XV 2.0i 6MT
Subaru club Romania

XV 2.0i 6MT

Laj

  • 126
XV 2.0i 6MT
« on: May 09, 2014, 09:37:34 AM »
Va salut ! Stiu ca poate suna hilar dar..prietena mea si-a comandat un XV 2 L benzina . Comanda a facut-o in orb..adica fara drive test .  In aceiasi zi am fost sa vedem Rav-ul si CRV-ul . Sincer , cel mai dezamagitor showroom a fost SMT-ul dar ea s-a incrancenat sa asteptam pe cineva (nu a fost nimeni disponibil pret de 20 min ) In fine,dupa discutii mai mult sau mai putin ortodoxe ,masina a fost comandata acum aprox. o saptamana cu promisiunea ca,daca ne alegem ceva ce exista in Europa ,livrarea se va face in max. o luna.Deci si-a comandat-o in culoarea neagra si echiparea Confort .Pretul a fost ca si batut in cuie ,stiam de altfel asta ,nici la Toyota nu prea aveau cu ce sa-ti scoata ochii ..in fine.
Acum asteptam masina ,ne dam cu ea si revin cu impresii si foto.
« Last Edit: May 09, 2014, 09:40:52 AM by Laj »
2014 XV 2.0

BOXER

  • *
  • 2351
  • +
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #1 on: May 09, 2014, 10:48:21 AM »
XV-ul este o masina bazata pe cunscuta Impreza. Motorul este simplu si fiabil, nu aveti grija turbinei.
La pretul platit pe XV cred ca se putea cumpara o Honda cu tractiune pe o singura punte.
Cred ca ati facut o alegere buna.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

moguai

  • 2814
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #2 on: May 09, 2014, 11:20:16 AM »
cat a fost pretul? ei se lauda pe site ca au discout 4k eur la xv urile din stoc, cica....
apoi, in oferta lor nu apare decat 1.6 si 2.0d, nici vorba de 2.0 benzina  ???
« Last Edit: May 09, 2014, 11:21:50 AM by moguai »
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Laj

  • 126
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #3 on: May 09, 2014, 11:35:30 AM »
Deci s-a "batut palma" la aprox 28 000 euro...fix la aceasta suma se ofertase un CRV 2.2 diesel . Nu s-a putut "scoate "macar o rezerva de dimensiune mica,a ramas kit-ul de pana , dar a spus Dl Marius ceva de genu' covorase etc...Chestia ca 2.0 i nu apare in oferta lor este stranie , ai spune ca nu vor sa vanda ...explicatia oficiala este ca nu au upgradat site-ul  ;D (de doi ani..)Chestia 'frumoasa' a fost ca in showroom era un XV-base si ti se explica ceva de genu' : "aici ar trebui sa fie butonul de...si afisajul asta e mai mare si vine mai jos "....de belea...adicatelea , ca sa ai Subaru este musai sa ai imaginatie  ;D  .
2014 XV 2.0

Laj

  • 126
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #4 on: May 09, 2014, 11:44:02 AM »
Revin : probabil ca au reduceri la stocuri dar la motorul de 1.6 si sincer , mi se pare mai echilibrata caroseria cu cel de 2 litri . Era musai benzinar pt ca 'oras' si pt ca 'drumuri scurte si dese' si sincer..desi sunt posesor de diesel ,nu-mi place la el decat cuplul..in rest nimic..Btw ,eu am inveninat-o cu Subaru...i-am spus o poveste placuta.. ;D
2014 XV 2.0

KET

  • 3921
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #5 on: May 09, 2014, 12:22:47 PM »
Abia asteptam sa ne spui si noua povesti placute cu XV-ul, nu de genul celor de la SMT.  ;)

Laj

  • 126
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #6 on: May 09, 2014, 12:40:55 PM »
Mi-as dori eu dar...povestea a fost cam asa : munte...zapada...un Hilux ...un Discovery si...apare o Impreza ...mică,amarată 1.6 90 de cai 1997 parcă...dar...mi-a schimbat perceptia / atitudinea despre Subaru...daca nu ma credeti am poze...oricum a fost fun... Acusi ca am pus jar..cine credeti ca a cedat primul ? ... retineti...am pozele doveditoare...dupa ce s-a terminat distractia vorbeam cu un prieten..."bah..noi cand ne luam masini ? "
« Last Edit: May 09, 2014, 12:47:25 PM by Laj »
2014 XV 2.0

KET

  • 3921
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #7 on: May 09, 2014, 12:47:48 PM »
Pai cred ca Hilux-ul a cedat primul. Am si eu pe aici prin curte cateva si nu sunt deloc cele mai bune in zapada

sco

  • 736
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #8 on: May 09, 2014, 12:48:39 PM »
Eu zic sa pui pozele ca sa nu mai existe dubii.

