Problema achizitionare piesa de schimb
Subaru club Romania

Problema achizitionare piesa de schimb

Problema achizitionare piesa de schimb
« on: August 23, 2013, 09:41:36 AM »
Salut,
Mare problema mare! In toiul verii al meu aer conditioat de pe Forester nu mai functioneaza. Dupa ce am fost pe la vreo 3 service-uri de AC verdictul a fost senzorul de presiune din circuitul freonului. Acesta din urma pe la 15 bari opreste compresorul. In rest instalatia nu are probleme. Am pus pe direct compresorul si nu sunt probleme, ba chiar sunt momente cand functioneaza perfect instalatia. Totul pana opresc motorul.
Unde as putea gasi codul  73431SC010 -- >73431SC012? Am o oferta dar dureaza 2-4 saptamani...
Nu viteza ucide ci oprirea brusca!

celalalt

Răspuns: Problema achizitionare piesa de schimb
« Reply #1 on: August 23, 2013, 10:47:28 AM »
posibil sa am eu un capat de conducta care are senzorul pe el.Il caut si revin.Mai streseaza ma cu PM sau ceva si poate te rezolv.E pusa bine si nu stiu unde.

celalalt

Răspuns: Problema achizitionare piesa de schimb
« Reply #2 on: August 23, 2013, 11:03:53 AM »
Mda...am dat un search rapid dar nu mi dau seama pe unde as fi putut sa o pun.Mai caut,dar si la mine poate dura cam mult,pt ca am foarte multa treaba

Răspuns: Problema achizitionare piesa de schimb
« Reply #3 on: August 23, 2013, 13:28:47 PM »
Multumesc oricum, am dat mail si SMT-ului...
Nu viteza ucide ci oprirea brusca!

Răspuns: Problema achizitionare piesa de schimb
« Reply #4 on: September 07, 2013, 23:16:15 PM »
S-a dus caldura
Totusi poti insoti senzorul cu o comanda de mobila la Serban.Poate merge mai repede cautarea

celalalt

Răspuns: Problema achizitionare piesa de schimb
« Reply #5 on: September 09, 2013, 10:27:45 AM »
La ce dezastru e in spate acolo unde am piesele,nu am vreo sansa sa il gasesc curand.Spre ex. cand am cautat senzorul,am gasit o oglinda pe care am vrut sa i o dau lui Mihai,dar cand a venit pe la mine,nu am mai gasit o nici pe aia....

Răspuns: Problema achizitionare piesa de schimb
« Reply #6 on: September 09, 2013, 21:08:14 PM »
Bagam cei interesati o sambata patriotica si facem ordine . . . dezinteresat afcors   :o

celalalt

Răspuns: Problema achizitionare piesa de schimb
« Reply #7 on: September 10, 2013, 16:19:37 PM »
Ar fi nevoie de o sambata care sa tina doua saptamani....

Răspuns: Problema achizitionare piesa de schimb
« Reply #8 on: September 12, 2013, 15:39:55 PM »
Vesti noi... dar proaste!
Am gasit senzorul l-am montat dar masina are aceleasi simptome. Asa ca ultima parte a sistemului de AC care a ramas neverificata este panoul de comanda unde probabil ceva electronic nu functioneaza corespunzator.
Un electronist care sa  se uite pe acolo am dar are nevoie de schema circuitului.
Asa ca intrebarea este: Unde as putea gasi schema instalatiei electrice pentru Subaru Forester Diesel de dupa 2009?
Nu viteza ucide ci oprirea brusca!

Răspuns: Problema achizitionare piesa de schimb
« Reply #9 on: September 17, 2013, 19:15:53 PM »
Am descoperit buba! Senzorul de turatie al compresorului de aer conditionat. SMT nu il aduce decat cu tot cu compresor si costa 8600 ron. Acum caut de zor acest senzor. Am gasit pe cateva site-uri din state fiind o problema stiuta inca de prin 2001. Numai ca in state toti au motor minim 2.5. Am gasit chiar un cod al senzorului in cauza pentru Outback 2001-2002. Din avion arata la fel... Am dat mail sa vedem ce raspuns primesc...
Pe aici are cineva vreo recomandare? Pe unde sa mai intreb?
Nu viteza ucide ci oprirea brusca!

celalalt

Răspuns: Problema achizitionare piesa de schimb
« Reply #10 on: September 18, 2013, 11:02:12 AM »
incearca si pe alte marci...eventual tot japoneze.Poti avea surpriza sa fie aceeasi marie...

Re: Problema achizitionare piesa de schimb
« Reply #11 on: August 07, 2017, 10:23:08 AM »
Am aceeasi problema...cum ai rezolvat?