Subaru XV 2.0 D +/-
Subaru club Romania

Subaru XV 2.0 D +/-

Subaru XV 2.0 D +/-
« on: May 22, 2014, 19:24:02 PM »
  Salutare tuturor ,

sunt de cca 1 an posesor de XV .
Masina este ok ( drive , feeling etc ) dar cu mici problemute de calitate .
In primul rand , scaunele . Un sprijin lateral mai bun era binevenit pt modelul asta .Au pus scune mai bune in Trezia !!
Dupa cateva luni , scaunul soferului a inceput sa scartie destul de rau . Rezolvat in garantie .
Acum a inceput scaunul din dreapta .
De departe cel mai deranjant lucru il reprezinta plasticul de proasta calitate de la mijlocul bordului si cel de la baza parbrizului ( exterior) .
In anumite conditii , incepe pur si simplu sa scartie destul de rau , mai ales daca trecem peste denivelari etc .
La asta nu avem rezolvare , SMT a ridicat din umeri ,  ca nu are ce sa faca .
As mai adauga si vopseaua extrem de proasta- orice mica atingere se vede , lacul se zgarie mult prea usor .
Sunt curios daca cei care aveti acest model , aveti probleme similare sau sunt eu ghinionist . 

Răspuns: Subaru XV 2.0 D +/-
« Reply #1 on: May 23, 2014, 00:41:46 AM »
Salut,

In ceea ce priveste vopseaua, ma tem ca ai dreptate. Bara din fata a masinii mele are vopseaua sarita pe suprafete marisoare. Orice mica atingere provoaca ciobirea vopselei. Am renuntat sa ma enervez.

Singurul element realmente deranjant la masina mea este sistemul de climatizare. Probabil ca este o problema a marcii dar ... merge incredibil de prost. Nu reuseste sa gestioneze confortul intern. Ori ingheti, ori fierbi. Este prima masina la care inchid constant climatizarea.

In rest masina este super tare, o am de un an si sunt foarte multumit.  
Subaru XV 2.0D

Răspuns: Subaru XV 2.0 D +/-
« Reply #2 on: May 23, 2014, 09:26:20 AM »
Salut,

La Impreza XV exista aceiasi problema cu scartaitul bordului (mai ales iarma). Credeam ca au rezolvat-o de cand cu noul model de XV dar se pare ca nu.

Fab

  • 794
Răspuns: Subaru XV 2.0 D +/-
« Reply #3 on: May 23, 2014, 11:33:03 AM »
Eu am rezolvat problema cu scartaitul bordului. Se manifesta mai ales cand era frig afara. Am dat jos plasticele de la stalpi si am pus ceva banda Allen si banda izolatoare unde face contact plastic cu plastic sau plastic cu tabla. :)

Răspuns: Subaru XV 2.0 D +/-
« Reply #4 on: May 23, 2014, 17:27:18 PM »
Multumesc foarte mult pt raspunsuri .
M-am mai linistit acum  :) .
Momentan , legat de scartaitul plasticelor am rezolvat temporar
cu un spray de intretinere plastic .
Apropos - a facut cineva chip tuning la motorul asta ?

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Subaru XV 2.0 D +/-
« Reply #5 on: May 23, 2014, 18:00:44 PM »
Daca vrei sa iti cumperi motor nou...
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

celalalt

Răspuns: Subaru XV 2.0 D +/-
« Reply #6 on: May 23, 2014, 18:25:01 PM »
Stai linistit.Lasa l asa cum e.

Răspuns: Subaru XV 2.0 D +/-
« Reply #7 on: May 23, 2014, 20:22:40 PM »
Cum zicea pe aici un clasic in viata :  ``mai bine e dusmanul binelui``  !!!  Lasa-l asa cum e !
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

celalalt

Răspuns: Subaru XV 2.0 D +/-
« Reply #8 on: May 23, 2014, 20:30:58 PM »
Sa spui ca mai binele e dusmanul binelui e ca si cum ai spune ca sexul este dusmanul masturbarii.DAr totusi la motor nu incerca sa umbli sa nu ajungi sa te masturbezi pe langa el ;D

Răspuns: Subaru XV 2.0 D +/-
« Reply #9 on: May 23, 2014, 20:32:18 PM »
Ai dreptate,  clasicule !!!  ;D  ;D  ;D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Subaru XV 2.0 D +/-
« Reply #10 on: May 24, 2014, 01:17:09 AM »
nu umbla la motor! lasa-l stock si o sa te bucuri de el mult mai mult :)
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Răspuns: Subaru XV 2.0 D +/-
« Reply #11 on: May 24, 2014, 10:40:39 AM »
Asa ma gandeam si eu . Cel putin cat are garantie nu are rost .
Teoretic , suna foarte tentant ( ceva cai si cuplu in plus) , dar cu siguranta tre' sa fie si ceva dezavantaje .

Răspuns: Subaru XV 2.0 D +/-
« Reply #12 on: May 24, 2014, 11:51:58 AM »
Daca vorbeam despre alti producatori, in mod normal nu ar trebui sa fie probleme, insa diesel'ul de la Subaru nu prea se preteaza modificarilor de soft

Răspuns: Subaru XV 2.0 D +/-
« Reply #13 on: June 27, 2014, 20:21:42 PM »
Salut,

La Impreza XV exista aceiasi problema cu scartaitul bordului (mai ales iarma). Credeam ca au rezolvat-o de cand cu noul model de XV dar se pare ca nu.


Salut.
Problema se rezolva in 5 min.Ca si posesor de Renault posed "Ghidul vanatorului amator de greieri."Trebuie sa desfaci ambii stalpi si sa inlocuiesti acolo,la imbinarea cu bordul,materialul care s-a tocit si care avea rolul sa nu frece plastic pe plastic.Daca esti in Bucuresti iti arat in 5 min ca o rezolvam.Iti trebuie un torx de 20.
Materialul deteriorat se inlocuieste cu banda adeziva de matisat tevile de AC (3M) ,numai dupa ce desfaci plasticul care acopera stalpul.
Problem solved.

Hai ca am vazut tarziu....a rezolvat Fab si a si postat.Sorry ca am venit asa tarziu cu informatia.
Sa traiesti!
« Last Edit: June 27, 2014, 20:25:02 PM by VN_CyL »
Impreza XV 2011 - boxer diesel 2.0 - 110kW - 150 hp/350nM.

Răspuns: Subaru XV 2.0 D +/-
« Reply #14 on: June 29, 2014, 14:42:21 PM »
E bine si mai tarziu. Am sa incerc dupa procurarea materialelor. Multumim la Vanatorul De Greieri!

camcas

Răspuns: Subaru XV 2.0 D +/-
« Reply #15 on: June 29, 2014, 23:02:07 PM »
Exista o banda dubluadeziva de la 3M, groasa de aproximativ 3mm, transparenta, maleabila.
Este geniala si nu se mai duce niciodata. Fiind grosuta si partial maleabila se aseaza mereu perfect si are rol de a prelua vibratiile.

Răspuns: Subaru XV 2.0 D +/-
« Reply #16 on: June 30, 2014, 09:12:21 AM »
Pe la ce soi de magazine se poate gasi?

sco

  • 736
Răspuns: Subaru XV 2.0 D +/-
« Reply #17 on: June 30, 2014, 10:26:08 AM »
O gasesti la LIDL saptamana asta.

Răspuns: Subaru XV 2.0 D +/-
« Reply #18 on: June 30, 2014, 10:42:06 AM »
Multam fain!

celalalt

Răspuns: Subaru XV 2.0 D +/-
« Reply #19 on: July 01, 2014, 07:42:51 AM »
Joi? ;D