Subaru Impreza 2.0R SPORT MY08
Subaru club Romania

Subaru Impreza 2.0R SPORT MY08

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru Impreza 2.0R SPORT MY08
« Reply #600 on: March 03, 2016, 18:52:24 PM »
Si eu analizez problema de ceva vreme si un coleg de forum m-a convins ca diversitatea si numarul mare de combinatii pe care il poti face cu o suspensie normala reprezinta un avantaj fata de coilovers.

Dai in groapa, strici amortizorul, cumperi unul. La coilovers se vand la set si cum nu avem reprezentanti locali de seama cam greu sa ii rogi sa iti trimita doar unul din UK, Australia, Japonia etc.
Vrei arcuri mai tari sau mai moi, le schimbi si pastrezi amortizorul. Vrei flanse metalice, de cauciuc normal, de cauciuc grupa N, poti sa iti pui ce vrei.

Coilovers doar pentru circuit reprezinta un avantaj prin reglajul fin pe care il poti obtine. Altfel pe strazile noastre o sa strici amortizoarele destul de repede la masina folosita zilnic.


Si cred ca am mai scris asta pe forum, hawk-ul lui Tom cu suspensie normala mi se pare ca sta extraordinar pe curbe, chiar si pe circuit. Dar s-a lucrat la rigidizari. Avantajul este ca mai ai un minim de confort si ai cursa mai mare la amortizor pentru a face fata denivelarilor, deci castigi aderenta pe drumurile imperfecte.
« Last Edit: March 03, 2016, 18:56:17 PM by MihaiFlorescu »

Fab

  • 794
Răspuns: Subaru Impreza 2.0R SPORT MY08
« Reply #601 on: March 03, 2016, 20:16:04 PM »
Parca si eu inclin sa merg tot pe stock. Amortizoare Kayaba sau OEM? Stiu ca cele OEM sunt facute tot de Kayaba.

In alta ordine de idei, acum 2 zile mi-a venit parasolarul stanga si bucsele mari si mici de la bratele fata. Le-am luat de pe partsouq.com, totul ok.

Fab

  • 794
Răspuns: Subaru Impreza 2.0R SPORT MY08
« Reply #602 on: January 13, 2017, 22:59:22 PM »
Nu am mai scris demult pe aici.
Azi am vandut masina. :'(

Cel mai probabil o sa iau WRX-ul lui Vali (tar0M), daca totul este ok si masina e in regula. ;D

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Subaru Impreza 2.0R SPORT MY08
« Reply #603 on: January 15, 2017, 10:23:08 AM »
sa fie 'ntr-un ceas bun!
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru Impreza 2.0R SPORT MY08
« Reply #604 on: January 30, 2017, 19:37:27 PM »
Inca nu vad topic de prezentare si pretul masinii a crescut acum la 10k. Ceva nu a mers bine la discutia voastra sau cineva nu e normal...