Benzina proasta si scumpa din Romania
Subaru club Romania

Benzina proasta si scumpa din Romania

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #60 on: October 02, 2013, 10:26:31 AM »
in weekend am fost plecat din oras cu mihai_wrt si ne-m oprit la urziceni cu o canistra de 5 litri daia de plastic  sa luam niste benz pt o drujba si am bagat frumos benz de 5 litri :D si era un pic trecut peste jumate deci ....
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

celalalt

Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #61 on: October 02, 2013, 10:28:02 AM »
Stai ca n am priceput...adica ati alimentat 5l si au intrat 3?...

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #62 on: October 02, 2013, 15:28:50 PM »
am luat benz intr-o canistra daia mica de plastic de 5 L capacitate maxim ! si noi am pus 5 lintri conform pompei si putin peste juma de bidon fizic ! :D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

celalalt

Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #63 on: October 02, 2013, 15:50:15 PM »
Aha...Adicaa...
...adica ati alimentat 5l si au intrat 3?...

moguai

  • 2814
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #64 on: October 02, 2013, 17:00:07 PM »
eu mereu fac plinul cand sunt pe galben (nu merg mai mult de 1-2l pe galben) si mai mult de 45l nu intra.
masina cica are rezervor de 60l.
tin minte ca am pus si eu o data intr`un bidon de 5l benzina si pe "aparat" au aparut tot 5, deci a fost ok.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

celalalt

Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #65 on: October 02, 2013, 18:16:13 PM »
La carte becul zice ca mai sunt 9L.La mine daca fac plinul dupa ce am mai mers 30-40km pe galben,intra cam 50-52.45 intrau cand alimentam fara sa se aprinda becul.Devenise obisnuinta cand acul era pe ultima linie.Dar,acum,alimentez 150 lei cel mai frecvent(asa mi se pune mie pata) si am fluctuatii mari de consum.Pana la urma ce e de vina?Litrii,densitatea sau calitatea?Stiam ca benzina proasta se duce repede in km putini...dar de ce numai cand se ieftineste?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #66 on: October 02, 2013, 18:29:44 PM »
E mai frig si e alt trafic...

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #67 on: October 02, 2013, 19:38:01 PM »
Mai plauzibil pt mine e sa fie benzina de calitate proasta decat sa fure aia la pompa...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

celalalt

Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #68 on: October 02, 2013, 20:12:15 PM »
E mai frig si e alt trafic...
Am acelasi drum/trafic zilnic.Plus ca reusesc sa evit ca prin minune ambuteiajele...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #69 on: January 07, 2014, 13:23:44 PM »
Cu becul aprins am fost nevoit sa alimentez la un OMV si am pus 95 de la ei. Surprinzator masina merge mai bine decat cu 95 de la Rompetrol. De mentionat ca am alimentat de la statia Udriste.

Merge mai bine in sensul ca la rece nu mai da popcorn pe evacuare in decelerare decat rar si parca e ceva mai rotund mersul motorului insemnand ca la mers normal nu mai are momente de ezitare. Ah.. si parca evacuarea e mai silentioasa de cand cu benzina asta. Ciudat...

La consum.. 12-13 in oras de Craciun si zilele libere si 18 in traficul de luni.

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #70 on: January 07, 2014, 20:13:25 PM »
Eu numai petrom 95 pun..f rar mol95 si nu am observat niciodata chestii dubioase la motor...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #71 on: January 07, 2014, 22:21:58 PM »
Da, am vazut ca si tar0M pune petrom 95 si mereu a mers ok masina lui si a avut consum mai bun. Cred ca difera de la masina la masina si generatie la generatie.
Sau poate a fost a mea crescuta si invatata cu benzina din Italia si e mai pretentioasa pe meleaguri romanesti. Greu sa ii schimbi comportamentul dupa 150k km la alte standarde.

Gratie!

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #72 on: January 07, 2014, 22:38:56 PM »
N ai incercat si petrom/omv 100 pt o perioada mai lunga de timp? Gen 3 4 plinuri la rand...la turbo cred ca se simte, chiar daca f putin

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #73 on: January 07, 2014, 22:51:09 PM »
Am incercat mai mult timp 99 de la petrom si mergea mai prost decat cu 95 de la rompetrol

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #74 on: January 07, 2014, 23:05:17 PM »
Mda. Nasol...teoretic ar trebui invers. Mama masii...mie mi a spus un amic ce lucreaza la omv (si omul stie ce zice, ca asta face acolo) sa mi pun benzina de la mol ca aia e cea mai ok :)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #75 on: January 25, 2014, 08:07:30 AM »
Mie mi s-a intamplat urmatorul fenomen cu Foresterrul 2.0 aspirat al sotiei: masina a functionat perfect pana la vreo 60K km cu benzina MOL sau OMV 95. La un moment dat, dupa o alimentare la MO a inceput sa dea "in nas" pe la 2000 de ture. Am facut tipica curatare de clapeta etc (simptomul asta a fost discutat mult pe forum) insa a continuat asa pana dupa vreo 2-3 alimentari. Apoi OK o perioada, dupa care din cand in cand mi se intampla acelasi fenomen, cateodata la alimentarile de la OMV sau cele de la MOL.

Dupa vreo 15,000Km, cade sonda Lambda, se vede pe tester si o schimb (s-au facut verificari si inainte insa niciodata nu a dat eroare). Imediat masina merge din nou perfect vreo 6-7 luni, alimentand OMV 95. Avum 3 saptamani alimentam de la aceeasi statie ca de obicei si surpriza, masina incepe sa faca la fel. Apoi se goleste rezervorul si alimentam din nou si e totul OK.

Concluzia mea este similara cu ce au spus si altii: calitatea benzinei  nu e constanta, cel putin la cele 2 statii, OMV si la MOl, unde alimentam noi. Imi pun intrebarea daca nu cumva acest lucru poate provoca defectiuni la sonda lambda. Ceva experiete similare sau pareri?

celalalt

Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #76 on: January 25, 2014, 08:30:34 AM »
Si a mea da in nas grav de tot.Am 160k.Nu mi da eroare.Suspectez pompa de benzina.Dar,sustin idea ca benzina e proasta si strica sonda.
Eu o sa incerc o resetare cu borna.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #77 on: January 25, 2014, 11:56:16 AM »
Sondele sunt consumabile, ar trebui schimbate la un anumit numar de km. si se pot strica de la anumiti compusi din carburant.
Acesti compusi pot strica si sonda "after" dar si catalizatorul. Siliciul si plumbul contamineaza iar carbonul se depune.

@celalalt - Resetarea cu borna e un remediu temporar, problema ramane in continuare.
Cel mai bine este sa incepi sa schimbi din piesele care pot genera problema. Eu am o lista cu vreo 20 de repere dar nu am reusit sa incep operatiunea.

ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

celalalt

Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #78 on: January 25, 2014, 14:01:12 PM »
Pai stai putin.Adica sa ma apuc sa arunc banii asa pe piese fara sa stiu cauza exacta?Azi mi a fost recomandata o toaletare admisie si o resetare.Ce am inebunit sa cumpar piese asa de dragu' lu Bianca?

Fab

  • 794
Răspuns: Benzina proasta si scumpa din Romania
« Reply #79 on: January 25, 2014, 14:50:22 PM »
Problema pare sa fie de la benzina... Cu Rompetrol 95 s-a intamplat de putine ori fenomenul de care vorbiti. Cu MOL 95 aveam CEL P0420 cand ieseam in exterior. :)) Cum am trecut pe Rompetrol nu am mai avut probleme.