Sfat cumparare Forester second hand
Subaru club Romania

Sfat cumparare Forester second hand

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #580 on: March 16, 2017, 11:39:14 AM »
Nu gasesti nimic la 6k. Mai bine te orientezi catre alta marca.

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #581 on: March 16, 2017, 11:52:56 AM »
Singurul sfat e sa nu iei Subaru diesel mai vechi de 2012. Doar cele cu motor schimbat ar merita, dar nu le iei in 6k.
Forester la 6k nici pe benzina nu o sa gasesti din 2009 in stare prea buna, visezi prea frumos


Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #583 on: March 16, 2017, 13:36:19 PM »
Da, cele mai ieftine masini sunt sigur cele mai bune oferte, nu trebuie ratate... Dar decat diesel de 200k km, mai bine o benzinara.

paulf

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #584 on: March 16, 2017, 13:42:44 PM »
Nu cred ca am spus nicaieri ca sunt cele mai bune. Am cerut un sfat. Si ti-am prezentat faptul ca exista si la acel pret.


BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #585 on: March 16, 2017, 13:53:59 PM »
Masinile ieftine sunt cele mai bune. Cea de 6000 merita cumparata, cu siguranta este perfecta.
Si cea de 3000 este interesanta, mai ales pentru ca este in Germania si pentru ca are motor kaput.

Subaru ieftin nu exista.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

paulf

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #586 on: March 16, 2017, 14:08:44 PM »
Of of,  imi cer scuze. Nu am incercat sa aprind asa tare spiritele.

Am inteles parerea voastra si va multumesc.

Credeam ca as putea obtine si niste informatii ceva mai detaliate despre problemele care le-ar putea avea masinile respectiva. Am citit thread-ul asta aproape complet, si motorul asta kaput, banuiesc ca s-ar putea si schimba. Din cautarile sumare pe care le-am facut, am gasit ceva motoare sh, acum revine intrebarea, daca pui un motor care a fost luat de pe un alt subaru, si exploatat extrem, ar merita aceasta schimbare?

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #587 on: March 16, 2017, 14:21:52 PM »
Probleme? Motor pe duca, diferential in piuneze. Adauga si costul unei distributii, unor amortizoare si o sa vezi de ce e ieftin

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #588 on: March 16, 2017, 14:32:56 PM »
Of of,  imi cer scuze. Nu am incercat sa aprind asa tare spiritele.

Am inteles parerea voastra si va multumesc.

Credeam ca as putea obtine si niste informatii ceva mai detaliate despre problemele care le-ar putea avea masinile respectiva. Am citit thread-ul asta aproape complet, si motorul asta kaput, banuiesc ca s-ar putea si schimba. Din cautarile sumare pe care le-am facut, am gasit ceva motoare sh, acum revine intrebarea, daca pui un motor care a fost luat de pe un alt subaru, si exploatat extrem, ar merita aceasta schimbare?

Mai zi inca o data "exploatat extrem" si ti-ai raspuns la intrebare.

Una dintre putinele situatii in care merita sa iei Forester / Impreza / Legacy diesel doar pentru ca arata / a fost intretinuta bine si sa nu te intereseze motorul, ar fi daca e din seria 2008 (2009)-2011 si NU a fost umblat la motor, iar reviziile se pot demonstra, de preferat sa fi fost facute la reprezentanta. In cazul asta ai sanse sa se poata schimba motorul cu unul nou, iar costurile pentru tine ar fi considerabil mai mici.

Dar chiar si asa, trebuind sa treci printr-o serie de aprobari din partea FHI, exista si riscul de a repara motorul pe banii tai.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

paulf

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #589 on: March 16, 2017, 14:48:26 PM »


Mai zi inca o data "exploatat extrem" si ti-ai raspuns la intrebare.

Una dintre putinele situatii in care merita sa iei Forester / Impreza / Legacy diesel doar pentru ca arata / a fost intretinuta bine si sa nu te intereseze motorul, ar fi daca e din seria 2008 (2009)-2011 si NU a fost umblat la motor, iar reviziile se pot demonstra, de preferat sa fi fost facute la reprezentanta. In cazul asta ai sanse sa se poata schimba motorul cu unul nou, iar costurile pentru tine ar fi considerabil mai mici.

Dar chiar si asa, trebuind sa treci printr-o serie de aprobari din partea FHI, exista si riscul de a repara motorul pe banii tai.

Diesel vreau doar pentru ca ma pasioneaza mai mult cuplul motorului, imi place ca-ti induce senzatia de putere ceva mai mare decat benzinarele. Asta e doar o preferinta proprie. Masina zilnica e un ford fusion, 1.4 benzina, si am condus destul de mult si 1.6 benzina. Stiu ca sunt motoare mai complicate, stiu ca "motorina e pentru tractoare si masini mari", dar e o preferinta personala, fiecare cu ce ii place. Si mai ales acest boxer diesel, e genial din punctul meu de vedere.

S-ar putea sa ma reorientez, cel putin 2-3 ani, o sa revin probabil la vechea alegere, o mazda 6, 2006, doar ca e mai greu sa te obisnuiesti cu un sedan, trecand de la un                         hatchback. Probabil si din aceasta cauza imi place asa mult forester-ul.

Multumesc frumos pentru raspunsuri.




Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #590 on: March 16, 2017, 15:04:32 PM »
In momentul asta, pentru Forester Diesel cu motorul "bun" (cel schimbat), preturile pe DE vad ca pleaca de la 13k EUR

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.html?isSearchRequest=true&scopeId=C&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&minFirstRegistrationDate=2011-01-01&maxMileage=100000&makeModelVariant1.makeId=23500&makeModelVariant1.modelId=7&fuels=DIESEL&maxPowerAsArray=KW&minPowerAsArray=KW

Cert e ca pe online cel putin, nu gasesti Forester 2011+ bine intretinut sub 11-12k EUR.
Si mai e o problema de care ar trebui sa tii cont: reviziile.

Recomandarea oficiala esta ca ele sa se faca la 15k km. Dieselul a dovedit in anii care au trecut ca vrea consumabile mai inainte de cat se recomanda oficial.
Cu alte cuvinte, daca gasesti vreun vanzator care sa iti poata demonstra un istoric de revizii de pana in 10k km, e un indiciu important ca de masina aia s-a avut grija.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #591 on: March 16, 2017, 15:31:33 PM »
Revizii, in opinia mea inseamna:
1. Inscrisuri in manualul de service insotite de stampila unitatii
2. Factura eliberata de aceeasi unitate service pentru inscrisurile notificate (data de pe factura trebuie sa corespunda cu data operatiunilor efectuate in service)

Manual de service completat dar fara facturi atasate poate insemna un risc.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Awd

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #592 on: March 30, 2017, 10:04:33 AM »
Buna dimineata. Ma puteti ajuta va rog? O indrumare la un service pentru Subaru, sambata in Bucuresti? Vin sa vad un Forester si nu stiu unde sa ma duc sa fac o verificare. Va multumesc.
Subaru Forester 2.0X, Skoda Octavia RS

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #593 on: March 30, 2017, 10:32:05 AM »
Salut!

In Bucuresti iti recomandam SMT. Suna la ei eventual pentru o programare pentru ca nu cunosc programul sambata.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #594 on: March 30, 2017, 10:33:56 AM »
Daca e sambata, e Autokino.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

moguai

  • 2814
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #595 on: March 30, 2017, 11:55:50 AM »
Sambata SMT nu lucreaza.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Awd

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #596 on: March 30, 2017, 13:08:25 PM »
Coasta de est service? Acolo au deschis sambata.
Subaru Forester 2.0X, Skoda Octavia RS

Awd

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #597 on: March 30, 2017, 13:15:45 PM »
E ok aici? Altceva nu am gasit sa aibe sambata deschis.
Subaru Forester 2.0X, Skoda Octavia RS

PTR

  • 570
Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #598 on: March 30, 2017, 13:16:19 PM »
 Daca tot bati drumul, cere-i seria si trece-o aici.

Awd

Răspuns: Sfat cumparare Forester second hand
« Reply #599 on: March 30, 2017, 13:34:58 PM »
O sa pun seria, dar mai tarziu. Deocamdata proprietarul este la serviciu. Pana atunci, caut service pentru sambata. La coasta de est service, e plin. Va rog, altele unde as putea merge?
Subaru Forester 2.0X, Skoda Octavia RS