Subaru Forester 2007 - intretinere
Subaru club Romania

Subaru Forester 2007 - intretinere

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Subaru Forester 2007 - intretinere
« Reply #20 on: January 30, 2012, 17:54:24 PM »
Verifica daca e bine intinsa cureaua!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

dann

  • 160
Răspuns: Subaru Forester 2007 - intretinere
« Reply #21 on: January 31, 2012, 08:55:33 AM »
am vorbit la reprezentanta la Cluj si mi-au spus ca si ei pun tot lichid Motul ... asadar pare sa nu fie din cauza asta
merg maine sa schimb din nou lichidul sa vad daca se mai aude.(o sa se verifice si cureaua)
crezi ca poate fi vorba de cureaua de accesorii? adica de ce s-ar auzi doar cand volanul e virat la maxim?

celalalt

Răspuns: Subaru Forester 2007 - intretinere
« Reply #22 on: January 31, 2012, 09:46:33 AM »
si la mine s-a auzit asa de cand era masina noua.E la capat.Asa face.Cred ca e normal.

dann

  • 160
Răspuns: Subaru Forester 2007 - intretinere
« Reply #23 on: January 31, 2012, 10:25:41 AM »
:) tare e ca la mine nu s-a auzit pana acuma
de aia mi se pare ceva anormal
oricum il schimb maine, vorbesc cu mecanicul sa se uite si la cureaua de accesorii

sau oare asa se auzea si nu mi-am dat seama pana acuma? parca totusi se aude destul de tare, nu e ceva greu de observat ! eu ma pregatesc de un drum de 2500km, sper sa nu ma trezesc cu probleme :)
« Last Edit: January 31, 2012, 10:30:32 AM by dann »

celalalt

Răspuns: Subaru Forester 2007 - intretinere
« Reply #24 on: February 01, 2012, 10:44:35 AM »
Ia un dres de dama la tine.Asa faceau astia batrani inainte. ;)

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Subaru Forester 2007 - intretinere
« Reply #25 on: February 01, 2012, 16:25:28 PM »
Ia un dres de dama la tine.Asa faceau astia batrani inainte. ;)
Blonda sa fie! si cu picioare lungi! ... sa ajunga dresu', nu de alta!!
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

dann

  • 160
Răspuns: Subaru Forester 2007 - intretinere
« Reply #26 on: February 02, 2012, 15:07:24 PM »
ieri am fost la mecanic si am mai strans cureaua de accesorii pe care e pusa pompa de servo ... aceleasi simptome.
acum am fost la reprezentanta, am pus lichid original subaru si se aude un horcait ingrozitor in capeti + ca si pe parcurs (adica nu doar in capeti) a inceput sa tremure masina. de asemenea era un furtun care tremura destul de tare(cand se misca de volan in capeti) si mi-au spus ca e ceva supapa din pompa dusa
verdict reprezentanta, pompa de servo trebuie schimbata, pret original 4600ron

cand am ajuns in parcare, zgomotul in capeti nu mai era asa de mare, era mult atenuat iar pe "mijloc" nu mai avea tremuraturile doar auzeam putin zgomot. nu stiu ce sa mai fac. oare e pompa? ce simptome ar trebui sa aibe o pompa dusa?

supararea e cu atat mai mare cu cat inainte de revizie, masina nu prezenta nici un simptom

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Subaru Forester 2007 - intretinere
« Reply #27 on: February 02, 2012, 15:12:03 PM »
Cand am cuparat Forester-ul, am fost la SMT Buc sa-i faca o verificare... mi-au spus ca trebuie schimbata caseta de directie, dar am mai facut 90 k km de atunci si nu are nimic! Deci mai verifica si la alt service!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Subaru Forester 2007 - intretinere
« Reply #28 on: February 02, 2012, 20:38:38 PM »
ieri am fost la mecanic si am mai strans cureaua de accesorii pe care e pusa pompa de servo ... aceleasi simptome.
acum am fost la reprezentanta, am pus lichid original subaru si se aude un horcait ingrozitor in capeti + ca si pe parcurs (adica nu doar in capeti) a inceput sa tremure masina. de asemenea era un furtun care tremura destul de tare(cand se misca de volan in capeti) si mi-au spus ca e ceva supapa din pompa dusa
verdict reprezentanta, pompa de servo trebuie schimbata, pret original 4600ron

cand am ajuns in parcare, zgomotul in capeti nu mai era asa de mare, era mult atenuat iar pe "mijloc" nu mai avea tremuraturile doar auzeam putin zgomot. nu stiu ce sa mai fac. oare e pompa? ce simptome ar trebui sa aibe o pompa dusa?

supararea e cu atat mai mare cu cat inainte de revizie, masina nu prezenta nici un simptom
daca face acel zgomot  si cand stai pe loc sau in mers dar cu volanul drept sunt 2 posibilitati ori nu ai destul lichid de servo ... si haraie.. ori pompa de servo e pe duca....
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

dann

  • 160
Răspuns: Subaru Forester 2007 - intretinere
« Reply #29 on: February 07, 2012, 16:17:21 PM »
legat de pompa de servo, inca sper ca nu e dusa, astazi mai schimb o data lichidul, cu motul dexron III
am gasit ceva link in care un mecanic din state explica de ce se aude zgomotul de la pompa de servo dupa schimbul curelelor de accesorii. deseara incerc si, daca se va rezolva asa, voi pune link-ul

am o intrebare legata de lanturi
e obligatoriu in Austria sa le ai? si daca da, la subaru se pune doar pe fata (cum scrie in cartea tehnica) sau pe ambele punti (cum mi se pare mie logic)?
am fost pe zapada si nu am simtit nevoia de lanturi pana acum, insa legal, cum ar fi?

alias

  • 152
Răspuns: Subaru Forester 2007 - intretinere
« Reply #30 on: February 07, 2012, 23:04:13 PM »
In Austria nu prea ai voie cu lanturi. Pe autostrazi mai mult ca sigur nu. Exista insa si zone (urcarea catre partii) unde am vazut in unele zile indicator cum ca trebuiesc lanturi. M-a si distrat deoarece, unu la mana , nu era un indicator standard de circulatie, si doi la mana era rotativ, pe o parte era cu lanturi, pe celalata parte era cu interzis lanturi. Ceiace este si de bun simt. Daca e zapada maricica pui lanturi, daca nu, nu pui, ca le distrugi asfaltul. Nu mai discut de masina.


Legat de lanturi pe punti, daca tin bine minte, in manualul de Outback parca asa scria: doar pe puntea fata. Verificati totusi. Nu vreau sa va induc in oroare :)
Subaru Forester 2.0 MY-->08
ex Subaru Impreza 1.5 MY 08-->
ex Subaru Outback 2.5 2005

dann

  • 160
Răspuns: Subaru Forester 2007 - intretinere
« Reply #31 on: February 08, 2012, 08:59:40 AM »
iata link-ul de care vorbeam:

http://allwheeldriveauto.com/why-is-the-power-steering-making-noise-on-my-subaru-outback/

mie mi se parea ca ma incadrez, deoarece pompa mea nu prezenta nici un simptom inainte de schimbul curelelor de accesorii... din pacate am incercat si nu a mers. dupa schimbul de aseara al lichidului de servo(asta a fost a III-a schimbare in 2 saptamani), zgomotul e produs doar la capeti, dar e destul de puternic si e unul metalic parca.
eu inca sunt de parere ca nu e pompa dar daca voi continua mult asa, posibil ca se va defecta.
asadar, va rog, daca stiti ceva legat de acest subiect, sa ma anuntati si pe mine :)

legat de lanturi, probabil ca voi lua un set ca sa am la mine pentru orice eventualitate

dann

  • 160
Răspuns: Subaru Forester 2007 - intretinere
« Reply #32 on: February 17, 2012, 14:49:00 PM »
am desfacut sa vad o-ring-ul (de la tubul de retur din pompa de servo) si intradevar nu mai e rotund, e relativ plat, asadar probabil ca nu-si mai face treaba
o sa-l schimb sa vad daca o sa faca la fel pompa.

intre timp, am fost la Innsbruck si mi-au spus ca zgomotul e normal pentru pompa si ca nu au avut niciodata probleme cu pompa de servo la modelul meu. mi-au dat codul de la o-ring si mi-au spus sa-l schimb daca s-a aplatizat (ei nu-l aveau pe stoc)

am ajuns si la Salzburg la reprezentanta, unde mi-au spus ca zgomotul nu e normal si la fel mi-au spus sa schimb o-ring-ul
de asemenea au spus ca nu au avut probleme cu pompa de servo niciodata si ca in ciuda zgomotului respectiv, chiar daca nu e normal, nu e necesara schimbarea pompei decat in momentul in care incepe sa piarda lichidul

voi schimba o-ring-ul sa vedem ce se intampla ! :)

dann

  • 160
Răspuns: Subaru Forester 2007 - intretinere
« Reply #33 on: May 31, 2012, 14:53:34 PM »
Acum 3 saptamani, am trecut prin Bucuresti si, la indrumarea lui Mihai Florescu am ajuns la Bogdan(Boddo pe forum). Pot spune ca s-a comportat foarte ok cu mine si probabil pentru urmatoarele interventii voi apela tot la el. Tot acolo l-am cunoscut pe Serban(celalalt pe forum) si pe Stefan (stefanbv), baieti simpatici, cu simtul umorului si saritori in a ma ajuta
Toti 3 m-am convins ca eu nu am subaru, am barca :P
Intradevar telescoapele trebuie schimbate(cele din spate sunt pe moarte). Si acum as vrea sa va intreb daca imi  puteti recomanda ceva telescoape (fata + spate) pt forester. Bogdan imi recomanda telescoape sport, eu nu prea stiu ce vreau. Nu sunt decis. In mare nu as dori sa pierd din garda la sol. Merg mai des cu logodnica (mai 2 zile dupa care trecem la next level :) )si cu cainele pe la munte, drumuri usor mai dificile, iar sportiv doar cand sunt singur. De aceea nu mi-as face masina prea rigida. Ramane de vazut ce decizie voi lua.

De asemenea, urmeaza sa schimb si discurile si placutele de frana. Iar daca tot le schimb, ma gandeam si la un upgrade. Imi puteti recomanda ceva? Trebuie schimbati si etrierii?

multumesc,
Dan.

concrion

Răspuns: Subaru Forester 2007 - intretinere
« Reply #34 on: May 31, 2012, 15:38:27 PM »
Salutare
O sa incerc sa iti raspund la intrebarile tale, insa mai intai de toate am o remarca vis-a-vis de "barcutele" forester. Prima este referitoare la faptul ca atata timp cat suspensia de serie este buna, o poti folosi foarte bine in continuare, ea oferind o solutie buna intre comfort si performanta (retine ca Sebastian avea un forester de aprox 400 cp la care insa suspensia era cea de serie, si se intelegeau bine impreuna....cred ca el poate sa iti spuna mai mult). Daca intr-adevar ai probleme cu amortizoarele spate, si ai din cele cu auto-nivelare (self leveling) atunci nu iti recomand sa le schimbi decat cu unele identice sau, daca vrei altceva, schimba tot: amortizor+arc.
Daca te hotarasti la o suspensie sport, si nu doresti sa cheltui foarte multi bani iti recomand BC Racing http://www.bc-racing.co.uk/. Daca ai mai mult banuti, mergi pe un Bilstein. Si un tein ar fi bun.
Nu uita insa ca niste bare stabilizatoare mai groase (si reglabile) pe fata si pe spate ajuta stabilitatea masinii destul de mult.
Pentru partea de franare, iti pot recomanda ce am pus eu: discuri de frana performante de la DBA; placute de frana ferodo ds 2500 si lichid de frana Castrol SRF sau mai ieftin Motul RBF 600/660. Poti pastra etrierii (eu nu vad mare imbunatatire prin trecerea de la 2 la 4 pistonase).
Evident, si in acest caz, o anvelopa performanta face diferenta.
Apropo de acest aspect, o imbunatatire a tinutei de drum apare prin alegerea unor alte dimensiuni a anvelopei: daca ai janta pe 16 toli, atunci optim ar fi 225/55/16.....daca ai jante pe 17 toli, atunci 235/45/17 ar fi o alegere buna.
In final, as dori sa iti recomand ca sa cauti o supensie noua, sau daca iei ceva sh, ar fi bine sa te duci sa iti aranjezi amortizoarele la tipul din comuna Rosu (langa apa nova) - cauta pe net si o sa il gasesti - asa cum vrei tu.
O zi buna.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru Forester 2007 - intretinere
« Reply #35 on: May 31, 2012, 16:59:53 PM »
(retine ca Sebastian avea un forester de aprox 400 cp la care insa suspensia era cea de serie, si se intelegeau bine impreuna....cred ca el poate sa iti spuna mai mult)

Chiar daca exista persoane care au facut asta si "se intelegeau bine" nu recomand nimanui sa dubleze puterea motorului si sa mearga in continuare cu o suspensie sau frane stock.
Daca ar fi sa dau timpul inapoi si sa revin la masina stock si banii cheltuiti inapoi in buzunar, primul lucru pe care l-as cumpara ar fi suspensia si apoi evacuarea si ce am mai pus eu pe ea.

Parerea mea...

dann

  • 160
Răspuns: Subaru Forester 2007 - intretinere
« Reply #36 on: June 01, 2012, 08:47:50 AM »
amortizoarele pe spate sunt fara SL. si sunt duse, partea de sus care le acopera nici macar nu mai inchide bine.
trebuie schimbate si am inteles ca trebuie schimbate toate 4. remarca de barca se referea mai mult la acest fapt.
iar daca tot le schimb, trebuie sa ma decid daca vreau sa-mi pun mai rigide sau mai moi. in mare eu mi-as dori unele care sa nu-mi coboare garda la sol si sa-mi ofere un compromis bun intre confort si sportivitate, noua clar.
ma uit sa vad preturi la ce mi-ai spus.

legat de frane, se merita sa trec la discuri pe spate? sau daca pun ceva mai decent pe fara e de ajuns? iar daca se face schimbul la discuri pe spate, se face fara probleme(ABS-ul)?

celalalt

Răspuns: Subaru Forester 2007 - intretinere
« Reply #37 on: June 01, 2012, 10:05:20 AM »
Abs-ul nu are nicio treaba.Fuzetele trebuie sa fie la randul lor cu abs.Pentru xa trebuie sa schimbi toata fuzeta...