Benzina proasta si scumpa din Romania
Subaru club Romania

Benzina proasta si scumpa din Romania


STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #41 on: November 21, 2012, 11:34:14 AM »
de ieri rompetrol 101 numai este comercializata, au inlocuito cu 98...
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #42 on: November 21, 2012, 14:14:54 PM »
Da, am vazut si eu, dar pretul a ramas la fel de mare ca la 101. Da fac?  :'(

Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #43 on: November 21, 2012, 19:48:31 PM »
Veniti aici  si luati  87 . E si buna`  si ieftina` !   ;)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #44 on: November 26, 2012, 17:52:34 PM »
Aseara aveam petrom 99 si desi am calcat-o de 2 ori consumul de 20% era nejustificat pentru ca in rest am mers calm si turatie constanta in jur de 2000.

Azi dimineata am revenit la Rompetrol 95 si prin traficul de dimineata am venit cu ~13.5% pana la birou. E drept ca era mai liber decat de obicei, dar nu se compara cu aseara la 10 cand strazile erau aproape pustii.

Concluzia o trageti voi.

PS: diferenta de pret dintre petrom 95 si rompetrol 95 este de 0.08 lei pe litru la pompele de la care am alimentat. Rompetrol avand pretul mai mare dintre cele doua. Chiar si asa, economia facuta si faptul ca motorul merge mai rotund, fara detonatii spun clar ce alegere voi face de acum inainte.

Probabil ca nici MOL-ul nu il voi evita intrucat singura daca cand am pus benzina de acolo a fost ok.
« Last Edit: November 26, 2012, 19:47:30 PM by MihaiFlorescu »

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #45 on: November 26, 2012, 18:02:02 PM »
Concluzii :
1. Rompetrol fura mai putin la pompa! ( normal... austriecii au cheltuieli mai mari decat kazahii  :D )
2. Daca ai WRX alimentezi zilnic...  :D
3. Ai maincat un 0 de la 0,8 lei/litru, adica dif este de 0,08...  ;)
« Last Edit: November 26, 2012, 18:03:51 PM by stefanbv »
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #46 on: November 26, 2012, 19:47:40 PM »
;D

clauedit

  • 294
  • impreza 06R
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #47 on: November 26, 2012, 22:15:29 PM »
Rompetrolul de pe langa shaormeria dristor din Dristor, are printre cele mai mici preturi dintre benzinariile Rompetrol din Bucuresti

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #48 on: November 27, 2012, 10:19:35 AM »
E una si mai ieftina putin mai jos pe Mihai Bravu catre Sun Plaza ;)

celalalt

Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #49 on: November 27, 2012, 18:53:47 PM »
Eu v-am mai zis ca apare o diferenta simtitoare de consum intre Petrom si Rompetrol.Plus ca efix...efex...efixxxx...efeexxx...merge mai rotund.Petromul parca nu e intotdeauna benzina.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #50 on: January 18, 2013, 20:19:06 PM »
Acum o saptamana am bagat petrom 99 peste Rompetrol 95 si masina simtitor mergea mai tare. Citind ce scrie pe pompa, cica Petrom 99 are cifra octanica minim 100.

Apoi am bagat rompetrol 98 care cica e minim 98 conform etichetei de la pompa si parca a fost mai buna decat petrom 99 :D

Oricum, ambele mi s-au parut bune. Si vorba lui Serban, parca acum se aude motorul si mai putin evacuarea. Am pus silencer-ul si in interior nici nu zici ca am toba schimbata :)

Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #51 on: January 18, 2013, 20:56:21 PM »
In perioada de iarna crezand ca nu poti sa-ti dai sema cartelul benzinarilor ne arde la greu.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #52 on: January 18, 2013, 22:04:57 PM »
Poate Rompetrol-ul foloseste o cifra octanica mai buna ca Petrom-ul!  ::) ;D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #53 on: January 18, 2013, 22:10:14 PM »
Poate ca nu acum inarna, toti merg mana in mana si e vorba de foarte multi bani.

Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #54 on: January 19, 2013, 10:51:53 AM »
Acum o saptamana am bagat petrom 99 peste Rompetrol 95 si masina simtitor mergea mai tare. Citind ce scrie pe pompa, cica Petrom 99 are cifra octanica minim 100.

Apoi am bagat rompetrol 98 care cica e minim 98 conform etichetei de la pompa si parca a fost mai buna decat petrom 99 :D

Oricum, ambele mi s-au parut bune. Si vorba lui Serban, parca acum se aude motorul si mai putin evacuarea. Am pus silencer-ul si in interior nici nu zici ca am toba schimbata :)

Acum putem sa ascultam muzica spre sibiu :))?

Fab

  • 794
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #55 on: January 25, 2013, 12:07:32 PM »
Nu stiu daca e ghinion sau nu, dar cand am bagat benzina de la MOL (95, normala), dupa nu foarte multi km am luat eroare si CEL in bord, ceva pe la catalizator. Mi s-a intamplat de cel putin 2 ori asta, statii diferite de MOL. Cu benzina de la Petrom nu am avut nicio treaba timp de ~6 luni, apoi cand am schimbat pe MOL am luat aceeasi eroare.
Mi se pare ca e ceva mai mult decat o simpla coincidenta, asa ca de acum inainte numai de la Petrom o sa bag.

celalalt

Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #56 on: October 01, 2013, 15:56:27 PM »
ca tot s a readus in discutie ce benzina baga fiecare...revin cu aceeasi intrebare.De ce atunci cand benzina este 6 lei masina consuma 11.5 si cand scade pretul la 5.78 consumul creste la 13.5?In situatia in care merg la fel mereu,pe aceleasi drumuri,acelasi trafic etc.
Am mai observat o  treaba.Pe centura,la Jijilava,s a deschis un TSV.Ei spun ca au benzina de la rompetrol.Am zis,hai sa incerc.Si am avut un consum de 10.5,in conditiile in care,am stat bara la bara 1/2 ora spre centura la Berceni si nu a vazut decat a1a.Lucru care de obicei nu mi se intampla.Am avut noroc in ultima vreme sa ocolesc ambuteiajele.
concluzia ar fi ca,ori o lungesc astia cu te miri ce zemuri,ori fura la pompa...Sau adevarul e undeva la mijloc.Totusi,diferentele sunt enorme dpmdvd.
Se mai confrunta cineva cu problema asta?Fluctuatie mare de consum?Evident la aspirate...

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #57 on: October 01, 2013, 23:37:19 PM »
Unele au mai mult diesel... si dupa cum stii diesel-ul consuma mai putin!  ::) ;D
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #58 on: October 02, 2013, 01:55:20 AM »
eu cred ca fura la pompa eu am scos comsum de 15.5 cu benz de la rompetrol pompa de la rond baneasa ( sky cart ) si 18 cu benz rompetrol ( stadionu steaua )  mers la fel acelasi traseu acelasi trafic !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

celalalt

Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #59 on: October 02, 2013, 08:18:27 AM »
Cred ca mi fac o butelca de 17 sau 25 l si ma duc sa i prind...
LE. desi mi a mai bubuit una acum...Intrebare pentru cei cu adevarat priceputi.Noi vb aici de litri si consumuri dubioase.Densitatea nu poate curba adevarul?Hai,care sunteti mai cu iatoria si gramatica ca pe mine nu ma ajuta computeru la ora asta...
« Last Edit: October 02, 2013, 08:21:23 AM by celalalt »