New forester in town
Subaru club Romania

New forester in town

Răspuns: New forester in town
« Reply #40 on: December 07, 2016, 13:14:48 PM »
Ce bine-i sade cu zapada de 1 m pe acoperis !
Acolo-i in elementul lui !
Bravo !
Da, asa este. Intentionat am lasat acolo zabada. Bineinteles ca am dat-o jos inainte sa plec la drum.

La primul clip urlă dieselul :)
Urla? mie mi se pare un sunet chiar placut.
Plus ca motorul era rece, iar in casa dormea micul, asa ca doar am atins acceleratia.

... si nu uita ca ai promis sa iesim impreuna la camp! Te asteptam cu drag in sat si drumuri intinse sa ai!  
Nu, nu am uitat, Lorian. Mersi. O sa trecem int-un weekend, probabil sa vina primavara. Pana atunci, daca aveti treaba in weekend prin satul meu, sunteti bineveniti oricand.

...,  si o  sa  schimbe uleiul din  motive  de  precautie . O  sa  te  tin  la  curent  daca  aflu ceva  despre  cauza .
Mersi. Nu cred ca e o problema mare daca nivelul nu creste. Sa fii atent la nivel si cand pleci de la service, ca eu am observat ca sunt tentati sa bage 6l, chiar daca in carte scrie 5.9l. In cazul meu, imediat dupa ce am plecat de la service, nivelul era peste maxim.
« Last Edit: December 07, 2016, 13:16:20 PM by florio »
Forester SH 2.0D 2011

Răspuns: New forester in town
« Reply #41 on: December 07, 2016, 18:54:39 PM »
Salutare, fain mai arata un subaru prin zapada! Am citit partea cu uleiul peste maxim si daca excluzi varianta in care mecanicul a pus mai mult ulei decat trebuia atunci una dintre cauze ar putea fi filtrul de particule. Cand face regenerare injectoarele injecteaza mai multa motorina si o partea ajunge in ulei. Urmareste nivelul de ulei mai des si incearca sa corelezi cu de cate ori face regenerare.
Multi km fara probleme!

Re: New forester in town
« Reply #42 on: July 17, 2017, 16:34:54 PM »
Revizie 103.000 km.

Ulei Motul 5w-30 Eco-clean - 192 + 43
Filtru aer MAHLE ORIGINAL LX - 49
Filtru combustibil MAHLE ORIGINAL - 63
Filtru aer habitaclu MAHLE ORIGINAL - 98
Filtru ulei OE SUBARU (inspiratie de la Foreste, thx) - 57
Set placute frana fata BREMBO - 112
Total piese: 614
Manopera AK - 400

Dar, dupa schmbarea placutelor de frana, a aparut un zgomot, la viteze mici sau la plecarea de pe loc, scartie franele un pic, fix dupa ce iau piciorul de pe frana. Banuiesc ca placutele noi intra in canalul vechi de pe discuri si nu ies chair imediat. Am auzit ca unii baga masina in viteza pe elevator si polizeaza discurile, pe loc, oarecum ca si la strung. A facut cineva oeratia asta?

Drumuri bune si masini ideale!


Forester SH 2.0D 2011

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: New forester in town
« Reply #43 on: July 17, 2017, 16:39:58 PM »
Ori nu au marginile rotunjite placutele si actioneaza precum creta pe tabla cand nu este rupta.
Ori culisele nu functioneaza corect.

Re: New forester in town
« Reply #44 on: July 17, 2017, 16:49:19 PM »
Am vazut ca mecanicul a dat jos etrierii.... sper ca i-a si curatat. Nu am putu sa stau sa vad exact procesul, ca eram cu laptopul si lucram remote :D. Sper sa fie colturile placutelor si sa se lase singure.Am facut de atunci vreo 800 km, dar extra-urban. Daca nu dispare scartaitul dupa inca vreo 500, o sa merg cu ea la un service. Mersi
Forester SH 2.0D 2011

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: New forester in town
« Reply #45 on: July 17, 2017, 16:50:05 PM »
Drumuri bune si masini ideale!

Masini "ideale" ne-am cumparat singuri, "drumuri" alegem tot singuri, ramane sa vedem ce ne rezerva viitorul.
Concediu frumos sa aveti daca inca nu l-ati si consumat!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: New forester in town
« Reply #46 on: November 01, 2017, 08:32:32 AM »
Mi s-au terminat bateriile din chei si nu mai mergea deschidere si inchiderea usilor din telecomanda. Trebuie CR1620, mai greu de gasit in magazine. Am gasit in promenada, la stand-ul cu ceasuri - 40 lei bucata. Am luat de pe emag, 40 lei - 4 bucati, cu transport cu tot :D
Forester SH 2.0D 2011

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: New forester in town
« Reply #47 on: November 01, 2017, 09:07:46 AM »
Eu ma duc in magazinul Obor la un nene cu reparatii de ceasuri si la el schimb bateriile. Are el ce trebuie.

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: New forester in town
« Reply #48 on: November 01, 2017, 09:29:03 AM »
Nu e nicio filozofie, cel putin la modelele mai vechi - un surubel cap cruce si schimbi bateria. Un nene similar exista si la Carrefour Orhideea pentru cine e mai din zona.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: New forester in town
« Reply #49 on: November 01, 2017, 10:26:46 AM »
Ideea e ca el are baterii si imi pune mereu si la ceasuri si la chei din cele mai bune care tin spre 2 ani. Ca mai sunt si baterii care te tin sub 1 an.

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: New forester in town
« Reply #50 on: November 01, 2017, 10:35:28 AM »
Nea Orhideea are doar Varta din ce am vazut, cel putin pe dimensiunea asta. Nu mai tin minte cand le-am schimbat, dar sigur au peste un an deja.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: New forester in town
« Reply #51 on: June 23, 2018, 14:26:52 PM »
Salut,
Nu prea am mai apucat sa scriu in ultimul timp pe aici :(
Revizie 114.000 km, pe la inceputul lui Aprilie.
Intrucat au iesit si discurile sub cota si le aveam deja cumparate, am schimbat discurile fata - Brembo si am pus placute TRX.
Vreau sa va zic ca tote zgomotele ciudate (si identificasem vreo 3 tipuri de zgomote, in diferite circumstante) au disparut.
Pentru mine, placutele Brembo, ieftine ce e drept, au fost o experienta neplacuta.

Pentru a contribui si eu cu un pic de entertainment, am filmat o mica aventura din Maramures:


« Last Edit: June 23, 2018, 22:15:31 PM by florio »
Forester SH 2.0D 2011

Re: New forester in town
« Reply #52 on: July 24, 2018, 10:54:38 AM »
Si iata ca a venit momentul sa ma despart de vechiul ambreiaj si sa incep relatia cu unul nou. Se intarise pedala rau de tot si prindea foarte jos, am tot mai tras de el, dar am zis ca trebuie sa il schimb inainte de plecarea in vacanta. Asadar, dupa 121.000 Km, ambreiajul arata cam asa:








Copilotul spune ca merge brici:



Costuri:
Kit ambreiaj SACHS 3000 950 006 - 507 lei luat de la epiesa, in ianuarie 2017, era oferta
Voalnta Sachs 2294 000 955 - 320 Euro cu transport, de pe amazons.es
Simering ax cardanic OE SUBARU 806735300 - 37 lei, epiesa - s-a stricat la demontare
Manopera - 500 lei

Total: approx 2500 lei
Forester SH 2.0D 2011

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: New forester in town
« Reply #53 on: July 24, 2018, 10:57:09 AM »
Sa te bucuri de ea cel putin inca 120k de acum inainte. 2500 e super super oferta cu tot cu volant si manopera. Nu ar fi stricat si ulei nou in cutie daca tot ai umblat pe acolo.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: New forester in town
« Reply #54 on: July 24, 2018, 11:07:31 AM »


Sa inteleg ca la origine masina ta a avut un ambreiaj produs in Germania sau este ceva care imi scapa in aceasta economie a datelor tehnice in stransa legatura cu globalizarea?

La cate mai putine kit-uri de ambreiaj schimbate in urmatorii un milion de km!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: New forester in town
« Reply #55 on: July 24, 2018, 11:38:06 AM »
Mersi mult, Mihai.
Ambreiajul era de mult timp pe lista, am urmarit oferte si cand a aparut ceva am achizitionat.
La ulei ma gandisem si eu, dar shimbasem uleiul in toata transmisia pe la vreo 90k si am de gand sa il schimb iar pe la vreo 150k,

Da, Lorian, la origine au ambreiaj nemtesc. Probabil ca mai are si alte piese nemtesti, cred ca ar fi intersanta o schema cu provenienta tuturor pieselor. Intr-adevar, ambreiaj construit in Germania, importat in Japonia, montat, apoi importata toata masina in Germani, apoi ajunsa SH in Romania. Nu as vrea sa ma gandesc cati bani din costul total au ajuns la autoritati :D

Numai bine!
Forester SH 2.0D 2011

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: New forester in town
« Reply #56 on: July 24, 2018, 11:51:32 AM »
Gabi, sunt de aceeasi parere cu Mihai, 30k cred ca era OK sa schimbi si uleiul din cutie (si dif spate!). Pentru Romania imi pare mult 60k, dar cum crezi!  ;)
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: New forester in town
« Reply #57 on: December 27, 2018, 12:56:09 PM »
Salutare salutare,
Nu am mai avut timp sa scriu, doar am mai tras cu ochiul din cand in cand.
Intre timp, am mai facut o revizie, schimbat ulei+ filtre la SMT.
Mi-am dar seama ca strange etrierul spate dreapta, de fapt mi-am dat seama dupa ce s-au terminat placutele si a inceput sa tipe "senzorul acustic". Schimbat doar pistonas, garnituri si placutele de frana, bineinteles. Tot legat de frane, am mai schimbat si culisantele pe fata.
Am mai schimbat pe fata si bucsile mari, cam 250 ron bucata.
Acum mi-a crapat furtunul de la turbo, cotul de 45 grate- diametrul 70 mm. Multumita lui Foreste, am cumparat unul siliconic si o sa incerc sa il schimb deseara. Pare sa nu fie greu.
Intre timp, masina a trecut de 129000 km. La urmatoare revizie o sa schimb si uleiul de transmisie.

Va urez tuturor un an nou fericit!
« Last Edit: December 28, 2018, 13:29:10 PM by florio »
Forester SH 2.0D 2011

Re: New forester in town
« Reply #58 on: December 28, 2018, 09:55:22 AM »
trebuie sa revin cu detalii despre operatiunea cotul.
L-am scimbat aseara, mi-a luat approximativ o jumatate de ora si am avut nevoie de o cheie fixa de 12, surubelnita dreapta si cutter.
Am desfacut suruburile intercoolerului, dupa care am destrans colierele cotului vecchi si colerul de la furtunul de admisie. Am ridicat cu putere de intercooler din partea stanga si a iesit coful vechi. Arata asa:



Aici se pot vedea urmele de ulei lasate in urma crapaturii:



The king is dead. Long live the king. Am taiat cu cutterul noul rege sa incapa in tron:



Si asa arata aproape de sfarsitul operatiunii, a trebuit doar sa mai pun suruburile pentru intercooler:





Forester SH 2.0D 2011

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: New forester in town
« Reply #59 on: December 30, 2018, 03:43:47 AM »
 ;)  8)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste