Benzina proasta si scumpa din Romania
Subaru club Romania

Benzina proasta si scumpa din Romania

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #160 on: November 03, 2015, 01:38:02 AM »
nu e cazul dar se aduna mai ales daca vrei sa bagi benzina de 100 si mergi ceva mai mult...
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

ipman

  • 137
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #161 on: November 03, 2015, 08:46:04 AM »
Eu unul nu sunt lamurit de ce calitatea (curatenia, sa-i zicem) este asociata cu o benzina cu CO mai mare. In opinia mea nu exista legatura directa doar pentru ca costa mai mult.
Desigur, nu am un laborator care sa sustina asta, dar bunul simt spune ca o benzina mai scumpa poate nimeri si intr-un rezervor murdar sau poate fi contaminata cu apa accidental.

puiu

  • 786
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #162 on: November 03, 2015, 23:23:40 PM »
Eu ziceam doar ca ai sansa sa cumperi benzina mai statuta din vina altora. Se vinde mai putina, sta mai mult in bazine, se degradeaza mai mult. 30-40 de lei in plus la un plin chiar nu "ar trebui" sa se simta.

ipman

  • 137
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #163 on: November 04, 2015, 09:08:17 AM »
Este greu de crezut ca intr-o benzinarie care se afla intr-un oras, chiar si la periferie, poate sa stea benzina atat de mult in rezervor ca sa se degradeze.
Degradarea incepe dupa 6 luni de la productie. Abia dupa 1 an incepe degradarea incepe sa devina problematica pentru motor.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #164 on: November 04, 2015, 09:33:03 AM »
Eu ziceam doar ca ai sansa sa cumperi benzina mai statuta din vina altora. Se vinde mai putina, sta mai mult in bazine, se degradeaza mai mult. 30-40 de lei in plus la un plin chiar nu "ar trebui" sa se simta.

Cand faci un plin pe saptamana sau cand faci o deplasare cum sunt intalnirile noastre anuale de pui 3 plinuri in 3 zile se cam simte...

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #165 on: November 04, 2015, 21:53:27 PM »
... sau cand faci acelasi calcul la X plinuri / an! Tine de TCO, ca doar nu o tii 3 zile.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

ipman

  • 137
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #166 on: November 05, 2015, 09:51:37 AM »
Una peste alta, degradarea benzinei nu o face sa-si schimbe cifra octanica.

puiu

  • 786
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #167 on: December 28, 2015, 15:43:10 PM »
mi-a zis cineva "din sistem" o poveste. cica toti isi fac rafinarea si stocheaza produsele finite in aceleasi rezervoare, la comun.
cand au de scos, scot din acelasi rezervor din care au bagat toti. daca ar fi asa s-ar cam pierde din calitatile specifice fiecarui brand.
cica aditivarea se face la statie, cand se alimenteaza rezervoarele statiei.
poate confirma cineva povestea?
spusa de un manager dintr-un grup petrolier.

Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #168 on: December 28, 2015, 15:49:50 PM »
Pai din moment ce aditivarea e "personalizata" e clar ca si carburantii finali vor fi diferiti, chiar daca baza e aceeasi.
Oricum, diferentele de pret sunt mici intre diversi distribuitori, deci fiecare alege ce i se pare ca se potriveste masinii

Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #169 on: December 28, 2015, 16:41:45 PM »
Cifra octanica, din cate stiu eu, reprezinta viteza cu care amestecul de aer cu benzina arde volumetric. Adica, o benzina cu CO mai mare e mai putin predispusa la "knocking", arde mai "rece" in piston, are randament mai bun etc.

Problema la benzinarii este ca, in general, si am cunostinte care lucreaza la benzinarii, benzina de 100 e mai "aditivata" de ei cu mai multa apa. Apa se baga in majoritatea benzinariilor in tank-uri si se fura restul, dar in aia de 100 e mai multa.

