Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
Subaru club Romania

Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #20 on: June 22, 2012, 10:08:51 AM »
La asta ma gandeam si eu :D :D :D Cand mergi tare ai nevoie de mult cauciuc de calitate sa te tina pe drum. Cand mergi incet si mai mult prin oras oricum nu ajungi in situatii extreme deci merge si cu un cauciuc mai ieftin.

Testat asta pe pielea mea. Eram multumit de chinezariile mele all season prin oras (vara, ca iarna erau praf), pana am ajuns pe transalpina si dupa ce s-au incalzit putin cauciucurile la franari puternice in panta incepeau sa imi sara de pe asfalt in loc sa se lipeasca de el. Nici suspensia nu e in toate mintile ei, dar oricum...

Am pus ochii pe niste Bridgestone Potenza RE002 la 530 lei. Dar parca as astepta pana la anu...
« Last Edit: June 22, 2012, 10:11:28 AM by MihaiFlorescu »

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #21 on: June 22, 2012, 13:11:54 PM »
sau re050 sunt la bani buni si sunt f smechere
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #22 on: June 22, 2012, 14:06:28 PM »
Stiu si RE050. Le are Dan pe Fiat si fac treaba buna in curbe. Nu le-am auzit scartzaind pana acum :)
« Last Edit: June 22, 2012, 15:17:43 PM by MihaiFlorescu »

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #23 on: June 22, 2012, 15:15:05 PM »
man sunt senzatie, eu asa ceva am pe s2k, 2:22:5 pe hungaroring, sunt smechere rau gumele gen evolutia re040 care veneau stock pe sti 2002, 2004, civic type r 2003, si alte ursarii
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #24 on: June 22, 2012, 20:50:43 PM »
Ce preferati? De ce? Ce experiente ati avut? De ce sunt cauciucurile ieftine, ieftine? Care sunt avantajele si dezavantajele de ambele parti?

Eu imi stabilesc un caiet de sarcini. Adice ce necesitati are anvlopa pe care o vreau.
Caut toate marcile si modele care corespund, apoi vad ce se importa, cat costa ...
Daca doresti performanta este greu sa gasesti anvelope foarte ieftine dar daca am noroc dau putin pe ele.

clauedit

  • 294
  • impreza 06R
Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #25 on: June 22, 2012, 22:23:44 PM »
Prefer cauciucurile noi, marca cunoscuta si eventual sa aiba legatura cu motorsportul

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #26 on: June 24, 2012, 10:11:59 AM »
eu zic ca este exact invers  ;)

+ 1
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

nimeni

  • 116
Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #27 on: June 27, 2012, 16:10:52 PM »
nu am gasit alt loc mai potrivit, asa ca sharuiesc aici cu voi un anunt care l-am vazut pe net referitor la jante+anvelope de vanzare si este super oferta ......pentru cine cauta (eu vreau doar jante pt iarna dar pe 17...)

http://www.okazii.ro/anvelope-cu-jante/jante-subaru-impreza-wrx-sti-18--a114618504


paulwhp

  • 1823
  • Think.Feel.Drive.
Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #28 on: June 28, 2012, 12:15:02 PM »
Am gasit un anunt mai vechi cu aceleasi poze, dar la 600euro, tind sa cred ca pretul este per bucata
« Last Edit: June 28, 2012, 12:18:09 PM by paulwhp »

nimeni

  • 116
Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #29 on: June 28, 2012, 20:15:09 PM »
corect, 600 setul, probabil si negociabil.... avand in vedere ca o janta costa 3400 ron (6400 la reprezentanta) si o anvelopa peste 1000 chiar consider ca este super oferta !!

Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #30 on: July 18, 2012, 19:03:09 PM »
Ura,

Intrebari:

1.  cand se considera oportuna schimbarea anvelopelor sau care este tehnica prin care acestea se verifica daca carnea de pe ele mai este la un nivel corespunzator? Personal stiam ceva cu o moneda care se introduce intre striuri si daca acestea acopera x % din ea atunci este ok, daca nu se cere refill de pneuri :D

2. Dupa o talpa serioasa pe serpentine este normal ca pneurile efectiv sa scartaie similar franelor de pe Linia de autobuze  104  sau niste gume serioase se incalzesc si doar atat, fara sunete aditionale?  :)

Merci.
Likes: Once Subaru, always Subaru.