Laj

  • 126
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #9 on: May 09, 2014, 12:54:08 PM »
teach me  ;D please..
2014 XV 2.0

Fab

  • 794
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #10 on: May 09, 2014, 13:11:23 PM »
Intrii aici http://www.postimage.org, incarci imaginea/imaginile, apoi dai click pe arata codurile si dai copy-paste aici la Iconiță pentru forumuri.

Laj

  • 126
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #11 on: May 09, 2014, 15:18:39 PM »

imagen

picture upload

gif upload

take a screenshot

image hosting 20mb
[/url

Locu' de joacă..chiar dacă nu pare,zăpada nu era chiar mică..

Urmarea :
[url=http://postimg.org/image/ockuvsju7/full/]

image hosting no registration

how to take a screenshot on a pc

upload gambar

upload images


image hosting

image hosting

"Bestia "

Traducerea : Ședeam noi dupa spritz și ne gândeam cam așa..nu-I păcat de mașinile astea pe așa o zăpadă ?...când ne-am hotărât la niște cerculețe..hop apare si Impreza...intră in zapadă si oprește lăngă noi...aveam impresia că s-a impotmolit...Am ridicat din sprâncene si..cu orgoliu’rănit..adică ce vrea ,frate ăsta micu’ ?! …am purces la cerculețe…să vadă omu’ ..’mașini adevarate’…va urma..

Deci,omu’ mi-a inmanat masina si eu personal am facut cerculete cu ea pana m-am plictisit...am intrat si in zapada afanata si..desi garda la sol era mai mica decat stratul de zapada...rotile sapau pana prindeau aderenta si..pur si simplu..tasnea in fata...respect !

Pana la urma am facut altfel de cerculete (a se citi camere de camion ) si ne-am impacat la un gratar si cartofi prajiti in 'aier' liber

adult photo sharing

free adult image hosting

photo sharing websites

image sharing sites

LE : pe cand ne dadeam noi de zor pe derdelus apare la baza ‘partiei ‘ unu’ cu un Touareg si face niste manevre de parcare…si…parcat a ramas !…am ras cu lacrimi… vorbeam intre noi …hai sa-l tragem cu Impreza…asa..sa se simta prost cand mai face flash-uri pe DN  la cate o ‘ascutitoare’ d’asta .Stiu , am fost rai si haini..
« Last Edit: May 09, 2014, 16:29:29 PM by Laj »
2014 XV 2.0

moguai

  • 2814
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #12 on: May 09, 2014, 16:52:01 PM »
ma mir cum au ramas intepenite balenele. nu aveau cauciucuri bune? si eu m`am bagat anul asta prin zapada pana la usa la un mom dat si pana la urma am iesit, cu reductorul, cu esp off, incercat de 3 4 ori.
legat de motor, e diferit fata de ej204, distributie pe lant, 6 trepte, consum mult mai mic, cuplul maxim insa la turatii mai mari.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Laj

  • 126
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #13 on: May 20, 2014, 18:04:01 PM »
S-ar părea că asta-i săptămâna norocoasă , așteptăm telefonul magic : “Vă informăm că puteți ridica autoturismul comandat  „ . Eu ca eu ,da’ posesoarea chiar nu mai are pic de răbdare . Revin cu foto și impresii .
PS :referitor la postul anterior : doar o balena a făcut buba : i-a sărit planetara stângă  și .. calculatorul a pus-o pe burta ( a coborât garda la minim )=tractare .
2014 XV 2.0

Laj

  • 126
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #14 on: June 05, 2014, 12:44:51 PM »







« Last Edit: June 05, 2014, 12:46:56 PM by Laj »
2014 XV 2.0

moguai

  • 2814
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #15 on: June 05, 2014, 12:51:14 PM »
frumos, sa te bucuri de ea. o masina de tinut o viata..sa ne spui cam ce consum ai dupa ce faci macar 1000 km
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

KET

  • 3921
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #16 on: June 05, 2014, 13:01:36 PM »
Frumos! Sa va bucurati de ea!

