Recent Posts
Subaru club Romania

Recent Posts

Pages: [1] 2 3 4 5 ... 10
1
Impreza mea GD/GG (2001-2007) / Re: 2002 WRX SW
« Last post by Muttley on Today at 14:00:04 »
Unica justificare a cumparaturii dpmdv - cod razuibil pentru verificare autenticitate. Adica somn linistit. Altceva n-am, ca nu ma pricep si nu-mi place subiectul.
Altfel, andea zice ceva cu abrevieri, foarte bine.



In rest, ramane cum ma gandeam, la 500km gata cu zincul. Am doar segmenti de rodat si atat.
Daca aveti observatii, chiar va rog.
2
Forester / Re: suspensie spate Forester SG
« Last post by Forester on Today at 12:52:47 »
Eu stiu ca se ridica (daca sunt ok) numai in mers, dupa ce "lucreaza" putin amortizoarele.
Daca au inceput sa fie dure, si eventual ti se pare si masina lasata de spate, probabil s-au cam dus.
Cu toata grija posibila, si fara abuzuri, pe mine un set nou, original, cu self leveling, nu m-au tinut mai mult de 70-80.000km, din pacate.
3
Impreza mea GD/GG (2001-2007) / Re: 2002 WRX SW
« Last post by Muttley on Today at 00:22:14 »
Mersi.


Deci am zis de ramificatia de servofrana si zona chiulase-clapeta.
La amiaza am verificat wastegate-ul, ma gandeam la membrana neetansa, dar impinge, nu scapa presiune, e bine capsula aia.
Dup-aia m-am dus la EBCS, ca poate comuta partial si are o zona in care fluiera turbo prin el, cand da in intake. Facut teste, probe, loguri, nu.

Mai ramanea zona filtru-turbo-clapeta, dar n-aveam sculele necesare, erau abia in Dedeman.
Rezolvat dupa serviciu, doilei.
Valva mecanica n-aveau prapaditii aia, cica ei vand rezervoarele de hidrofor cu totul, a trebuit s-o mut p-a mea din alta parte.



De fapt e si film.



Iar motivul pentru care BPV-ul scapa, desi era strans, e wow.



Eu nici nu bagasem in seama suruburile din kit, imi inspirau... dedeman. Nici vorba sa verific lungimile, sa vad ca-s mai scurte, sa masor adancimea gaurilor.
Si aiurea e ca la strangere maxima, unde astea originale se propteau in fundul gaurilor filetate, valva era flush cu intercoolerul.
O mare pacaleala povestea asta, dar nu fu de la mine. Bine c-am reusit sa descopar. Ideea cu dedemanul e a lui andea, desigur.

Aia e, acum am suruburi ordinare pe bypass.



Evident ca nu mai fluiera si miorlaie nimic. Problema asta era singura, si nu mai e.
A aparut una paralela, am mers sa fac plinul (cu aditiv de CO inainte, ofcors), am vrut sa incui masina, ca era un laptop in ea, si nimic. Bateria are 9 ani, sa-i fi ajuns?

Si apropo de benzina, p-asta o las aici, e prea de tot.
Luna asta-s lefter chior, ca situatii si reforme pe parte de remuneratie. Chiar ma gandeam ca nu am cum sa iau ulei normal, ca n-am cu ce. ITP-ul, daca e pe seara, e ok, ala-i in ziua de salariu.

Zilele trecute imi scrie un print nigerian foarte amabil, dar n-a mai raspuns dup-aia.



M-am distrat, alea-alea, e genul de vanzare grea, daca trebuie cuiva, fix caracteristicile alea, il ia, altfel stai cu el acolo cu anii.
Ma suna in seara asta cineva din Cluj pe la 17, iar intr-o ora ma vedeam cu cea mai superba mamica cu Cadillac alb, uatevar, ca sa i-l dau la schimb pe bani.
Deci am platit benzina cash, si am si de ulei. Poate si de un drum la Cluj, dar p-ala l-as lasa dupa ITP.
Potriveala!
Si cam ala e nivelul, vand de prin casa ca sa pun benzina.

Oricum, fara miorlaituri in seara asta, si chiar s-au adunat.



