Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
Subaru club Romania

Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008

Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
« on: April 09, 2015, 09:29:31 AM »

Salutare tuturor, îmi face plăcere să împărtășesc cu voi povestea primului meu Subaru:

Toata vara trecută mi-am căutat mașină japoneză benzinară, pe lista scurtă fiind (fără a avea o ordine clară) Mazda 3 sau 6, Mitsu Lancer, Subaru Impreza.
Am văzut mai multe, am încercat câteva și am ratat vreo două, dar nu mi-a părut rău, conștient fiind că o să îmi găsesc preferata.
Într-o dimineață de joi de la începutul lui septembrie, pe monitorul calculatorului a apărut o Impreza nouă, de vânzare la unul dintre dealerii mari, care fac buy-back.
În 15 minute eram acolo, ne-am cunoscut și ne-am plăcut din prima, mașina fiind îngrijită și așa cum mi-o doream (benzinară, motorul de 2 litri, scaune sport, VDC, aer condiționat automat, spoilere). Am făcut o tură prin zonă, am verificat ce era esențial de verificat și, după o reducere consistentă determinată de formula magică “plata în cont în 10 de minute”, am bătut palma cu directorul de vânzări, livrarea urmând să fie făcută a doua zi.
Când m-am întors la birou, pe monitor încă era anunțul cu primul meu Subaru, iar pe site-ul de vânzări scria “acest anunț are 0 vizualizări”, un semn în plus, zic eu, că am luat decizia cea bună, eu fiind prima persoană care a deschis anunțul respectiv.
A doua zi l-am luat acasă și l-am prezentat fetițelor mele (au amândouă sub 10 ani), care au decretat: “e băiețel, e frumos și seamănă cu Știrbu” și așa i-a rămas numele (cine are copii sub 10 ani știe cu siguranță cine este Știrbu’, cine nu știe poate să apeleze la prietenul Goagăl).
De atunci, i-am făcut o revizie la care i-am schimbat lichidele, filtrele și ceva bucși de bară stabilizatoare (deci nimic neobișnuit), i-am luat un set nou de cauciucuri de vară, jante de tablă pe 16’ și cauciucurile aferente de iarnă, precum și un scut metalic.
Kilometri am făcut împreună numai vreo 5000, iar impresiile sunt excelente: motorul are poftă de viteză și turații și stă tare bine pe asfalt în curbe.
Pentru o mașină de 7 ani si 80k kilometri se ține bine, totul ce a pus japonezul pe ea funcționează normal. Anul viitor cred că trebuie să mă pregătesc pentru distribuție (nu am reușit să ajung la SMT să mă lămuresc dacă a fost schimbată, iar în cartea de service nu scrie nimic de schimbul acesteia) și pentru discuri de frână (are o ușoară trepidație în volan când frânez mai brusc și clar nu este de la jante sau anvelope).
Nemulțumirile sunt minore, doar o ușoară imprecizie a schimbătorului de viteze, unele probleme de ergonomie la volan și vreo doi greierași prin bord, care fac gălăgie mai mare când e frig.
Am trecut și eu prin eroarea P0402 pe care o cauzează prima sondă lambda, eroarea fiind ștearsă la un service, după care mi-am luat și o interfață OBD, dar eroarea nu a mai apărut. Ce m-a enervat atunci a fost că, din cauza erorii respective, mi s-a dezactivat inclusiv ABS-ul, deci o funcționare incorectă a unui senzor îți poate afecta siguranța mașinii.
O altă problemă este calitatea sunetului sistemului audio, care mi se pare cel mult mediocră ca să fiu blând.
Aș avea câteva întrebări pentru proprietarii de Impreza 2008 cu mai multă vechime:
-   ambreiajul de camion: am mai testat alte două înainte de Știrbu’ și pedala era tot foarte dură – chiar așa “face toate” sau e un semn că vrea o schimbare?
-   calitatea sunetului e cauzată de boxe sau de cd player (îl am pe cel cu 6 cd-uri)?;
-   dacă ar fi fost schimbată distribuția, operația trebuia trecută în cartea de service? (reviziile au fost făcute toate la SMT până am cumpărat-o eu); există vreo altă posibilitate de a mă lămuri dacă a fost schimbată, în afară de a merge la SMT?


MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Ştirbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
« Reply #1 on: April 09, 2015, 10:23:02 AM »
Bun venit!

Ambreiajul daca este foarte tare inseamna ca cere sa fie schimbat.
Eu cand am schimbat la masina mea unitatea principala (audio) s-a schimbat foarte mult in bine sunetul. Dar cred ca pentru rezultate mai bune sau diferente mai mari e nevoie de upgrade la boxe. Cred ca poti gasi lejer ceva care sa nu aibe nevoie de amplificator, dar sa fie mai bune.

KM multi si fara probleme in continuare!
« Last Edit: April 09, 2015, 12:35:54 PM by MihaiFlorescu »

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #2 on: April 09, 2015, 12:22:09 PM »
Salut si bine ai venit pe forum. Detin o impreza identica doar ca are cam 114k km. Tot 2008.
Ma regasesc in unele observatii ale tale, vibratiile, sistemul de sunet, schimbatorul imprecis.
Nu a fost schimbata distributia, se face la 105k km. Ambreiajul la a mea a fost schimbat la 85k km daca retin bine, deci e posibil sa fie pe duca.
Eroarea aia de sonda eu n am avut o insa am avut problema cu noxele la itp.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Fab

  • 794
Răspuns: Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
« Reply #3 on: April 09, 2015, 13:08:14 PM »
P0420 am avut si eu, in cazul meu a fost de la benzina. De 2 ani+ de cand bag benzina numai de la Rompetrol nu s-a mai aprins.
Ambreiajul e mai tare decat la alte masini.
Sistemul audio se schimba. ;D

Multi kilometri fara probleme!

