Bancul zilei
Subaru club Romania

Bancul zilei

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Bancul zilei
« Reply #1640 on: February 09, 2018, 16:35:49 PM »
De la prima ora a dimineatii ma macina o intrebare de-a dreptul enciclopedica: lupul din basmul "Scufita Rosie" este acelasi cu cel din "Capra cu trei iezi"?
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Bancul zilei
« Reply #1641 on: February 09, 2018, 22:26:52 PM »
De la prima ora a dimineatii ma macina o intrebare de-a dreptul enciclopedica: lupul din basmul "Scufita Rosie" este acelasi cu cel din "Capra cu trei iezi"?
Dragul meu, Lorian...cum se stie ca noaptea e un sfetnic bun si multi se trezesc dimineata cu un raspuns, nu cu o intrebare, tare ma tem ca solutia nelinistilor tale va ramane o necunoscuta. De unde si certitudinea ca enigme se gasesc in toate stiintele. Sa incurajam cititorii, inca de pe vremea cand manuiam mina de carbune, am ramas neinspirat de cum s-ar putea reprezenta " Mana lui Napoleon, vazuta din maneca"...
PS. Vorbind de lupi, intrebarea roade deja !... Nu-ti multumesc !!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Bancul zilei
« Reply #1642 on: February 10, 2018, 06:55:43 AM »
Dragul meu, Lorian...cum se stie ca noaptea e un sfetnic bun si multi se trezesc dimineata cu un raspuns, nu cu o intrebare, tare ma tem ca solutia nelinistilor tale va ramane o necunoscuta.
....
PS. Vorbind de lupi, intrebarea roade deja !... Nu-ti multumesc !!

Multpreadistinsul meu domn Ziggy, iti marturisesc ca in timp ce am suprimata temporar constienta prin abolirea partiala a sensibilitatii si incetinirea functiilor vietii organice, ii incredintez subconstientului sarcina de a-mi gasi raspunsuri la framantarile de peste zi. Totodata sunt adeptul gasirii adevarului prin cunoastere si nicidecum prin revelatie  ;)

Revenind in problematica fostelor tale lacune inspirative am certitudinea ca acel ofiter de artilerie, corsican la origine devenit ulterior imparat, ti-a atras atentia nu doar la nivel de terminatie superioara a bratului ci la complexitatea resurselor mitice ale vremurilor sale, respectand legile eterne ale gandirii franceze. Desi timpul reprezinta miscarea si metamorfoza, agilul, cuceritorul si totodata dinamicul Napoleon este impietrit – dar nu te lasa inselat caci viteza si incetinirea imperiala sunt o iluzie psihica  ;D

Cred ca prin umila-mi incercare de a-ti deslusi inspiratia juvenila eclipsata de corsican am reusit macar sa iti provoc imaginatia si ca atare te rog sa asterni pe sevalet o panza cu noua-ti revelatie artistica ce ti-o solicit spre a-mi innobila mica-mi colectie de arta.

"Nici nu te salut! Buna ziua!"  :D
« Last Edit: February 10, 2018, 07:00:04 AM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Bancul zilei
« Reply #1643 on: February 10, 2018, 23:29:55 PM »
Pentru poeții care trăiesc prozaic și posac:

"- Alo, familia Lupulescu?
- Nu dom'le, aici e familia lu' Ionescu!"

 :o
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Bancul zilei
« Reply #1644 on: February 11, 2018, 08:31:41 AM »
- Salut Itic, ce mai zici, am auzit ca ai deschis o afacere!
- Oh, da! Am deschis un bordel. Merge bine, am preturi bune: 30E un anal iar oralul 20E
- Bine bine, dar daca eu vreau un sex normal?
- Strul, suntem la inceput, suntem o firma mica. Deocamdata eu ma ocup singur de toate!

Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Bancul zilei
« Reply #1645 on: February 11, 2018, 09:35:10 AM »
Iată 13 dovezi clare că bărbaţii sunt cei discriminaţi cu adevărat:

1. Femeile pot fi promovate pe criterii gen: sâni, coapse, fund, buze.
Bărbaţii trebuie să aibă studii, experienţă, competenţă.
2. În caz de dezastre, catastrofe naturale, naufragii, femeile şi copiii sunt salvaţi primii.
Bărbaţii întotdeauna la urmă.
3. Dacă două femei se îmbrăţişează, se ţin de mână, se sărută, stau împreună, etc, înseamnă că sunt prietene.
Dacă doi bărbaţi fac asta, sunt poponari.
4. Dacă o femeie nu se descurcă cu banii înseamnă că are o problemă financiară.
Dacă este cazul unui bărbat, atunci el este un incapabil, un ratat, un neisprăvit.
5. Dacă o femeie face mofturi, este capricioasă, cu toane, nu ştie ce vrea, se destăinuie, înseamnă că e "feminină".
Dacă un bărbat face aşa, este imatur, slab, efeminat.
6. Femeile au dreptul să mănânce gratis la restaurant, să intre gratuit în cluburi etc.
Bărbatul plăteşte întotdeauna.
7. Dacă o femeie singură nu face sex, este o femeie cinstită.
Dacă un bărbat nu face sex, nu este bărbat.
8. Dacă vrea să facă sex, femeia trebuie doar să aleagă.
Bărbatul trebuie să cucerească.
9. Dacă o femeie nu satisface sexual un bărbat, nu contează. El este oricum mulţumit.
Dacă un bărbat nu satisface o femeie, atunci este impotent.
10. Dacă o femeie naşte, devine sfântă.
Bărbatul ajunge sfânt doar dacă este răstignit pe cruce.
11. Bărbatul trebuie să fie tot timpul amabil, politicos, atent cu femeile.
Ele nu au nicio obligaţie în acest sens.
12. Femeile sunt numite "sexul frumos".
Bărbaţii, nu.
13. Un bărbat, dacă are o problemă, trebuie s-o rezolve (că d-aia e bărbat!).
Femeia trebuie doar să găsească un bărbat care s-o faca.
« Last Edit: February 11, 2018, 09:42:47 AM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Bancul zilei
« Reply #1646 on: March 27, 2018, 09:11:14 AM »
"Razand de propriile greseli, iti poti lungi viata!"
(William Shakespeare)
"Razand de greselile nevestei iti poti scurta viata!"
(Nevasta lu' Shakespeare)
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Bancul zilei
« Reply #1647 on: April 03, 2018, 20:56:57 PM »
- Acum cincisprezece zile am citit, ca fumatul te poate ucide. A doua zi, m-am lăsat de fumat.
 
- Acum douăsprezece zile am citit că, dacă este consumată in exces, carnea te poate ucide .A doua zi, m-am lăsat de mâncat carne.
 
- Acum opt zile, am citit ca băutura te poate ucide. A doua zi, m-am lăsat de băut..
 
- Ieri, am citit ca, sexul te poate ucide. Azi dimineața m-am lăsat de citit !!! ;)

Doar educatia favorizeaza evolutia umana!