Ar mai fi o problema, dar nu neaparat de motor. Splitterul de intercooler imi indoaie capota si smulge scoopu'. Fix ce banuiam, phenolic spacers nu bun.
Dar e in plan foarte secund.
4
Impreza mea GD/GG (2001-2007) / Re: 2002 WRX SW
« Last post by torvalds on May 27, 2024, 23:22:40 PM »
Ne bucuram ca ai terminat si ca poti sa circuli cu ea . Pana la urma e o masina si trebuie mers cu ea !
Ai mare dreptate cu cuplul de strangere , la noi e tara lu merge si asa. Eu stiu un prost (eu) care a tarait dupa el o roata de rezerva in portbagaj (ca astea mai noi nu au loc special... e gaura patrata) plus cric , cheie etc.  dar rotile de pe masina fusesera stranse la vro 300 nm , ca asa e in tenis... deci in caz de doamne fere ... bruzli schimba roata .
5
Forester / Re: suspensie spate Forester SG
« Last post by MihaiFlorescu on May 27, 2024, 22:24:05 PM »
Urca doua persoane in acelasi timp in spate si dupa ce se lasa de la greutate ar trebui incet incet sa se ridice. Posibil nu neaparat imediat sau pe loc, in functie de starea amortizoarelor.

Nu iti imagina ca e ca la pernele de aer si se ridica in cateva secunde o palma. Oricum au si ele anumite limitari. Mai mult compenseaza o parte.
6
Forester / Re: suspensie spate Forester SG
« Last post by Calinn on May 27, 2024, 22:14:53 PM »
Salut! Am si eu un forester sj de curand.mi se pare cumva ca e prea dura suspensia.simt orice gura de canal sau denivelare. Am citit aici ca suspensiile sunt self leveling la aceste masini.cum isi face aceasta ajustare si cum pot eu sa imi dau seama de acest lucru?
7
Tārgul auto / Re: De vanzare: Outback 2004
« Last post by MihaiFlorescu on May 27, 2024, 14:31:13 PM »
Arata prea bine combinatia ca sa nu fac niste poze.  Desi m-am jurat ca nu pot duce mai mult de o masina neagra in familie, aratau bine cele doua impreuna, curate in soare. Iau in considerare ca atunci cand voi schimba XT-ul, urmatoarea masina ar putea fi si ea neagra.

Acum bag de seama cat de apropiate ca design sunt cele doua din spate. Banda cromata pe mijloc cu sigla centrata deasupra, doua tobe in extremitati, partea de jos a spoilerului in plastic nevopsit, amplasamentul placutei de inmatriculare si a luminilor aferente. Sa mai spuna careva ca Subaru are design conservator. Iata! Era "ahead of time" prin 2004  ;D Pana si lampile de ceata si de mers cu spatele sunt fix in acelasi loc  :D





8
Impreza mea GD/GG (2001-2007) / Re: 2002 WRX SW
« Last post by Muttley on May 27, 2024, 14:24:30 PM »
Mersi.

Facut ceva loguri, km si mai ales teste in pauza de masa, miorlaiala-i tot acolo, dar acum apare aleator.
Cert e ca nu mai ies cu ea pana nu gasesc problema, ca daca boost leaku' ala e si vacuum leak, bag praf in motor.

EBCS e ok, capsula wastegate e ok, ma duc spre ce zice Mihai, BPV. Dar ma duc mai incolo.
9
Foresterul meu SJ (2014-2018) / Re: Subaru Forester 2.0 SJ 2013
« Last post by Calinn on May 27, 2024, 11:13:47 AM »
Am verificat  se recomanda 2.1 fata si 2.0 spate  pentru 3 pesoane
Cea mai mica
Ramane sa trec pe la vulcanizare sa reglez
10
Impreza mea GD/GG (2001-2007) / Re: 2002 WRX SW
« Last post by HammerAlp on May 27, 2024, 10:55:57 AM »
That's a wrap! Sa fie intr-un ceas bun! :-) Impresionant proiect! Iti doresc sa ai satisfactia pe masura eforturilor. Sunt convins ca povestea continua si o sa o urmaresc cu interes, pentru inspiratie, si nu ma refer aici la mecanica :-)
Pages: [1] 2 3 4 5 ... 10