Apa in carburant, in timp, face multe-multe probleme, de la depuneri de apa pe fundul rezervorului, la vapori si condens de apa in rezervor, umezirea filtrelor de benzina, temperaturi mai mari la blocul motor din cauza apei care ramane pe peretele cilindrului si il incazeste mai tare, batai la avans din cauza autodetonarii (motivul sunt petele de temperatura de care vorbeam, din cauza apei/impuritatilor care raman pe peretele cilindrului si pastreaza temperaturi ridicate care auto-aprind amestecul inainte de scanteie), randament mai prost, putere mai mica si ne-lineara.
Because Subaru, thats why.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #170 on: December 29, 2015, 12:26:22 PM »
mi-a zis cineva "din sistem" o poveste. cica toti isi fac rafinarea si stocheaza produsele finite in aceleasi rezervoare, la comun.
cand au de scos, scot din acelasi rezervor din care au bagat toti. daca ar fi asa s-ar cam pierde din calitatile specifice fiecarui brand.
cica aditivarea se face la statie, cand se alimenteaza rezervoarele statiei.
poate confirma cineva povestea?
spusa de un manager dintr-un grup petrolier.
Nu e chiar asa, insa cred ca e pe aproape.
Am un amic de lucreaza la mentenanta nave in port si imi povestea vara trecuta ca sunt cazuri - mai rar - in care marii distribuitori se imprumuta sa-si completeze stocurile necesare.
Asta inseamna ca in teorie esti convins ca ai bagat Petrom, iar tu de fapt bagi aceeasi benzina / motorina care se afla si la OMV, Rompetrol sau care or mai fi. Aditivarea stiam si eu ca se face ulterior, la stocarea in cisternele proprii sau la pompa.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #171 on: January 03, 2016, 22:42:31 PM »
Foreste are dreptate, legat de switch-ul pt stocuri, stiu ca Rompetrol face asa, la momentul actual cu Lukoil.Legat de cantitatea de apa din benzina, nu cred totusi ca o benzina de CO 100 are mai multa apa decat una de 98 sau 95.Eu la motorul meu am simtit diferenta intre 98 si 100, cred ca din aditiv lucreaza nu din cantitatea de apa.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ipman

  • 137
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #172 on: January 11, 2016, 13:54:31 PM »
Hai sa adaugam aici ca benzina "de iarna" contine mai mult alcool izopropilic decat cea "de vara". De aici o rezistenta ceva mai mare la detonare insotita de un consum mai mare, dar putin probabil sa fie cineva care observa asta.

Forester

  • 3069
  • The other right!
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #173 on: January 11, 2016, 14:17:08 PM »
Eu tocmai am "crescut" consumul de la 16.7 la 15.8%!  :D :D
Probabil orasul mai liber a contat mai mult decat faptul ca a fost ceva zapada si frig.
Acum am bagat si eu de proba un OMV 100, pana acum mergeam pe Petrom 99.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

puiu

  • 786
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #174 on: January 11, 2016, 18:30:19 PM »
Hai sa adaugam aici ca benzina "de iarna" contine mai mult alcool izopropilic decat cea "de vara". De aici o rezistenta ceva mai mare la detonare insotita de un consum mai mare, dar putin probabil sa fie cineva care observa asta.

De unde si mirosul ala dubios cand alimentez?
Vara as sta cu nasul la buson, asa de mult imi place mirosul de benzina. Iarna imi vine sa vomit. O data la Molul din valea cascadelor langa dedeman mirosea a naftalina benzina. Iarna acum doi-trei ani. Chiar am facut putina gura atunci ca dupa ce ca platesc benzina la temperatura de ceai, mai e si botezata.

ipman

  • 137
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #175 on: January 12, 2016, 10:30:23 AM »
Mirosul ala este din cauza celor 5% combustibil bio care sunt adaugati obligatoriu. Alcoolul izopropilic nu miroase asa, sau cel putin mie nu imi miroase asa.
Benzina contine compusi ai naftalinei, e normal, stai linistit.
In continutul combustibilului de la statie sunt: metanol, etanol, alcoli izopropilic si izobutilic si alte nazbatii. Toti compusii iros ...

Husky

  • 26
  • Pentru grup Subaru Cluj 0720871277
    • https://tokensale.welthee.com/referralcode/LucaciCristianWdM0YG
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #176 on: January 30, 2016, 20:12:22 PM »
Salutare, iar acuma in Ianuarie 2016 petrol a scăzut joi cu 6,26% până la 27,85 dolari, nivelul cel mai scăzut din ultimii peste 12 ani, de la 147 dolari maximul atins in anul 2008... Ar trebuii ca litrul de benzina premium sa fie maxim. 1.8 lei ...

Muttley

  • 4942
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #177 on: January 30, 2016, 20:21:36 PM »
Stocuri  ;D
Crede cineva ca atunci cand pretul barilului revine la "normal", se va mentine decalajul si or sa aiba stocuri din benzina ieftina?  :D
WRX SW 2002

puiu

  • 786
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #178 on: January 31, 2016, 21:59:17 PM »
Nu, scumpirea va fi in ritm.

moguai

  • 2814
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #179 on: January 31, 2016, 22:59:19 PM »
Am pus petrom99 cu 5.06 ron/l azi, hai ca se poate si mai bine. Aia de 95 era 4.6 ron


Sent from my iPhone using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.