mobile.de/ro/Automobil/Subaru-Forester-2.0X/vhc:car,srt:price,sro:asc,ms1:23500_7_,frn:2007,prx:15000,ful:petrol,ccx:2200/pg:vipcar/237536809.html

Cu precizarea ca nu cunosc masina sau proprietarul.
« Last Edit: February 16, 2017, 14:07:26 PM by Bogpaul »

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #556 on: February 16, 2017, 14:22:50 PM »
Ar mai fi si varianta asta:

https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-2-0d-urgent-ID7yfbv.html#26d0014a0f

Am primit si poze din interior si arata foarte bine...la fel ca si exteriorul. Reviziile sunt facute numai la AutoKino. Pretul este 13000 dar nu-mi dau seama daca merita fata de cel pe benzina la 11000. Singura mea indoiala este cu privire la motor. Ambreiajul ma astept sa pice la un moment dat...la fel amortizoarele... Dar daca imi pica motorul se duc pe "apa sambetei" economiile mele si ale sotiei din ultimul an si jumatate. Si am "tras" pentru banii astia :(

Sunt foarte nehotarat din pacate :(

 

pana nu pui pe hartie si faci adunari, inmultiri scaderi etc etc, ca apoi sa compari vs cel pe benzina nu poti lua o decizie

@Wrangler : e motorul lor https://en.wikipedia.org/wiki/Mitsubishi_4N1_engine
« Last Edit: February 16, 2017, 14:24:55 PM by moguai »
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

marr

  • 2205
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #557 on: February 16, 2017, 15:43:58 PM »
Ar mai fi si varianta asta:

https://www.olx.ro/oferta/subaru-forester-2-0d-urgent-ID7yfbv.html#26d0014a0f

Am primit si poze din interior si arata foarte bine...la fel ca si exteriorul. Reviziile sunt facute numai la AutoKino. Pretul este 13000 dar nu-mi dau seama daca merita fata de cel pe benzina la 11000. Singura mea indoiala este cu privire la motor. ...

....
Daca merita sau nu diferenta fata de benzinar, asta doar tu stii.
Sunt 2000 de euro diferenta. La 18.000 km/an ... fa un calcul si vezi in cat timp ii amortizezi.
E drept ca si dinamica este alta la diesel fata de benzinarul aspirat ....
Legat de motor - din cate vand in anunt, masina este de 2012. Teoretic, asta este deja generatia de motoare diesel revizuita si fara bug-ul primei generatii ( 2008-2010).
Fiind servisat doar la Auto Kino, poti cere - eventual - si la ei niste relatii despre masina.
Din poze pare o masinuta ingrijita,
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #558 on: February 16, 2017, 16:31:28 PM »
Iar daca Sese de la Autokino citeste aceste mesaje, iti poate raspunde direct si-ti poate da informatii la fel cum a facut-o si in alte cazuri cand era vorba despre masini servisate sau chiar cumparate de la el.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #559 on: February 16, 2017, 16:40:14 PM »
Dar daca imi pica motorul se duc pe "apa sambetei" economiile mele si ale sotiei din ultimul an si jumatate. Si am "tras" pentru banii astia :(

Sunt foarte nehotarat din pacate :(

Dupa ce am citit cele scrise mai sus iti recomand sa nu cumperi Subaru.

La marca asta se discuta deschis despre motoare, la fel cum se intampla si alte marci performante (cu motoare boxer).

La marcile de volum motoarele sunt subiect tabu.
Tabuurile sunt mentinute cu ajutorul firmelor de dezmembrari.
La marcile ieftine posesorii inlocuiesc frecvent motoare cu unele luate de pe epave dar pastreaza cu sfintenie secretul.

Orienteaza-te catre o marca low-middle, cu motor in linie si tractiune nepermanenta.
Un motor VW/Ford/Renault diesel SH se vinde cu sume derizorii.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.