Service SMT
Subaru club Romania

Service SMT

UXE

• 1608
Re: Service SMT
« Reply #320 on: June 05, 2019, 13:42:53 PM »
Acum eu vin si mai adaug un element in ecuatie:  vanzarea masinilor. Orice  service reprezentanta  de regula este si dealer.   Intreb si eu ca necunoscatorul,  discutia de aici include si acest aspect  sau doar tratam subiectul cum ca service-ul reprezinta un mecanism independent financiar de  partea de "dealer" (chiar daca se regasesc sub aceeasi marca/denumire).   Pentru ca si venitul financiar din vanzarea masinilor poate fi un "ajutor" complementar la profitul unui service..    sau sunt total indepentente?

Aldos

• 275
« Reply #321 on: June 05, 2019, 13:53:31 PM »
Asa cum am mai spus, imi exprim o opinie personala vis-a-vis de acest aspect.
Din pacate, de la exprimarea unei opinii, am ajuns la discutii despre economie si capitalism.
Asta imi aduce aminte de o discutie cu un cunoscut care imi spunea cum se lauda grecul care detinea hotelul la care se cazase undeva in Grecia (evident), ca de cand romanii merg in Grecia in numar mare, ei s-au imbogatit.
Explicatia lui era si foarte simpla: orice pret dau/sejur, romanul plateste. Neamtul nici nu se uita la oferta daca depaseste o anumita valoare.
Tot despre economie vorbim. :)
Nu am spus niciodata ca service-ul  "trebuie" sa accepte piesele mele sau ca eu tin musai sa merg cu piese AM.
Ma astept insa sa existe un echilibru intre cerere, oferta, calitatea serviciilor, relatia cu clientul, profesionalism,etc.
Atunci, zic eu, putem discuta despre economie si capitalism.
Si pentru ca aceasta este o discutie care nu va duce nicaieri, fiecare avand dreptul la propria opinie si propriile argumente, va propun sa ii punem capat, si sa lasam acest topic pentru discutii mai putin subiective decat acesta.

Multumesc Sese pentru modul de exprimare a opiniei !
Acesta este, zic eu, un ton corect in ceea ce  priveste relatia cu clientul, ca tot pomeneam mai devreme de asta.

andea79

• *
  • 3327
« Reply #322 on: June 05, 2019, 13:58:19 PM »
mie mi se pare absolut corect sa se lucreze si cu piesele clientilor dar la alt tarif, cat considera service-ul, nimic de obiectat...si cu garantia pe barba clientului - de asemenea corect, doar refuzul asa sec de a lucra cu piesele clientului mi se pare ciudat - in ideea in care poate clientul vine cu piese mai ok din punctul lui de vedere decat oem
si bineinteles nimeni nu este obligat sa mearga la un service anume daca nu-i convine ceva ...
« Last Edit: June 05, 2019, 13:59:19 PM by andea79 »

WIM

• *
  • 417
« Reply #323 on: June 05, 2019, 15:33:37 PM »
Ma astept insa sa existe un echilibru intre cerere, oferta, calitatea serviciilor, relatia cu clientul, profesionalism,etc.

Degetele de la o mana iti sunt mai mult decat suficiente pentru a numara reprezentantele oficiale Subaru din Romania.
In consecinta, acesta este echilibrul dintre cerere si oferta.

« Reply #324 on: June 18, 2019, 21:53:49 PM »
Acum eu vin si mai adaug un element in ecuatie:  vanzarea masinilor. Orice  service reprezentanta  de regula este si dealer.   Intreb si eu ca necunoscatorul,  discutia de aici include si acest aspect  sau doar tratam subiectul cum ca service-ul reprezinta un mecanism independent financiar de  partea de "dealer" (chiar daca se regasesc sub aceeasi marca/denumire).   Pentru ca si venitul financiar din vanzarea masinilor poate fi un "ajutor" complementar la profitul unui service..    sau sunt total indepentente?

Modelul de business actual din industria auto duce la situatii in care masinile sunt vandute uneori chiar la "break even" si mare parte din venituri vin din activitati de service: revizii, reparatii etc. Stiu asta de la un dealer Ford si de la un business cu mai multe dealershipuri din Moldova. Si ca sa ai clienti recurenti, "customer experience" trebuie sa fie fara cusur.

Problema la SMT din punctul meu de vedere nu e ca nu te primeste cu piesele tale sau ca are preturi mari -> ci ce primesti de acele preturi mari. Din scurta mea experienta cu ei, customer service-ul nu a fost wow.
Adica pentru mine era important sa ma primeasca la timp cand am facut programarea, sa fie profi, sa fie atenti la detalii, etc. In schimb am asteptat aproape o ora pentru a fi preluat si nici nu a durat constatarea cat au estimat. Iar la plecare a luat in fata la casierie doi clienti care terminasera dupa mine.
E adevarat si ca mi-au explicat in detaliu ce are masina si ca devizul de probleme identificate s-a dovedit a fi "spot on". Insa per total nu m-au convins sa revin la ei si sa le dau iar banii mei.

Altfel le urez succes sa-si revina ca e nevoie de un service/reprezentanta bun in Bucuresti.
Actual:
- Fiesta ST150
- Suzuki Swift 1.3
- Forester XT SG
Viitor:
- Aro 243 Brasov - in restaurare

Dsign

« Reply #325 on: July 22, 2019, 19:07:36 PM »
Băieți, gata discuțiile, Dani e pe metereze(le recepției) din nou.

Să Ónceapă bătaia cu pietre. 😀

Foreste

• *
  • 1786
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
« Reply #326 on: July 22, 2019, 20:15:58 PM »
te-au convins ...

Cum era aia: "nici un angajat nu e de neinlocuit!"

Forester

• 2418
  • The other right!
« Reply #327 on: July 22, 2019, 22:10:32 PM »
Pai si ce, nu l-au inlocuit? Pe Dani cu Dani?  ;D ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

john_b

• 150
« Reply #328 on: July 23, 2019, 22:29:57 PM »
Cea mai buna veste din ultima vreme   ;)

Dsign

« Reply #329 on: July 26, 2019, 16:57:27 PM »
te-au convins ...

Cum era aia: "nici un angajat nu e de neinlocuit!"

Să zicem doar că ni s-au intersectat căile din nou.
Plecasem de bună voie, din dorința de a schimba ceva. In cazul meu schimbarea nu a fost tocmai inspirată.

Foreste

• *
  • 1786
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
« Reply #330 on: September 12, 2019, 18:31:48 PM »
(Mai) Merge cineva de pe Forum la SMT de cand cu sistemul nou "fara piesele clientului" ?  ???

Forester

• 2418
  • The other right!
« Reply #331 on: September 12, 2019, 22:54:06 PM »
Cri cri cri...
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008