Laj

  • 126
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #17 on: June 05, 2014, 13:05:50 PM »
Multumesc de raspunsuri !
Primele impresii :
Deci .. ieri am ridicat masina ,in sfarsit . Ni s-a explicat amanuntit ce si cum prêt de mai bine de o ora ( bila alba ..am trait-o si p’aia sa ti se puna cheile ‘in brate’ si atat ) .Primele impresii :
-mai rigida decat ma asteptam .. personal imi place asa
-comenzile destul de ergonomice si echiparea maxi multumitoare
-sta bine in viraje ( ma asteptam )
-am iesit pe A2 putin .. nu mare branza ..cam 50 km ..insonorizare ok .. n-am depasit 4 000 rot /min
-radioul se auzea rau .. probabil sunt necesare niste setari .. n-am insistat , l-am oprit .. oricum doream sa aud motorul .
-peste asteptari acordarea cutie / motor ..sunt  incantat si eu cat si proprietara de drept
-dat fiind faptul ca am ‘vizionat ‘ in showroom una ‘chioara’ am crezut (speram) sa fie ‘mai bine’ in interior ..aici ma refer la plasticele / materialele folosite ..va rog nu dati cu pietre dar (strict opinie personala ) plasticele de sub linia mediana nu-mi plac .. la fel si pe usi .. strict in zona butoanelor ..

Mea culpa : nu m-am uitat la consum .. da' cui ii ardea de asta ? ;D

-daca exista intrebari , cu placere va stau la dispozitie .
-de asemenea sunt deschis la tips & tricks –uri ,multumesc anticipat celor care vor sa-si piarda timpul si cu un incepator Subaru !
« Last Edit: June 05, 2014, 14:18:29 PM by Laj »
2014 XV 2.0

KET

  • 3921
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #18 on: June 05, 2014, 13:20:26 PM »
Legat de plasticele mentionate de tine, este adevarat, asta e o problema la Subaru. Doar la Tribeca au fost mai atenti in ceea ce priveste calitatea lor.
Tips adn tricks? Nu va lasati luati de val, nici tu si nici proprietara, de cat de bine sta in viraje si sa dati peste limita in ea. Subaru sta bine, dar daca se pierde, trebuie sa stii cum sa o pui inapoi pe trasa. Eu zic sa o luati progresiv desi motorul e aspirat, pentru ca cei 2L imping destul de sustinut masina si se pot face nefacute.
In rest multa bafta cu ea!

Laj

  • 126
Răspuns: XV 2.0i 6MT
« Reply #19 on: June 05, 2014, 13:26:07 PM »
Hai s-o spun si p-asta :daca proprietara avea vreo problema cu benzina .. acu’ i-a trecut sotto ..stiti voi ce problema .. prieteni d’aia : “cum ???!! ..NU ESTE DIZĂL ???? …vai ..da’ nu ma asteptam ..bine ..da’ cat consuma ? .. eu nu-mi luam decat pe motorina..”
Hai sa fiu si-al dreaq : “Subaru  ? .. de ce  ? ..
Sincer ,ieri vorbeam cu proprietara si chiar ii spuneam :
Eu-vad ca est foarte incantataa..s-o stapanesti sanatoasa ..dar vreau sa-ti spun ceva si sa nu te superi
Ea (contrariata) …adica ?!
Eu –din cei ce-ti vor vedea masina ..80-90 la suta (sunt sigur..facem pariu daca vreti  ) o sa-ti spuna : “s-o stapanesti sanatoasa , sa ai parte de ea …” …darrrrrr o sa te intrebe : “de ce Subaru “ si “de ce benzina “ garantat …
Ea-serios ???
-Eu- da ,pentru ca .. din pacate traim in tara tedei-ului si lumea se inchina la grupul VAG
Ultima fraza este un pamflet si trebuie tratata ca atare nu vreau sa ofesez pe nimeni strict parere personala,punct !
LE :
Eu : gandeste-te de pe acum la un raspuns , sa nu ramai cu gura cascata pe la a treia persoana curioasa ..
Ea : esti nebun ..
Eu : stiu !  ;D

« Last Edit: June 05, 2014, 13:29:39 PM by Laj »
2014 XV 2.0