Forester SG 2.0X MY06
Subaru club Romania

Forester SG 2.0X MY06

Răspuns: Forester SG 2.0X MY06
« Reply #60 on: July 30, 2014, 16:44:06 PM »


Hmmm.... sistemul audio, in primul rand nu e un sistem pentru spart ficaturi sau parbrize.

Player-ul l-am luat pentru ca e sungurul sub 1000eu care se potriveste cat-de-cat in bordul asta argintiu, are setari suficiente pentru o configurare buna.
Partea negativa: nu merge MirrorLink cu S4, la stick-urile USB trebuie avut atentie sa fie curate, adica sa nu aiba multe fisiere inafara de mp3 pe ele ca o sa le citeasca foarte greu. Cea mai nasoala chestie e sortarea de directoare, nu am gasit nici un sens, explicatie, parca is aruncate cu lopata, si m-am chinuit sa le ordonez frumos, degeaba.
Alpine ICS-X7

Subwoofer-ul e unul micut, 12" Micro Dimension EL-12S4 destul de rapid si cat sa umple masina, design cu cutie mica si inchisa.



Difuzoarele: Micro Precision

Inaltele: 3.28 MK III Silkdometweeter, Mediile: 5.8 Wide-Midrange,



Midbasi 3.16



Amplificatoare:

Midbasi si bass: ESX Quantum 4


Inalte si medii: ESX Signum SE460


Plus izolare fonica usi, modificat si plusat stalpii si triunghiurile pentru medii si inalte, schimbat toate cablurile cu unele de diametru mare atat in usi cat si in bord.
Bordul si scaunele au fost tapitate cu alcantara.
Because Subaru, thats why.

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester SG 2.0X MY06
« Reply #61 on: July 30, 2014, 17:37:38 PM »
frumos. eu am pe lista ceva mai modest, ce`i drept. un subwoofer sub scaun, schimbat difuzoarele si izolat si usile spate.
poate si un dvd player 2DIN cum are Fab.
unde tii wooferul si cele 2 amplificatoare?
« Last Edit: July 30, 2014, 17:39:13 PM by moguai »
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Fab

  • 794
Răspuns: Forester SG 2.0X MY06
« Reply #62 on: July 30, 2014, 18:30:39 PM »
Foarte frumos!! Daca era sistem de spart parbrize nici nu intrebam. ;D

@moguai: Fara amplificare separata pentru difuzoare si antifonare in usi rezultatele sunt mediocre.
« Last Edit: July 30, 2014, 18:32:37 PM by Fab »

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #63 on: July 30, 2014, 20:23:06 PM »
Stiu Fab. Dar daca imi cumpar un DVD player 2DIN mai sanatos, ala are si amplificare. Am gasit ceva care are 4x50 + iesire speciala de subwoofer. Asta va fi oricum activ...am gasit deja un Focal dragut. O sa merg doar pe firma asta...pe fata am antifonat, urmeaza si spatele.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

celalalt

Răspuns: Forester SG 2.0X MY06
« Reply #64 on: July 30, 2014, 20:42:27 PM »
Eu amnun pioneer cu nus ce sound retriever si direct pe sistemul masinii se aude bine.Pe CD.Si inca nu am conectat SW.

Răspuns: Forester SG 2.0X MY06
« Reply #65 on: August 01, 2014, 14:55:03 PM »
Fiecare are urechi diferite si pretentii diferite, evident si buget diferit :)

Amp-urile mele sunt sub scaune, cutia cu woofer-ul sunt in portbagaj (usor de scos daca e nevoie, doar 1 fir de desurubat).

Amplificarea de la player e foarte proasta dpdv calitativ si slaba, acuma depinde si ce difuzoare folosesti.

Ca recomandare, pentru orice doreste un sistem audio decent la cel mai bun pret ies difurile astea din seria 3 de la Micro Precision - orice suna mai bine costa de cel putin 3x mai mult (ca difuzoare ma refer).

Difuzoare / izolare in spate e cam degeaba, doar daca te intereseaza sa asculti muzica in spate.

De asemenea, mediile/inaltele suna cel mai bine pe plansa de bord orientate catre parbriz si sa fie CAT mai aproape una de alta pentru a putea fi reglate mai bine (asta in cazul in care nu exista un procesor de sunet pe fiecare cale)

La alegerea unui player, foarte important sa aibe setarile de Time correction (diferenta uriasa cand sunt facute) Crossover (daca nu au amp-urile) si eventual un EQ bun.

La mine urmeaza un schimb de amp-uri si 2 perechi de midbasi seria Z pe portiere, dar asta probabil la anu cand mai pot sa pun niste bani deoparte pentru asta :)

LE: despre kit-ul asta vorbesc, l-am gasit pe afara cu pret...
Micro Precision Seria 3
« Last Edit: August 01, 2014, 15:11:00 PM by victor.p »
Because Subaru, thats why.

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester SG 2.0X MY06
« Reply #66 on: August 01, 2014, 15:26:49 PM »
eu ma tot uitam la asta : http://www.alpine-usa.com/product/view/cde-w235bt. ma gandesc ca nu mai am nevoie de amplificare pt boxe, ca nu sunt highend, sunt niste focal midrange.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Forester SG 2.0X MY06
« Reply #67 on: August 01, 2014, 22:15:09 PM »
La partea de amplificare - daca esti multumit de volum si cum suna e ok, problema cu player-ul ala, din prima vedere, ii ca nu are - si dupa cum spuneam e foarte important - Time Correction (sa poti pune delay la difuzoare stanga/dreapta pe canale).

Gandeste-te, difuzoarele stau in masina, fata urechi, la distante diferite, deci trebuie sa faci o corectie care, cel putin pentru mine, face o diferenta incredibila...

LE: ca recomandare, arunca o geana peste Kenwood 3025 - e putin mai scump dar suna mai bine.
« Last Edit: August 01, 2014, 22:28:42 PM by victor.p »
Because Subaru, thats why.

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #68 on: August 01, 2014, 23:33:58 PM »
Musai sa fie 2din
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Because Subaru, thats why.

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester SG 2.0X MY06
« Reply #70 on: August 03, 2014, 01:45:43 AM »
cam scumpicel  :( ... nu as vrea sa depasesc 800 ron. pt inca un an si jumate cat mai am de gand tin masina, nu merita sa investesc f mult acum.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

daniel.gugu

  • 1384
  • Forester & Impreza
    • http://www.gg-dc.ro/
Răspuns: Forester SG 2.0X MY06
« Reply #71 on: February 11, 2015, 10:03:10 AM »
Salut... Vazut azi prin Timisoara. Masina mergea catre centru :))
Subaru Impreza WRX STI '07 - alias "Galeata Albastra"
Subaru Forester 2.0 XT - daily car
Subaru Impreza 2.0 GT 4WD - PLUTO
Subaru Impreza Type R - GOOFY

Răspuns: Forester SG 2.0X MY06
« Reply #72 on: February 13, 2015, 03:03:15 AM »
Salut Daniel, imi pare foarte rau ca n-am putut sa ne vedem, sper ca data viitoare cand treci prin Timisoara sa reusim sa stam la o poveste, valabil pentru oricine de pe forum :)
Because Subaru, thats why.

Răspuns: Forester SG 2.0X MY06
« Reply #73 on: April 27, 2015, 18:55:49 PM »
Something is going on here :D

Because Subaru, thats why.

Fab

  • 794
Răspuns: Forester SG 2.0X MY06
« Reply #74 on: April 27, 2015, 18:57:55 PM »
O antifonezi toata? STP?

Răspuns: Forester SG 2.0X MY06
« Reply #75 on: April 27, 2015, 22:02:17 PM »
Printre altele, mhm :D

Revin pe cum se dezvolta treaba, ar trebui sa fie gata in vreo 2 saptamani.
Because Subaru, thats why.

Răspuns: Forester SG 2.0X MY06
« Reply #76 on: May 07, 2015, 02:39:07 AM »
Antifonare: almost done
Because Subaru, thats why.

Fab

  • 794
Răspuns: Forester SG 2.0X MY06
« Reply #77 on: May 07, 2015, 11:11:54 AM »
Foarte frumos!! Cate kg estimezi ca o sa ai in plus la final?

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Forester SG 2.0X MY06
« Reply #78 on: May 07, 2015, 20:10:51 PM »
+1 cate km pui in plus si cat te costa :D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Forester SG 2.0X MY06
« Reply #79 on: May 14, 2015, 16:12:02 PM »







Se lucreaza, se lucreaza :D

Izolarea are undeva la 30-35kg in total, dar vor fi eliminate mai multe chestii din masina, plus adaugate altele, overall, nu cred ca o sa aiba cu mai mult de 50kg in plus.

Momentan tapiseria de pe plafon si toti 6 stalpii a plecat la Bucuresti pentru invelit in alcantara si panourile de la usi au plecat la modificat si tapisat in Arad.

Linia audio primeste un upgrade major, tweeterul va fi si el un seria 5 microprecision, midbassi sper sa primesc in doua saptamani ultima revizie de seria 7 care inca nu sunt definitivati de dl Hoffman, si vor veni 2 bucati in serie pe fiecare usa, linie de amplificare de la Mosconi iar in spate, inca habar nu am.

Pretul... inca nu stiu, sper sa aflu la sfarsitul lunii cand e gata masina  :D


L.E.:




Azi au inceput sa rasara si midbass-ii :D

« Last Edit: May 14, 2015, 22:30:17 PM by victor.p »
Because Subaru, thats why.