SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
Subaru club Romania

SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
« Reply #240 on: September 20, 2013, 16:05:03 PM »
Salutare malakay

La masina am mai umblat la senzorul de detonație dar tot îmi da eroarea aceea deci ma las păgubaș ( o sa arunc motorul cat de curând sa fac loc altui asa ca trag de el macar pana la anu in vara), iar de exterior o sa ma apuc la începutul anului viitor deocamdată am luat 4 roti de iarna pe 15 de aliaj pe care o sa le schimb cu unele de tabla și 4 anvelope noi de iarna !!! în rest am mers cu mașina ca am stat mult timp cu ea pe dreapta si vreau sa mai ma bucur de ea !!!
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
« Reply #241 on: September 20, 2013, 16:19:52 PM »
eram curios daca ai apucat sa o vopsesti/colantezi ! ce cod de eroare ai ?
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
« Reply #242 on: September 20, 2013, 17:13:17 PM »
P0328 Knock Sensor 1 Circuit High Input -> aceasta este eroarea ! cat despre vopsit/colantat in primava anului viitor oricum o sa tin la curent aici pe forum in ce stare este masina !
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
« Reply #243 on: October 18, 2013, 16:41:35 PM »
Salutare....Problema mare !!! Am fost azi la vulcanizare sa ma pregatesc de iarna si mi s-au rupt 5 prezoane si cateva piulite sficuite plus ca am taiat si o anvelopa de iarna. Deci cea mai norocoasa zi, Am gasit pe ebay: http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_nkw=subaru+impreza+wheel+studs&_in_kw=1&_ex_kw=&_sacat=0&_okw=&_oexkw=&_adv=1&_udlo=&_udhi=&_ftrt=901&_ftrv=1&_sabdlo=&_sabdhi=&_samilow=&_samihi=&_sop=12&_dmd=1&_ipg=50 Am ales mai lungi deoarece nu am rotile de fabrica si au butucul un pic mai mare si : http://www.ebay.com/itm/20pcs-Extended-Steel-Wheel-Lug-Nuts-M12xP1-25-Blue-For-SUBARU-NISSAN-INFINITI-/190935502049?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Make%3ASubaru&hash=item2c74a48ce1&vxp=mtr


Intrebare, sunt ok??? Ce parere aveti?
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

KET

  • 3921
Răspuns: SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
« Reply #244 on: October 18, 2013, 22:26:14 PM »
Nu mă pricep cat de bune sunt, dar sigur va arată foarte bine mașina cu ele la primăvara, după colantare. Tare combinatia asta de galben/portocaliu si albastru.

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
« Reply #245 on: October 23, 2013, 16:15:28 PM »
Am comandat piulitele, dar la suruburi am o dilema, aceste suruburi se potrivesc pe masina mea ? http://www.ebay.com/itm/TF-50mm-extended-wheel-stud-studs-Subaru-Impreza-WRX-STi-Legacy-SAAB-/221294999875?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item338635b943&vxp=mtr    Scrie sa sunt de wrx sti dar din cate stiu se potrivesc si la a mea, am pus aici aceasta intrebare ca sunt persoane care imi pot oferi cel mai bun raspuns !!!
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

celalalt

Răspuns: SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
« Reply #246 on: October 23, 2013, 17:08:28 PM »
Pai trebuie sa aiba d filet si pas...daca corespund cu prezoanele...aia e.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
« Reply #247 on: October 23, 2013, 19:05:03 PM »
Am comandat piulitele, dar la suruburi am o dilema, aceste suruburi se potrivesc pe masina mea ? http://www.ebay.com/itm/TF-50mm-extended-wheel-stud-studs-Subaru-Impreza-WRX-STi-Legacy-SAAB-/221294999875?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item338635b943&vxp=mtr    Scrie sa sunt de wrx sti dar din cate stiu se potrivesc si la a mea, am pus aici aceasta intrebare ca sunt persoane care imi pot oferi cel mai bun raspuns !!!

Daca ti s-au rupt 5 prezoane, o sa se mai rupa si altele. Cel mai bine ar fi sa mergi pe varianta originala si sa schimbi atat prezoanele cat si piulitele.
Autokino au preturi bune.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
« Reply #248 on: October 23, 2013, 22:27:42 PM »
Butucul de la roata fiind aftermarket este mai mare decat cel de la o roata originala, iar acele suruburi sunt mai lungi. Deci pana la urma se potrivesc pe a mea? Sa le comand?
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

celalalt

Răspuns: SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
« Reply #249 on: October 23, 2013, 22:45:16 PM »
Poate am pierdut undeva esentialul din discutie,dar nu inteleg nimic.Ce e cu butucul...ce e cu prezoanele si ce e cu suruburile...Pune niste poze sa inteleaga si io.;D

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
« Reply #250 on: October 23, 2013, 22:47:12 PM »
Simplu din cauza butucului gros piulitele nu se infileteaza bine pe surub :D....dar am dat comanda de suruburi mai lungi si piulite mai lungi !!
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

celalalt

Răspuns: SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
« Reply #251 on: October 23, 2013, 23:29:30 PM »
Aha....???

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
« Reply #252 on: December 02, 2013, 17:18:13 PM »
Astazi am iesit un pic pana la impreza.... masina este super murdara si pe pana (nefolosita de ceva timp), am observat un biletel in geam daca vreau sa vad masina :)) ma amuzat foarte tare.  Pana acum mi-au sosit suruburile lungi de la touge factory iar acum astept piulitele D1 spec (lungi). Astept sa vina piulitele si masina pleaca direct in service pentru schimbat suruburi+ piulite. Am sa cumpar acum 4 anvelope de vara 225/45/R17 iar cum a dat caldura am vorbit la o vulcanizare pentru:
- schimbat cauciucuri
-roluit jenti
-echilibrat jenti
-geometri roti fata+ spate

Dupa care urmeaza sa indrept toate indoiturile de pe masina si o colantare + vopsit roti( sa vedem ce iese).

MASINA STA DIN CAUZA UNEI VULCANIZARI DE CARTIER, BAIETI DE ACOLO MI-AU RUPT 5 PREZOANE (PIULITA+SURUB) SI NU VREAU SA MA RISC SA MERG CU EA.
« Last Edit: December 02, 2013, 17:31:42 PM by Mihai.impreza »
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
« Reply #253 on: December 31, 2013, 17:22:32 PM »
Nu am mai scris de ceva timp pe aici si deja se observa panza de paianjen ;D, Comanda a ajuns iar suruburile lungi si piulitele lungi auri au fost puse pe masina, acum parca merg mai in siguranta si masina se simte mai inchegata. Astept noul an cu zambetul pe buze pentru ca o sa imi aloc mai mult timp masini. Urmatorul pas este sa imi cumpar 4 anvelope de vara noi(225/45/17), plus sa indrept rotile+ echilibrat si o geometrie fata/spate. Revin cu un nou post cand am sa cumpar anvelopele! Si ca o paranteza la toate VA DORESC UN AN NOU CAT MAI FERICIT SI PLIN DE BUCURI!
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
« Reply #254 on: November 09, 2014, 17:53:41 PM »
Un mic update cu masina:

In ultimul timp am fost cam tacut dar am preferat sa muncesc , Intre timp mi-am cumparat piesele necesare pentru ultima etapa “before” colantare.

In curs
- Ulei motor / cutie / diferential / Filtre / Lichid servo/
- Racoarde Frana fata
- Contraaripi fata
- Reglare tacheti (20 admisie si 25 evacuare)
- Impartirea casetei de directie + geometrie pe fata
- Kit ambreaj
- Bucsi bara stabilizatoare
- Cap de planetara dreapta + Burduf
- Kit reparatie etrieri fata
- Reglare timonerie

Poze:







Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
« Reply #255 on: March 01, 2015, 19:56:25 PM »
Salutare, am fost o perioada absent pe forum din pricina serviciului dar la mașină am mai tot lucrat. Am rezolvat cu lista menționată mai sus plus ca am achiziționat mai multe lucruri:

- Capota WRX
- Un eleron mare (habar nu am firma, seamana cu cel de 22B)
- Praguri WRX
- Scaune fata WRX
- Proiectoarele mari
- Plastice roti
- Stema fata subaru (O aveam lipsa de cand am luat masina)
- Set de fise

Revin cu poze dupa ce le montez.
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Re: SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
« Reply #256 on: June 22, 2017, 09:25:18 AM »
Se pare ca masina e la vanzare , dar cel putin avem pozele cu piesele montate

https://www.olx.ro/oferta/vand-subaru-impreza-1-6-ts-awd-pachet-wrx-ID8AqQZ.html#600ab8b8f4
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

Re: SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
« Reply #257 on: June 22, 2017, 18:17:39 PM »
Chiar am un prieten care e tentat sa o ia. In ce stare se afla? Mihai.Impreza tu o ai la vanzare sau s-a vandut intre timp la altcineva?

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: SALUTARE!!!subaru impreza 1.6Ts "bug eye"
« Reply #258 on: June 22, 2017, 22:36:24 PM »
el este proprietar si acum :)
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae