Iesire scurta la padure/offroad
Subaru club Romania

Iesire scurta la padure/offroad

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #180 on: November 04, 2018, 22:31:04 PM »
Dupa se vede in poze in unele locuri a atins in timp ce SG-ul nu......in schimb SG -ul atingea cu scutul.....
Acest lucru se poate corecta foarte usor cu abordarea altei "linii".....si/sau anvelope cu "balon" mai mare.Nu am fost eu la volanul XV-ului dar eu nu am vazut nici un moment in care sa se "chinuie".
Poate o sa intre Dan sa ne zica mai multe.Eu nu am experienta cu XV-ul prea multa......

ps SG echipat cu AT-uri(yokohama geolandar G015)
     XV echipat cu anvelope de strada (yokohama geolandar g95)
« Last Edit: November 04, 2018, 22:33:55 PM by Dragosh10 »

kkennyy

  • 1763
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #181 on: November 05, 2018, 07:58:52 AM »
Da, m-as fi mirat sa nu atinga chiar deloc, de descurcat eram sigur ca o sa se descurce :) Foarte fain drumeagul ala.
Forester XT SJ 2018

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #182 on: November 05, 2018, 14:36:22 PM »
Oameni buni, luati si voi ca model de iesire ceea ce face Adi_Canada & Co dincolo de garla  :P.
Sunt sigur ca odata ce va vedea performanta din bazinul carpato-danubiano-pontic nordamericanului ii va creste gradul de frustrare si de-ndata va reveni printre noi muscand din colbul obarsiei cu pneurile sale cele noi  ;D.
« Last Edit: November 05, 2018, 15:16:45 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

kkennyy

  • 1763
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #183 on: November 05, 2018, 14:56:47 PM »
Din pacate pe la noi mai rar asa ceva. Ca sa modifici un subaru si sa-l faci de offroad inseamna bani si masina dedicata pentru asta, deci inca o alta masina pentru viata de zi cu zi. Nu stiu cati isi permit, mai ales cand cu vreo 3-4k iti iei un jimny care oricum rupe tot :)  Romanii-s mai pragmatici, si mai saraci :P
Forester XT SJ 2018

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #184 on: November 05, 2018, 15:06:29 PM »
Oameni buni, luati si voi ca model de iesire ceea ce face Adi_Canada & Co dincolo de garla  :P.
Sunt sigur ca odata ce va vedea performanta din bazinul carpato-danubiano-pontic nordamericanului ii va creste gradul de frustrare si de-ndata va reveni printre noi muscand din colbul obarsiei sale cu pneurile sale cele noi  ;D.
Ala a fost  cicken  road  pe unde au fost ei. Pana si o Dacie papuc  urca si cobora fara probleme   ;D
.................................................... jimny care oricum rupe tot :) 
Jimny  rupe cardanul pe acolo pe unde  merge Subaru  fluierand   >:D
................................................... Romanii-s mai pragmatici, si mai saraci :P
No comment aici,  ca sa nu intru in conflict cu patriotii     :-\
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #185 on: November 05, 2018, 15:20:40 PM »
.................................................... jimny care oricum rupe tot :) 
Jimny  rupe cardanul pe acolo pe unde  merge Subaru  fluierand   >:D

Asta este deja atac la persoana nu numai la firma, model si specificatii!!!  ;D >:D :P
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

dmp

  • *
  • 195
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #186 on: November 05, 2018, 15:22:25 PM »
Clar !
  :) :) :)
Outback 2.5 i MY2008
Legacy GT MY2010

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #187 on: November 06, 2018, 08:47:01 AM »
Ala a fost  cicken  road  pe unde au fost ei. Pana si o Dacie papuc  urca si cobora fara probleme   ;D

clar, dar noi mergem sa ne plimbam, nu sa venim acasa cu un sfert de masina in portbagaj >:D

Quote
Jimny  rupe cardanul pe acolo pe unde  merge Subaru  fluierand

Subaru e rupt pe unde merge Jimny fluierand ;)

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #188 on: November 07, 2018, 14:12:56 PM »
..............................................   nu sa venim acasa cu un sfert de masina in portbagaj >:D
Nu poti sa mamanci omleta fara sa spargi ouale   :laugh:  .    Dar ce buna a fost omleta  !!  :D
....................................................................................
Subaru e rupt pe unde merge Jimny fluierand ;)
Rupt de ras  poate . Cand  vede cum  nu mai poate  Jimny    :laugh: :laugh:
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #189 on: November 07, 2018, 16:27:30 PM »
Adi, spune-ne și nouă, te rog, ce consumi căci la noi încă nu a apărut formula și mor de invidie căci nu am aceleași intense trăiri în afara condițiilor reale...  >:D :D :'(
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #190 on: November 07, 2018, 16:33:24 PM »
S-a liberalizat consumul  din 17 octombrie !!   :police:
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

john_b

  • 188
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #191 on: January 23, 2019, 19:37:29 PM »
Dat fiind că mâine e zi liberă, are cineva chef de plimbare? Nu am o idee anume...

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #192 on: January 23, 2019, 20:48:35 PM »
Cu mare drag ies la namoleala. Mergem pe circuitul de langa Comana (GR) sau vrei pe cel de la Bertea (PH)?

Pentru Comana propun sa ne vedem la orele 08:30 la intersectia Soseaua Giurgiului cu Strada Luica.
Pentru Bertea propun sa ne intalnim la ora 08:30 la Hornbach Corbeanca.

Dragos, ai loc de-o zgarietura pe caroserie sau esti ocupat cu altceva mai nobil?

Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #193 on: January 23, 2019, 21:08:24 PM »
Dragos, ai loc de-o zgarietura pe caroserie sau esti ocupat cu altceva mai nobil?
este, este......dar am alte planuri de data asta

Oricum ma cam feresc sa ies prea mult in decor......anvelopele care le am acusica sunt praf......nu au aderenta mai deloc, la anul trebe bocanci noi.Sunt aceleasi anvelope care le aveam cand m-ai tras la deal atunci cand am incercat sa urcam la Tabla Butii.
Pe langa greseala care am facut-o atunci se pare ca nici anvelopele nu m-au ajutat.....

ps care aveti experienta de coclauri iarna va rog sugestii pt anvelope de iarna
as dori Dunlop SJ6 dar nu se mai fac.....
« Last Edit: January 23, 2019, 21:16:07 PM by Dragosh10 »

kkennyy

  • 1763
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #194 on: January 23, 2019, 21:33:49 PM »
Hankook winter icept rs2, bestiale iarna atat pe asfalt cat si pe coclauri inzapezite :)
Forester XT SJ 2018

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #195 on: January 23, 2019, 22:22:26 PM »
Pentru zapada si gheata pastrez un set de Goodyear pentru SUA. Au profil agresiv si tinte din material compozit.
Se simte diferenta mare intre ele si anvelopele europene de iarna. Dupa ce le folosesc pe primele am senzatia ca Michelin, Pirelli sau Nokian sunt anvelope all-season.
Singurul minus este diametrul de 17", un pic nepotrivit pentru iesiri pe drumuri denivelate.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Dan_XV

  • *
  • 134
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #196 on: January 23, 2019, 22:31:05 PM »
Dat fiind că mâine e zi liberă, are cineva chef de plimbare? Nu am o idee anume...
Ne luati si pe noi? Promitem ca suntem cuminti.
XV 2.0 CVT MY2016

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #197 on: January 24, 2019, 21:46:25 PM »
Mult spus iesire la off-road insa acceptabil termenul cu prefixul light.
Asa cum ma si asteptam, cele doua XV-uri, pilotate cu multa grija de John_b si Dan_XV, au trecut voios prin sleauri, peste poduri de gheata, crengi cazute pe drumuri ascunse in padure sau balti infioratoare.













Cred ca de mine s-a speriat... ;D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #198 on: January 24, 2019, 23:01:41 PM »
leviteaza ?
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

kkennyy

  • 1763
Re: Iesire scurta la padure/offroad
« Reply #199 on: January 25, 2019, 09:01:24 AM »
Frumos la Bucsani pe-acolo prin padure :)
Forester XT SJ 2018