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
« Reply #4 on: April 09, 2015, 13:48:37 PM »
Erorile apar de la probleme tehnice, benzina doar le accentueaza.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Fab

  • 794
Răspuns: Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
« Reply #5 on: April 09, 2015, 17:21:00 PM »
De acord cu tine aici, insa daca eroarea nu a mai aparut de 2 ani si ceva, unde e problema tehnica? :)

RLX

  • 140
Răspuns: Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
« Reply #6 on: April 09, 2015, 22:14:25 PM »
In problema legata de calitatea sunetului pe radio poate te ajuta filmuletul de mai jos, insa nu va fi mare diferenta.

Eu am varianta cu USB langa mufa de aux in cotiera si nu se compara calitatea sunetului, parca este alt sitem audio cand trec de pe radio pe usb. Acum imi dau ceama ca nu am probat niciun un CD pana acum :)

http://youtu.be/AnYFs6OpGGs

Răspuns: Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
« Reply #7 on: April 10, 2015, 08:25:06 AM »
Mulțumesc tuturor pentru urări și sfaturi!
Sărbători luminate!

Răspuns: Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
« Reply #8 on: April 17, 2015, 12:36:25 PM »
Am comandat sonda respectiva (care a fost verificată la service și nu lucra cum trebuie) de pe un site din Emirate si acum e la montat. Sunt curios dacă vor fi ceva diferențe (de consum eventual).
Am văzut că s-a mai discutat și pe alte topicuri despre furnizori de piese, dacă vă interesează și dacă e permis să îl postez, vă pot da numele site-ului. Piesa a venit intr-o săptămână și am prins și eu pastele la mijlocul livrării, deci s-ar putea să vină cu o zi/două mai repede în mod normal. Prețul piesei OEM a fost cam cu 40% mai ieftin decât dacă o comandam la magazinele de la noi.

KET

  • 3921
Răspuns: Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
« Reply #9 on: April 19, 2015, 20:00:13 PM »
Jiminy, poti posta. Nu va fi considerata reclama. Si bine ai venit!

Răspuns: Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
« Reply #10 on: April 19, 2015, 21:26:35 PM »
OK, site-ul este partsouq.com. Cataloagele mi s-au părut profi, puteți căuta după codul piesei sau după VIN și par fi specializați mai mult pe mașini japoneze, au piese OEM dar și AM. Plata prin Paypal, iar transportul e la alegere.
Mulțumesc, Ket!

Fab

  • 794
Răspuns: Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
« Reply #11 on: April 20, 2015, 19:57:09 PM »
Deci e legit site-ul? Stiam si eu de el, dar mi-a fost teama sa comand ceva.

Răspuns: Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
« Reply #12 on: April 23, 2015, 20:43:50 PM »
Da, e pe bune site-ul!
Sau îți onorează prima comandă și iți ia banii la a doua (probabil mai consistentă).  :D

Răspuns: Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
« Reply #13 on: November 26, 2015, 09:33:02 AM »
Salutare tuturor!
După alte câteva luni și niște mici transplanturi de piese noi, Știrbu meu are 91.000 de kilometri și se ține bine în continuare. I-am schimbat în vară discurile și plăcuțele de frână, iar diferența de comportament la frânare a fost foarte clară.
Foarte de curând a fost schimbată distribuția (mulțumiri băieților de la Coasta de Est, care fac o treabă foarte bună). După ce am văzut toate discuțiile de pe forum despre ștuțurile și dopurile de la pompa de apă și după o ofertă de preț care mi-a băgat cardul în panică, primită de la știți voi cine, până la urmă am comandat-o (OEM) tot de la partsouq (alături de alte mărunțișuri). Piesele au venit în RO după vreo 10 zile de la comandă, iar prețul pompei (cu transport și taxe incluse) a fost pe la jumătate față de oferta dealerului Subaru.
Kitul de curele și role (Gates) l-am luat din țară, la fel și curelele de accesorii și bujiile.
Întâmplător, am văzut pe epiesa kitul de ambreiaj Exedy la un super preț (712 lei !!!) și l-am luat imediat, să fie acolo în cămara cu provizii.
Cam astea ar fi noutățile de la mine, drumuri bune tuturor și să aveți parte de distracție maximă pe zăpezile ce vor veni!

Răspuns: Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
« Reply #14 on: November 26, 2015, 16:15:11 PM »
Cam la ce procent se ridica taxele de import din UAE?
Legacy 3.0R

Răspuns: Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
« Reply #15 on: November 26, 2015, 16:45:09 PM »
La produsele din China la vama din cadrul Postei, in Cta, se plateste tva'ul ptr ce depaseste 10euro, cu factura doveditoare a sumei

Răspuns: Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
« Reply #16 on: November 26, 2015, 17:57:45 PM »
După declarația vamală aferentă pieselor de care am vorbit, TVA și taxa vamala de 3,5%.

Răspuns: Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
« Reply #17 on: February 01, 2017, 12:53:01 PM »
Salutare,
Am mare și urgentă nevoie de furca de ambreiaj, codul este 30530AA021, dacă mă poate ajuta cineva, inclusiv cu un sfat bun. Pe unde am sunat nu există pe stoc. :(

Sese

  • 468
Răspuns: Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
« Reply #18 on: February 01, 2017, 13:49:16 PM »
O avem in stoc. Ti-o trimit prin curier daca esti in tara.

Răspuns: Știrbu’ – Subaru Impreza 2.0R Sport 2008
« Reply #19 on: February 01, 2017, 13:57:56 PM »
Multumesc, am vorbit deja la piese la AK, o să mi-o trimită.
O zi frumoasă și mulțumesc încă o dată pentru promptitudine!