What I am doing?
I am looking to stuff through a scope.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #31 on: July 24, 2012, 21:16:47 PM »
Cauciucurile au din loc in loc pe santuri niste umflaturi. Cand ajungi la ele trebuie sa schimbi cauciucurile. La Subaru e recomandat ca la aproximativ 5000km sa faci si rotatia cauciucurilor (fata cu spate).

Toate gumele scartaie la temperatura mare. Cel putin daca ne referim la cele de strada.

kaiten

  • 34
  • Impreza 2.0 T-D Sport
Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #32 on: July 25, 2012, 12:35:05 PM »
1.  cand se considera oportuna schimbarea anvelopelor sau care este tehnica prin care acestea se verifica daca carnea de pe ele mai este la un nivel corespunzator? Personal stiam ceva cu o moneda care se introduce intre striuri si daca acestea acopera x % din ea atunci este ok, daca nu se cere refill de pneuri :D

Salut, uite aici metoda cu moneda - http://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=51

Ratzalaru

  • 322
  • It's all about the road...
Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #33 on: September 12, 2012, 13:32:34 PM »

2. Dupa o talpa serioasa pe serpentine este normal ca pneurile efectiv sa scartaie similar franelor de pe Linia de autobuze  104  sau niste gume serioase se incalzesc si doar atat, fara sunete aditionale?  :)

Merci.

Toate scartaie :), diferenta este doar viteza la care scartaie. Pe a mea dupa ce gumele originale (ceva Dunlop) s-au dus am pus Michelin Pilot Super Sport si imi scartaie muuuuult mai tarziu decat celelalte (pana la +20 km/h in curbe stranse).

Eu sunt pro cauciucuri scumpe ! Aderenta in plus, feedback ca lumea, cand rupe aderenta nu se duce din prima la cucurigu ci o rupe treptat, risc redus de "bolfe" de la drumurile noastre mirifice...
Scumpe, dar alese dupa review-urile altor posesori... Scumpe nu totdeauna egal si bune...

STI 2008

nimeni

  • 116
Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #34 on: September 13, 2012, 10:14:11 AM »
aceiasi experienta si la mine , dupa dunlop-urile originale am pus recent M super sport, care se simt mult mai aderente, astept sa trec de 2000 km cu ele ca sa ajunga la o maturitate, atunci ar trebuii sa fie rodate suficient...

o experienta similara dar cu diferente spectaculoase am avut cu alta masina care am trecut de pe Barum pe Toyo , atunci diferenta a fost incredibil de mare si masina avea doar 200 de cai si tractiune fata.

recomand oricand anvelope mai scumpe (alese cu putina atentie dupa ceva cautari pe net: tirerack .....) fac diferenta ca performante, siguranta, anduranta etc


KET

  • 3921
Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #35 on: September 21, 2012, 16:37:19 PM »
Ce parere aveti despre Nokian VRG2 ca si cauciucuri de iarna?

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #36 on: September 21, 2012, 17:18:31 PM »
daca intrebi de WR G 2 ... am avut eu pe Outback si sunt excelente! am fost extrem de multumit! le recomand.

ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #37 on: September 21, 2012, 17:21:34 PM »
Mai e un subiect si aici pentru Forester: http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=1344.0

Si unul general aici, ceva mai stufos: http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=295.0
« Last Edit: September 21, 2012, 17:23:07 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #38 on: October 05, 2012, 18:04:22 PM »
Pentru cauciucuri de vara ceva recomandari pe baza experientelor reale? :)
Likes: Once Subaru, always Subaru.

What I am doing?
I am looking to stuff through a scope.

vvg

  • 108
Răspuns: Cauciucuri ieftine vs. cauciucuri scumpe
« Reply #39 on: October 05, 2012, 20:00:04 PM »
wrg2 au iesit din fabricatie, le gasesti mai greu.
am luat zilele trecute wrd3. in aprilie 2013 sper sa va pot da impresii (daca trecem peste iarna, atat eu cat si masina)
pt. gume de vara nokian anunta ceva premiere (automotorsisport dixit): super sport, economy si talon ranforsat.
noutatea e ca pe mijlocul anvelopei sunt imprimate cifre de la 1 la 6, stantate in adancime progresiv. pe masura ce acestea dispar, notifica driverul in legatura cu  uzura anvelopei.