Recent Posts
Subaru club Romania

Recent Posts

Pages: [1] 2 3 4 5 ... 10
1
Impreza mea GD/GG (2001-2007) / Re: 2002 WRX SW
« Last post by Muttley on Today at 14:04:42 »
N-am vrut sa-si asume altu'.
Asa c-am folosit coliere pentru a trasa linia mediana.
Apoi m-am dus egal de-o parte si cealalta cu alte doua marcaje. Vreo 1.3mm pe zona ingusta (sa am loc de abateri de taiere), vreo 4 in cea lata (adica 1.3 + 2.7).



Aveam o panza, cica de 1mm, noua. Am masurat panza, avea 1.4mm. Cea uzata, de pe flex, avea 1.1mm.
Dup-aia, absolut facut cu nervii, i-am dat. Din toate pozitiile si toate unghiurile.
Practic puneam flexul pe 1300 dolari. Si nu din vina mea, ca eu n-as fi trecut prin asta.



Pun 2 poze cu carnagiul. Sa fie, ca asa ceva nu cred sa mai existe pe internet.



Am folosit cele 2 linii laterale, btw, zgariate cu un cutit mic, ca limita de finisare.



De departe, cea mai scumpa, stresanta, aberanta taietura din viata mea.
Exista downpipe la 600 dolari, chiar si mai ieftin. Dar am zis ca doar ce e mai bun pentru tigaia asta. Ei, poftim...

Acum sa comand niste JB Weld, ca sa le pun cap la cap.
2
Foresterul meu SH (2008-2013) / Re: Inca un forester diesel 2009
« Last post by Xander on Today at 09:36:41 »
@sorin03 Lane keep assist e pus pe warning. Poate face surprize neplăcute pe șosele patriei.
Terminația de a3 spre București unde sunt 3 benzi dar banda unu e mai īngustă și variază ca lățime. A tras de volan sa intre īn glisiera metalică, ca să se īncadreze in banda prostiei. De atunci nu mai are drepturi.

@andrei0241 poate pe 18 sunt mai rezistente ca structura. Pe 17 erau cam firave.
4
Foresterul meu SJ (2014-2018) / Re: Subaru Forester 2.0 SJ 2013
« Last post by Calinn on Today at 07:30:35 »
Salut,oare are cineva un manual in Romana sau engleza? Masina mea provine din lituania,deci...
5
Media / Re: Subaru Videos
« Last post by Muttley on May 07, 2024, 23:54:59 PM »
Asta e chiar impecabil.

6
Foresterul meu SH (2008-2013) / Re: Inca un forester diesel 2009
« Last post by andrei0241 on May 07, 2024, 23:45:58 PM »
Eu am GY F1 Assym 5 pe masina sotiei (225 50 R18), montate in primavara 2022 si dupa vreo 30k km rulati n'am sesizat vreo problema
7
Foresterul meu SH (2008-2013) / Re: Inca un forester diesel 2009
« Last post by Sorin03 on May 07, 2024, 21:53:38 PM »
Si Pilot Sport 4 au avut aceeasi soarta dupa 1 sezon. A trebuit sa merg sa le mai rotesc pe janta sa se mai echilibreze. Acum am Bridgestone Alenza...alea de fabrica, din specificatii nu par de top, dar parca isi fac bine treaba. Cand o fi de cumparat ma gandesc la Continental, le am pe o Skoda si se comporta excelent.
ACC-ul la Subaru e beton, daca iti place eu zic sa faci un upgrade si la Lane Keep Assist combinat cu ACC , sa vezi acolo senzatie :)
8
Subaru XV GT (2017-2023) / Re: XV MY20 2.0ie Dark Grey
« Last post by Xander on May 07, 2024, 21:34:21 PM »
XV-ul merge super iar acc cu eyesight te duce relaxat la destinație fără să folosești intensiv pedalele sau să trăiești tensiunea de pe șosele patriei.
Nu va mai fi mașina fără eyesight īn familie.
Viitorul e mersul din buton. Stabilești de dinainte care e viteza adecvată pentru viraj, setezi acc corespunzător apoi crești viteza pe ieșire din viraj tot din buton acc.
De coloane pe autostradă sau īn oraș nu mai zic. E lux. Fără nervi și tensiune, mers pe bara celui din față sau īntre benzi.
Merge singură. Păstrează distanța, accelerează si frānează adecvat.
Nu e perfect dar īși face treaba.
Hristos a īnviat !
9
Foresterul meu SH (2008-2013) / Re: Inca un forester diesel 2009
« Last post by Xander on May 07, 2024, 21:24:04 PM »
A primit cauciuri de vară. Am mai avut  o tentativă cu Goodyear eagle f1 asymmetric noi. Slabe tare,s-au strāmbat. Inițial am zis ca s-au strāmbat de la problema cu frānele pe față și am mai luat două noi.  Dar și acelea s-au strāmbat. Practic erau ovale de la frānări la viteze de autostradă. Am pus cauciurile de iarnă să văd dacă se strāmbă. Nimic. Mă bucuram la desenul asymmetric dar nu mai iau Goodyear. Ori am nimerit eu un lot prost, ori atāta pot. Partea proasta e ca nu se mai fac cu tipar asymetric și nu prea ai de unde alege.
Să vedem cum va fi cu hankook k127.

De la schimbarea injectoarelor nu a mai avut probleme tehnice. Merge super.

Eu m-am obișnuit cu binele și eyesight cu acc īn coloana sei/sau pe autostrada e fix ce trebuie. Ajungi relaxat la destinație. Asa ca foresterul somează.

Drumuri bune !
10
Media / Re: Subaru Videos
« Last post by Andrei2023 on May 07, 2024, 19:27:04 PM »
Frumoasa prezentarea prin prisma faptului ca este despre Subaru dar din pacate noi in UE, pt ca salvam planeta, nu o sa vedem Forester cu motor de 2.5. Probabil va fi tot cu motor 2.0 si un sistem hybrid imbunatatit. Si probabil mai scump decat actualul Forester.
Pages: [1] 2 3 4 5 ... 10